Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Fructele ingrasa !

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#55
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Poate că acum e, dar la cum arată acolo, e clar că n-o mâncat o ceafă de porc de muuuuuultă vreme. Poate s-o apucat dup-aia când i-o fi zis Carmen Brumă: fato, arâți mai mult moartă decât vie, ce dracu' mănânci? Mai bagă și tu o fleică de porc, niște sarmale, că la 46 ani arăți de 56 ani...

#56
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostBob493, on 22 august 2016 - 15:20, said:

Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Ideea era ca e posibil sa te ingrasi mancand fructe si sa slabesti mancand cartofi prajiti. Nu am afirmat ca 200 g mar = 200 g cartofi pai.
Cred ca nu ai inteles tu ce inseamna sa faci afirmatii generaliste fara acoperire.
Arata-mi unu care mananca multe fructe si putini cartofi prajiti si e gras si arata-mi oameni care mananca cartofi prajiti multi si fructe putine si sint slabi.

"E posibil" am auzit eu sa iti faca bine fumatul si alcoolul dimineata la pranz si seara, e posibil... nu ma poti contrazice cum nici eu pe tine.

Daca esti de acord ca 200g fructe nu vor ingrasa cat 200g cartofi prajiti, atunci ce mai tot discuti? Ca se apuca cineva sa manance 10kg de fructe pe zi sau cum?
Mai degraba din ce ai spus ca esti de acord, rezulta ca fructele NU ingrasa. Asta cautam doar, nu? Alimente care in aceleasi cantitati, sa ingrase mai putin

View PostSOCRATE_MMXII, on 24 august 2016 - 18:08, said:

Poate că acum e, dar la cum arată acolo, e clar că n-o mâncat o ceafă de porc de muuuuuultă vreme. Poate s-o apucat dup-aia când i-o fi zis Carmen Brumă: fato, arâți mai mult moartă decât vie, ce dracu' mănânci? Mai bagă și tu o fleică de porc, niște sarmale, că la 46 ani arăți de 56 ani...
Ceafa lata, de porc... unde naiba arata carmen bruma rau? mai si face tot felul de cursuri de sport

Uite-o aici pe Carmen Bruma: https://www.google.r...iw=1920&bih=989

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEXIT, on 24 august 2016 - 11:38, said:

Un amanunt mic si fals.
Carbohidratii sunt sursa preferata a organismului pentru consum. Excesul caloric se depune indiferent de unde provine.
Gresit. Este cum am spus, nu se depun, de utilizeaza, e vorba de aminoacizi ca asa se convertesc proteinele. De aia se spune in mediile stiintifice ca nu se stocheaza.
Normal ca te intereseaza sursa pentru ca sunt diferente chimice majore intre glucoza si aminoacizii obtinuti prin ruperea proteinelor, sub un nume sunt diverse molecule, unele se metabolizeaza intr-un fel altele altfel si nu se pot converti in trigliceride deci... nu se depun. Sa invatam deci:

[ http://extension.illinois.edu/diabetes2/images/2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 25 August 2016 - 15:25.


#58
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Poate n-am inteles eu bine ce vrei sa zici.
Oricum, hai sa ne lamurim cu asta:

Quote

The hierarchy for substrate oxidation
The fuel for energy expenditure is supplied by protein, carbohydrate and fat. This fuel can be supplied by the diet or can come from body energy stores. There appears to be a hierarchy for substrate oxidation which is determined by the storage capability of the body for each macronutrient, the energy costs of converting a macronutrient to a form with greater storage capacity, and by specific fuel needs of certain tissues. Alcohol has highest priority for oxidation because there is no body storage pool and conversion of alcohol to fat is energetically expensive. Amino acids are next in the oxidative hierarchy. Again, there is not a specific storage pool for amino acids. Body proteins are functional in nature and do not serve as a storage depot for amino acids. Carbohydrates are third in the oxidative hierarchy. There is a limited capacity to store carbohydrate as glycogen (a typical adult male can store approximately 500 g of glycogen, predominantly in muscle and liver) and conversion of carbohydrate to fat is energetically expensive. Carbohydrate is also somewhat unique in that it is an obligatory fuel for the central nervous system and the formed blood elements (e.g. red blood cells). In contrast to the other macronutrients there a virtually unlimited storage capacity for fat (largely in adipose tissue). The efficiency of storage of dietary fat in adipose tissue is very high (96-98%). Unlike carbohydrate, fat is not a unique fuel source for any body tissue.
Because of their oxidative priority, the body has an exceptional ability to maintain alcohol and protein balance across a wide range of intake of each. Because carbohydrate stores represent a small proportion of daily carbohydrate intake and because net de novo lipogenesis from carbohydrate does not occur to an appreciable extent under normal circumstances (105,106), carbohydrate oxidation closely matches carbohydrate intake. Carbohydrate balance appears to be well maintained across a wide range of carbohydrate intake. Unlike other macronutrients, fat does not promote its own oxidation and the amount of fat which is oxidized is the difference between total energy needs and oxidation of the other priority fuels.
...
Effects of diet composition during positive energy balance
It is during periods of positive energy balance that differences in carbohydrate and fat have the greatest impact upon body weight regulation. This is because of differences in the efficiency of metabolic pathways involved in disposing of excess carbohydrate vs. fat. One study (107) demonstrated that while the majority of excess energy is stored regardless of its composition, a greater proportion of excess energy is stored when the excess is from fat as compared to when the excess is from carbohydrate. This is a clear example of a situation where fat intake leads to more body energy storage than the same amount of energy from carbohydrate.
Carbohydrate Food Intake and Energy Balance - Food and Agriculture Organization of the United Nations - Food and Nutrition Paper - 66

#59
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

Quote

Once your daily protein needs are met, your body has two options for dealing with any excess protein it encounters from your diet. If your calorie intake is low that day, your cells can convert excess amino acids to molecules that can burn as fuel. On the other hand, if you consume plenty of calories, your body has no choice but to convert the extra protein to fatty acids and store them in your adipose tissue. While building fat stores can be helpful from an evolutionary perspective, increasing your body fat may not be part of your current fitness plan.
What Does Excess Protein in the Diet Do?

Quote


Deci desenul tau de mai sus este incomplet. :)

Attached File  break.png   39.36K   32 downloads

Sau mai exact asa:
Attached File  breakall.png   54.65K   34 downloads

#60
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View PostEXIT, on 23 august 2016 - 20:30, said:

Zici ca nu ai timp sa cauti studii, deci sa te informezi corect. E firesc sa nu ai timp de asa ceva ca nu e meseria ta. Dar de ce faci atatea presupuneri in lipsa informatiilor concrete? Pentru asta ai timp? De ce presupui ca oamenii care folosesc indulcitori ajung sa consume calorii in plus? Poate isi calculeaza caloriile si o felie de tort cu zahar nu mai are loc dar una cu stevie are!

Care sunt acei multi oameni care se ocupa de diabet si au indoieli in privinta indulcitorilor?
Iata ce zice American Diabetes Association:
Domnule draga, nu presupun eu ca oamenii care folosesc indulcitori ajung sa consume calorii in plus, asta sustinea colectivul ala de doctori implicati pe baza practicii cu pacientii.
Fix asta spuneau, printre altele, ca practic oamenii aia nu doar ca pierd controlul dar fix indulcitorii le favorizeaza acest lucru, atat psihologic, pentru ca ei au in cap ideea ca fara zahar nu e asa critica treaba cu cantitatile, cat si fiziologic, pentru ca nevoia de dulce nu e satisfacuta pe deplin, pacaleala functioneaza doar partial, si ei practic simt nevoia de manca mult mai mult dulce.

Similar, daca vrei, cu postul..majoritatea oamenilor cand tin post, pentru ca hrana aia nu "tine de foame", la propriu sau mai subtil nu le ofera tot ce poate au nevoie, organismul cerand supliment ca sa isi faca rost de ce lipseste, practic mananca mult mai mult si se ingrasa.

Deci problema e a "pacientului" care practic , si din cauza propriei prostii/ignorante/lipsei de constientizare, dar si din cauza modului in care organismul raspunde cand o cerere nu ii e satisfacuta, ajung sa manance mai mult...

In momentul in care ajungi sa vrei in continuare dulce desi mananci cu indulcitor, iar ca sa nu te ingrasi oricum trebuie sa te retii, care e diferenta intre a te retine sa nu mananci un o ciocolata ci doar o portie mica....si a te retine sa nu mananci 2 cu indulcitor...
"frustrarea" e tot aia, tot nu satisfaci cererea si diferenta dintre ce simti nevoia si ce ii dai e la fel de mare..sau, dupa cum spuneau oamenii  e mai mare cu timpul...




#61
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postmaxtron_69, on 25 august 2016 - 12:06, said:

Ceafa lata, de porc... unde naiba arata carmen bruma rau? mai si face tot felul de cursuri de sport

Uite-o aici pe Carmen Bruma: https://www.google.r...iw=1920&bih=989

Io n-am zis despre Carmen Brumă că arată rău, ci din contră, arată foarte bine. E un exemplu de urmat pentru orice femeie.

#62
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postmaxtron_69, on 25 august 2016 - 12:06, said:

Cred ca nu ai inteles tu ce inseamna sa faci afirmatii generaliste fara acoperire.
Arata-mi unu care mananca multe fructe si putini cartofi prajiti si e gras si arata-mi oameni care mananca cartofi prajiti multi si fructe putine si sint slabi.

"E posibil" am auzit eu sa iti faca bine fumatul si alcoolul dimineata la pranz si seara, e posibil... nu ma poti contrazice cum nici eu pe tine.

Daca esti de acord ca 200g fructe nu vor ingrasa cat 200g cartofi prajiti, atunci ce mai tot discuti? Ca se apuca cineva sa manance 10kg de fructe pe zi sau cum?
Mai degraba din ce ai spus ca esti de acord, rezulta ca fructele NU ingrasa. Asta cautam doar, nu? Alimente care in aceleasi cantitati, sa ingrase mai putin


E posibil si e si demonstrat. Google Mark Haub. Nu te mai ambala atata ca nu ma contrazici cu nimic. Ceea ce am spus eu e corect si ramane in picioare, nu mai incerca sa rastalmacesti si sa imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut.

#63
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Mai trebuie sa aflam,apa ingrasa nu mai beti apa,ma indoiesc ca cei care.au probleme de greutate le au de la fructe

#64
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Ai trezit topicul pentru asta... insa fructele chiar sunt energizante, de aia se cunsuma.

Edited by andreic, 17 February 2018 - 10:34.


#65
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
True. Și prea multă energie, cu prea puțin consum, duce la îngrășare ;)

#66
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Asta e valabil la orice

#67
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Evident.

Numai ca unii cred ca poți mânca fructe nelimitat și nu te îngrași. Sa nu mai zic de fresh-uri...

#68
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
E mult mai greu sa te ingrasi cu fructe decat cu sunca.
Nu cred ca exista fructarieni (cu vechime) supraponderali.

#69
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Era vorba de ce se poate intampla. Ideea era ca te poti ingrasa cu absolut orice, daca exagerezi

#70
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Numai teoretic. Dar practic, niciun om nu poate ingera sufciciente cantitati de salata verde pentru a avea excedent caloric.

#71
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Într-o jumătate de zi de stat la plajă beau liniștit 2 l de suc natural de mere si m-am ales cu 1000 kcal numai din hidratare asa ca sa nu ne culcăm pe o ureche nici cu vegetalele.

#72
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Eu zic ca daca mananci numai carnati, oricat de multi carnati vrei tu, o luna de zile, si nimic altceva, slabesti garantat.

Edited by nestorr, 22 February 2018 - 17:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate