Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Octavia 3- "Magic Black"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2570 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Am pus-o la adapost.. numa sa nu vina pisicile sa doarma pe capota..  sa lase urme de frane cu ghearele..

#20
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
DAca ridici capota, ca tot trebuie sa ii pui parbrizol :) ai acces la stergator si cred ca poti sa indoi la loc bratul ala.
Sau il pui in pozitia de service si tot aia e.
Sa te bucuri de masina si asta sa fie necazul cel mai mare cu ea.

 tfmercedez, on 20 iulie 2016 - 16:47, said:

Si mi-a zgariat si capota..  o fi vre-un prieten softpedist..
ai multi? de aia nu se arata numerele masinii, ca nu stii, ce si cum :)

Al dracului animal, daca a reusit sa ii scoata si arcul.......

 catalin11catalin, on 20 iulie 2016 - 20:11, said:

Exact. Prost tare sa te iei de un judet intreg...

Lasa ca la bucuresti s-au nascut numai destepti
:lol:
TE-ai curentat rau de tot ...

#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Nu e prima data cand cineva imi ridica stergatoarele.
Buba e , ca la modelu asta nu se pot rabata stergatoarele din orice pozitie..  tipic over engineering  nemtesc-vag.  Francezii sunt mai simplisti. Asta va trebui sa ma puna in garda- pe unde parchez, sa adul data viitoare lamele la verticala, sa nu le rupa boii.

 Evergreen, on 20 iulie 2016 - 20:38, said:

DAca ridici capota, ca tot trebuie sa ii pui parbrizol :) ai acces la stergator si cred ca poti sa indoi la loc bratul ala.
Sau il pui in pozitia de service si tot aia e.
Sa te bucuri de masina si asta sa fie necazul cel mai mare cu ea.
ai multi? de aia nu se arata numerele masinii, ca nu stii, ce si cum :)Al dracului animal, daca a reusit sa ii scoata si arcul.......
:lol:
TE-ai curentat rau de tot ...
Primul lucru am sunat la dealer si mi-a zis ala sa pun contactu', sa iau contactu si sa dau de maneta stergatoarelor in jos ca sa intre in service mode. Dupa 2 secunde ambele stergatoare au rotit o juma de cursa si au ramas verticale.  Juma de ora m-am chinuit sa stramb fieru inapoi. Dar ala e otel tare.. nu se indoaie din mana cu precizie la pozitia initiala. Dar din cauza arcului sta asa de prost cu burta pe mijloc.

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Rog un moderator, sa mute aici ultimele 2 pagini - daca se poate - din topicul de la sfaturi de achizitie octavia.. ca a iesit ghiveci acolo. Deja am  si ce pune in jurnal..   multa carne..Topicul de la sfaturi   se poate inchide.. sau sa ramana deschis pentru altii cine stie.

Edited by tfmercedez, 20 July 2016 - 21:05.


#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 Bogdansv1, on 20 iulie 2016 - 15:38, said:

Autonomia va creste dupa ce vei face cateva drumuri extraurbane... Fara a fi pe deplin sigur, calculeaza consumul pe ultimii 50 km parcursi si asa iti estimeaza autonomia.

Sa te bucuri de masina si vezi ce optionale ii poti pune dupa, daca vei simti nevoia, bineinteles...
Cum decontez bonurile de motorina, scriu pe fiecare nr de km din bord. Astfel cu regula de 3 simple e usor sa deduci consumul real.

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
De ce naiba ti-ai luat neagra?Neagra mi-am luat si eu si regret alegerea facuta

#25
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
http://www.spritmonitor.de/
faci cont, scrii acolo tot felul de notite si iti fac ei calcule :)

#26
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Black is the PERFECT COLOR! ;)

#27
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Negra= business doar ca trebuie mereu spalata . Ia , zi-ne ceva despre masina ce si cum ..

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 cobi1, on 20 iulie 2016 - 21:57, said:

Negra= business doar ca trebuie mereu spalata . Ia , zi-ne ceva despre masina ce si cum ..

Octavia 3 de business zici ? Posted Image Phaetonul din grupul VAG atunci pentru ce e ? De carat conserve la magazin ? Posted Image

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Astea negre sunt bune pt. ca te ajuta sa faci economie de gaz si energie electrica.
Vara poti sa prepari termic mancarea pe capota masinii, la 120 C...

Sunt f. recomandate si pt. amatorii de sauna, iar f. economic, doar cu energie solara...

Daca vrei randament maxim, recomand negru mat (texturat desigur...), astfel incat sa te bucuri cat mai mult de energia verde.

Edited by loock, 20 July 2016 - 22:18.


#30
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013

 TruculMagic, on 20 iulie 2016 - 22:13, said:

Octavia 3 de business zici ? Posted Image Phaetonul din grupul VAG atunci pentru ce e ? De carat conserve la magazin ? Posted Image
Tot business. Undeva in zona luxury business.

In orice caz, am VAGa impresie ca se referea la culoare, nu la model.

Edited by wld-ro, 20 July 2016 - 22:55.


#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 cobi1, on 20 iulie 2016 - 21:57, said:

Negra= business doar ca trebuie mereu spalata . Ia , zi-ne ceva despre masina ce si cum ..
Masina asta e un "opel" mai nou. Scaunele mi se mar mai tari. Textura mai aspra la tapiserie-ideal sa se umple gropitele cu jeg. La Opel luceste de cat jeg a strans in 13 ani.

Cutia este lunga,de  la 2500 in a 2-a  pica la 1500 in a 3-a, si mai ca CB cere deja a 4-a!

Nu stiam cum sa dau mai incet suflantele, tot roteam la stanga  obisnuit cu ala manual..  apoi cand ma uit mai atent, descopar butonu magic: OFF. Liniste in cabina.

Ergonomie: nu pot sta cu bratul pe geam.. e mai inalta portiera. Dar mai jos  manerul are o zona perfecta sa sprijini bratul-cotiera.  La fel si in dreapta- cotiera culiseaza inainte- si e foarte comoda.   Am fost deja 4 persoane azi cu masina- si spre satisfactia mea (asta era si scopul achizitiei)  au zis ca e lux,  spatiu destul, nu inghesuiala.   Portbagajul pare mare, deja nevasta a revendicat un volum pentru 2 dulapuri in vacanta.  
Gropile si denivelarile se iau decent. ( la opel trenul de rulare necesita reparatii serioase- arcuri spate  rupte la prima spira mica) telescoapele cam curg,  bucse si alte maruntisuri care trebuiesc inlocuite, plus ca troncane toata.
In rest merge bine. Cu ce sa o compar? Cu astra K?  Ca demult nu am mai condus un MB.  
Volanul imi place- dar nu are nici un fel de comenzi  pe el, dar e placut, parca e nițel mai mic,  material ceva mai moale.

In rest- sa rezolv stergatorul ala, ca sa scap de senzatia aia de  nici nu stiu cum sa-i zic, ca o umbra asupra bucuriei de a a avea o masina noua.

 wld-ro, on 20 iulie 2016 - 22:53, said:

Tot business. Undeva in zona luxury business.

In orice caz, am VAGa impresie ca se referea la culoare, nu la model.
La multe companii straine, directorii tot octavia au ca masina de servici. La Flex am vazut ca au octavia 3 si Peugeot 508- masina de servici.

Este o masina decenta, fara nici un fel de pretentii  de fițe. Dar ceva mai mult decat basic- un Logan de exemplu.  La reprezentanta- nu se plangeau - dar au zis, ca nu-si mai vad capul de ce volum de vanzari au. Ieri am vazut vreo 4-5 octavia si superb cu numere rosii.  E plin de masini cu numere rosii- programul rabla.  Dar am vazut si multe masini vechi cu nr rosii zilele astea, inclusiv, MB CLK, de acu' 10 ani.

#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 cobi1, on 20 iulie 2016 - 21:57, said:

Negra= business doar ca ....
.....nu Octavia; eu as fi pastrat-o cu funda aia permanent, arata intr-un mare fel :)

#33
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 tfmercedez, on 21 iulie 2016 - 00:09, said:

Scaunele mi se mar mai tari. Textura mai aspra la tapiserie-ideal sa se umple gropitele cu jeg.
Scaunele se lasa,si la mine erau tot asa.
IA-TI HUSE,neaparat;vezi pe net ca fac baietii exact ca si scaunele,aceeasi forma,acelasi material,nu se vede nici o diferenta.Un set de huse e mai ieftin decat o spalare de tapiterie cu scule profi!!Ia-ti parasolar,cel mai mare dusman al masinii ,mai ales neagra,e soarele
Iti mai recomand ca in Timisoara sa-ti pui carlig.Schimba stergatorul,nu-l mai aduci la pozitie si-ti va lasa dare nasoale.Folie neagra pe spate neaparat
Si imbraca-ti volanul


Ai grija la revizii ca ce-ti fac ei sa bata cu ce au bifat in carte.Unui coleg care a facut revizia pe Sagului,la revizia de 10.000 i-au bifat tot caietul ,inclusiv schimbare distributie,sa scoata piesele pe sub mana.

Edited by daniMMM, 21 July 2016 - 08:32.


#34
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
sa o stapanesti sanatos man .!!!!!
este frumoasa rau...

si ai noroc de ea, si sa te poarte unde iti doresti.
in fiecare an sa ii faci filtrele si uleiul, nu uita sa o alergi si pe autostrada ....

Edited by Mihai_3, 21 July 2016 - 08:29.


#35
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

 SOCRATE_MMXII, on 20 iulie 2016 - 21:53, said:

Black is the PERFECT COLOR! Posted Image

Pentru a atinge si mentine cu succes temperatura de cuptor industrial sau perfecta pentru a se vedea optim praful si zgarieturile ?

Edited by asda, 21 July 2016 - 08:47.


#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 asda, on 21 iulie 2016 - 08:46, said:


Pentru a atinge si mentine cu succes temperatura de cuptor industrial sau perfecta pentru a se vedea optim praful si zgarieturile ?
Iti zic eu, ca sunt mituri. Nu e nici o diferenta de temperatura intre o masina neagra si alta albastra sau rosi sau verde.  Toate se incing la fel  daca stau 2-3 ore la soare, vara.  Tabla ajunge la cca 65-70 de grade, cand afara sunt 35 la umbra, sa zicem.

Edited by tfmercedez, 21 July 2016 - 08:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate