Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Fundatie supradimensionata, prea multe grinzi ?! Pareri cunoscatori! Multumesc!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Buna tuturor! Sunt pe cale sa ma incep la constructia unei case, P+M, totul e gata (arhitectura,rezistenta,avize), dar acum am o dilema, deoarece unii cunoscatori spuneau ca fundatia ar fi supradimensionata, iar grinzile cam prea multe ... o alta problema o am cu un stalp (cel incercuit cu rosu) care e in living, stalp care mi s-a spus ca nu se poate nicicum elimina de acolo. Am postat poze sa vedeti despre ce e vorba, si astept pareri de la cei priceputi in domeniu. Mentionez faptul ca in studiu geo e mentionat  "la adancimea de 1,60 la 3,0 m si stratul continua,presiunea conventionala este de 350KPa valoare de baza"

Multumesc!

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai ai observat tiparul stalpilor de rezistenta? e bine pus acolo, desi neavizata, parerea mea este ca este bine acolo unde este, ca iti place sau nu, la configuratia casei ceruta de tine, este ok.

tu deasupra ai jonctiune de pereti, doar nu vrei sa-i lasi in aer, ori o asezare a stalpului mai in afara, lasa peretii nearmati.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
E oki, stalpul sustine si la etaj deci in nici un caz nu are cum sa dispara de acolo.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
corect, structuristul a gandit bine ce a gandit acolo.

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Se poate, cum sa nu. Dar iti mareste grinzile de pe axul E si 2 cu cel putin 30 de cm in inaltime, si automat si stalpii pe care stau aceste doua.
Daca "unii cunoscatori" inseamna nea Gigi de pe colt, nea Vasile cu firma, si nea Ionel care a lucrat in Italia si e mester bun atunci ia-ti gandul. Structuristul care a gandit aceasta casa are o facultate, si o experienta, nu te lua dupa toti mesterii locali care cauta sa scape de munca.
Poti sa prelungesti acel stalp inspre usa, astfel incat sa nu para ca ai un stalp in mijlocul camerei, ci doar un intrand.

Edited by luci_flash, 09 July 2016 - 22:53.


#6
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Cine s-a uitat era un inginer constructor si un alt proiectant. Deci pana la urma la actuala compartimentare,  exista posibilitatea dea-l muta acel stalp sau e musai acolo?  Nu e o mare problema pentru mine daca e acolo, doar ca daca s-ar putea fara el, normal ca mi-ar conveni. Cineva imi sugera sa faca peretele de langa living de 25 si sa fie acolo, eu nu stiu, sunt pe langa acest domeniu :-)

#7
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Cine s-a uitat era un inginer constructor si un alt proiectant. Deci pana la urma la actuala compartimentare,  exista posibilitatea dea-l muta acel stalp sau e musai acolo?  Nu e o mare problema pentru mine daca e acolo, doar ca daca s-ar putea fara el, normal ca mi-ar conveni. Cineva imi sugera sa faca peretele de langa living de 25 si sa fie acolo, eu nu stiu, sunt pe langa acest domeniu :-)

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Structuristul ala e un amator care a copiat un proiect existent.

Bineinteles ca stalpul ala incercuit cu rosu poate fi mutat 1 metru mai jos pe axul 2 si incorporat in peretele biroului. Grinda din axul E ramane in continuare intersectata si sprijinita de grinda din axul 2. Se poate recalcula grinda din axul 2 sa preia momentul si taietoarea aditionale rezultate din mutarea stalpului 1 metru mai hacana, dar absolut, 100% realizabil.

Schimba structuristul cu unul mai capabil si care stie cum dracu sa deseneze cu creionul pe hartie o diagrama de eforturi. Ca eu sunt satul de cati papagali incompetenti au inceput sa scoata facultatile tehnice romanesti.

Edited by Groot, 09 July 2016 - 23:07.


#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postmario2015, on 09 iulie 2016 - 23:05, said:

Cine s-a uitat era un inginer constructor si un alt proiectant. Deci pana la urma la actuala compartimentare,  exista posibilitatea dea-l muta acel stalp sau e musai acolo?  Nu e o mare problema pentru mine daca e acolo, doar ca daca s-ar putea fara el, normal ca mi-ar conveni. Cineva imi sugera sa faca peretele de langa living de 25 si sa fie acolo, eu nu stiu, sunt pe langa acest domeniu :-)
Cum ti-am spus, clar se poate, doar ca iti creste dimensiunea grinzilor de pe axul E si 2.

#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postluci_flash, on 09 iulie 2016 - 22:53, said:

Se poate, cum sa nu. Dar iti mareste grinzile de pe axul E si 2 cu cel putin 30 de cm in inaltime, si automat si stalpii pe care stau aceste doua.

Cu cat iti creste inertia si modulul de rezistenta daca faci treaba asta? Si cat este in momentul de inertie si modulul de rezistenta pe grinzile din proiectul omului?

Edited by Groot, 09 July 2016 - 23:12.


#11
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Am inteles stimabililor, deci daca se vrea si se stie si cum (ceea ce un structurist teoretic ar trebui), acel stalp poate disparea de acolo, in configuratia actuala a parterului si a mansardei. Cum ziceam, daca era imposibil fara el acolo, nu aveam nimic de obiectat, dar afland ca e posibil fara el acolo, structuristul sa faca ce trebuie pentru a rezolva problema

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sau faci un perete de 1 m (sau cat o fi), intre peretele biroului si acel stalp, si in felul asta "dispare" stalpul.

#13
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Posthunor66, on 09 iulie 2016 - 23:28, said:

Sau faci un perete de 1 m (sau cat o fi), intre peretele biroului si acel stalp, si in felul asta "dispare" stalpul.


Da, sa facem baricade in sufragerie ca e structuristul incompetent...


De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, ar merge un separeu, ca vad o canapea langa stalpul ala.

Edited by Groot, 09 July 2016 - 23:31.


#14
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Acea modificare, e un volum mare de munca pentru un structurist? Sunt multe modificarile ce trebuiesc facute? Rezistenta e gata dupa cum ziceam, dar sa faca bine structuristul sa refaca ceea ce e de refacut

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Volumul de munca e de maxim 2 ore.

#16
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostGroot, on 09 iulie 2016 - 23:12, said:

Cu cat iti creste inertia si modulul de rezistenta daca faci treaba asta? Si cat este in momentul de inertie si modulul de rezistenta pe grinzile din proiectul omului?
Usor, usor, ca nu-s structurist. Eu vorbesc doar din pațaniile proprii.

#17
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Si dupa aceasta modificare, grinda de pe axul 2 cu cat va cobori fata de cum e acum? De fapt, cat e acum ? (am mai precizat, sunt pe langa acest domeniu)

Iar o alta intrebare e, daca eu fac jos aceasta modificare, sus nu se micsoreaza camera de deasupra biroului? Caci ma gandesc ca stalpul apoi urca sus , nu? Sau vorbesc prostii?!

Edited by mario2015, 09 July 2016 - 23:58.


#18
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postluci_flash, on 09 iulie 2016 - 23:43, said:

Usor, usor, ca nu-s structurist. Eu vorbesc doar din pațaniile proprii.


Pai hai sa nu dam cifre din burta daca nu stii care este capacitatea de design. Si as pune pariu ca nici structuristul ala nu stie. Poate nu-i nevoie de nicio redimensionare pentru ca se incadreaza in rezerva de rezistenta (nimeni nu dimensioneaza  la 100%).

Diagrama de eforturi nu se modifica monstruos prin mutarea unul stalp de-a lungul unei axe de grinzi. Ii creste putin taietoarea in zona de unde misca stalpul si momentul catre mijlocul deschiderii (marite).


Sectiunea stalpilor in niciun caz nu trebuie marita ca nu cresc reactiunile (fortele axiale) in stalpi.

View Postmario2015, on 09 iulie 2016 - 23:53, said:

Si dupa aceasta modificare, grinda de pe axul 2 cu cat va cobori fata de cum e acum? De fapt, cat e acum ? (am mai precizat, sunt pe langa acest domeniu)

Iar o alta intrebare e, daca eu fac jos aceasta modificare, sus nu se micsoreaza camera de deasupra biroului? Caci ca ma gandesc ca stalpul apoi urca sus , nu? Sau vorbesc prostii?!

Eu zic ca sansele maxime sunt sa nu trebuiasca redimensionarea elementelor de grinda. Si daca trebuie neaparat si tii la regimul de inaltime pe parter, ridici placa cu inca o treapta (de scara ~ 18 cm) si ai rezolvat problema.

“If you really want to do something, you'll find a way. If you don't, you'll find an excuse.”

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate