Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Masina din salariu de Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 YOUR_GOD, on 25 august 2016 - 22:31, said:

Îmi vine sar rad când aud ca "nu fac împrumuturi pentru ca nu-mi place". Niste alintați. Împrumuturile nu se fac din plăcere, ci din nevoie, atunci când alte variante nu mai exista.
"Masina din banii de salariu". Cati bani? Altfel, sunt prea multe variabile, cum ar fi: ce salariu ai, cati bani pui de-o parte, ce masina vrei...
Vrea BMW ( nou ) ...

#38
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 cobi1, on 25 august 2016 - 22:36, said:

Vrea BMW ( nou ) ...
Daca e parlamentar, va avea.

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Astute, on 25 august 2016 - 19:55, said:

Tu ai impresia ca cei din tari mai dezvoltate isi cumpara masina din banii de autobuz?
Un jaf la mîna a doua e cam 1/3-1/4 din salariul lunar. Cît de complicat o fi să-ți iei o mașină?

#40
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Lăsând caterinca deoparte, la 2.000 lei/lună nu îți permiți mașină. Punct.
Privește partea bună a lucrurilor. Ai un loc de muncă, un acoperiș deasupra capului și un blid de mâncare.

Mai departe, gândește-te ce trebuie să faci pentru a „duce” veniturile peste 700 EUR/lună. De acolo poți începe să pui suficient deoparte, ca într-un an să ai mașinuța ta. Și să îți permiți să o întreții.

Al doilea job? Cursuri de calificare? Interviuri pentru un job mai bine plătit? Alegerea îți aparține!

#41
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Discutati de romania? Nu pretul initial este problema, cumperi un cielo cu 1000 de euro, un matiz cu 500 de euro, dar te mai costa 6 sute si ceva de lei asigurarea, itp, rovinieta, impozitul, locul de parcare, consumabile, apoi benzina...

#42
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
E destul de naiva aia cu nu fac credit. la 2000 de lei pe luna astepti vreo 7-10 ani sa ai o masina cat de cat bunicica. (asta daca reusesti sa pui 200 de euro deoparte pe luna. - ceea ce e putin probabil pentru ca intervin si altele in anii astia).
Asa, faci un credit, iei un logan nou acum, il platesti in 5 ani (e deja alta motivatie) si ai masina de anul asta, nu trebuie sa astepti 7 ani.

 u-k, on 25 august 2016 - 23:08, said:

Discutati de romania? Nu pretul initial este problema, cumperi un cielo cu 1000 de euro, un matiz cu 500 de euro, dar te mai costa 6 sute si ceva de lei asigurarea, itp, rovinieta, impozitul, locul de parcare, consumabile, apoi benzina...
si ce faci, cumperi in fiecare an cate un cielo sau un matiz? Posted Image pe bune, cat crezi tu ca te duce o masina de 500 de euro? Posted Image

Nu mai zic ca ratiunea unei masini nu e numai sa faci 10-12 km pe zi. O iei si tu ca sa faci macar un drum de 1000 de km - un concediu.

Edited by pink_flamingo, 25 August 2016 - 23:11.


#43
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Face dal dracu de cielo ca am care au cielo, matiz, cine stie ce opel coupe mai vechi.
Discutia este daca este mai ieftin sa ai o masina sau sa faci un abonament de 50-100 de lei pe autobuz?

Si intrebarea de 100 de puncte$ Cu 2000 de lei salariu iti convine sa platesti cateva mii de lei doar sa ai masina personala? Fara sa pun benzina sau vreun accident...

#44
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 u-k, on 25 august 2016 - 23:15, said:

Face dal dracu de cielo ca am care au cielo, matiz, cine stie ce opel coupe mai vechi.
Discutia este daca este mai ieftin sa ai o masina sau sa faci un abonament de 50-100 de lei pe autobuz?

Si intrebarea de 100 de puncte$ Cu 2000 de lei salariu iti convine sa platesti cateva mii de lei doar sa ai masina personala? Fara sa pun benzina sau vreun accident...
Fac saracele, fac. Numai ca o cumperi in fiecare an inca odata, cel putin. Mai un injector, mai o planetara, mai o aripa ruginita... sunt multe la astea vechi care se aduna si se tot aduna.
Nu, clar nu e mai ieftin sa ai masina. Mai degraba mergi cu autobuzul daca asta se doreste.
Iar la intrebarea aia de 100 de puncte e de ajuns sa te uiti in jur. Cata lume castiga in Romania peste 2000 de lei pe luna si cati din Romania au masini. Cred ca merita daca stii sa te folosesti de ea.
Repet, eu in locul celui care a deschis topicul nu as sta pe ganduri. Mai ales ca pare tanar. Rata Logan si asta e. Am de concedii, am Casco la ea obligatoriu.. intretinere ieftina, RCA nu chiar ieftin, dar o poate inmatricula pe numele tatalui daca are permis.. sunt solutii.

La banii astia mai mult te incurci cu o cazatura.

LE: exista si variante la Logan daca ala nu satisface tineretea. Sunt si alte masini in aceasi clasa de bani.

Edited by pink_flamingo, 25 August 2016 - 23:23.


#45
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Gaseste pise de clielo si orice alta masina sh.
Tu zici logan de cateva mii de euro este un logan? + casco care iara nu stiu cat ajunge casco la logan.

Nu prea cred ca este ok ca un salariu de 2000 de lei sa cumperi logan in rate + casco, cat ajunge rata la logan + casco, toata treaba la ea?
O buna parte din salariu o sa fie dat pe casco + rata, la 2000 de lei... masina ieftina sau abonament.

#46
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 u-k, on 25 august 2016 - 23:32, said:

Gaseste pise de clielo si orice alta masina sh.
Tu zici logan de cateva mii de euro este un logan? + casco care iara nu stiu cat ajunge casco la logan.

Nu prea cred ca este ok ca un salariu de 2000 de lei sa cumperi logan in rate + casco, cat ajunge rata la logan + casco, toata treaba la ea?
O buna parte din salariu o sa fie dat pe casco + rata, la 2000 de lei... masina ieftina sau abonament.
Pai, cand faci rata  iti baga si casco pe gat. Ca vrei sa nu, intra si el. (deci ai scapat de stresul accidentelor usoare).
Rata, cred ca nu ma insel e pe la 200 - 250 de euro pe luna pentru 5 ani. Deci cred eu ca si-i permite.

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 AndyM, on 25 august 2016 - 19:51, said:

In Germania, e ceva comun sa-ti iei masina in leasing/rate.
Ideea e simpla: ai salariu de 5000e.

iei o masina de 30.000e in rate a cate 500euro/luna, mai ramai cu 4500e. Nici nu le simti lipsa.
Dupa care, peste 5 ani o vinzi cu 8000 euro unor samsari romani, si cei 8k ii folosesti ca avans la urmatoarea masina. Simplu. Posted Image

Este binecunoscut ca 5000 de euro este un salariu banal pentru Germania!

#48
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
La 2000 ron pe luna un Matiz ar fi bun. Piesele au preturi infime, il poti repara usor in cele mai ieftine service-uri, dar asta cred ca e ultima grija. De consumat, consuma ca orice alt autovehicul. Si pe Bucuresti ia un minim 7 in functie de uzura motorului. La 700 km parcursi pe luna, benzina e 250 ron, daca esti tanar asigurarea+vigneta+itp ajung vreo 100 ron luna, usor, usor ajungi sa platesti pt masina minim 25% din venituri. Iti convine? In rest, daca initiatorul se gandeste la leasing, iar viitorul nu o sa fie prea darnic cu el dpdv financiar, ii urez succes, o sa aiba nevoie

#49
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Numa' multi meleonari pe aici.

Stiu n persoane care câștigă sub 2000 pe lună,unii mult sub, si au mașină.

Ba asta cu 20 dă meleoane, pune deoparte 10 pe lună și intr-un an îți iei ceva decent, de un 10 ani vechime, în stare ok.

Nu te lua după meleonarii ăștia d-acilea, ei mai fabuleaza așa, sunt povestitori..

Edited by Damascus77, 26 August 2016 - 06:48.


#50
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 pink_flamingo, on 25 august 2016 - 23:40, said:

Pai, cand faci rata  iti baga si casco pe gat. Ca vrei sa nu, intra si el. (deci ai scapat de stresul accidentelor usoare).
Rata, cred ca nu ma insel e pe la 200 - 250 de euro pe luna pentru 5 ani. Deci cred eu ca si-i permite.
Am rotunjit la 225 de euro si am inmultit cu 4.45 lei(1 euro), am rotunjit la 1000 de lei rata.
La un salariu de 2000 de lei sa platesti rata de 1000 de lei si pe langa rata trebuie sa mai platesti benzina si alte astea pe la masina.
Cam multicel, asta pe langa partea in care timp de 5 ani de zile o sa trebuiasca ca viata lui sa mearga perfect, sa nu intarzie cu ratele ca se majoreaza suma datorata.

 Karogs, on 26 august 2016 - 01:06, said:

La 2000 ron pe luna un Matiz ar fi bun. Piesele au preturi infime, il poti repara usor in cele mai ieftine service-uri, dar asta cred ca e ultima grija. De consumat, consuma ca orice alt autovehicul. Si pe Bucuresti ia un minim 7 in functie de uzura motorului. La 700 km parcursi pe luna, benzina e 250 ron, daca esti tanar asigurarea+vigneta+itp ajung vreo 100 ron luna, usor, usor ajungi sa platesti pt masina minim 25% din venituri. Iti convine? In rest, daca initiatorul se gandeste la leasing, iar viitorul nu o sa fie prea darnic cu el dpdv financiar, ii urez succes, o sa aiba nevoie
La masina ieftina asta este, o platesti din taxe, dar si la aia scumpa tot dracu asta este, pe langa pretul initial se adauga fix aceleasi taxe si verificari.

In schimb trebuie avut in vedere ca o masina SH este ceva de care poti scapa, o bagi la vanzare si asta este, nu te judeca careva ca am si eu cunostinte care au vandut repede masinile, taxele, asigurarea, vigneta, itp si consumabilele insemnau ca timp de cateva luni pe an lucrau doar sa aibe masina.

 Damascus77, on 26 august 2016 - 06:47, said:

Numa' multi meleonari pe aici.

Stiu n persoane care câștigă sub 2000 pe lună,unii mult sub, si au mașină.
Am care sunt platiti cu minimul pe economie si isi permit masina, permis in sensul de cateva luni pe an lucreaza doar sa detina o masina, platesc taxele, asigurarea si in rest masina cam sta prin parcare ca consuma.

Pentru cine nu a mai avut masina si nu intelege cum sta treaba? o masina consuma si cand sta pe loc, are diferite lucruri/consumabile/verificari/taxe care trebuie platite la ceva timp.

#51
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
La salariul asta, in conditiile tale cred ca ai putea face fata la o rata de 400 de lei la un logan nou , programul prima masina are dobanzi ok ! Sau poti strange banii ...vreo 5 ani !
O alta varianta este o coaja data la rabla , cunosc situatii in care s-au achizitionat solente predate la rabla care is relativ ok , mai bagi un salar in ea si ai masina ! Oricum is mai ok decat beamveuri sau golfuri de 2000 de euro , cel putin la costurile de intretinere.

#52
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 tytysor, on 26 august 2016 - 01:04, said:


Este binecunoscut ca 5000 de euro este un salariu banal pentru Germania!

E total gresita afirmatia, nu sunt orea multi nemti cu salariul asta, am lucrat si lucrez mult cu nemtii asta ca stiu de la sursa.

#53
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
E la fel de banal ca un salariu de 1500 Euro in Romania. Se stie ca toata lumea are minim 1500 net in Romania salariu :lol:

Din 2000 lei pe luna, pune mana si strange bani cat poti sa-ti faci un viitor, nu sa ii dai pe o masina. Daca stai cu parintii (nu stiu ce varsta ai) nu ai nevoie de masina. Ai nevoie de casa ta in primul rand. Si oricat vrei tu sa crezi ca nu o sa iei credit...o sa-ti fie f. greu pentru ca din banii aia nu prea strangi usor bani pt casa ta. Eventual strangi 3000 euro pe an maxim. Deci pune mana si strange in 3 ani 10.000 care-s avans de 25% la un apartament/garsoniera sau ce vrei tu cu un 40.000. Cumperi aia in rate, nu o masina. O platesti cat mai repede si ai casa ta, nu mai stai cu parintii.

Daca iei masina, o sa ramai un sarac care sta cu parintii toata viata. Deci la salariul de Romania (ca ala e salariul mediu, 2000 lei) nu prea merge sa ai masina, mai ales in situatia data. Daca ai 50 de ani, ai un apartament al tau, copiii ti-au plecat la casele lor, si tu stai cu nevasta, amandoi cu salariul de 2000, atunci iti permiti fara mari probleme o masina, chiar noua, chiar cu o rata de 200-300 euro / luna. Deci se poate, dar pentru tine, nu acum. Ar fi o mare greseala.

#54
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
what?
apartament de 40.000 euro?
ce sfaturi sunt astea, de ce sa-si ingroape banii intr-o grota minuscula prin vreun ghetou

o masina e realizabil, o casa e imposibil din acel salariu
nu toata lumea trebuie sa aiba casa lor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate