Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Datorii

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRIMAX, on 07 iulie 2016 - 14:58, said:

Bine ba, voi astia cu povesti cu cai verzi pe pereti cu agentiile lu peste. Bravo ma. Nu stiu pe ce lume traiti si nici nu ma mir, mai romani adevarati decat atat nu se poate. M-am inregistrat cred ca pe la vreo 30 de agentii cat am stat acolo, daca nu mai mult, nu reuseau decat sa ma trimita la firme unde nu stia nimeni ca vin la interviu sau ma duceam si imi spuneau ca nu au nimic. Unii m-au trimis cu 4 ore mai devreme etc.

Dar va felicit pe voi ca ati gasit cainii cu covrigi in coada pe care ii cauta altii atata amar de vreme. SINCERELE MELE FELICITARI!

Incearca www.jobserve.com au tone de pozitii.

Edited by avenirv, 07 July 2016 - 15:28.


#38
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014

View PostRIMAX, on 07 iulie 2016 - 14:58, said:

Bine ba, voi astia cu povesti cu cai verzi pe pereti cu agentiile lu peste. Bravo ma. Nu stiu pe ce lume traiti si nici nu ma mir, mai romani adevarati decat atat nu se poate. M-am inregistrat cred ca pe la vreo 30 de agentii cat am stat acolo, daca nu mai mult, nu reuseau decat sa ma trimita la firme unde nu stia nimeni ca vin la interviu sau ma duceam si imi spuneau ca nu au nimic. Unii m-au trimis cu 4 ore mai devreme etc.

Dar va felicit pe voi ca ati gasit cainii cu covrigi in coada pe care ii cauta altii atata amar de vreme. SINCERELE MELE FELICITARI!
Lenevica lasă-ne cu vrăjeala asta...Agențiile te trimit la munca nu la interviu...
Daca tie nu-ti face pielea doi bani dar o-i fi aspirat la vreun job de director,,,nu ma surprinde ca nu ai gasit...
Incearca prin alte tari poate gasesti,daca nu,vezi tu ce faci...
Mai tragi vreo teapa si ,,,asta e...
���

#39
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Care cai verzi pe pereti, amice? Eu povestesc din ce am simtit pe propria piele. Din alta perspectiva n-am cum, sunt venit in UK doar de pe 21 Mai. Am spus cum s-a intamplat in cazul meu.
Din alea "30" de agentii, nu te-a trimis UNA unde trebuie? Refuz sa cred. Refuz sa cred, de asemenea, ca te-a trimis agentia la job si angajatorul nu stia de tine. E in cel mai mare interes al agentiei sa te plaseze la munca cat mai rapid. Doar tu esti cel care produce bani pentru ei, nu?
Hai, inteleg ca ai gasit cateva agentii neserioase(cum sunt alea de prin Londra care te inscriu pe bani), dar toate?
Cat de bine stii limba? Cum arata CV-ul tau? Ce joburi le-ai spus sa caute pentru tine?

Ceva nu se leaga, amice.
Apropo, daca tot zici ca "mai romani adevarati decat atat nu se poate", de ce te declari baiat serios daca tu iti faci rate si nu le platesti, iti faci imprumuturi la care nu achiti ultima rata etc.
Un singur cuvant descrie eschiva asta fata de plata datoriilor: jigodie.

Te rog, dupa ce raspunzi la intrebarile de mai sus, intreaba-te si tu: Daca ai fi angajator, ai angaja o jigodie?


Daca vrei sa ai o sansa reala in UK, iti trebuiesc calificari. Poti sa fii Sys Admin lvl 3 in Romania, pe 600.000.000 salariu, in Anglia nu inseamna absolut nimic daca diploma nu este emisa de ei, lucru care mi se pare absolut normal. Pana sa obtii calificari, te duci la agentie si le zici ca vrei orice, oriunde e loc. Sa vezi ce repede iti gaseste de munca.
Daca te duci si le zici ca ai 5 ani in IT si vrei sa obtii job in IT, mai rau faci. Ei o sa-ti caute, dar cum iti trebuie calificare si ca sa desenezi in Paint, n-o sa te bage nicaieri la munca.
Sa nu crezi cumva ca incerc sa te iau la misto, sau sa te desconsider intr-un fel, dar in povestea ta se bat prea multe lucruri cap in cap. De la "sunt o persoana onesta" pana la "ce patesc daca nu platesc un imprumut" si pana la cele "10 luni fara munca".

#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,439
  • Înscris: 06.02.2008

View PostRIMAX, on 07 iulie 2016 - 11:56, said:

Da.

Faptul ca ati ramas la fel de prosti cum v-am lasat. Cu procentaj covarsitor pe Softpedia. :)
Brâncuși, tu esti mă ? Vezi că-ți vând ăștia Cumințenia pe milioane de euro, dau țeapa fără tine :)

#41
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 23.10.2015
Cica nu a gasit nimic in 10 luni.... din ce a trait?

In 3 saptamani am avut NINO, cont bancar, firma infiintata, cont bancar pe firma si contract de munca.

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,570
  • Înscris: 02.09.2006

View PostRIMAX, on 06 iulie 2016 - 15:21, said:

Stai chill, am gasit la 12 ore dupa ce m-am intors in tara. Nu asta era problema.

S-a vazut, nu trebuie sa ne mai spuneti o data:

  ""Aici, in Romania desigur, este foarte greu si abia abia castigam cat sa ducem un trai decent, dar nu ne putem permite imprumuturi sau sa platim inapoi.""

View PostCasualties, on 07 iulie 2016 - 13:08, said:

Sa fim si mai corecti, am ajuns sambata seara(ora 22:45) si abia luni, pe 23, m-am programat la NINo. Peste 4 zile am avut interviul si peste alte cateva zile a venit plicul cu numarul temporar pe care l-am folosit la agentie.
Daca te bagi la o agentie si ii stresezi cu telefoane, te scoti cu job de pe o zi pe alta. Omu' asta ori a avut un ghinion fantastic, ceea ce nu cred, ori a suferit de lene, la fel ca 85% din romani, si nu s-a sinchisit sa dea telefoane.
Eu ,momentan ,sunt inscris la 3 agentii(Rubicon, Mploy, South West Recruitment), primesc telefoane aproape zilnic cu oferte noi. Majoritatea ofertelor nu ma atrag, ba sunt prea departe, ba nu imi convine programul sau activitatea, dar important este ca am de unde alege. In orice moment daca sun la agentie si le zic ca vreau altceva, a doua zi ma duc la noul job. E atat de simplu.
Si agentiile fac manevre, ca deh, sunt oameni si ei si sunt predispusi la aceleasi defecte ca si noi, cum ar fi marlania, dar sa stai 10 luni la o agentie si sa n-ai job, nu e marlanie, e efectiv imposibil. In fiecare agentie sunt mai multi recrutori, fiecare cu firmele lor, unde pot plasa oameni la orice ora. Pe langa asta, ai zeci de site-uri pentru joburi, ai o multitudine de oportunitati de freelancing, poti face bani suficienti cat sa supravietuiesti pana gasesti un job care sa-ti placa....
Nici mie nu imi place sa ambalez plasturi si medicamente in cutii, dar am stabilitate, nu ma agaseaza nimeni cat sa-mi afecteze nervii...treaba merge si salariul curge, dar pana nu gasesc un job pe masura mea...continui sa impresionez prin frumusetea si stabilitatea cutiilor ambalate Posted Image)
Omule, sa zici ca n-ai avut sansa sa lucrezi in UK timp de zece luni e o minciuna gogonata. Te duci din usa in usa in cartier si ii intrebi pe oameni daca poti sa le cureti gradina/masina/trotuaru pentru 10 lire, tot faci cel putin 50/zi. Le plimbi cainii, te oferi sa stai bodyguard pentru curve sau dealeri, te duci din restaurant in restaurant si cauti "dish washer job for today"....efectiv din orice poti face bani daca vrei sa muncesti. N-ai vrut.

iti dai seama ca l-au mirosit si aia din prima! Am primit si eu CV-uri de IT-isti care de fapt stiau sa instaleye windowsuri pirata si sa apese next...next...next si enter!

Si mai ziceti ca tiganii ne fac de ris, uite ca nici romanii verzi nu se lasa mai prejos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate