Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Garmin Fenix 3 / Fenix 3 HR

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#127
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Multumesc pentru raspuns, dar deja am intalat/reinstalat de cateva ori Garmin Connect si prima data merge, apoi dupa prima deconectare nu se mai reconecteaza. Am instalat deja si aplicatia Reconnect, care este inutila. Am mai citit ca unii au facut downgrade la fisierul BLE ANT, nu stiu de unde se ia o varianta functionala pentru 3HR. Pana mai merge WiFiul nu as incerca variante de astea. Acum am Oreo, dar problemele au aparut si cand aveam Android 6. Oricum sunt oameni care au aceeasi problema si pe IOS. Probabil ceva updateuri mai mult au stricat decat au imbunatatit. E rusinos ca garmin sunt incapabili sa rezolve probleme software uzuale. Vroiam sa mai cumpar ceva din seria Vivoactive dar nu.
Aveam in plan si un senzor de temperatura, dar nu as vrea sa dau banii si sa nu comunice cu ceasul.

Edited by edri, 08 May 2018 - 20:20.


#128
SteSoMan

SteSoMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 31.10.2014
Inceraca un hardreset, ar fi ultima solutie. Mai intai insa, un backup ar fi indicat ...

Ce varianta de ceas ai?

#129
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pai este fenix 3hr. Am pierdut vremea cu tot felul de resetari soft, hard (2 variante, a treia nu am mai incercat-o), instalare Garmin Connect tot felul de variante vechi cand aveam impresia ca mergea conexiunea, luat legatura cu importatorul, etc. nu a functionat nimic. Daca se pierdea conexiunea bluetooth trebuia sters ceasul din telefon Pair din nou, etc.  Acum vreo 2-3 zile si-a facut telefonul update-ul de luna mai la Android si de atunci totul a revenit la normal Posted Image

Edited by edri, 22 May 2018 - 12:44.


#130
cstadrian

cstadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.01.2009
Salut. Care ar trebui sa fie precizia ceasului după ce am calibrat manual altimetrul? Am niste puncte de la un prieten topograf. Am făcut calibrarea manual, verificarea fata de gps era de 5 m, iar autocalibration off. Primul punct e pe marginea drumului, pe un vârf de deal. Al doilea e tot pe marginea drumului, 3.5 km mai jos, in vale. Diferențele de nivel între cele 2 puncte e de 130 m. Eu când am făcut verificarea pe al 2-lea am avut o diferență de 13 m. E cazul să-l trimit in service? Mulțumesc pt raspuns

#131
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Scuze de reply-l tarziu ... dau rar pe aici.
Altimetrul functioneaza pe basa de presiune atmosferica. In testele mele a functionat cu o precizie de 1 metru dar asta a insemnat masurat la baza turnului , urcat cu liftul, verificat pe acoperis :) ...
Cand mergi pe dealuri depinde de cum variaza vremea si depinde de temperatura ceasului (desi ar trebui sa fie compensat cu temepratura). Nu te baza pe GPS sa iti arate inaltimea cu precizie mai buna de 10-15 metri. Nu e facut pentru asta. Eu am rateuri mari la inaltime desi pe X Y precizia e de 1m.
Daca vrei sa iti masori cu precizie evolutia pe verticala singura solutie este calibrare la punct cu harta topografica apoi marcat la sfarsitul exercitiului, atat.

#132
george77

george77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2007

View Postro_explorer, on 01 martie 2018 - 11:47, said:

Am testat eu cateva, diverse materiale si diverse designuri.
Sfatul meu: silicon sau otel FTW.

Silicon: foarte confortabil, rezista la apa, cald, frig ... dar in timp isi schimba textura sau imbatraneste materialul si trebuie schimbat.
Otel: practic indesctructibil, greu, se poate zgaria, transmite frigul si caldura direct in incheietura, nu sta fix pe mana si nu se poate ajusta cu "un click" dupa cum ai mana mai umflata sau nu

Attachment IMG_20180301_103853_01_01.jpg


Pentru bratari de silicon, poti face "un platouas" colorat de pe eBay si le schimbi dupa cum te simti in momentul ala Posted Image
https://www.ebay.co....ES/182475986130

Pentru versiunea otel, eu asta am acum (versiunea neagra): https://www.ebay.co....HR/282755994445
Salut!
Avand in vedere ca nu am cumparat niciodata nimic de pe Ebay as fi vrut sa te intreb cum a decurs achizitia. Timp de livrare, vama, taxe etc. am avut o singura experienta de achizitie din afara UE , livrata prin DHL si care a presupus o destul de mare bataie de cap odata cu decizia mea de anu mandata DHL sa faca importul. Decizia fiind motivata evident de comisonul lor exagerat de mare raportat la valoarea coletului. Multumesc.

View Postro_explorer, on 01 martie 2018 - 11:47, said:

Am testat eu cateva, diverse materiale si diverse designuri.
Sfatul meu: silicon sau otel FTW.

Silicon: foarte confortabil, rezista la apa, cald, frig ... dar in timp isi schimba textura sau imbatraneste materialul si trebuie schimbat.
Otel: practic indesctructibil, greu, se poate zgaria, transmite frigul si caldura direct in incheietura, nu sta fix pe mana si nu se poate ajusta cu "un click" dupa cum ai mana mai umflata sau nu

Attachment IMG_20180301_103853_01_01.jpg


Pentru bratari de silicon, poti face "un platouas" colorat de pe eBay si le schimbi dupa cum te simti in momentul ala Posted Image
https://www.ebay.co....ES/182475986130

Pentru versiunea otel, eu asta am acum (versiunea neagra): https://www.ebay.co....HR/282755994445
M-am grabit sa postez si am uitat de a doua intrebare . Ea viza calitatea produselor comandate de tine ( platouasul de curele :)). E comparabila calitatea cu cele originale Garmin?
Despre cele cu QuickFit te intreb . Cele originale sunt cca 50 Euro iar pe Ebay undeva la 7 $ cu tot cu livrare. Multumesc.

#133
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am vazut greu postarea (nu prea sunt populare fenixurile :) ).
Intre timp am mai cumparat curele de diferite culori, cu quick release (de pe amazon insa). Calitatea este in linie cu o curea de 10 euro :). In afara de faptul ca suprafetele care au contact direct cu hainele sau cu masa (cand scriu la tastatura de exemplu) prind un luciu firesc in urma frecarii, nu am ce sa le reprosez.

https://www.amazon.d...duct/B07DHMSYX7

#134
Win-win

Win-win

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.01.2006
Buna,
Am un Garmin Fenix 3 Sapphire modelul mai vechi, fara HR. Bateria tine 2 zile ma gandesc sa o schimb cu una noua, in speranta ca voi ajunge la 3-4zile.
In afara de ebay stiti de unde se poate cumpara? A mai schimbat cineva?

Instructiuni am gasit pe Youtube si aici:
https://www.ifixit.c...lacement/105303

Baterie similara ca specificatii dar pentru modelul cu HR. O fi compatibila ca dimensiuni?
https://www.ebay.com...yYAAOSwToZcbop~

Multumesc pentru orice sugestie

Edited by Win-win, 24 March 2019 - 21:11.


#135
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
F3 și F3hr au aceeași baterie. Ebay e cam singura sursa într-adevăr.
Se schimbă extrem de usor, nu îți fa griji. Ai nevoie doar de șurubelnița stea potrivita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate