Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Octavia 3- "Magic Black"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2570 replies to this topic

#37
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,011
  • Înscris: 02.11.2009
Nu are cum sa fie mit, de pilda diferentele dintre o masina alba care sta in soare si una neagra sunt importante, la fel si ca la imbracaminte, incearca intr-o zi torida sa stai in soare cu-n tricou alb si dupa pune-ti unul negru si ai sa simti diferenta pe pielea ta.

E posibil sa nu fie valori diametral diferite dar nu uita de partea cu murdaritul si praful care se vad deosebit de usor, as zice mai repede decat pe alb plus zgarieturile care iti sar in ochi. Mai mult de atat, s-a demonstrat ca masinile de alte culori sunt mai vizibile in trafic si statistic mai putin expuse riscului de accident in conditii de vizibilitate scazuta.

Eu nu vreau sa-ti para rau cai ales asa si iti doresc sa o conduci sanatos si fara incidente!

#38
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Masina neagra se incinde mai mult la soare e clar, nu cu foarte-foarte mult dar sesizabil (5-6 grade in plus la interior) dar e o binefacere iarna si primvara cand orice bucatica de soare se resimte in interior... mai ales cand motorul e congelat. Posted Image
@initiator: mi-ai facut pofta sa-mi spal masina si sa o scot la plimbare:
Attached File  sk.jpg   302.96K   260 downloads

Edited by cristian_sen, 21 July 2016 - 10:31.


#39
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
nu, nu este un MIT....
insa conteaza mai putin.

Negru este elegant, problema este ca va trebui sa o speli des.
daca stai la curte asta nu constituie nici cea mai mica problema.

#40
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Posttfmercedez, on 21 iulie 2016 - 08:54, said:

Iti zic eu, ca sunt mituri. Nu e nici o diferenta de temperatura intre o masina neagra si alta albastra sau rosi sau verde.  Toate se incing la fel  daca stau 2-3 ore la soare, vara.  Tabla ajunge la cca 65-70 de grade, cand afara sunt 35 la umbra, sa zicem.

Negrul e negru pentru ca absoarbe toate culorile din spectrul vizibil.

Asta inseamna ca o masina neagra primeste mai multa energie de la soare decat una rosie (de exemplu). Teoretic asta duce la o incalzire mai rapida a unei masinii negre fata de orice alta culoare.

Dat fiind ca masina e un obiect care are o temperatura de echilibru (temperatura la care caldura primita de la soare este egala cu cea emanata de obiect) atunci masina neagra va ajunge la o temperatura mai mare decat cea rosie. Cu cat? cateva grade (5?).

#41
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
La nivelul vopselei mai mult, vreo 10-15 poate 20 dar chiar  nu conteaza, vopseaua rezista la o suta de grade cred. Important e in interior, in linkul dat de mine mai sus e clar, max 5-6 grade in plus, adica la 50 grade la sol si 37 in aer chiar nu mai conteaza daca in masina sunt 40 sau 45 grade...s-a mai zis, singurul dezavantaj al unei masini negre e de ordin vizual ca se cam cunosc toate cele pe ea ...si nu vreau sa par paranoic dar parca si pasarile prefera sa ia la tinta masinile negre mai des decat cele deschise, dupa ce am facut poza de mai sus am primit o omleta drept in mijlocul capotei de la un pescarus bolnav ce-o fi mancat de a scos in halu' ala nu stiu... m-am intors la spalatorie ptr un jet de apa ca daca o lasa asa ataca vopseaua.

Edited by cristian_sen, 21 July 2016 - 12:03.


#42
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ei nu conteaza. Conteaza. Am acum o masina neagra, am mai avut doua, tot negre. Se incalzesc de le ia naiba.
De frumoasa, e frumoasa.
De intretinut, e cel mai greu de intretinut, ca orice alta culoare inchisa. Bine, negrul e o non-culoare.

Una peste alta, nu conteaza ce credem sau care e mai practica, totul tine de dorinta proprietarului si de gust.

#43
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postasda, on 21 iulie 2016 - 08:46, said:

Pentru a atinge si mentine cu succes temperatura de cuptor industrial sau perfecta pentru a se vedea optim praful si zgarieturile ?

Mașinil mele negre stau în garaj. Ies la soare, când plec undeva, dar am climă „cu bizonu' ” și când intru în mașină sunt 23 grade.
Când sunt pe fugă, mai prăjesc cu ou pe capotă...Posted Image

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMihai_3, on 21 iulie 2016 - 10:57, said:

nu, nu este un MIT....
insa conteaza mai putin.

Negru este elegant, problema este ca va trebui sa o speli des.
daca stai la curte asta nu constituie nici cea mai mica problema.
La 600 de m am un self wash. Cu 5 lei 2 fise reuseam sa dau cu sampon pe zonele mai murdare, si sa clatesc cu apa "osmotica" . Nico nu nai trebuie stearsa ca se usuca fara urme de calcar. 5 min tot mai mult se sta la coada.
Azi consumul sec fara clima Attached File  uploadfromtaptalk1469101441574.jpg   52.44K   238 downloads  
5.8L/100 cu start stop activat in cea mai nasoala zona de trafic.

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Dupa o zi.. si o ora de stat "la groapa" in praf, nu se prea vede cine stie ce praf pe ea. Am dus-o la baietii "mei" de cartier, ca am mai multa incredere in ei, ne stim de 10 ani.

Attached File  uploadfromtaptalk1469103065306.jpg   64.92K   249 downloads

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Gata, am luat si presuri de guma, originale cu 114 lei de la rimi..  factura tot tacamu' Attached File  uploadfromtaptalk1469106730404.jpg   51.3K   137 downloads

La dealer costau 200, "rotund".

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Daca tot am topic sa mi-l poluez singur.  Nu mai stiam unde dracu sa parchez,  si am dus-o la coltu strazii la umbra.  Si dupa 5 min a parcat in bot un rapid alb.. sa se vada diferentele. Mi se pare rapidu mai "gingasel" mai efeminat, mai dragut.   Dar e mai mic. Attached File  uploadfromtaptalk1469108207804.jpg   75.46K   258 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1469108214424.jpg   71.12K   295 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1469108219220.jpg   89.43K   313 downloads

In rest ,  stergatoru' mi-a fost "remediat"   din mana. A trebuit demontat de pe masina, scoasa tija cu un fel de mini presa de pe surub,  si dupa ce s-a pus arcul inapoi, tot ca dracu sta. A fost indoit cu chiu cu vai. Sterge bine, dar se vede urat bratul..  
O sa ii vina randul sa fie schimbat cu totul.. daca nu cumva s-a strambat tot mecanismul, ca daca tragi de un stergator se misca si celalalt, indiferent de directie.

Are burta bratul.. si interfereaza si cu jetul de parbrizol.. so much joy..Attached File  uploadfromtaptalk1469108546940.jpg   85.38K   300 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1469108552681.jpg   92.42K   260 downloads

#48
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Iti doresc multi km fara probleme, sa o stapanesti sanatos. Imi pare rau pentru patania ta, foarte probabil ca cel care locuieste acolo sa o fi facut, dar nu ai dovezi. Eu odata parcasem masina cam ca si tine, fara sa incomodez si a iesit proprietarul la geam sa-mi spuna ca poate o gasesc zgariata. Nu am reusti sa ii explic ca e spatiu public si ca nu-l incomodeaza cu nimic, asa ca i-am transmis urmatoarele: "daca gasesc cea mai mica zgarietura, nu uita ca stiu unde locuiesti si am sa trec in fiecare noapte sa iti sparg geamurile de la casa". Instantaneu si-a schimbat atitudinea, posibil sa fi stat si de paza langa masina...

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Cica solutii " smart" de la skoda- am cos de gunoi- lol Attached File  uploadfromtaptalk1469110541903.jpg   35.77K   224 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1469110547122.jpg   48.58K   215 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1469110555322.jpg   39.16K   202 downloads

Unul singur, o sa il dam de la unii la altii.  

Smart Opel vs skoda: la opel am pe spatele clapetei de la busonul de alimentare motorina un cilindru pentru  a fixa capacele de la ventil , in caz ca nu incap degetele, si sa nu te murdaresti cu praf de ferodo. La skoda au pus o mini racleta pentru parbriz..    care-i mai utila?  


View Postflaviuf, on 21 iulie 2016 - 16:18, said:

Iti doresc multi km fara probleme, sa o stapanesti sanatos. Imi pare rau pentru patania ta, foarte probabil ca cel care locuieste acolo sa o fi facut, dar nu ai dovezi. Eu odata parcasem masina cam ca si tine, fara sa incomodez si a iesit proprietarul la geam sa-mi spuna ca poate o gasesc zgariata. Nu am reusti sa ii explic ca e spatiu public si ca nu-l incomodeaza cu nimic, asa ca i-am transmis urmatoarele: "daca gasesc cea mai mica zgarietura, nu uita ca stiu unde locuiesti si am sa trec in fiecare noapte sa iti sparg geamurile de la casa". Instantaneu si-a schimbat atitudinea, posibil sa fi stat si de paza langa masina...
Mda.. astia-s genu de proprietari care merita o caramida in geam , noaptea , pe ger.     O sa-mi treaca supararea, cu timpul..  o sa caut sa pun si o camera video in parbriz.. sa vad ce model "merita".    Deocamdata am senzatia ca masina asta e o grija in plus.  Plm , nu toti ne-am nascut la Monaco..

Mersi de urari.

#50
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Posttfmercedez, on 20 iulie 2016 - 16:47, said:

Incredibil..
Am parcat pe muchie in fata unei porti 20 de min, si o gasesc cu stergatorul rupt, ca nu se poate ridica cu capota coborata..
Ce oameni.. sa-mi bag penis.Attachment 20160720_174147.jpgAttachment 20160720_174116.jpgAttachment 20160720_174138.jpgAttachment 20160720_174112.jpg
Si mi-a zgariat si capota..  o fi vre-un prieten softpedist..
Data viitoare parcheaza unde nu incurci si nu blochezi o intrare .
Faina masinuta , s-o stapanesti sanatos fara incidente .
P.S.  Mie mi-a indoit un stergator ( l-a dat peste cap ) ceva trecator , masina era parcata in fata casei mele ! De atunci o bag in garaj si numai daca stau 5 min .

Edited by cobi1, 21 July 2016 - 16:43.


#51
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
@ tfmercedes E plina lumea de idioti! Nu te poti razboi cu toti! Stiu cat de mult "doare" o chestie de genul mai ales cand e nou-nouta!
S-o stapanesti sanatos si fara evenimente, e frumoasa foc! :)

Edited by DannyMC, 21 July 2016 - 16:55.


#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDannyMC, on 21 iulie 2016 - 16:55, said:

@ tfmercedes E plina lumea de idioti! Nu te poti razboi cu toti! Stiu cat de mult "doare" o chestie de genul mai ales cand e nou-nouta!
S-o stapanesti sanatos si fara evenimente, e frumoasa foc! :)
Si daca aveam casco- fix o sula rezolvam. Deschide dosar, scoate actele.. dintre buci ? De unde ca nu am nici o hartie, totu dat la firma de inmatriculari. Stai si programeaza, si hopa fransiza, care e de obicei 100 de euro.   Pai cu banii aia imi fac si eu singur..    asa am dat 20   de lei la meserias, pentru ca s-a chinuit timp cat am fumat o tigara, si mi-a facut stergatoarele functionale la loc. Nu ca din fabrica dar,  sterg.

#53
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostDannyMC, on 21 iulie 2016 - 16:55, said:

Stiu cat de mult "doare" o chestie de genul mai ales cand e nou-nouta!
Cica dupa ce o zgaraii, lovesti prima data iti trece prostia asta cu masina noua; tot niste fiare cu roti pluis plastice pana la urma; daca s-ar da legea ca te poti casatorii cu masina sigur s-ar gasi pretendenti :)

#54
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003

View Posttfmercedez, on 21 iulie 2016 - 16:23, said:

Smart Opel vs skoda: la opel am pe spatele clapetei de la busonul de alimentare motorina un cilindru pentru  a fixa capacele de la ventil , in caz ca nu incap degetele, si sa nu te murdaresti cu praf de ferodo. La skoda au pus o mini racleta pentru parbriz.. care-i mai utila?  
Attached File  355331.jpeg   140.86K   38 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate