Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Monociclu electric, hoverboard, skateboard electric, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
754 replies to this topic

Poll: Vehicule electrice (136 member(s) have cast votes)

Utilizati in prezent un vehicul electric (bicicleta electrica, trotineta electrica, Segway, Hoverboard etc.)?

  1. Da (52 votes [38.24%] - View)

    Percentage of vote: 38.24%

  2. Nu (84 votes [61.76%] - View)

    Percentage of vote: 61.76%

Ce vehicule din urmatoarea lista ati utilizat/ incercat/ utilizati in prezent?

  1. Bicicleta electrica. (21 votes [12.65%] - View)

    Percentage of vote: 12.65%

  2. Scuter electric / trotineta electrica. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  3. Segway. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  4. Hoverboard. (12 votes [7.23%] - View)

    Percentage of vote: 7.23%

  5. Monociclu electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  6. Skateboard electric. (2 votes [1.20%] - View)

    Percentage of vote: 1.20%

  7. Alt tip de vehicul electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  8. Nu am incercat niciodata un vehicul electric, dar doresc sa incerc. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  9. Nu am incercat niciodata si nici nu doresc sa incerc un vehicul electric. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

V-ati propus sa achizitionati in viitorul apropiat unul sau mai multe dintre urmatoarele vehicule pentru utilizare personala?

  1. Bicicleta electrica. (29 votes [17.47%] - View)

    Percentage of vote: 17.47%

  2. Trotineta electrica/ scuter electric. (59 votes [35.54%] - View)

    Percentage of vote: 35.54%

  3. Segway. (5 votes [3.01%] - View)

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Hoverboard. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  5. Monociclu electric. (10 votes [6.02%] - View)

    Percentage of vote: 6.02%

  6. Skateboard electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  7. Alt tip de vehicul electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  8. Bicicleta cu motor. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

  9. Monociclu clasic/ bicicleta clasica/ tricicleta clasica/ cvadriciclu? (7 votes [4.22%] - View)

    Percentage of vote: 4.22%

  10. Trotineta clasica. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  11. Patine pentru gheata. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  12. Patine cu rotile. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Role. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  14. Skateboard. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Alt tip de vehicul/ autovehicul. (9 votes [5.42%] - View)

    Percentage of vote: 5.42%

  16. Nu. Am deja/ nu am nevoie/ nu pot etc. (alegeti aceasta varianta, doar daca nu ati bifat nimic mai sus). (24 votes [14.46%] - View)

    Percentage of vote: 14.46%

Vote Guests cannot vote

#127
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 gbirotica, on 21 noiembrie 2016 - 23:00, said:

Ce doresc sa adaug, este ca nu pare foarte greu de folosit si daca o utilizezi fara motor. Insa fiind mai inalta decat o trotineta clasica, dupa un timp faci febra Posted Image
Sunt curios ce autonomie are in realitate. 40 km sigur NU

Autonomia reala este cam de 26 Km.
In ceea ce priveste inaltimea, nu are decat acele doua setari. Initial inaltam ghidonul la inaltimea maxima, dar am constatat ca este mai obositor asa decat daca il las in pozitia cea mai joasa, cu toate ca am 1.85 m inaltime. Oricum, inaltimea cea mai joasa a ghidonului este mai mare decat cea maxima de la trotienta pentru adulti OXELO Town 7 XL (fara motor). Cand E-twow este folosita fara motor trebuie sa depui ceva mai mult efort decat in cazul trotinetei mentionate (cam ca la o trotineta ieftina, cu rulmenti prosti). Nici macar roata de pe spate care are un simplu rulment nu se invarte prea mult in gol (comparativ cu rotile de la trotineta Oxelo care se invart in gol aproape... la nesfarsit).

 Waldhar, on 21 noiembrie 2016 - 23:23, said:

Ca daca am ajuns să îmi iau trotineta sa aibe si curea , ce fac merg eu cu trotineta sau merge trotineta cu mine?

Cand ai de urcat/ coborat 4 etaje la un bloc fara lift sau intri intr-un magazin cam trebuie sa plimbi tu trotineta (in mana sau pe umar). Daca o cari pe roti s-ar putea ca nici sa nu iti dea voie sa intri cu ea in magazin sau intr-un mijloc de transport in comun. Ca sa nu mai zic si ce inseamna sa ai o mana ocupata sau sa fii nevoit sa tragi o trotineta grea, voluminoasa dupa tine.

Nu ne-ai spus ce greutate are.

#128
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011

 Waldhar, on 21 noiembrie 2016 - 23:23, said:

Pai hai sa ne întâlnim, vine fiecare cu ce are si facem un schimb de experienta. Ca daca am ajuns să îmi iau trotineta sa aibe si curea , ce fac merg eu cu trotineta sau merge trotineta cu mine? Deci dacă doriți să știți ce autonomie are orice trotineta înmulțiți amperajul bateriei cu 3 si aflați autonomia trotinete....sunați la producător ca acest lucru nu va este spus în cartea tehnica! Eu scot bateria si va arăta are 13 amperi cu 48 v . Da este pliabila. Sa va spun ce baterie are trotineta e... 6,8 a

O să pun mâine niste poze de la un e-twow modificat puțin, am pus motorul pe spate, roata cu aer pe fata, alt calculator si alta baterie

A mers inlocuita bateria ? Asta e un lucru bun. Roata cu aer ...nu e rau dar nici minunat. Alt calculator ? Pt ce ?

P.S.

Si asta e interesanta: https://pt.aliexpres...oryId=100006091

Edited by gbirotica, 22 November 2016 - 06:56.


#129
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Doar ca are peste 20 Kg...
Uite una si mai interesanta:
ZTECH ZT-51 - pliabila, scaun detasabil, suspensii fata-spate, roti pneumatice de 10", franare pe disc fata-spate, viteza pana la 40 Km/h, autonomie peste 25 Km, baterie cu acid, pe baza de plumb, motiv pentru care... greutate 48 Kg.

#130
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Deja ajungem la scutere  :)

#131
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Ai avut dreptate. 26.5 Km si a lesinat. Dar asta dupa prima incarcare... poate se mai schimba situatia.
Cred ca si temperatura destul de mica a influentat bateria

#132
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu cred ca o se schimbe. Cam atat a dus si vara - testat inclusiv cu functia Cruise Control activa in majoritatea timpului (de regula, circul pe baza de "impulsuri": accelerez, doar din cand in cand, apoi ridic degetul de pe acceleratie)...

#133
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 gbirotica, on 22 noiembrie 2016 - 16:10, said:

Ai avut dreptate. 26.5 Km si a lesinat. Dar asta dupa prima incarcare... poate se mai schimba situatia.
Cred ca si temperatura destul de mica a influentat bateria
Scuze bateria dvs este de 7,8 a   x 3 maxim 24 km, acum nu este temperatura scăzută sa influențeze! Sub zero scade considerabil.poate a făcut atât ca ai mai tras de ea fără să folosești partea electrica, ai lasat-o în inerție mecanica

 _-_, on 22 noiembrie 2016 - 17:26, said:

Nu cred ca o se schimbe. Cam atat a dus si vara - testat inclusiv cu functia Cruise Control activa in majoritatea timpului (de regula, circul pe baza de "impulsuri": accelerez, doar din cand in cand, apoi ridic degetul de pe acceleratie)...
Ideal este să meargă în sarcina continuă, nu protejezi bateria si nici nu mergi mai mult în impulsuri, ba din contră, o sa va arat când mai îmi trece răceală ce face Noul calculator, îți arată consumul de amperi al bateriei si ce încarcă prin frânare. Ideea că francezi mai mult mergi mai mult e debusolanta rău! Energia recuperată prin frânare este mai mică pentru a crește viteza ulterior. Nu pot crede ca exista așa multe persoane naive lipsite de noțiuni elementare de fizica.... eu sunt inginer  si chiar am învățat... pe alte vremuri, acum...

 _-_, on 22 noiembrie 2016 - 17:26, said:

Nu cred ca o se schimbe. Cam atat a dus si vara - testat inclusiv cu functia Cruise Control activa in majoritatea timpului (de regula, circul pe baza de "impulsuri": accelerez, doar din cand in cand, apoi ridic degetul de pe acceleratie)...
Am pus pe Youtube un clip cu noua , caută Cosmin Ciucă

#134
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, ideal este sa mergi in sarcina continuua. Insa, din pacate, functia 'Cruise Control' la E-twow este destul dificil de activat. De aceea, in conditii normale de utilizare nu prea ai ocazia sa o folosesti. Esti nevoit sa reduci viteza sau sa franezi in fata unei portiuni de drum mai dificile, a bordurilor, sa reduci viteza la apropierea de un pieton, sa accelerezi ca sa profiti de o portiune de drum libera, sa iti reglezi viteza in functie de viteza unei persoane insotitoare etc., deci ajungi sa circuli in principal pe baza de impulsuri, folosind inertia sau franand (eu ma straduiesc sa folosesc frana cu sistem KERS, desi distanta de franare este foarte lunga). Implementarea sistemului KERS pe E-twow nu recupereaza in mod semnificativ din energie. Pe display se poate observa cum creste nivelul bateriei la franare, dar eficienta este aproape nula. Cel putin eu nu am reusit sa incarc astfel acumulatorul dupa ce se descarcase aproape complet.
Am facut o singura data experienta de a circula printr-un parc cu functia cruise control activata aproape pe intregul traseu pentru a vedea daca obtin rezultate mai bune, dar in realitate tot pe acolo a fost rezultatul.

 Waldhar, on 22 noiembrie 2016 - 18:17, said:

Ideea că francezi mai mult mergi mai mult e debusolanta rău!

Nu inteleg ce vrei sa spui.

#135
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
https://m.youtube.co...h?v=_RT_PcxwQ1Q

Pret la acest model, în care așa cum vedeți se poate selecta în ce treapta de putere doriți să rulați, este echivalentul a 3 trotinete de la e-twow cele trei modele în una singură..., si o sa fie la 2200 tva inclus!

Cred că acum o să fie mai ușor de văzut! O să fac și un clip model comparativ între acest model si ce am de gând să aduc la noi pe piața, KULT 77.

D

 Waldhar, on 22 noiembrie 2016 - 18:26, said:

https://m.youtube.co...h?v=_RT_PcxwQ1Q

Pret la acest model, în care așa cum vedeți se poate selecta în ce treapta de putere doriți să rulați, este echivalentul a 3 trotinete de la e-twow cele trei modele în una singură..., si o sa fie la 2200 tva inclus!

Cred că acum o să fie mai ușor de văzut! O să fac și un clip model comparativ între acest model si ce am de gând să aduc la noi pe piața, KULT 77.

D
Ok

 _-_, on 22 noiembrie 2016 - 18:26, said:

Da, ideal este sa mergi in sarcina continuua. Insa, din pacate, functia 'Cruise Control' la E-twow este destul dificil de activat. De aceea, in conditii normale de utilizare nu prea ai ocazia sa o folosesti. Esti nevoit sa reduci viteza sau sa franezi in fata unei portiuni de drum mai dificile, a bordurilor, sa reduci viteza la apropierea de un pieton, sa accelerezi ca sa profiti de o portiune de drum libera, sa iti reglezi viteza in functie de viteza unei persoane insotitoare etc., deci ajungi sa circuli in principal pe baza de impulsuri, folosind inertia sau franand (eu ma straduiesc sa folosesc frana cu sistem KERS, desi distanta de franare este foarte lunga). Implementarea sistemului KERS pe E-twow nu recupereaza in mod semnificativ din energie. Pe display se poate observa cum creste nivelul bateriei la franare, dar eficienta este aproape nula. Cel putin eu nu am reusit sa incarc astfel acumulatorul dupa ce se descarcase aproape complet.
Am facut o singura data experienta de a circula printr-un parc cu functia cruise control activata aproape pe intregul traseu pentru a vedea daca obtin rezultate mai bune, dar in realitate tot pe acolo a fost rezultatul.



Nu inteleg ce vrei sa spui.
Tableta scrie intuitiv

#136
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Asa este. Energia recuperata prin franare este mult mai mica decat cea consumata pentru accelerare/deplasare.
Totusi ma asteptam ca autonomia sa fie cam de 30-33 km. Nu 26-27. Imi era logic ca  nu atinge 40 km conform specificatiilor din fabrica.
Cosmin ...ce baterie folosesti ? S-a potrivit in locasul e-twow fara sa o modifici ? Ai reusit (cred ca da) sa ai o autonomie muuult mai mare ?

P.S.  Cosmin...vad ca si tu ai un e-twow  :)))  daca nu l-ai primit cadou....ai luat si tu teapa ca noi ha ha ha  (glumesc)

Edited by gbirotica, 22 November 2016 - 19:18.


#137
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce parere aveti despre Evolio X-Board L pentru utilizare off-road?
Este un "hoverboard" voluminos, are roti de 10 inch (pneumatice), dar cantareste numai 12 Kg. Bateria de 4.4 Ah (LG) aparent are o autonomie de 17-20 Km, cu timp de incarcare de 2 ore. La pretul actual, de 1700 RON, pare o oferta mai buna decat Smart Balance Off Road care costa 1990 RON.
Eu am unul cu roti de 6.5" si parca m-ar tenta unul cu roti de 10" daca ar face mai bine fata crapaturilor din asfalt. Alte variante similare de pe piata noastra au preturi sensibil mai maricele.

La drept vorbind, ma atragea mai mult un monociclu electric care sa fie mai potent decat al meu (Airwheel X3). Tinteam spre Ninebot One, dar era prea scump, iar acum nici nu se mai gaseste. L-au inlocuit cu varianta S2 care este mai mic si are autonomie mai redusa cu o singura baterie (a doua se achizitioneaza separat), deci nu ar diferi prea mult fata de al meu.

#138
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Consider ca jucariile acestea sunt pt parc. De cate ori ajung in parc cu fiica mea vreau sa fac miscare. Mi se pare o distractie destul de scumpa pt cateva ore pe luna  Posted Image
Pentru cei care sunt pasionati de jucarii de genul acesta, pare o alegere buna. NU condamn pe nimeni  Posted Image
Mie mi se par destul de sensibile si instabile. Am incercat o singura data si nu a fost suficient sa ma prinda.
Am si eu damblaua mea cu motocicletele....  asa ca nimeni nu e perfect  Posted Image


Eu de la evolio am pus ochii pe asta...dar este alt topic ...

Edited by gbirotica, 22 November 2016 - 19:37.


#139
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Trotineta E-twow ma multumeste si nu simt nevoia sa am alta. Este cel mai practic vehicul pentru deplasare pe trotuarele din oras si cel mai comod in cazul unei iesiri prin parc sau pentru a face un pic de sport, dar pentru senzatiile oferite de sporturi extreme se preteaza mai bine monociclurile sau hoverboardurile. Monociclul meu, de asemenea, ma multumeste si as fi facut un efort financiar doar pentru unul mai mare (observ ca acum in loc sa le faca cu roti mai mari, le fac, de regula, cu doua roti, pentru o stabilitate mai buna). Dar un hoverboard care sa ma satisfaca suficient nu detin inca...

#140
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 gbirotica, on 22 noiembrie 2016 - 19:12, said:

Asa este. Energia recuperata prin franare este mult mai mica decat cea consumata pentru accelerare/deplasare.
Totusi ma asteptam ca autonomia sa fie cam de 30-33 km. Nu 26-27. Imi era logic ca  nu atinge 40 km conform specificatiilor din fabrica.
Cosmin ...ce baterie folosesti ? S-a potrivit in locasul e-twow fara sa o modifici ? Ai reusit (cred ca da) sa ai o autonomie muuult mai mare ?

P.S.  Cosmin...vad ca si tu ai un e-twow  Posted Image))  daca nu l-ai primit cadou....ai luat si tu teapa ca noi ha ha ha  (glumesc)


A fost cadou, l am comandat afară la 180 dolari, direct de la fabrica, să văd daca merita atenție..... a nu fabrica din România!!!!
Dacă schimbi celulele cu samsung o sa ai mai mult, dar și o gaură mare în buzunar!
Protejează acumulatorul care deja îl ai, incarcatorul de 4 A îți distruge acumulatorul în timp, el e pe pest de săgeată de margheting, uite ce repede putem încarcă noi bateria, dar uite aici ce face neamtul....
Folosește 2 amperi la încărcare, oare nu poate să facă și el de 4 amperi?
https://www.my-egret...791712-189.html

#141
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 gbirotica, on 22 noiembrie 2016 - 19:34, said:

Mie mi se par destul de sensibile si instabile. Am incercat o singura data si nu a fost suficient sa ma prinda.

Pai tocmai aici este provocarea si distractia mai mare. Decat patine, role, skateboard mai provocatoare sunt vehiculele electrice pe care sa le controlezi prin schimbarea centrului de greutate. Posted Image
Eu nu prea ies prin parcuri doar ca sa ma plimb. M-as plictisi. Si, in fond, am nevoie de un "mobil" (motiv si vehicul) ca sa ma rup din fata calculatorului...

Motocicletele nu ma pasioneaza. Mai curand bicicletele electrice foldabile, usoare (sa fie carate usor pe scari, sa incapa in masina, sa poti circula cu ele pe drumurile publice fara a fi nevoie de inmatriculare etc.), dar astea nu prea sunt pentru senzatii la fel de "tari" ca atunci cand jonglezi cu gravitatia si propriul simt al echilibrului. Posted Image

Edited by _-_, 22 November 2016 - 19:54.


#142
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Multumesc pentru informatii...
Vezi ca uneori iti joaca feste tableta. Imi este greu sa inteleg ce vrei sa spui...Posted Image

Mesajul este pt Waldhar  :)

Edited by gbirotica, 22 November 2016 - 20:05.


#143
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
La cei care se respectă, infor ariile sunt corecte!
https://electricride...ooters/booster/

#144
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
https://electricridereview.com


Sa învățăm înainte să cumpărăm ceva, ca ajungem să dam sfaturi inutile, doar ca noi credem că avem ceva de tot, dar nu e așa, vorbim dintr-o minusculă experienta.
Rămân la dispoziția celor care doresc să testeze si o trotineta adevărată, nu s -a înscris nimeni, dezamăgitor...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate