Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Fructele ingrasa !

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEXIT, on 21 februarie 2018 - 20:00, said:

E mult mai greu sa te ingrasi cu fructe decat cu sunca.
Nu cred ca exista fructarieni (cu vechime) supraponderali.
Te ingrasi ca si cum ai lua carbohidrati, cand sunt prea multi se transforma in grasimi si se stocheaza, asta e mecanismul corpului. Dar evident ca trebuie sa mananci sustinut, asa 1-2 fructe nu te ingrasi si nici cu sunca daca mananci ponderat nu te ingrasi, mai ales daca e de pui.

#74
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu cred ca ai inteles esenta afirmatiei mele.
E improbabil ca vei putea mananca "prea multe" calorii din fructe in fiecare zi incat sa te ingrasi.
Din cateva imbucaturi de sunca iei o multime de calorii si asa cum s-a mai aratat, excesul caloric provenit din grasimi nu se poate stoca decat ca tesut adipos. Carbohidratii se pot stoca in muschi ca glicogen, sute de grame chiar.

#75
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Maine fac saptamana de cand m'am apucat de keto.
Fara fructe, fara zahar, carbs etc. Consum undeva la 20 gr de zahar pe zi, asta adunat din diverse (ciocolata 90% 1-2 patratele, kimchi de exemplu azi cam 5gr pe suta etc).
Dar fructe nu.

E mai rau decat sa te lasi de fumat. Vreau zahar. Vreau o lingura mare de nutela.

Mi'am luat glicemia aseara, pt ca ma simteam cam ametit. Dupa 1 ora de la masa si am mancat bacon, ridichi prajite (oarecum asemanatoare cartofilor prajiti), kimchi, un pic de carnat. Vreo doua linguride margarina (mai usor de frecat decat unu, imi era lene)frecate cu proteina (pt indulcit, ca are stevia) si cacao asta asa ca sama pacalesc la desert, deci mancat copios si urlu de foame 1 ora mai tarziu aveam 4.8. Ceeea ce e relativ scazut.

Fructele zaharul, combinat cu grasimi si carbs ingrasa de numa numa. Nu poti slabi eliminand carbs (paine, paste orez etc) si sa mananci carne plus fructe.scoti fructele si organismul incepe sa consume grasimile. Faza e ca ofelie de mar te scoate din keto imediat

Vreau nutellaaaaaa

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEXIT, on 22 februarie 2018 - 18:00, said:

Nu cred ca ai inteles esenta afirmatiei mele.
E improbabil ca vei putea mananca "prea multe" calorii din fructe in fiecare zi incat sa te ingrasi.
Din cateva imbucaturi de sunca iei o multime de calorii si asa cum s-a mai aratat, excesul caloric provenit din grasimi nu se poate stoca decat ca tesut adipos.
Pai sunca nu inseamna grasimi preponderent... acu depinde si de calitatea ei, normal ca daca bagi grasimi nu faci bine Posted Image

View Postargentum, on 23 februarie 2018 - 04:46, said:

deci mancat copios si urlu de foame 1 ora mai tarziu aveam 4.8. Ceeea ce e relativ scazut.
Eu nu stiu keto si denumiri dinastea fancy, redu dramatic zaharul, pastreaza proteine dar fara grasimi si intre mese un iaurt de fitness si n-ai treaba cu foamea, pe mine ma tine 5 ore fara probleme, atat ca foarte important sa bei apa suficienta si eventual (e recomandat) supliment de magneziu.
Carne treci pe pui facut fara adaosuri. Eu care sunt mare... se stie, daca aplic restrictia asta 1 saptamana dau jos aproape 6kg! In primele 2-3 saptamani dai jos mult usor, dupa aia se reduce treptat dar de mentine trendul. Nu trebuie sa elimini complet zahar, sa iei dar mai putin decat doza zilnica recomandata astfel incat corpul sa traga si din rezerve.
Corpul arde grasimile rezultate din carbo in speciala dimineata, seara nu mai arde, depune... dupa ora 21:00 nu mananci pana a doua zi, ti-e foame, bei apa Posted Image Si lasa amestecurile fancy cu tot felul de chestii gen cacao si frecat proteine... simplu si bun, ouale foarte bune de ex... mai ales dimineata dar merg si seara, sunca de pui daca are continut mic de zahar si grasimi (depinde de producator) Posted Image
Margarina e oki mai ales dimineata, insa doar daca e lite (albastra). Unt deloc daca e dinala cu 80% grasimi, daca e lite mai merge...

Edited by andreic, 23 February 2018 - 09:17.


#77
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postargentum, on 23 februarie 2018 - 04:46, said:

Maine fac saptamana de cand m'am apucat de keto.
...
scoti fructele si organismul incepe sa consume grasimile. Faza e ca ofelie de mar te scoate din keto imediat
...
Vezi ca exista cel putin o discutie dedicata ketoismului.
Organismul consuma depozitele de grasimi daca nu are altceva. Nu trebuie sa faci nimic special pentru asta.
Dieta keto este periculoasa si nu este recomandata decat in situatii rare.

Orice autoritate medicala recomanda consumul fructelor si legumelor in fiecare zi, cateva bucati.

#78
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Eu am cateodata o saptamana daca nu chiar doua cand nu mananc nici un fruct, si cand mananc o fac mai mult ca ma nimeresc pe langa o banana sau mai aduce o colega portocale, altfel nu simt niciodata nevoia. De fapt am si zile intregi cand nu mananc dulce pentru ca nu simt absolut deloc nevoia, asta in conditiile in care fac efort fizic sustinut si constant, de cateva ori pe saptamana.

Edited by nestorr, 23 February 2018 - 11:10.


#79
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Pai nu simti o nevoie speciala pentru fructe. Ce, tu mananci numai dupa pofte?
Poti sa mananci fructe cand ti-e foame si ai la dispozitie.

#80
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
In principiu da, mananc dupa pofte. Uneori vreau o friptura de vita, ceva consistent, altadata nu vreau decat ceva usor, niste paste simple cu sos de rosii, am zile in care simt nevoia sa mananc o salata sau cruditati, si tot asa. Cand stau mult afara in frig corpul imi cere mancare grasa, vara mananc mult mai mult peste decat iarna.
Mi se pare normal sa imi ascult organismul si sa ii dau ceea ce cere, cand imi cere, ori din moment ce nu imi cere deloc fructe desi am tot timpul in casa cel putin trei patru feluri, deduc ca nu are nevoie.

#81
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Poftele nu apar pentru a satisface o nevoie specifica. In tine nu traieste inca o fiinta inteligenta constienta de nevoile nutritionale detaliate si care iti transmite mesaje sub forma de pofte.
Cred ca cele mai multe probleme cauzate de alimentatie sunt cauzate de mancatul conform poftelor. Poate eu am pofta de tort si cartofi prajiti in 6 zile din 7, de 3 ori pe zi.

Din ce punct de vedere friptura de vita este ceva consistent? Se digera mai greu, are mai multe calorii, mai multa grasime saturata? Si pastele sunt bogate caloric, deci ar putea fi considerate consistente.

Ce crezi tu ca sunt semnale pretioase despre nevoile nutritionale ale organismului sunt de fapt preferinte personale pe care ti le formezi pe parcursul vietii.

Stiintific vorbind, sunt doar cateva situatii in care carentele sau alte probleme se manifesta prin dorinta de a manca ceva (pofta). Si satisfacerea poftelor respective nu ajuta. Posted Image

Edited by EXIT, 23 February 2018 - 12:29.


#82
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Friptura este ceva consistent din punct de vedere proteic, pastele sunt consistente din punct de vedere al continutului de carbohidrati. Si pastele le poti manca cu sos de branza sau alt sos pe baza de smantana, caz in care vor avea o portie serioasa de grasime, sau le poti manca cu sos de rosii si busuoic, caz in care vor avea continut de grasimi spre zero. Deci eu zic ca organismul stie cand are nevoie de toate aceste lucruri, cel putin eu actionez in aceasta ipoteza si ma simt foarte bine. La fel cum nu am nevoie de un studiu care sa imi confirme ca e bine sa beau apa atunci cand mi-e sete.

Daca ai pofta de tort de trei ori pe zi de zi e posibil ca organismul sa iti transmita ca ai o problema si atunci e cazul sa mergi la doctor sa iti faci analize, atlfel eu nu cunosc pe absolut nimeni, vegan, vegetarian sau nu, ca sa pofteasca sau sa vrea sa manance acceasi chestie de trei ori pe zi, de fapt e chiar ironic, avand in vedere cat se dau de ceasul mortii veganii ce fel de mancare nou sa mai inventeze ca sa compenseze pentru tot ceea ce subconstient le lipseste: snitele de post, bugeri de post, sarmale de post, branza de post, lapte de post - pentru absolut toate astea dezideratul fiind sa se apropie cat mai mult fix de gustul si mirosul pe care incearca sa le inlocuiasca.

Edited by nestorr, 23 February 2018 - 14:58.


#83
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Produsele de post nu sunt inventate pentru vegani.
Este firesc ca oamenii sa caute produse familiare chiar si dupa ce au renuntat la carne si alte produse animaliere. Nu e o problema cu subconstientul.
Pofta de tort era doar ipotetica. Nu am pofte de anumite alimente. Cand mi-e foame mananc ce am sau pot sa-mi procur usor si asta e. Foamea trece cu orice aliment. Sigur, am preferinte de gust sau aspect si cand am timp prepar acele produse.
Eu chiar mananc foarte des aceleasi alimente. :P

#84
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Nu ma refeream la produsele non-animale care exista in mod natural in alimentatia tuturor ci la toata paleta de inlocuitori care fie necesita un volum foarte mare de efort si timp pentru preparare, fie pur si simplu nu pot fi produse altfel decat industrial, gen toate variatiunile de soia texturata.

Daca plecam pur si simplu de la ideea ca simplu este mai natural decat complex, oamenii ar trebui sa manance ce le este la indemana, usor accesibil, aproape de ei. Bunicii nostri nu aveam magazine si mancau din ce produceau, carne, lapte, branza, oua, grau, porumb, fasole, cartofi, rosii, ceapa, fructe de sezon doar doua-trei luni pe an, in rest mere si prune uscat.
Veganii mananca tot felul de legume de import, avocado, quinoa, soia, banane, tot felul de nuci si seminte si asa mai departe - mancare care calatoreste din cealalta parte a globului ca sa ajunga aici, prin urmare polueaza, nu mai vorbim ca necesita procesare sau conservare suplimentara pentru a rezista. Unde este etica si sustenabilitatea in toata povestea asta?

Edited by nestorr, 23 February 2018 - 17:29.


#85
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Amândoi vorbiți de pofte ca și cum ar fi niște nevoi. Poftele sunt la nivel de minte. Nevoile sunt la nivel de organism. Sunt 2 lucruri total diferite

#86
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postnestorr, on 23 februarie 2018 - 17:28, said:

...
Veganii mananca tot felul de legume de import, avocado, quinoa, soia, banane, tot felul de nuci si seminte si asa mai departe - mancare care calatoreste din cealalta parte a globului ca sa ajunga aici, prin urmare polueaza, nu mai vorbim ca necesita procesare sau conservare suplimentara pentru a rezista. Unde este etica si sustenabilitatea in toata povestea asta?
Mananca produse exotice daca au la dispozitie. Nu e obligatoriu.
In privinta poluarii produselor transportate pe distante lungi ar fi bine sa nu faci presupuneri. Si eu credeam la fel pana am cercetat un pic si am aflat, de exemplu, ca ananasul conservat si transportat pe cale maritima are amprenta de carbon per kg de produs finit de aproximativ 1kg CO2. Adica mai putin decat media fructelor.
1kg de carne de porc are amprenta de carbon 12,1Kg. Cea de vita are 27Kg CO2.
Vezi lista de aici.

Bananele Dole au 1,124 Kg CO2 per kg.

Nu conteaza de unde vin, fructele si legumele sunt clar de preferat produselor animaliere.

Edited by EXIT, 23 February 2018 - 20:07.


#87
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Mi se pare absolut fascinant cum se gaseste mereu un sistem de referinta care sa ne sprijine ideile. Sincer nu am nici cea mai mica idee cum se fac calculele astea cu amprenta de CO2 si nici nu inteleg ce relevanta au, CO2 nu te imbolnaveste, in schimb noxele si metalele grele, da, la fel ca si toate pesticidele si conservantii din toate legumele si fructele proaspat culese acum o luna.

In fine, discutia nu o sa duca la nici un rezultat, eu am o minte simpla asa ca prefer ideile simple, cum ar fi asta ca e bine sa mananci ce mancau si parintii si bunicii si strabunicii tai, corpul tau fiind deja selectat, adaptat si optimizat genetic pentru asta dupa mii si mii de iteratii. Orice deviatie semnificativa de la linia asta, vezi explozia consumului de zahar procesat sau al tutunului, are efectele binecunoscute.

Edited by nestorr, 23 February 2018 - 21:21.


#88
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu toate alimentele pe care esti adaptat sa le mananci au acelasi efect asupra organismului.
La capatul legaturilor indicate de mine mai sus sunt informatii care te pot ajuta sa cercetezi modul in care este calculata amprenta de carbon etc.

#89
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Mi-e teama ca daca o sa incep sa cercetez prea mult o sa descoper veganul din mine, sau cu alte cuvine, drumul catre veganism este pavat cu amprente de CO2. Am multe alte dileme morale sau etice, mai interesante, pe care le explorez momentan :)

Subiectul ma intereseaza doar din perspectiva unei vieti sanatoase, ori din moment ce analizele pe care mi le-am facut chiar saptamana trecuta sunt perfecte, trebuie ca am gasit acea combinatie eficienta pentru mine si care contrazice ceea ce toti nutritionistii tot propavaduiesc: nu mananc mic dejun, niciodata, prima masa o mananc la pranz, am doua mese consistente si nici o gustare intre, mananc rar spre deloc fructe, mananc foarte multe grasimi animale, carne grasa, branzeturi si ulei de masline, am zile in care nu mananc paine si per total nu cred ca mananc o paine pe saptamana,  cereale deloc, mananc carne intr-o forma sau alta zilnic.

#90
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am descoperit veganul din mine, de lunea trecută....dar tot nu ma interesează codoiul. Mai degrabă ma interesează copacii, decât amprenta.
Spoiler


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate