Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Masina din salariu de Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Vreau sa va intreb, este posibil sa iti cumperi o masina, fie ea si second-hand cu salariu de Romania?
Tin sa mentionez ca momentan stau la parinti si acest lucru ma avantajeaza intr-un anumit fel, in a pune niste bani deoparte. Tin sa mentionez ca nu sunt de acord cu imprumutul la banci sau cu agentiile de creditare pentru ca nu voi apela la acestea niciodata.
Recunosc ca, trebuie sa ma limitez si eu atunci cu banii.
Astept pareri/sfaturi. Rog seriozitate si fara glume de prost gust!
Multumesc.

Edited by MembruAnonim, 25 August 2016 - 19:42.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 25 august 2016 - 19:43, said:


Niciodata nu spune niciodata.
Pentru ce sa ma imprumut ? Sa fiu legat la cap nu stiu cati ani ca am eu de platit o anumita suma la banca sau la vreo agentie ? Sa le platesc dublu ? Sa ii imbogatesc ? Nu mersi, ei pe spinarea oamenilor care isi fac credite traiesc !!

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Evident, ce intrebare e asta?
Dar depinde ce orasul in care locuiesti, si de pretatirea ta.
Daca locuiesti intr-un oras mort, sau un municipiu micut, salariile in general sunt mai mici.
Daca lucrezi ca si vanzator, iarasi esti in dezavantaj.
Oricand e loc de perfectionare, si loc de mai bine.
Daca lucrezi in IT, cu atat mai bine, mia de euro o iei usurel. (Cu conditia sa-ti placa, nu sa o faci pentru bani, ca altfel nu vei trece de stadiul de incepator spre mediu)

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Da, si maine poti sa-ti iei masina.

Iti convine? Salariile in Romania sunt de la 900 RON la 50000 RON/ luna. Unii isi permit, altii nu-si permit. Ce e de dezbatut mai exact?

Ah, frustrari personale si putina invidie apai mno, masina nu-i obligatorie. E un accesoriu pe care il achizitionezi daca iti permiti. Nu mori fara masina Posted Image

Edited by lex404, 25 August 2016 - 19:47.


#5
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Are si lex404 dreptate. Spune-ne cam cat castigi ca sa inceapa avalansa de sfaturi.

#6
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostMembruAnonim, on 25 august 2016 - 19:46, said:

Pentru ce sa ma imprumut ? Sa fiu legat la cap nu stiu cati ani ca am eu de platit o anumita suma la banca sau la vreo agentie ? Sa le platesc dublu ? Sa ii imbogatesc ? Nu mersi, ei pe spinarea oamenilor care isi fac credite traiesc !!

Depinde de posibilitati.

E mult mai simplu pentru unii sa platesti o rata lunar, decat sa dai 8 k euro direct.

Edited by Villefort, 25 August 2016 - 19:48.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Si nu numai salariul e important.
Dar si cheltuielile, numarul de membri familiali care trebuie intretinuti, si altele.

+ de luat in calcul si intretinerea masinii. Lucru pe care multi il uita.

+ ca depinde si ce masina.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlex404, on 25 august 2016 - 19:46, said:

Da, si maine poti sa-ti iei masina.

Iti convine? Salariile in Romania sunt de la 900 RON la 50000 RON/ luna. Unii isi permit, altii nu-si permit. Ce e de dezbatut mai exact?

Ah, frustrari personale si putina invidie apai mno, masina nu-i obligatorie. E un accesoriu pe care il achizitionezi daca iti permiti. Nu mori fara masina Posted Image

Castig in jur de 2.000 de lei pe luna. Si da, stiu ca nu e obligatoriu sa ai o masina. De-aia exista mijloace de transport in comun sau taxi, sau de ce nu- bicicleta, care pe langa faptul ca nu polueaza e si foarte sanatos sa mergi pe ea!
Am luat in calcul multe taxe ce vin odata cu masina : taxa de inmatriculare daca nu e inmatriculata, impozit anual, bani de combustibil, plus ca se mai strica una alta, mai ales daca e la mana a doua.

Edited by MembruAnonim, 25 August 2016 - 19:50.


#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cate milioane de masini sunt inmatriculate in Romania? Crezi ca toti oamenii astia care au masini le-au furat? Eu cred ca 99% le-au cumpărat. Deci se poate.

#10
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
In functie de cat castigi si ce masina vrei, calculeaza cat poti economisi pe luna, apoi in cat timp iti poti cumpara ce iti doresti.

#11
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Daca esti ospatar intr-un local bun, o iei din bacsis.Posted Image
Mancarea o ai asigurata, stai la parinti, deci...

#12
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
In Germania, e ceva comun sa-ti iei masina in leasing/rate.
Ideea e simpla: ai salariu de 5000e.

iei o masina de 30.000e in rate a cate 500euro/luna, mai ramai cu 4500e. Nici nu le simti lipsa.
Dupa care, peste 5 ani o vinzi cu 8000 euro unor samsari romani, si cei 8k ii folosesti ca avans la urmatoarea masina. Simplu. :)

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
La 2000 ron pe luna recomand Logan (nou sau second) sau in cel mai bun caz ceva bun de clasa mica ca Polo, Corsa, Fabia, Fiesta.

Ce spune AndyM e foarte corect pt. Germania insa in Romania nu ai 5000 euro, nici macar 5000 ron nu ai. In realitate ai 500 euro si daca faci o analogie, cu o rata de 50 euro pe luna iei o masina de 3000 euro adica fix ce am scris eu mai sus.

Edited by Kroghy, 25 August 2016 - 19:53.


#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
La 2000 de lei deci dintr-UN salar iti poti cumpara masina ... de spalat haine , noua nouta sau poti lua un autoturism sh doar ca nu-ti vor ajunge banii sa si poti circula cu el . La scuter/ bicicleta nu te-ai gandit ?

Edited by cobi1, 25 August 2016 - 19:55.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostRixthinna, on 25 august 2016 - 19:50, said:

Daca esti ospatar intr-un local bun, o iei din bacsis.Posted Image
Mancarea o ai asigurata, stai la parinti, deci...
stiu pe cineva care si-a luat apartament :lol:

cum am mai zis, in horeca se castiga bani cacalau... si e si misto domeniul. Dar nu ca ospatar prin restaurante ca aia mi se pare naspa, nu e funny.

on. cu 2000 RON/ luna si cheltuieli putine in aproximativ un an poti aduna bani de-o masina bunicica (adica sa zicem ca pui jumatate din bani deoparte, ceea ce e mult mai ales ca stai la parinti...practic nu prea ai ce cheltui).

#16
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
poti economisi 800 de lei pe luna sau mai mult si in vreo cativa ani iti iei ceva destul de ok.

daca factura la curent nu te surprinde, atunci nici taxele nu te vor surprinde.

Edited by red46, 25 August 2016 - 19:55.


#17
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View PostMembruAnonim, on 25 august 2016 - 19:49, said:


Castig in jur de 2.000 de lei pe luna. Si da, stiu ca nu e obligatoriu sa ai o masina. De-aia exista mijloace de transport in comun sau taxi, sau de ce nu- bicicleta, care pe langa faptul ca nu polueaza e si foarte sanatos sa mergi pe ea!
Am luat in calcul multe taxe ce vin odata cu masina : taxa de inmatriculare daca nu e inmatriculata, impozit anual, bani de combustibil, plus ca se mai strica una alta, mai ales daca e la mana a doua.
Daca nu contribui cu bani in casa, poti pune lunar deoparte o suma considerabila daca vrei neaparat masina.
Stii vorba aia "mananci mai putin, te caci mai putin".

Prietena ai? Daca da, fa-i vant ca iti pune bete in roate in planul maret. :D

#18
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Tu ai impresia ca cei din tari mai dezvoltate isi cumpara masina din banii de autobuz?
Si acolo tinerii strang din buci sau iau credit pentru masina

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate