Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

VW Amarok - motorizari noi V6 TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Era si cazul, era chiar jenant cu motorul ala de 2 litri. La autoutilitare se aplica perfect vorba americanilor "there is no replacement for displacement". :)

#38
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu acesta este motorul pus pe Audi si VW la care acum cateva saptamani s-a facut recall datorita trucarii normelor de emisii? Acum il pun din nou pe masini?

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostJurasikMan, on 23 mai 2018 - 09:29, said:

Ca mașină imi place.
Și mie mi-a plăcut, până am pus mâna pe bord. Sau pe plasticul de pe bord.
Oricum, ideea e că mașina nu e ieftină deloc, dar folosește materiale la interior de toată rușinea.

#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se poarta . Am urcat intr-un Land Cruiser 2018 si ...suna a gol indiferent unde bati cu degetul. Are doua benzi de piele ( daca o fi piele ) pe lateralul consolei centrale , in rest suna a plastic ieftin . Multi recurg la asa ceva pentru a scadea costurile . Amarokul asta , cu motorizarea v6 , poate fi o optiune pentru cineva care vrea un pickup mai elegant , care nu va fi pus la treaba prea dura . Cutiile automate legate de aceste motoare sunt cunoscute ca avand unele probleme care sunt extrem de costisitoare . Fiind cutie automata , are trepte de demultiplicare iar electronica ajuta foarte mult asa ca nu se va prea simti nevoia de reductor . Nu-i masina de stat toata ziua in padure , dar hai sa fim seriosi , in Europa ai nevoie de autorizatie speciala ca sa intri in orice padure ...in curand va fi asa si la noi . Mai merg prin targuri auto ( deprinderile vechi nu se uita usor ) si cateodata ma doare sufletul sa vad Touareguri din 2010 cu 6500 euro pe care nu le cumpara nimeni din cauza motorului ( taxe ) din cauza cutiei ( ajunsa pe la 200.000 km ) si din cauza suspensiei care are pernele varza si compresorul carpit pe la vreun atelier de reparat frigidere ca la reprezentanta costa cat masina . si ma gandesc ....ce masina a fost odata si ce afacere proasta a ajuns . Vreau sa spun ca in anumite conditii , un astfel de Touareg batea la cur orice Land Cruiser pe orice teren ....mai putin la fiabilitate in timp . VW nu mai face de mult masini fiabile . A disparut din peisaj principiul ala ca un prioducator trebuie sa faca masini fiabile ca sa se vanda. Acum masinile se vand daca au LCD-uri in tetiere si conectivitate . Despre ce fac ele ca SH ...nu mai intereseaza pe nimeni. Totusi , fata de concurenta ofera niste sisteme destepte , tractiune integrala permanenta , asa , daca ai o cabanuta la munte si vrei sa cari dupa tine si masina de tuns gazonul ...merita sa cumperi un Amarok . M-am dat cu unul nou si mi-a placut senzatia din interior . Se conduce aproape ca un Passat .

#41
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Amarok e mult mai elegant, iar interiorul mult mai de calitate, decat la Land Cruiser, asta este dovedita si se vede.

In rest @JurasikMan are perfecta dreptate.

#42
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sunt atat de bune incat posesorii le vand si isi iau japo. Vecinul are (avea de fapt pana la inceputul lui mai) un Amarok achizitionat de nou folosit zilnic (isi ducea inclusiv copiii la scoala). De cateva zile l-a schimbat cu un Hilux....Raspunsul la intrebarea mea de ce l-a schimbat a fost: nu merita VW. Am vazut ca masina disparea destul de des de pe strada si mi-a confirmat ca avea probleme cam tot timpul cu ea.

Edited by edi10000, 24 May 2018 - 16:06.


#43
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postedi10000, on 24 mai 2018 - 16:06, said:

Sunt atat de bune incat posesorii le vand si isi iau japo. Vecinul are (avea de fapt pana la inceputul lui mai) un Amarok achizitionat de nou folosit zilnic (isi ducea inclusiv copiii la scoala). De cateva zile l-a schimbat cu un Hilux....Raspunsul la intrebarea mea de ce l-a schimbat a fost: nu merita VW. Am vazut ca masina disparea destul de des de pe strada si mi-a confirmat ca avea probleme cam tot timpul cu ea.
Probabil ca intr-adevar Hiluxul o sa vada mai rar serviceul decat Amarokul, insa vecinul (sper ca nu si copii) o sa mearga mai des la doctor cu rinichii, coloana, etc.
Hai sa fim obiectivi ...

View Postericmario, on 23 mai 2018 - 20:47, said:

Și mie mi-a plăcut, până am pus mâna pe bord. Sau pe plasticul de pe bord.
Oricum, ideea e că mașina nu e ieftină deloc, dar folosește materiale la interior de toată rușinea.
Pe ce alte plastice ai mai pus mana ca si comparatie ?

#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmufasa, on 05 iunie 2018 - 15:45, said:

Pe ce alte plastice ai mai pus mana ca si comparatie ?
Dacă e să facem referire la mașini din gama Amarok-ului, recunosc că doar noul Hilux l-am luat la puricat.
Senzatia a fost la fel. Deși consola centrală părea mai frumușică, materialele tot dezamăgitoare sunt.
Precizare, nici una din ele nu erau dotate cu navi, deci mașini de muncă.

#45
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postericmario, on 05 iunie 2018 - 16:01, said:

Dacă e să facem referire la mașini din gama Amarok-ului, recunosc că doar noul Hilux l-am luat la puricat.
Senzatia a fost la fel. Deși consola centrală părea mai frumușică, materialele tot dezamăgitoare sunt.
Precizare, nici una din ele nu erau dotate cu navi, deci mașini de muncă.
Pai n-o sa facem referire la Q7 ...
In ceea ce priveste Hilux vs. Amarok ca finisaje interioare si materiale, daca tu nu ai vazut diferente MARI (avem grija sa comparam nivele de echipare egale), atunci e grav ...

#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmufasa, on 05 iunie 2018 - 16:08, said:

Pai n-o sa facem referire la Q7 ...
In ceea ce priveste Hilux vs. Amarok ca finisaje interioare si materiale, daca tu nu ai vazut diferente MARI (avem grija sa comparam nivele de echipare egale), atunci e grav ...
1. Q7 nu are ce să caute între Amarok și Hilux. Nissan Navara s-ar integra bine aici, la fel ca și Mitsu L200 și clona lui tot mai prezentă pe drumuri (la mine cel puțin) Fiat Fullback.
2. La variantele entry level diferențele la materiale sunt neglijabile.

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Amarokul asta vorbeste singur in apararea lui.. e o raritate pe strazi, la fel ca si Phaetonul.

#48
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Hai să nu fim răutăcioși, Phaeton chiar e mașină!
Amarok a venit ca un raspuns logic la un gol neacoperit de nimeni din VAG pe segmentul ăsta.
Nu e rău deloc Amarok-ul, doar prețul puțin mai sus a făcut loc invaziei din zi de azi de Ford Ranger. 2.2 și chiar 3.2.

#49
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Ăștia cu Amarokul o să își dea flash-uri pe strada când se întâlnesc la fel ca aia cu Trabant sau Wartburg. Așa de puțini sunt.

Că și aia cu Fullback de altfel.

L200 si Ranger sunt din belșug. Multe XLT-uri, dar în ultimă vreme am văzut invazie de Wildtrak-uri cu numere roșii.

Pretul este mult prea mare pentru un cal de povară. Pentru un mall crawler modificat sa arate fioros intre betoane... well, sunt puțini care ar da banii necesari când te apropii de SUV-uri premium.

De exemplu, un kit AMY e vreo 12K EUR pentru stilizare.

Edited by Quoriah, 07 June 2018 - 05:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate