Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Lipsa marire salariala doar pentru un angajat - discriminare?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 06.12.2006
Firma mare, multinationala, domeniul de inginerie.

Se anunta la o sedinta cu toti angajatii faptul ca toti vom primi o marire salariala.

Pe mine ma anunta ca eu nu acum, mai ma amana.

Fara absolut niciun argument.

Superiorul meu ierarhic a recunoscut ca sunt totusi printre cei care isi face treaba cel mai bine (de aceeeasi parere sunt si eu, pot si demonstra probabil prin tabelul de activitate/timpul necesar de indeplinire a unui task, diferite teste etc), neavand niciun motiv pentru care mi se amana doar mie aceasta marire.

Deci, desi sunt printre cei mai buni, doar mie nu mi s-a marit salariul, fara a-mi fi furnizat vreun motiv.

As avea sanse prin amenintarea cu judecata (=> ma simt discriminat) ? Daca as da firma in judecata, as avea sanse de castig ?

#2
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 allah2, on 04 august 2016 - 18:56, said:

As avea sanse prin amenintarea cu judecata (=> ma simt discriminat) ? Daca as da firma in judecata, as avea sanse de castig ?
Nu

#3
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Poate te da de tot afara.
E clar ca ai deranjat pe cineva si incep sa te sicaneze. Daca e  asa cum zici tu ca iti faci treaba  prea bine, posibil sa nu le convina la altii, s-or fi simtind  inferiori.

Edited by ipopovici11, 04 August 2016 - 19:04.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Bagi ... in ei si pleci. Sau stai cu mami in apartament si nu te lasa?


#5
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Esti mai nou angajat ?

#6
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Poti sa ii dai in judecata dar nu rezolvi nimic. Ce vechime ai de cand lucrezi?

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Chiar toti-toti au primit si tu nu? Mergi la sef si il intrebi de ce. Tie ti se pare mai simplu sa-i dai in judecata decat sa deschizi o conversatie.

#8
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Discriminarea se refera la altceva (si trebuie dovedita). Or fi spus ca urmeaza sa fie marite salariile, insa (poate) au uitat sa mentioneze ca nu in acelasi timp tuturor. Mai simplu sa intrebi direct la sursa care este motivul ori cat de mult amana.

Edited by Arianna-D, 04 August 2016 - 19:15.


#9
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Conteaza mult ce vechime are si daca in firma maririle salariale se fac in functie de aceasta vechime.

#10
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 Mizu, on 04 august 2016 - 19:12, said:

Chiar toti-toti au primit si tu nu? Mergi la sef si il intrebi de ce. Tie ti se pare mai simplu sa-i dai in judecata decat sa deschizi o conversatie.

Corect, trebuie  incercata  o abordare amiabila  inainte de a trece  la judecati.
Nici nu-mi imaginez cum ar  fi sa  lucrez intr-o firma cu care ma judec, adica merg la tribunal in afara programului

#11
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
de obicei judecata incepe pe la pranz, deci sau iei avocat, sau te ceri de la angajator, care te va sicana si nu iti va da bilet de voie.

#12
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Din punctul meu de vedere, o discutie directa cu superiorul sau cel care te evalueaza poate sa iti clarifice situatia. Sau macar afli cum stai...daca este intr-adevar o sicana.
Asa cum au scris si ceilalti membri mai sus, ai vechime la locul de munca, te afli in perioada de proba, ti-a fost atribuit un post nou? sau poate se incearca motivarea angajatilor prin acordarea de prime/bonusuri individuale, nominale.
Cred totusi sa o discutie cu seful ar fi oportuna, mai ales daca tu spui ca el nu si-a manifestat vreo nemultumire.

#13
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 06.12.2006
Sunt destul de vechi in firma, cam 4 ani.

Toti au primit, a fost o marire generala cu ceva diferente intre angajati (bazata si pe vechime). Asta a anuntat si la o sedinta, si din ce am vorbit intr-adevar asa e.


Am vorbit cu "seful" meu, mi s-a spus ca in curand voi urma si eu, si va fi bine.

Cand am intrebat de ce nu acum si eu, mi se baga motive de buget si ca sa fie mai bine daca astept inca un pic.

Mi se tot inisista ca sunt doar vreo 2 luni pana voi primi si eu, niciun argument de ce nu acum. Zice ca imi fac treaba foarte bine, dar il vad ca nu-mi poate da un motiv de ce nu mi-a fost si mie marit acum...


Ideea e ca n-am de unde sa stiu ca chiar voi primi aceasta marire atunci, initial mi s-a spus si mie ca acum vara va fi, dupa ce intai ma asteptam sa primesc la inceputul anului. Pot fi amanat asa tot timpul.

Edited by allah2, 04 August 2016 - 19:46.


#14
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Cati angajati sunteti?

#15
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 06.12.2006
Cateva sute.

Pe ramura unde sunt eu, cateva zeci, aici stiu ca toti au primit. Superiorul nostru e responsabil de aceasta "ramura".

#16
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Asteapta 2 luni. Daca nu primesti fuck them all. :))

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce judecati bai frate? ce aiureli visati?

e trecut in contractul individual de munca ca urmeaza sa primesti o marire de salariu? nu! atunci pa!
cand te-ai angajat ti s-a pro,is ca-ti va fi marit salariul fix luna asta? nu! atunci pa!
nu ai absolut nici un drept sa ceri socoteala cuiva ca nu ti-a fost marit salariul si tie!
pe ce temei sa-l dai in judecata ca nu ti-a marit salariul si tie?

tu si colegii tai fata d ecare esti superior la performante... aveti salariu egal?
daca da, de unde stii?

Edited by Nero-d, 04 August 2016 - 20:02.


#18
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
dupa alea 2 luni, intrebi cand primesti marirea
ii mai lasi apoi 1 saptamana sa-ti dea raspuns
apoi le dai preaviz si zici ca mergi la altii, posibil concurenta
si chiar pleci

fara sa-i ameninti. injuri etc
poate in viitor reiei colaborarea cu ei

Edited by mihnearau, 04 August 2016 - 20:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate