Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Casa parter si "demisol" in Feleacu ( Cluj)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2081 replies to this topic

#217
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postpuisor, on 28 aprilie 2017 - 06:07, said:

peretele e lung de 6.80 deci se poate dupa calculele tale si e chiar mai mult decat suficient.
Singura discutie ramane daca acel perete radiant va reusi sa incalzeasca si la nivelul inferior livingul( adica la nivelul solului) tinand cont ca e pe doua nivele.

View Postandreilesan, on 28 aprilie 2017 - 08:15, said:

lungimea suprafetei radiante (inaltimea fiind stabilita la 2,5m) va ajunge la 3200 W : 144 W/mp : 2,5 = 8,89 m.

Deci sa intelegem ca nu este suficient de lung peretele pentru a acoperi pierderile de caldura de 3200 W...practic la o lungime de perete de 6.80 * 144 * 2.5 = 2340 W...corect?

dar daca se pun radiatoare pe perete e ok?

#218
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View PostAndr33i, on 28 aprilie 2017 - 11:02, said:

Asa este...IPATUL nu il simti...da nu simti nici frigul pe care fara IPAT garantat o sa il simti...Iarna asta a fost prima cu incalzire in pardoseala. Ma asteptam sa imi fie si uneori as fi vrut sa fie mai caldut pe la picioare dar nu am simtit caldura desi am umblat fara papuci...si totusi in casa erau 22 grade. A fost prima iarna cand nu am umblat cu papuci in casa(nu am mai stat la locuinte cu incalzire in pardoseala)....cand nu am avut grija fetelor ca o sa raceasca daca nu isi iau papuci de casa sau daca se aseaza pe jos la joaca...

PS: Pe final de iarna, cand deja pe afara se mai incalzise ziua, nu a mai fost nevoie sa fac foc intrucat fiind putin soare ziua, se incalzea destul si se mentinea pana in urmatoarea zi chiar daca afara noaptea erau spre 0 grade. Totusi...am inceput sa simt pardoseala rece...

Multumesc pt feedback Andrei. Din ce e pardoseala?

#219
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
in exemplul atasat de Andrei pardoseala este din placi laminate...aka parchet...

#220
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postandreilesan, on 28 aprilie 2017 - 08:15, said:

Nu cred sa nu gasesti in tot Clujul pe cineva capabil de asa ceva.. Cu toate ca, la cum am observat ca se pune problema de ceva timp, adica pentru a ne acoperi incompetentele luam in deradere sistemele independente de energia electrica, s-ar putea intradevar sa fie o problema.

E cam tarziu sa iau la intrebari firmele de proiectare de instalatii din Cluj Posted Image Stii experienta si nu mai am timp de cautari.

A doua ipoteza ar fi ca nu inzadar se reglementeaza consumul de energie anual specific raportat la suprafata incaperilor si nu la volum. Asta s-ar traduce ca indiferent cat de inalta iti este locuinta pierderile de caldura raportate la mp trebuie sa fie aceleasi. Adica ori ca incaperea are 2,7m inaltime, ori ca are 5,4 m - tot sub cei 40 W/mp ar trebui sa te incadrezi ca sa respecti normele actualmente in vigoare in Romania. In aceasta ipoteza, solutionarea vine din anveloparea corespunzatoare si nu din sporirea suprafetei radiante si automat al puterii termice instalatte..
Posted Image

Inteleg bine? Daca nu e suficient peretele respectiv, sa incerc sa cresc izolatia sau sa ma gandesc la ventilatie cu recuperare de caldura, ca sa reduc necesarul termic. Cu anveloparea nu cred ca stam rau( s-ar putea si mai bine, nu zic nu, adica na, nu izolam fundatia Posted Image ) iar ventilatie as pune daca nu ar fi asa mari costurile. Dar inca mai am un pic de timp sa mai studiez ce variante sunt.

View Postbrawnie, on 28 aprilie 2017 - 17:16, said:

in exemplul atasat de Andrei pardoseala este din placi laminate...aka parchet...

Da, acolo am vazut ca e parchet. Il intrebam pe Andr33i :)

#221
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 28 aprilie 2017 - 17:05, said:

Deci sa intelegem ca nu este suficient de lung peretele pentru a acoperi pierderile de caldura de 3200 W...
Corect.

View Postbrawnie, on 28 aprilie 2017 - 17:05, said:

practic la o lungime de perete de 6.80 * 144 * 2.5 = 2340 W...corect?
Nu-i corect.Posted Image  Mie imi da 2448 W.

View Postbrawnie, on 28 aprilie 2017 - 17:05, said:

dar daca se pun radiatoare pe perete e ok?
Radiatoarele au ponderea componentei convective mult mai mare in comparatie cu suprafetele radiante. Spre exemplu, un Vonova Vertical tip 20K de 2400 inaltime si 600 latime , in conditii echivalente de temperatura ar oferi 400W. Astfel, pentru a acoperi pierderile de 3600 W ar fi nevoie de 9 de astfel de calorifere si acestea ar ocupa o lungime de perete de minim 5,4m.  Insa, trebuie tinut cont si de aspect, adica cum ar arata o astfel de solutie.Posted Image

View Postpuisor, on 28 aprilie 2017 - 17:25, said:

Inteleg bine? Daca nu e suficient peretele respectiv, sa incerc sa cresc izolatia sau sa ma gandesc la ventilatie cu recuperare de caldura, ca sa reduc necesarul termic.
Posted Image

View Postpuisor, on 28 aprilie 2017 - 17:25, said:

Cu anveloparea nu cred ca stam rau( s-ar putea si mai bine, nu zic nu, adica na, nu izolam fundatia Posted Image ) iar ventilatie as pune daca nu ar fi asa mari costurile. Dar inca mai am un pic de timp sa mai studiez ce variante sunt.
Posted Image

#222
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postandreilesan, on 28 aprilie 2017 - 19:02, said:

Nu-i corect.Posted Image  Mie imi da 2448 W.
Posted Image  Nu stiu ce am avut azi ca toata ziua am fost aerian....

View Postandreilesan, on 28 aprilie 2017 - 19:02, said:

Spre exemplu, un Vonova Vertical tip 20K de 2400 inaltime si 600 latime , in conditii echivalente de temperatura ar oferi 400W.
despre ce conditii echivalente de temperatura vorbim? nu se poate merge pe conditiile "clasice" gen 50 grade tur - 30 retur (sau cat o fi ecartul de temperatura)

#223
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 28 aprilie 2017 - 20:32, said:

...despre ce conditii echivalente de temperatura vorbim? nu se poate merge pe conditiile "clasice" gen 50 grade tur - 30 retur (sau cat o fi ecartul de temperatura)
Exact despre aceste temperaturi si era vorba: 50 grdC pe tur, 30 grdC pe retur si +22 grdC in casa.Posted Image

#224
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Tot citesc despre ventilatia cu recuperare de caldura. Cred ca, configuratia casei ar permite instalarea unui sistem ca si in videoclipul acesta. Deci, as putea pune unitatea si toate tuburile in pod de unde sa se distribuie spre bai, bucatarii si dormitoare. As putea cuprinde si livingul, acesta inaltandu-se pana la nivelul parterului. Daca se monteaza unitatea de ventlatie undeva deasupra bailor, as putea face in dreptul holului cel lung scara de acces in pod( o scara retractabila). E o idee proasta? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VN3jMtzRbpo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ech, 29 April 2017 - 20:49.


#225
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Poti sa pui unitatea in pod si sa iesi prin placa exact unde e nevoie, de asemenea probabil vei vrea sa stergi datele tale si ale proiectantului de pe plansa.

#226
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postpuisor, on 29 aprilie 2017 - 09:31, said:

E o idee proasta?


Este o idee foarte buna.... nu renunta la ea.

#227
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
brawnie was here ! Posted Image

Azi am stat la taclale cu "vecina" :)

Attached Files



#228
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Ma bucur ca in sfarsit ne-am intalnit "live" cu colegul si consateanul Brawnie Posted Image  Din pacate santierul stagneaza din motive de lipsa echipa. Dar am demarat demersurile pt bransamentul la gaz si curent. In curand sper sa pot da comanda si la lemnaria pt acoperis.

Din pacate pt ventilatia cu recuperare am primit doar oferte prohibitive pt bugetul nostru Posted Image  Daca  voi gasi o oferta rezonabila in timp util, nu renunt de tot la idee.

Spor si vreme buna celor ce construiesc Posted Image

#229
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpuisor, on 23 mai 2017 - 05:41, said:

Din pacate pt ventilatia cu recuperare am primit doar oferte prohibitive pt bugetul nostru Posted Image  Daca  voi gasi o oferta rezonabila in timp util, nu renunt de tot la idee.
De la cine ai cerut oferte si pe ce sistem?

Drept e ca si la cei cu care am lucrat eu importatorul pe Ro a marit mult preturile, toate sunt cu vreo 20% mai scumpe fata de anul trecut. Daca retin eu bine.

#230
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
De la cei din  Satu-Mare am primit o oferta de 6000 de euro la materiale, 1000 euro manopera si 1500 ron proiectul (unitatea era Zehnder si tubulatura Frankische).

Mai astept o oferta din Cluj dar dupa discutia avuta, nu sunt optimista ( unitatea aici era Samsung).

#231
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Puisor..... de ce nu ii ceri o oferta de pret si colegului nostri Spanu1976, poate iti ofera un pret mai interesant........ cine stie.

#232
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View PostBodCasa, on 23 mai 2017 - 10:19, said:

Puisor..... de ce nu ii ceri o oferta de pret si colegului nostri Spanu1976, poate iti ofera un pret mai interesant........ cine stie.
Mersi mult de pont. Nu stiam :)

#233
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Mie mi-a facut IPAT-ul acum 2 ani, si a functionat pentru primaa data in iarna asta.... a fost impecabil.
De pret sa nu mai zic.

PS,Daca vrei iti dai nr lui pe PM.

#234
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Te rog :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate