Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Lipsa marire salariala doar pentru un angajat - discriminare?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Bun, deci seful tau se declara multumit de activitatea ta, ti-a confirmat ca in aprox. 2 luni urmeaza sa primest si tu marirea salariala.
In general, cresterea salariala are loc ulterior evaluarii anuale sau ca urmare a unei performate demne de luat in considerare, pe parcursul anului; nu se stipuleaza contractual obligativitatea acordarii de mariri.
In afara faptului ca nu ai beneficiat de aceasta marire, ai observat si alt tip de comportament care te defavorizeaza?
DIn punctul meu de vedere sunt cateva optiuni:
- discuti cu seful tau pana afli negru pe alb de ce nu ai fost si tu inclus pe lista de mariri, mai ales daca toti colegii tai au beneficiat de aceste sume. Si subliniez, ai grija sa nu existe niste bonusuri pentru performanta si sa fiti cativa angajati (printre care si tu) pentru care nu se considera aplicabila aceasta masura. Nu cred ca bugetul directiei/departamentului sa fi avut de suferit cu inca o marire...deci nu e o justificare.
- astepti cele 2-3 luni si vezi daca promisiunea este pusa in practica si daca se inmultesc nemultumirile tale
- daca te roade asa de tare, iti cauti de munca de acum
- stai linistit in post, daca remuneratia actuala te multumeste

Nu cred insa ca o eventuala amenintare de discriminare va rezolva ceva.

#20
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Poti incerca o alta abordare: daca stie sigur ca in 2 luni primesti marirea, nu are nimic impotriva sa semneze acum un act aditional la contract prin care se stipuleaza ca salariul va fi marit de la data de ... cu x lei sau x procente. Orice marire de salariu vine oricum cu un act aditional la contract, deci n-ar fi nicio problema. Daca nu vrea sa faca asta, e clar ca nu primesti nici peste 2 luni marirea.
Scandalul si amenintarile nu te ajuta, mai ales daca te decizi sa pleci. E posibil ca in viitor sa aiba nevoie de oameni cu experienta si sa se gandeasca sa te aduca inapoi pe o suma mult mai mare, dar asta numai daca v-ati despartit amiabil. Daca ai plecat cu scandal, la revedere.

Edited by Lowrider, 04 August 2016 - 20:08.


#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Daca angajatorul le mareste celorlalti si tie nu, n-ai ce face. Nu e obligat sa-ti mareasca si tie daca nu e prevazut in contract.

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postallah2, on 04 august 2016 - 18:56, said:

Firma mare, multinationala, domeniul de inginerie.

Se anunta la o sedinta cu toti angajatii faptul ca toti vom primi o marire salariala.

Pe mine ma anunta ca eu nu acum, mai ma amana.

Fara absolut niciun argument.

Superiorul meu ierarhic a recunoscut ca sunt totusi printre cei care isi face treaba cel mai bine (de aceeeasi parere sunt si eu, pot si demonstra probabil prin tabelul de activitate/timpul necesar de indeplinire a unui task, diferite teste etc), neavand niciun motiv pentru care mi se amana doar mie aceasta marire.

Deci, desi sunt printre cei mai buni, doar mie nu mi s-a marit salariul, fara a-mi fi furnizat vreun motiv.

As avea sanse prin amenintarea cu judecata (=> ma simt discriminat) ? Daca as da firma in judecata, as avea sanse de castig ?

Sfatul meu sincer este sa pleci de acolo, este un mediu otravit, asa am facut si eu la fosta mea firma, mi-am dat sufletul si sanatatea pentru firma, si tot pupincuristii primeau mariri de salarii, si sa stii ca obiceiurile nu se pierd, nici la multinationale mari, asta o stiu de la nevasta mea, pupincurismul nu va muri in Romania, va muri Romania dar pupincurismul nu.

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sau... e posibil sa fii testat... pentru o promovare ceva... !

#24
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Urata testare. :))

#25
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 25.04.2007
Asta ma gandeam si eu - urmeaza sa il promoveze - si asa va trece la alt salariu oricum
si intr-adevar e un bun test pentru, cum se zice intre multinationalisti: devotamentul pentru organizatie!

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da... urata... dar se poate si mai urat
omul nu-si dezvaluie adevaratul caracter decat in situatii de stress, de criza, extreme... in restul timpului poarta o masca si nu iese din zona de confort!
ati vazut... intrarea intr-o fratie se face prin anumite teste... cand niste unii vor sa vada daca se pot baza pe tine... trebuie sa te verifice... sa te puna in anumite situatii care sa-ti dezvaluie caracterul!
dar... e doar o supozitie!

Edited by Nero-d, 04 August 2016 - 21:05.


#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Din ce spune seful tau, eu inteleg ca nu vei primi nimic. Sunt singurul?

Decat sa mori pe forum, mergi si cere un raspuns clar, celui care te plateste direct. Raspunsul sefului (intre gilimele-sef) este doar o vorba aruncata ca sa fie bine.
Atentie! De regula, cand din sute de angajati, numai unuia nu i se mareste salariul, exista un motiv bun, care nu prevesteste nimic placut. Esti pregatit sa afli raspunsul?

#28
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postallah2, on 04 august 2016 - 18:56, said:

As avea sanse prin amenintarea cu judecata (=> ma simt discriminat) ?


Esti tigan, securist, negru, aroman, homosexual, musulman ? Doar atunci te poti simti discriminat.

Altfel, inseamna ca doar esti frustrat si spui ca esti discriminat. Daca si la treaba facuta bine mai incurci una cu alta, hmm, ai si tu grija !

#29
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 06.12.2006

Quote

Discriminarea este o acțiune care presupune un tratament diferit, nedrept față de persoane din cauza apartenenței lor la un anumit grup social. Există mai multe forme de comportamente discriminatorii, dar toate au comun faptul că implică o anumită formă de excludere sau de respingere.

Mie mi se pare ca am parte de un tratament diferit si nedrept, fara a primi niciun motiv. Deci da, ma simt discriminat. Am inteles ca au mai fost procese de genul.

Banuiesc ca ar trebui doar sa dovedesc ca sunt cel putin la fel de competent cu cei care au primit marirea.
Iar daca sunt mai competent si eu n-am primit acea marire fara niciun motiv => sunt discriminat

Ca sa fii discriminat nu se poate doar sa nu fii pe placul cuiva si atat? Ca de exemplu, seful meu discrimineaza pe cei care au un tatuaj (e doar un exemplu)

Edited by allah2, 04 August 2016 - 22:41.


#30
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Alt username nu puteai sa-ti alegi si tu? :D Glumesc.

Ai deranjat pe cineva in firma? Ai idee de colegi care te "sapa"?
Seful tau ce fel de om este? Este femeie sau barbat purtator ilegal de p**a? Initiaza o discutie cu el si intreaba-l care sunt motivele in clar pentru care tu ai fost privat de la marire. Daca esti destul de inteligent o sa-ti dai seama din limbajul trupului sau si din primele cuvinte pe care le scoate pe gura cum va sta situatia dupa 2 luni.

Intre timp iti dau un sfat gratuit si anume sa incerci sa-ti gasesti in alta parte, dar sa o faci in cel mai linistit mod posibil (nu vorbi cu colegii despre intentia ta la tigara/cafea, nu arata ca esti frustrat sau iti schimbi comportamentul de acum incolo la birou, etc).

Nu cred ca te testeaza in vederea unei promovari. Un sef nu face asa ceva, un sef bun are el alte metode sa te testeze.

Bafta!

#31
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postallah2, on 04 august 2016 - 22:40, said:

Mie mi se pare ca am parte de un tratament diferit si nedrept, fara a primi niciun motiv. Deci da, ma simt discriminat. Am inteles ca au mai fost procese de genul.

Banuiesc ca ar trebui doar sa dovedesc ca sunt cel putin la fel de competent cu cei care au primit marirea.
Iar daca sunt mai competent si eu n-am primit acea marire fara niciun motiv => sunt discriminat

Ca sa fii discriminat nu se poate doar sa nu fii pe placul cuiva si atat? Ca de exemplu, seful meu discrimineaza pe cei care au un tatuaj (e doar un exemplu)
Ca te simti discriminat e adevarat, insa din pacate dpdv legal, daca nu exista un contract colectiv de munca, cel mai probabil nu rezolvi nimic, din contra, s-ar putea sa-ti umble "faima" ca dai angajatorii in judecata, ceea ce nu cred ca ti-ar servi prea bine pe viitor...

#32
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Nu cred ca e vorba de testare, e vorba doar de faptul ca nu vor sa dea 2 mariri de salariu in decurs de 2 luni. Asta daca e vorba de o promovare.

Asa cum ai stat 4 ani in firma, mai poti sta 2 luni. Cum zicea si colegul, iti cauti preventiv altceva, dar nu vorbesti cu absolut nimeni despre asta, chiar daca ai o relatie mai ok cu unii din colegi. Si peste 2 luni vezi care e adevarul si actionezi in consecinta: ramai in firma sau va strangeti mainile si fiecare continua pe drumul lui.
Scandalul nu te va ajuta nici la firma asta, nici la urmatoarele, pt ca intr-un oras toti managerii de pe la firmele mari se stiu intre ei. Iti spun asta sigur. E suficient ca unul sa spuna ca esti scandalagiu sau ca ai obiceiul sa dai angajatorul in judecata si nu te mai cheama niciunul la interviu.

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 21.06.2016
Cine crezi tu ca te mai angajeaza dupa ce ii dai in judecata? Cel mult cistigi marirea respectiva, dar pierzi o multime.
Schimba angajatorul.

View PostNero-d, on 04 august 2016 - 21:04, said:

da... urata... dar se poate si mai urat
omul nu-si dezvaluie adevaratul caracter decat in situatii de stress, de criza, extreme... in restul timpului poarta o masca si nu iese din zona de confort!
ati vazut... intrarea intr-o fratie se face prin anumite teste... cand niste unii vor sa vada daca se pot baza pe tine... trebuie sa te verifice... sa te puna in anumite situatii care sa-ti dezvaluie caracterul!
dar... e doar o supozitie!

Ce caracter ma nene, daca un om e nedreptatit e absolut normal sa plece imediat, cu prima ocazie. Angajatul la firma nu e prioetenie sau casnicie, e un simplu contract. Pleci mereu unde e mai bine, daca nu o faci esti prost. Si ei la rindul lor te dau afara cind pot si te tin cu minimul de salariu posibil, daca nu o fac sint prosti.
Si chiar daca ar fi ca la casnicie, tu asa-ti testezi nevasta? aranjezi aduci pe una goala in pat ca sa vezi daca te iubeste si nu divorteaza?

View PostLowrider, on 04 august 2016 - 23:12, said:

Nu cred ca e vorba de testare, e vorba doar de faptul ca nu vor sa dea 2 mariri de salariu in decurs de 2 luni. Asta daca e vorba de o promovare.


Fii domle serios, cine face asa ceva :D
Am vrut sa-l promovam dar nu i-am spus si al dreacu a plecat la altii ....
Promovarile se discuta cu ani inainte. E normal sa fie asa, tii anagajatul agatat in speranta si in timpul asta nu pleaca nici daca ii dai salariu mai mici nici daca il muncesti... ca doar urmeaza sa fie promovat nu?

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,460
  • Înscris: 06.02.2008

View PostBogzaG, on 04 august 2016 - 19:24, said:

de obicei judecata incepe pe la pranz, deci sau iei avocat, sau te ceri de la angajator, care te va sicana si nu iti va da bilet de voie.
Cand esti citat esti invoit oricum de la lucru. E de ajuns sa ceara instantei sa-i mentioneze pe citatie ca a fost prezent la proces. Nu va fi insa platit. In acelasi timp ora la care intri depinde de ordinea dosarelor, poti intra si dimineata, la primele ore. Am mai observat ca cu cat acumulezi termene cu atat intri mai repede.

@initiator
Nu ai niciun temei sa dai in judecata pe refuzul angajatorului de a-ti mari salariul. Nu e obligat nici macar sa-ti motiveze tie decizia. Daca totusi ai dovada de discriminare pe alte considerente atunci poti avea un motiv de litigiu.

Edited by caiuscorneliu, 05 August 2016 - 02:41.


#35
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
e logic , tie ti se pregateste altceva :)

sau daca esti proaspat angajat , atunci e de inteles , mai astepti 1 an.

#36
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009
din ce stiu eu la multinationale lsalariu e confidential, asa ca tu nu ai de unde sa stii cat are X salar sau Y.

Mai e varianta ca tu avand vechime ai deja un salar mare, si la restul s-a marit pentru a le aduce la nivelul tau.

Edited by althea, 05 August 2016 - 07:51.
editare flame


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate