Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Samsung Galaxy S6 Active

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Este varianta ''rugged'' a S6-ului, rezistent la apa si praf, printre altele. Restul specificatiilor sunt identice cu S6, cu exceptia bateriei (3500 mAh vs 2550 la S6). Citisem pe undeva ca si ecranul ar avea ceva protectie in plus, dar nu stiu cat este de adevarat.

Mi-a ajuns si mie de cateva zile, dar n-am apucat inca sa-mi transfer toate alea pe el, sa-l pot folosi ca telefon principal, deci inca nu pot sa-mi exprim o parere despre el. Totusi, ca prima impresie: nu-i asa militaresc cum pare in poze, este destul de subtire, iar datorita fomei colturilor se simte foarte confortabil in mana.

O sa revin cu pareri, daca sunt interesati pe aici.

http://www.gsmarena....active-7114.php

               [ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/samsung/samsung-galaxy-s6-active-r-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
de unde l-ai luat ?
am postat aici pe arie ca i-am contactat inlusiv pe cei de la Samsung Romania sa ii intreb daca va fi disponibil pentru RO
insa mi-au spus ca deocamdata nu au informatii insa vor face public atunci cand va fi....

Singura sansa era sa comand din US la data aia......ceea ce am exlus din cauza garatiei de US care in RO nu valoarea nimic.
Asa ca revin cu intrebarea de mai sus. Cu cat l-ai luat si de unde ?
Mi imi placea ala deschis la culoare Posted Image

Edited by Mihai_3, 16 July 2016 - 11:11.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Are pe spate logo-ul AT&T ...

#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
De pe eBay UK. Nou, unlocked -> 285 de lire, cu ~ 400 de lei mai ieftin decat S6 le eMag, de ex. Avand in vedere specificatiile identice, dar bateria mult mai mare, eu zic ca e un pret super ok. I

Initial am vrut sa iau S7 Active, dar pe urma am vazut ca are ceva probleme cu protectia impotriva apei, asa ca a trebuit sa ma reorientez si am ramas la S6 Active.

Quote

Mi imi placea ala deschis la culoare Posted Image
Eu am ales modelul pe albastru.

Ma gandesc sa iau o husa de protectie; desi poate parea ciudat sa protejezi un rugged phone, telefonul arata atat de bine, incat parca n-as vrea sa-l vad ciobit pe la colturi. Mai vad...

.

Attached Files



#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
pretul este foarte OK....
la daca cand am postat prima data era dublu pretul.
acum a scazut mult pentru ca telefonul deja are 1an de la lansare.

ai riscat sa il cumperi fara garantie de nici un fel.
el a fost produs doar pentru US (daca nu ma insel).

Edited by Mihai_3, 16 July 2016 - 13:36.


#6
VladyDrx

VladyDrx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 28.11.2015
Este un telefon foarte bun. Păcat ca nu s-a vândut în Europa. Primele doua modele (S4 Active și S5 Active) s-au vandut. După părerea mea cred ca nu-l vom vedea în Europa. :(

#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014

 Mur, on 16 iulie 2016 - 11:38, said:

Ma gandesc sa iau o husa de protectie; desi poate parea ciudat sa protejezi un rugged phone, telefonul arata atat de bine, incat parca n-as vrea sa-l vad ciobit pe la colturi. Mai vad...
De ce ai nevoie de un rugged phone?

#8
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 Mihai_3, on 16 iulie 2016 - 13:35, said:


ai riscat sa il cumperi fara garantie de nici un fel.
el a fost produs doar pentru US (daca nu ma insel).
Asa e, dar sunt convins ca nu voi avea probleme cu el, nu sunt cunoscute bug-uri majore la modelul asta.  A trecut un an de când s-a lansat, dacă era ceva în neregula cu el, se afla pana acum. Ți-am zis, eu inițial ma uitasem la S7 active, dacă n-avea problema cu apa, îl luam.  

Am văzut pe ebay/amazon ca S4 și S5 active au preturi foarte bune, o sa iau cate unul din fiecare.

 LeopardSurd, on 16 iulie 2016 - 14:38, said:

De ce ai nevoie de un rugged phone?
Pai n-am neapărat nevoie de un rugged Phone, ci de un smartphone rapid dar în același timp mai solid/rezistent decât cele de genul S6/S7/Note5 etc.

Asta e și rapid și rezistent, exact cam ce am eu nevoie de luni pana vineri. Pt weekend rămân telefoanele obișnuite pe primul loc.

#9
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ai facut vreo comparatie cu S7 pe partea de rezistenta? Lasand la o parte diferentele de performanta si comparand doar capabilitatile de rezistenta ai merge tot pe S6? Ma intereseaza in perspectiva.... merci!

#10
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
@mzamfirm, abia acum ti-am vazut postul, dand altcuiva link catre topic.

Nu stiu exact la ce te referi prin comparatia cu S7... Care S7, Active sau simplu/Edge?

Edited by Mur, 09 August 2016 - 02:26.


#11
DEPA

DEPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 10.04.2008
Marea problema a S6 Active este softul de AT&T, in speta bloatware. Am luat unul din state, special pentru vacante(baterie/rugged), care a ajuns la un amic. Limitare de 4G(nu exista 3g/2g sau 2g only), animatii care fac telefonul foarte lent, aplicatii de la AT&T care ruleaza in background fara posibilitatea de disable strica experienta de folosire a acestui terminal.
Este un telefon foarte bun in rest, nu am incercat sa pun firmware de S6 pe el din cauza lipsei senzor amprenta si a butonului aditional shortcut key.
Achizitionat de la BHphoto din NY, pret ~380$ daca imi amintesc bine.
Sa-l folosesti cu placere, este un telefon rar in romania.

#12
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
A si n-ai dreptate: sunt intr-adevar o gramada de aplicatii at&t, dar se pot dezactiva absolut toate. Vezi mai jos toate aplicatiile pe care le am eu dezactivate, inclusiv cele at&t.

In privinta animațiilor, eu primul lucru pe care-l fac la orice telefon nou, chiar si de ultima generație, e sa intru la Developer Options si sa pun animatiile pe 0.5 in loc de 1.

Telefonul se misca absolut impecabil, daca n-ar fi asa, n-as zice-o, si le-as umple frigiderul cu carne celor de la at&t.

Attached Files



#13
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
@DEPA

Incearca in dialer *#*#4636#*#*  o sa ai acolo la network optiune sa-l fortezi sa stea maxim pana in 3G, in cazul unui restart al telefonului trebuie repetata operatiunea.

Si inca ceva nu am avut telefon pana acum la care sa-i tina bateria asa mult (exceptie xiaomi redmi 3 care nu se compara la hardware si calitatea pozelor).

@Mur, ai primit update la marshmallow?

#14
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 Mur, on 09 august 2016 - 02:26, said:

@mzamfirm, abia acum ti-am vazut postul, dand altcuiva link catre topic.

Nu stiu exact la ce te referi prin comparatia cu S7... Care S7, Active sau simplu/Edge?

era vorba de S7 normal ,naked , acum am vazut ca este si varianta Active, oricum mi-am facut idee , clar Active e mai griji-free !
Merci !

#15
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
@adrianbelei, nu merge codul acela, l-am încercat eu imediat dupa ce am luat tel-ul.

N-am primit update, telefonul a venit cu 4.4 smth si i-am pus eu 5.1.1 cu Odin. Cand o sa am mai mult timp liber, ma ocup de el sa vad daca pot sa-l trec la 6.

 mzamfirm, on 09 august 2016 - 08:40, said:

era vorba de S7 normal ,naked , acum am vazut ca este si varianta Active, oricum mi-am facut idee , clar Active e mai griji-free !
Merci !
Eu am S7 Edge, care e mai sensibil la căzăturidecat cel ci ecran plat, dar nu l-am pus la teste de genul si nici n-am de gand s-o fac. :) ))

#16
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Ciudat, la mine functioneza.

#17
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Noutati: i-am luat o folie de sticla si o husa din cauciuc mat, foarte ok amandoua. Folia nu e taiata 100% exact dupa conturul butoanelor din partea de jos, iar husa are o gaura in plus, in partea stanga a camerei spate. In afara de aceste mici neajunsuri, sunt excelente amandoua la tact si protejeaza foarte bine telefonul.

Avand azi mai mult timp liber, l-am trecut la 6.0.1, iar acum ma apuc, cam cu lene, de configurat telefonul de la 0. Posted Image

Attached Files


Edited by Mur, 27 August 2016 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate