Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Victima agresiune fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
csl89

csl89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.07.2009
Vin si eu cu urmatoarea speta si poate ma sfatuiti ce sa fac:

Duminica am fost la peste insotit de 2 fete far grad de rudenie si seara cand sa plecam un alt grup care au cam consumat cateva peturi bune cu bere incepeau sa toarne filme cu masinile, pe dig fiind dat cu pietris proaspat... acestia plecau accelerand tare si cu viteza mult prea mare pe un dic plin de pietris... cand sa ma aproprii de masina unu se chinuia sa dea cu spatele si vazand ca nu poate a plecat inainte accelerand tare si sarind pietre in mine si fete...
Am urlat la el sa nu mai accelereze asa tare ca ne loveste pe toti... de la nervi facandul "gheolban" si alte comentarii dar fara sa l injur.
Acesta a oprit si a coborat din masina si a inceput sa urle si el ca cine s eu de ii vorbesc asa... vazand ca duhnea a bautura si nu am cu cine vb si ca era insotit de femeia si copii mici mi am cerut scuze ca am vb urat de fatacu el si acesta s-a enervat mai tare si a sarit la bataie dandu mi cati va  pumni la fata....
Constient m am gandit instantaneu si am ajuns la concluzia ca nu are rost sa dau inapoi ca ar sari la bataie si ceilalti prieteni ai lui plus ca ar fi putut da si in fete si am ales sa l imobilizez sa nu ma mai poata lovi... dupa ce i am blocat  mainile au venit si ceilalti prieneni si ne au despartit tot pe mine lundu ma la impins vagoane fiind si ei reticienti dar vazand ca femeile si copii lor plangeau m au lasat sa ma urc in masina si sa plec...
M am dus la politie, am depus plangere contra persoanei dadu i numele mentionand si doi martori care erau cu mine dupa care m am dus la Urgente, acolo mi s a facut fisa, antitetanus ca aveam placi deschise, raza la cap si nas, dupa care control la neuro si ORL... la orele vroiau sa ma coasa la buza dar trebuia sa ma interneze si sa suport eu cheltuielile desi lucrez la stat si sunt asigurat.... am ales sa refuz ca nu am incredere in spitale pt o buza sparta in interior.
Am fost la medicina legala si m au consultat si ei si astept hartia lor....
In principiu m am ales cu o arcada sparta cu placa cam de 1cm, in jurul ochiului invinetit, buza sparta pe interior, un cucui dupa cap si o vanataie la gat cum m au prins...

Ce ar trebui sa fac... sa merg sa l dau in judecata sa ii fac dosar penal sau sa cer daune morale si sa renunt la plangere?

#2
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Nu e ultraj.
Poate loviri si alte violente.

Edited by althea, 16 August 2016 - 13:05.
editare informatie eronata


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Daca poti sa il procopsesti un dosar penal, nu ezita. Apoi lasa-l sa vina la tine si cere-i cascavalu. Tu alegi suma, nu accepta cat iti da el. Tu cere mai mult decat vrea sa ofere. Ca sa invete ca smecheria costa.

#4
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Postcsl89, on 16 august 2016 - 12:55, said:

M am dus la politie, am depus plangere contra persoanei dadu i numele mentionand si doi martori care erau cu mine dupa care m am dus la Urgente, acolo mi s a facut fisa, antitetanus ca aveam placi deschise, raza la cap si nas, dupa care control la neuro si ORL... la orele vroiau sa ma coasa la buza dar trebuia sa ma interneze si sa suport eu cheltuielile desi lucrez la stat si sunt asigurat.... am ales sa refuz ca nu am incredere in spitale pt o buza sparta in interior.
Cred ca ai inteles tu gresit sau ai fost indus in eroare.

Edited by truet, 16 August 2016 - 13:05.


#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 15.05.2010
fapta se incadreaza la loviri si alte violente...am trecut si eu prin asta. isi ia amenda 240 lei ulterior daca iti mentii plangerea 3-5 ani de inchisoare

#6
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Postpupama, on 16 august 2016 - 13:06, said:

fapta se incadreaza la loviri si alte violente...am trecut si eu prin asta. isi ia amenda 240 lei ulterior daca iti mentii plangerea 3-5 ani de inchisoare
Nu a luat nimeni pentru un pumn dat 3-5 ani... nici daca era un recidivist sau eliberat conditionat. Nici macar legea nu prevede astfel de pedepse uriase, si nu poti primi o pedeapsa mai mare decat prevede legea pentru fapta.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
truet, nu e vorba doar de un pumn. Apoi, aici nu-i instanță și bănuiesc că nici tu nu ești judecător așa că lasă estimările privind soluția instanței și revino la subiect dacă mai ai ceva de spus.
Mulțumesc.

#8
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostSerafim606, on 16 august 2016 - 13:01, said:

Daca poti sa il procopsesti un dosar penal, nu ezita. Apoi lasa-l sa vina la tine si cere-i cascavalu. Tu alegi suma, nu accepta cat iti da el. Tu cere mai mult decat vrea sa ofere. Ca sa invete ca smecheria costa.
l-as plimba un pic pe asta prin tribunal. si fara sa iau nici un ban de pe el. ca ia avocatul :))

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Deci nu esti politist batut?

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Posttruet, on 16 august 2016 - 13:10, said:

Nu a luat nimeni pentru un pumn dat 3-5 ani... nici daca era un recidivist sau eliberat conditionat. Nici macar legea nu prevede astfel de pedepse uriase, si nu poti primi o pedeapsa mai mare decat prevede legea pentru fapta.

ia si documenteaza-te http://legeaz.net/no...d-penal/art-193

Quote

Art. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

si apropo, un recidivist, eliberat conditiona sau condamnat cu suspendare erau inchisi in secunda doi! daca nu cunosti legea, apucate si citeste-o ca sa nu ai surprize daca faci vreo boacana Posted Image

Edited by STARTREK1, 16 August 2016 - 14:03.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 16 august 2016 - 13:34, said:

Deci nu esti politist batut?
Nu, a ales greșit titlul dar pentru că s-a explicat asta în discuție nu l-am modificat.
Rămâneți la subiect.

#12
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
I-ai dat numele la politie, deci il cunosteai anterior incidentului?

#13
csl89

csl89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.07.2009
Lucrez si eu in cadrul MAI.

L am  identificat dupa numarul de masina si am confirmat dupa poza.
Am dat numele persoanei si data nasterii la politie in plangere.. eventual le dau si facebook ca are :)
Ideea e ca nu stiu procedurile care urmeaza.... am vb cu cineva sa se ocupe de caz mai repede... acuma nu s decis daca sa merg in continuare cu plangere si dosar penal sau sa accept sa mi dea o suma de bani... si daca ar fi o suma de bani nu as sti cat sa cer.

#14
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Esti constient ca ce ai facut tu prin interogarile si folosirea in scop personal ale acelor date personale protejate de lege nu e in regula si iti poate aduce si tie o plangere din partea individului?
Sau daca lucrezi acolo crezi ca poti face ce doresti cu datele la care ai acces si le poti folosi in ce scop doresti?

View PostSTARTREK1, on 16 august 2016 - 13:35, said:

ia si documenteaza-te
Stii care e problema... ca pana sa ajunga la judecator trebuie sa treaca de procuror... si acolo se termina cele mai multe cazuri banale precum cel povestit mai sus.
Cunosti tu un cazuri concrete in care pentru un pumn a luat intre 3 si 5 ani? Sunt curios de ce ai ales intervalul acesta.

#15
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
depui plangere la politie,or sa-l caute ei,apoi te vor chema pe tine sa te intrebe daca vrei sa-ti retragi plangerea si in ce conditii,nu cred eu ca te va cauta el sa-ti dea bani

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalthea, on 16 august 2016 - 13:37, said:

Nu, a ales greșit titlul dar pentru că s-a explicat asta în discuție nu l-am modificat.
Rămâneți la subiect.

A ales bine titlul doar ca nu prea stie ce lume se afla........
Daca demonstreaza ca il cunostea din cadrul activitatii de la MAI se cam incadreaza la ultraj.

Edited by arg, 16 August 2016 - 14:24.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015
Este plangere penala.
Eu l-as duce sa faca puscarie. Fara remuscari. Animale d-astea nu au ce cauta in societate.
Trebuie dresat si educat, altfel copiii lui vor invata de la el.
Mergi pana la capat

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 16 august 2016 - 14:23, said:

A ales bine titlul doar ca nu prea stie ce lume se afla........
Să fim blânzi :)
Eu mă întreb de ce nu cere informații de la colegii care l-au ajutat până acum. Nu că aici n-ar primi sfaturi bune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate