Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

4G LTE în banda de 2100 MHz (LTE 1).

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
7571 replies to this topic

#6841
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,803
  • Înscris: 10.10.2011

 iRunaway, on 31 mai 2018 - 14:09, said:

Dar o sa incerc zilele acestea sa verific si RNC ID si sa fac o poza clara la site-ul din zona mea.


Ok, revin cu poze pt site-ul la care ma refeream mai sus, eNB 111393 (Domnesti - Sos de Centura). Care site, apropo, era picat azi in jurul orei 11, cand am facut pozele. Nu stiu daca din cauza de lipsa de curent sau altceva.

Attached File  9A721A58-B241-42EB-B612-0E60C93D663C.jpeg   169.16K   89 downloads Attached File  B48349F8-72F0-433E-8638-8FF880C0822F.jpeg   92.51K   90 downloads

Deci antene pt B38 mutate sub celelalte (si orientate altfel), si echipamente Ericsson.

Edited by iRunaway, 03 June 2018 - 11:34.


#6842
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 26.02.2010
Care e diferența între Huawei și Ericsson?

#6843
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,803
  • Înscris: 10.10.2011
Unii spioneaza pt chinezi, ceilalti nu. :)

#6844
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
S-a mai optimizat ceva ceva semnalul la 4G in Craiova in special in Banda 1. Daca acum doua saptamani imi sugeau fluctuatiile bateria la telefon ca haplea acum pare stabil si in regula semnalul in special in Banda 1 2100 mhz 4G pe Digi.Mobil. Sa vedem daca o sa se poate optimiza si mai mult si daca se face trecerea la 10 Mhz latime de banda in Banda 1.

Edited by -koss-, 04 June 2018 - 10:30.


#6845
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 08.01.2012
Sunt deja 10 MHz in B1 LTE si in Craiova. Nu stiu daca a mai ramas vreo zona din tara in care sa nu fie alocati 10 MHz in LTE 2100...

#6846
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,605
  • Înscris: 30.08.2006

 iRunaway, on 31 mai 2018 - 14:09, said:

Da, Bucuresti - Ilfov. Stiu ca s-a trecut pe Ericsson pentru ca dupa schimbare am avut ceva probleme de semnal si am facut o sesizare in urma careia un angajat Digi mi-a spus ca au schimbat echipamentele de pe site-ul respectiv. Nu mai stiu exact exprimarea, dar atunci mi s-a parut foarte clar ca la asta se refera. Dar o sa incerc zilele acestea sa verific si RNC ID si sa fac o poza clara la site-ul din zona mea.
Cu alte cuvinte, va ramane mereu o diferenta de acoperire in favoarea Orange / Vodafone? Intreb asta pentru ca intr-un timp se spunea pe aici ca Digi nu are nevoie de piloni asa de inalti pt ca in 3G apare cell breathing s.a.m.d.... Si, avand in vedere ce spuneai mai sus despre antene / puteri, exista si o diferenta de putere de emisie intre Digi si ceilalti?
P.S. Am impresia ca de pe sediul Digi din Soseaua Panduri se emite 3G 900 si LTE 2100 + 2600. Fara 3G 2100. Au ramas doar 3 antene lungi, erau si unele mai scurte care au disparut.
Procedura de schimbare de echipamente poarte denumirea de swap.
Cell breathing-ul exista intrucat asa merge tehnologia UMTS. Nu ocoleste pe Digi si apare mai des la Telekom, cum nu este prezent doar pe Huawei si lipseste de pe echipamentele Nokia.
Legat de putere:aici intervine echipa de radio de la operator care stabileste ce si cum. Totul depinde de trafic/densitatea de statii/cat si ce poate partea instalata pe site. Stiu ca multi se plang de Digi...imediat s-ar putea mari emisia(pe 3G de exemplu ridica puterea de pe pilot si gata). Veti vedea baretele de semnal, dar nu se va putea suna/congestia/retea ocupata vor fi mult mai dese! Nici asa nu e bine!
In trecut, cand nu prea erau clienti, se putea merge cu parametri mai agresivi! Acum a venit si traficul! Nu prea mai merge!
In cazul de fata este si mai complicat intrucat se trece pe un vendor nou (nu e ca si cum ai schimba Nokia tot cu Nokia dar mai noi).Va dura ceva pana isi intra in mana si cei de la Digi pe aceste Ericssoane si pana cand se va face maparea completa/potrivita la nivel de parametri/feature-uri intre Nokia/Huawei si Ericsson.
Cat priveste diferenta de acoperire in favoarea Orange / Vodafone este posibil sa ramana/este posibil sa se adanceasca sau sa se diminueze. Totul depinde de ce va face Digi si de cati bani au pentru investitii. Personal cred ca va ramane (dar nu doar din cauza acestor piloni, ci din cauza mai multor factori->spectru disponibil, bani, tipul de abonamente vandut....)
Pe soseaua Panduri era un site Digi cu 3 sectoare! L-ai nimerit perfect! In urma swapului catre Ericsson s-au schimbat si antenele(inainte erau 2 sectoare cu Huawei 900/2100 si al treilea cu Huawei sau Kathrein pe 900+un Andrew 2100 only). Partea de LTE 2600 era emisa din niste antene puse sub cele de 3G (ceva Commscope-uri cu 2 intrari). Acum ai un site cu acele Kathrein-uri de care vorbeam mai sus:900/2100/2600. Nu se face diplexare asa ca pe 2600 avem doar 2 jumperi (fata de 4 cum este in mod normal).
Inainte de swap cat si dupa swap (din nou apelez la Cosconor, sper sa nu se supere)
http://cosconor.fr/G...uri/RDS B00073/
Ciudat ca pe cellmpper apar si celula 14 de LTE 2600 cat si 24 pentru 2100. Deci se pare ca avem si adaugarea unui al 4-lea sector pe site!

 iRunaway, on 03 iunie 2018 - 11:33, said:

Ok, revin cu poze pt site-ul la care ma refeream mai sus, eNB 111393 (Domnesti - Sos de Centura). Care site, apropo, era picat azi in jurul orei 11, cand am facut pozele. Nu stiu daca din cauza de lipsa de curent sau altceva.
9A721A58-B241-42EB-B612-0E60C93D663C.jpeg B48349F8-72F0-433E-8638-8FF880C0822F.jpeg
Deci antene pt B38 mutate sub celelalte (si orientate altfel), si echipamente Ericsson.
Mersi pentru poze. Antena din fata pare un Huawei 900/2100, iar cea din dreapta un Andrew 900/2100. Cum, din pacate nu stiu 2600, ori le schimbau, ori puneau alte antene pentru 2600...s-a ales a doua varianta.
Cat priveste numarul de sectoare...se pare ca s-a mai demontat cate ceva de pe pilon! Inainte erau mai multe (cellmapper zice ca 5)! Eu l-am prins in tren , dupa depozitele de langa A1...sectorul 12! Ciudat! Acolo trebuia sa fie 13 (deci probabil a fost un cross pe vechiul site).
Cred ca ai mai scris tu pe aici ca s-a intamplat ceva dupa swap, sau poate confund eu!

Edited by yblu, 04 June 2018 - 12:14.


#6847
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 mikeciprian, on 04 iunie 2018 - 11:43, said:

Sunt deja 10 MHz in B1 LTE si in Craiova. Nu stiu daca a mai ramas vreo zona din tara in care sa nu fie alocati 10 MHz in LTE 2100...

E altcineva care sa confirme cu teste de speedtest asa ceva in Craiova pe B1? Ar trebui sa fie viteze de 50 Mbps pana la 70 Mbps in B1 pe 10 Mhz.

#6848
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,803
  • Înscris: 10.10.2011

 yblu, on 04 iunie 2018 - 12:01, said:

Cell breathing-ul exista intrucat asa merge tehnologia UMTS. Nu ocoleste pe Digi si apare mai des la Telekom, cum nu este prezent doar pe Huawei si lipseste de pe echipamentele Nokia.
Legat de putere:aici intervine echipa de radio de la operator care stabileste ce si cum. Totul depinde de trafic/densitatea de statii/cat si ce poate partea instalata pe site. Stiu ca multi se plang de Digi...imediat s-ar putea mari emisia(pe 3G de exemplu ridica puterea de pe pilot si gata). Veti vedea baretele de semnal, dar nu se va putea suna/congestia/retea ocupata vor fi mult mai dese! Nici asa nu e bine!
In trecut, cand nu prea erau clienti, se putea merge cu parametri mai agresivi! Acum a venit si traficul! Nu prea mai merge!

Deci Digi, avand trafic destul de mare in retea, fara GSM, si anticipand cresterea exponentiala a traficului in general, ar trebui (in principiu) sa mearga pe ideea unei retele formate din statii de putere mai mica si/sau inaltime mai mica, dar mai dese. Am inteles bine? Sigur ca mai ramane si problema sa-si permita financiar sa puna doua statii acolo unde altii au una, si din acest punct de vedere tind sa-ti dau dreptate ca acoperirea Digi va ramane, in unele zone, inferioara celorlalti. Cel putin un timp.


 yblu, on 04 iunie 2018 - 12:01, said:

Mersi pentru poze. Antena din fata pare un Huawei 900/2100, iar cea din dreapta un Andrew 900/2100. Cum, din pacate nu stiu 2600, ori le schimbau, ori puneau alte antene pentru 2600...s-a ales a doua varianta.
Cat priveste numarul de sectoare...se pare ca s-a mai demontat cate ceva de pe pilon! Inainte erau mai multe (cellmapper zice ca 5)! Eu l-am prins in tren , dupa depozitele de langa A1...sectorul 12! Ciudat! Acolo trebuia sa fie 13 (deci probabil a fost un cross pe vechiul site).
Cred ca ai mai scris tu pe aici ca s-a intamplat ceva dupa swap, sau poate confund eu!

Da, initial erau 5 sectoare pe site. Iata o poza din august 2016:

Attached File  P1000148.jpg   109.13K   32 downloads

Ideea era ca, pe Huawei, antenele de 2600 erau in paralel cu celelate. Pe Ericsson le-au mutat dedesubt. Dupa swap-ul la Ericsson scazuse considerabil acoperirea statiei, dar am facut sesizare si acum e ok.

Oricum mi se pare ca si handover-ul se face mult mai bine dupa trecerea la Ericsson. N-am prea mai avut call drop-uri sau liniste in convorbiri dupa swap, nici in zona mea, nici pe unde am mai umblat prin Bucuresti. Si pragul de comutare intre benzi / tehnologii mi se pare bine setat, nu mai ramai agatat cu o liniuta de semnal si cu trafic aproape zero intr-o frecventa mai inalta, sare mai repede in frecventa mai joasa. Sigur ca la 2600 s-ar putea seta chiar si mai sus pragul, dar.. poate mai incolo.

#6849
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
delete

Edited by danutz1, 05 June 2018 - 22:48.


#6850
claudiugl

claudiugl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 12.02.2014
In galati, telefonul meu sta in 4G b38, desi are semnal slab, si ma arunca in 3G in loc sa fie in 4G b1. Trebuie sa inchid datele mobile sa intre in 4G inapoi.

Edited by claudiugl, 06 June 2018 - 07:37.


#6851
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
Aveti idee daca s-a mai acoperit cu 4G pe unde?  Harta nu pare foarte actualizata prea curand iar mie imi gasea reteaua constant  pe LTE in Tulcea chiar si indoor. Imi pare rau ca nu am apucat sa-i setez telefonului tatalui meu pe 4G ca e setat doar pe 3G de cand s-a portat si vedeam atunci. El mi-a spus ca a fost picata reteaua acum vreo luna si ma gandesc ca atunci au acoperit. Nu cred ca sa fie doar semnal de la statii foarte indepartate pentru ca nu prea apare asa multa acoperire 4G pe harta lor in Tulcea.

#6852
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013

 mikeciprian, on 04 iunie 2018 - 11:43, said:

Sunt deja 10 MHz in B1 LTE si in Craiova. Nu stiu daca a mai ramas vreo zona din tara in care sa nu fie alocati 10 MHz in LTE 2100...
In zona Laptari Tei+Nada Florilor din sectorul 2, Bucuresti semnalul 4G in banda 1 este foarte slab optimizat...Posted Image
De ce spun aceasta?
Daca am semnal slab 4G in banda 38 de exemplu -120 dBm, smartfonul intra pentru 5~10 secunde in banda 1 unde semnalul este - 115 dBm, dupa care este aruncat in 3G...
*Cineva masoara in teren ce se intampla sau sunt reglate la misto siteurile?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 10 June 2018 - 16:41.


#6853
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 xmanyacs77, on 10 iunie 2018 - 16:12, said:

*Cineva masoara in teren ce se intampla sau sunt reglate la misto siteurile?
Nici macar la misto nu sunt reglate ci in functie de cum pica zarurile.

Uite un exemplu: la dubla mare (peste 3) se regleaza intensitate maxima pe sectorul orientat catre nord, la dubla mica se regleaza la intensitate medie pe sectorul orientat catre vest si sud-vest. La zar mic (sub 6) se regleaza la intensitate minima sectorul orientat catre est si sud-vest si abia la zar mare se regleaza la intensitate optima, dar atentie, numai sectorul orientat catre un vector desenat din centrul Pamantului spre un punct dispus la 39.3° nord de ecuator și 76.6° vest de Greenwich. Asa ca nu iti ramane decat sa exersezi aruncarea zarurilor si sa te duci la ingineri cand regleaza site-ul.

Inca o precizare: zarurile trebuie sa fie obligatoriu de culoare rosie cu puncte maro si sa aiba o greutate de 2,5639 grame fiecare.
Diametrul punctului maro trebuie sa fie de 1,0583 mm iar latura zarului de 5,7025 mm. Daca nu respecta aceasta conditie, toate reglajele vor fi gresite.

Foarte important: toate masuratorile trebuie facute in sistemul metric MKS.

Edited by danutz1, 10 June 2018 - 18:21.


#6854
popica1968

popica1968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 12.10.2014
Buna seara . In Bucuresti reteaua a devenit jenanta . Daca iesi din cladirea unde nu ai semnal in veci vecilor nu revine la normal . Internetul a devenit sub orice critica.

#6855
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Cred că ai greșit provider-ul! Tocmai în București se lucrează la îmbunătățirea rețelei până în August! ;)

#6856
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ce n-as da sa am si eu reteaua din Bucuresti, asa slaba cum e ea...
Unora nu le convine ca e viteza mica pe 4G dar altii nici macar nu indraznesc sa viseze la 4G.

Dar macar nu ma plang si accept ce mi se ofera. Cand nu o sa-mi mai convina, plec fara sa ma uit inapoi.
Dar se pare ca unora le e greu sa renunte la tarifele mici si prefera sa indure (si sa streseze pe altii) decat sa plece unde le e mai bine.

Edited by danutz1, 10 June 2018 - 23:23.


#6857
popica1968

popica1968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 12.10.2014

 DieselCRDI, on 10 iunie 2018 - 23:16, said:

Cred că ai greșit provider-ul! Tocmai în București se lucrează la îmbunătățirea rețelei până în August! Posted Image
La Spitalul de urgenta Floreasca si in toate cladirile adiacente nu este semnal DIGI sau datele nu pot fi folosite . Sunt sesizari de 1 an de zile si nu sa facut nimic in acest sens

#6858
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Ok. Ai răbdare până în August sau daca nu, fă sesizare/revenire la sesizare!

PS: "s-a făcut"! No offence!

Edited by DieselCRDI, 10 June 2018 - 23:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate