Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Cu sau fara contract de inchiriere.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Salut,
Detin o garsoniera, si intentionez sa o dau spre inchiriere, cu suma de 300 lei/luna.
Confort 3, et 1/4, izolat, termopan, usa metalica, caldura, gaz de la butelie ( am dat detalii sa motivez suma ).
Va intreb.  persoana care e interesata sa stea in chirie e un subaltern, Recomandati sa inchiriez cu contract de inchiriere sau fara?
Cat m-ar costa pe mine, ca proprietar, in plus fata de cei 300 lei, daca as face contract de inchiriere.
Merci

#2
Mehria

Mehria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.07.2016
noi nu te putem sfatui fara contract, e ilegal. deci cu.

#3
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View PostMehria, on 09 iulie 2016 - 12:45, said:

noi nu te putem sfatui fara contract, e ilegal. deci cu.
Nu cer pareri legale, cer pareri din experienta proprii

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Atat iti spun... afacerile cu rude sunt pe primul loc in top cele mai proaste... pe locul doi sunt exact afacerile cu cei care vrei tu sa faci Posted Image
Asadar cu contract, perioada determinata scurta... la un moment dat o sa imi multumesti Posted Image

Edited by vubiv, 09 July 2016 - 12:59.


#5
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postvubiv, on 09 iulie 2016 - 12:57, said:

Atat iti spun... afacerile cu rude sunt pe primul loc in top cele mai proaste... pe locul doi sunt exact afacerile cu cei care vrei tu sa faci Posted Image
Asadar cu contract, perioada determinata scurta... la un moment dat o sa imi multumesti Posted Image
multumesc

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008
imo contractul apara chiriasul mai mult..

Din experienta, fii foarte atent pe cine bagi.
Asta e mai important decat orice act.

Edited by sirgoofy, 09 July 2016 - 13:00.


#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Safe mode: CU contract, indiferent cine este... Poate se gandeste sa faca putina "curatenie" si sa plece subit... Daca nu ma insel, impozitarea se face pe 75% din valoarea contractului si se impoziteaza cu 16%....
https://static.anaf....nchirierea.pdf.

Edited by c14h3r, 09 July 2016 - 13:02.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008
daca ala pleaca in Italia si nu plateste facturile si mai si ia cate ceva, sa vad cu ce te ajuta contractul...

De aia zic, vezi pe cine bagi.

#9
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
e cu mine la munca zilnic, il iau cu masina din fata scarii de fiecare data, utilitatile sunt la zi, am facturile toate in modul on-line, apa i-o platesc eu, cu banii lui, deci sa ramana in urma cu ceva sau sa se care nu e problema :)

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca e subaltern eu zic ca nu o sa ai probleme. Posted Image

#11
Mehria

Mehria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.07.2016

View PostTheRipper0607, on 09 iulie 2016 - 13:06, said:

e cu mine la munca zilnic, il iau cu masina din fata scarii de fiecare data, utilitatile sunt la zi, am facturile toate in modul on-line, apa i-o platesc eu, cu banii lui, deci sa ramana in urma cu ceva sau sa se care nu e problema Posted Image

garsoniera e mobilata si utilata?

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostFriskey, on 09 iulie 2016 - 13:13, said:

Daca e subaltern eu zic ca nu o sa ai probleme. Posted Image
E posibil, dar doar atata timp cat iti ramane subaltern, dar nici asta nu e o garantie. Daca lucrezi la o companie mare cred ca abia asteapta sa il abuzeze seful pentru probleme din viata persoanala ca sa deschida un proces :D

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTheRipper0607, on 09 iulie 2016 - 12:43, said:

Salut,
Detin o garsoniera, si intentionez sa o dau spre inchiriere, cu suma de 300 lei/luna.
Confort 3, et 1/4, izolat, termopan, usa metalica, caldura, gaz de la butelie ( am dat detalii sa motivez suma ).
Va intreb.  persoana care e interesata sa stea in chirie e un subaltern, Recomandati sa inchiriez cu contract de inchiriere sau fara?
Cat m-ar costa pe mine, ca proprietar, in plus fata de cei 300 lei, daca as face contract de inchiriere.
Merci
Cu contract, listă de inventar cu starea obiectelor din apartament, descrierea stării în care e casa etc. Sînt destule modele plutind pe net.
Suma impozabilă este 60% din totalul chiriei. Să zicem că totalul e T. Practic - cei 300 de lei sînt compuși din 40%*T + (60%*T - 21,5%*60%*T) = 300. De aici T = ~345 lei.
Vezi aici pentru impozit și aici pentru CASS.
Contractul se declară la fisc și se depune declarația D220.

View Postsirgoofy, on 09 iulie 2016 - 12:58, said:

imo contractul apara chiriasul mai mult..
Doar dacă e prost scris. Un contract scris clar si la obiect apără ambele părți măcar prin faptul că știu ambii care sînt regulile.

#14
Mehria

Mehria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.07.2016
sugerez sa faca si fotografii cu garsoniera la data predarii.

#15
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postvubiv, on 09 iulie 2016 - 13:19, said:

E posibil, dar doar atata timp cat iti ramane subaltern, dar nici asta nu e o garantie. Daca lucrezi la o companie mare cred ca abia asteapta sa il abuzeze seful pentru probleme din viata persoanala ca sa deschida un proces Posted Image
nu e cazul, vad ca toata lumea pe forum e cu procese, avocati si judecata.
In nici o situatie pana acum am folosit astffel de rezolvari.
e simplu pentru amandoi.
plateste - sta. nu - pleaca
Eu nu am motiv sa aduc pe altcineva pe aceiasi bani, nu vreau deranj, el nu are motiv sa plece pe mai ieftin, pretul fiind deja stabilit de la inceput, si sub cota de piata.
Omu' vrea sa imi plateasca avans 3.500 euro luni, si in schimb ii las reducere 50 lei lunar din cat ar plati (iese in plus cu cca 3.000 lei in 5 ani si 2 luni ), si eu am banu sa-mi scot investitia, plus garantia ca sta acolo cineva 5+ ani

#16
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu ai fi singurul care a intrat intr-o intelegere verbala cu anumite conditii si pe parcurs una sau chiar ambele parti s-au razgandit si au incercat sa "renegocieze" :D
Daca vrea sa iti ofere avans de 3500 euro e clar ca vrea un contract... nu cred ca da nimeni banii aia avans fara un act.

#17
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postvubiv, on 09 iulie 2016 - 13:40, said:

Nu ai fi singurul care a intrat intr-o intelegere verbala cu anumite conditii si pe parcurs una sau chiar ambele parti s-au razgandit si au incercat sa "renegocieze" Posted Image
Daca vrea sa iti ofere avans de 3500 euro e clar ca vrea un contract... nu cred ca da nimeni banii aia avans fara un act.
nu a cerut bani cand s-a mutat, nu ii cere nici acum, si eu nu am de gand sa il dau afara ulterior.

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Simplul fapt ca lipsa unui contract poate insemna evaziune fiscala, ar trebui sa te convinga sa alegi drumul drept:
http://www.gandul.in...ei-vechi-263130

Mai ramine doar sa-l formulezi in asa fel, incit treaba sa nu se transforme in daune. Cel mai bine ar fi, sa-l faci pe perioada delimitata cu optiunea de prelungire. De la bun inceput îi explici omului, ca incredere poti acorda doar propriei tale persoane si atit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate