Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Centrul,Sudul,Vestul și Estul Europei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
70 răspunsuri în acest subiect

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012
Care sunt ele și limitele granițelor?
Unde se află România?
Și nu vorbesc doar geografic, ci geografic și cultural,istoric

Părerea mea
Vest: Anglia,Belgia, Nordul Franței, Olanda
Centru: Germania, Elveția,Ungaria,Cehia,Austria,Slovenia,Slovacia,Polonia,Nordul Italiei
Sud: Italia,Sudul Franței,Spania,Portugalia,Croația,Bosnia,Albania,Bulgaria,Grecia,Macedonia,Serbia (aici putem face o subregiune,Balcani)
Est: Rusia,Ucraina,Belarus,țările Baltice,
Nord: Islanda,Danemarca,Nrovegia,Suedia,Finlanda

Și România eu zic că este un teritoriu care este la limita tuturor zonelor, este un teritoriu care delimitează zonele, chiar îmi e greu să pun România într-o regiune, le avem pe toate.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007
Nici macar geografic nu sunt de acord cu lista ta. Romania e cat se poate de estica politico-cultural. Daca te-ai plimbat suficient atat in vest cat si in est (Turcia-Grecia) o sa realizezi ca Romania are mai multe in comun cu Turcia si Grecia decat cu alte tari central si vest europene (cu oarece exceptii Transilvania)

#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.369
  • Înscris: 10.09.2014

 Velaxa, on 07 iulie 2016 - 23:38, said:

Şi nu vorbesc doar geografic, ci geografic şi cultural,istoric
Suntem mai mult balcanici decat spre zona centrala sau de est, parerea mea. Inclusiv la cultura. Paradoxul la noi, ca si la greci e limba. Intr-o mare de slavi au ramas astea 2 plus albaneza care e o ciudatenie.

#4
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 04.07.2016

 Velaxa, on 07 iulie 2016 - 23:38, said:

Care sunt ele şi limitele graniţelor?
Unde se află România?
Şi nu vorbesc doar geografic, ci geografic şi cultural,istoric

Părerea mea
Vest: Anglia,Belgia, Nordul Franţei, Olanda
Centru: Germania, Elveţia,Ungaria,Cehia,Austria,Slovenia,Slovacia,Polonia,Nordul Italiei
Sud: Italia,Sudul Franţei,Spania,Portugalia,Croaţia,Bosnia,Albania,Bulgaria,Grecia,Macedonia,Serbia (aici putem face o subregiune,Balcani)
Est: Rusia,Ucraina,Belarus,ţările Baltice,
Nord: Islanda,Danemarca,Nrovegia,Suedia,Finlanda

Şi România eu zic că este un teritoriu care este la limita tuturor zonelor, este un teritoriu care delimitează zonele, chiar îmi e greu să pun România într-o regiune, le avem pe toate.

Moldova pana la Carpati  : Europa de est
Valahia si Dobrogea : europa balcanica
Transilvania si Banat : Europa centrala,
este si o granita geografica clara : lantul carpatin

#5
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012

 atupi, on 07 iulie 2016 - 23:46, said:

Nici macar geografic nu sunt de acord cu lista ta. Romania e cat se poate de estica politico-cultural. Daca te-ai plimbat suficient atat in vest cat si in est (Turcia-Grecia) o sa realizezi ca Romania are mai multe in comun cu Turcia si Grecia decat cu alte tari central si vest europene (cu oarece exceptii Transilvania)

Cum sunt Turcia şi Grecia estice? Atunci Rusia ce e? :lol:

 LeopardSurd, on 07 iulie 2016 - 23:47, said:

Suntem mai mult balcanici decat spre zona centrala sau de est, parerea mea. Inclusiv la cultura. Paradoxul la noi, ca si la greci e limba. Intr-o mare de slavi au ramas astea 2 plus albaneza care e o ciudatenie.

Cum e un ţăran din Maramureş balcanic? Sau unul din Moldova? Moldova atâta ca şi oraşe cât şi ca sate arată precum Ucraina sau Rusia.

Şi nu e vorba doar de cum arată oraşele ci şi cultural, moldovenii sau ardelenii nu au nici o treabă cu balcanicii, în afară de mici şi sarmale.

#6
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 30.03.2014

 _SucreBolivar88, on 07 iulie 2016 - 23:48, said:


Moldova pana la Carpati  : Europa de est
Valahia si Dobrogea : europa balcanica
Transilvania si Banat : Europa centrala,
este si o granita geografica clara : lantul carpatin

Carpatii nu au nicio treaba cu delimitarea peninsulei balcanice, ca fapt divers. Iar daca banatul e in centrul Europei, Slovacia e ultracentrala ?

#7
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 04.07.2016

 wattu, on 07 iulie 2016 - 23:57, said:

Carpatii nu au nicio treaba cu delimitarea peninsulei balcanice, ca fapt divers. Iar daca banatul e in centrul Europei, Slovacia e ultracentrala ?
din punct de vedere cultural are , aria culturala  balcanica se opreste la Carpatii Meridionali

#8
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012

 _SucreBolivar88, on 08 iulie 2016 - 00:02, said:

din punct de vedere cultural are , aria culturala  balcanica se opreste la Carpatii Meridionali

Nah, n-aş zice că Muntenia e total în Balcani, doar influenţată, Dobrogea da

#9
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 04.07.2016

 Velaxa, on 08 iulie 2016 - 00:03, said:

Nah, n-aş zice că Muntenia e total în Balcani, doar influenţată, Dobrogea da
sa zicem ca din punct de vedere cultural are tangente mai multe cu aria balcanica decat cu Europa centrala.
este problematica si definirea Balcanilor geografic, de exemplu americanii nu introduc si Grecia in conceptul de balcanic, dupa ei doar
Bulgaria ,Serbia si Balcanii de vest inseamna arie balcanica, plus de obicei baga si Romania aici

Editat de _SucreBolivar88, 08 iulie 2016 - 00:07.


#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012
Pe mine mă enervează când ne bagă în Balcani, mai degrabă ne bagă în est, e mai logic decât balcani...
În Balcani nu suntem nici geografic nici cultural

#11
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.884
  • Înscris: 22.04.2014
Ritmurile tigănești orientale din București and Co sunt de factură vestică 'ai? Cum treci de Brasov in jos, simti Izmirul la picioare. Totusi, jignesc turcii.. ei sunt mai cizelati...

Ontopic: Pot sa zic clar ca exista o deosebire (din punct de vedere al influentelor) intre Transilvania + Moldova si Tara Romaneasca.

Primele 2 sunt puternic influentate de occidentali respectiv de rusi, pe cand de la Brasov in jos, se simte de la o posta mirosul si spiritul oriental (de la shaorma cu de toate pana la muzica ascultata in masini, etc.).

Nu poti compara Timisoara si Constanta (doua orase SPLENDIDE) intre ele. Cum nu poti compara Brasovul cu Bucurestiul. La comparatii intra:
- comportamentul oamenilor
- mentalitatea lor
- muzica predominanta
- felul de a fi (traiul zilnic)
si ar mai fi multe.

De ex. in Timisoara nu ai sa vezi negotul specific turcilor, pe care in schimb il gasim in Bucuresti, Constanta, etc. Si invers e valabil daca vorbim de mancarea orientala (pe care nu o prea gasesti la orice pas, la fel ca farmaciile de ex. - cum se intampla in Bucuresti), etc.

Editat de Rhesus, 08 iulie 2016 - 00:24.


#12
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 30.03.2014

 Velaxa, on 08 iulie 2016 - 00:12, said:

Pe mine mă enervează când ne bagă în Balcani
Daca ai stii tu pe unde ne baga strainii... te-ai enerva mai rau :lol:

#13
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 04.07.2016

 Velaxa, on 08 iulie 2016 - 00:12, said:

Pe mine mă enervează când ne bagă în Balcani, mai degrabă ne bagă în est, e mai logic decât balcani...
În Balcani nu suntem nici geografic nici cultural
sudul Romaniei acolo ii, pana la urma este logic, fiecare provincie primeste
influenta civilizationala a focarelor din apropierea ei.
de exemplu Iorga nu era suparat din cauza asocierii cu Balcanii chiar era o mandrie pentru el, bine, atunci inca asocierea nu avea un sesn peiorativ ca dupa 1914

#14
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012

 _SucreBolivar88, on 08 iulie 2016 - 00:17, said:

sudul Romaniei acolo ii, pana la urma este logic, fiecare provincie primeste
influenta civilizationala a focarelor din apropierea ei.
de exemplu Iorga nu era suparat din cauza asocierii cu Balcanii chiar era o mandrie pentru el, bine, atunci inca asocierea nu avea un sesn peiorativ ca dupa 1914

Păi nici eu nu am ceva cu blacanicii, ba îmi plac sârbii şi grecii, dar nu este corect. Ce să-i fac? Hai la o masă în Banatul rural sau în Timişoara, sau hai să ne plimbăm prin Iaşi sau Moldova, şi după mergem prin Macedonia, nu au mari legături zonele între ele...
Iaşul (Palas, Hotel Europa, Univ.Petre Andrei) parcă zici că încă este sub influenţa estică ca şi arhitectură, se îmbină istoricul cu clădiri înalte de birouri ca şi în Kiev sau Moscova

#15
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 04.07.2016

 Velaxa, on 08 iulie 2016 - 00:24, said:


Păi nici eu nu am ceva cu blacanicii, ba îmi plac sârbii şi grecii, dar nu este corect. Ce să-i fac? Hai la o masă în Banatul rural sau în Timişoara, sau hai să ne plimbăm prin Iaşi sau Moldova, şi după mergem prin Macedonia, nu au mari legături zonele între ele...
Iaşul (Palas, Hotel Europa, Univ.Petre Andrei) parcă zici că încă este sub influenţa estică ca şi arhitectură, se îmbină istoricul cu clădiri înalte de birouri ca şi în Kiev sau Moscova
ok, dar Iasiul nu este in sudul Romaniei :) Banatul este, dar acolo a venit o infuzie de populatie svabeasca , probabil peste cativa ani cel putin Timisoara va fi balcanizata de infuzia de olteni. Multi timisoreni se plang de asta

#16
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012

 _SucreBolivar88, on 08 iulie 2016 - 00:32, said:

ok, dar Iasiul nu este in sudul Romaniei Posted Image Banatul este, dar acolo a venit o infuzie de populatie svabeasca , probabil peste cativa ani cel putin Timisoara va fi balcanizata de infuzia de olteni. Multi timisoreni se plang de asta

Banatul a fost influenţat de olteni şi de turci în istoria lui. Banatul de Severin dacă ai uitat :)
Şi vorbim de Timişoara, Banat nu înseamnă doar Timişoara, de fapt Timişoara a fost tot timpul altceva faţă de restul regiunii, aici nu mai sunt bănăţenii majoritari de sute de ani ;)

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
ma uit pe harta si incerc sa realizez unde'i buricu europei. cred ca'i prin triunghiul munich, praga, viena. nu am reusit niciodata sa inteleg cum unii ne trec (de regula politicieni romani) in zona centrala a europei. e drept, ei nu spun centru, spun centru-est -si sau sud
iarasi, sa spui ca suntem sud, e ca si cum ai spune polonia e nord. ceea ce nu prea face sens... suntem estul europei. cel mult ESE

#18
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.880
  • Înscris: 25.01.2016

 argentum, on 08 iulie 2016 - 01:37, said:

.. suntem estul europei. cel mult ESE
intr-o carte de turism americana (cica e renumita, fiind folosita de multi americani),
ceea ce consideram noi Europa Centrala americanii o denumesc Europa de Est.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate