Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ce bere nu contine malai?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postjoseph_lacroix, on 01 iulie 2016 - 23:21, said:

malaiul se foloseste dintr-un motiv f simplu reduce costurile de productie si cel mai important aspect reduce f mult timpul de fermentatie, daca un heineken, sta la fermentat 40 de zile, skol, timisoreana si restul rahaturilor la pet stau 5 zile.
Eu vorbeam de Timisoreana si celelalte la cutie (doza), nu la pet.
Si nu e malt din porumb, ci malt din orz.

#20
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View PostSpk96, on 01 iulie 2016 - 23:02, said:

Silva neagra.

Contine malai.

View Postpogen, on 01 iulie 2016 - 23:51, said:

Nu stiu din ce e facuta, dar de exemplu Tuborg iti da senzatia ca e light si ca nu o sa te resimti daca bei multa Posted Image

Aia la sticla de 750ml mi se pare cea mai buna bere blonda romaneasca aka made in .ro

Cititi etichetele, multe contin malai.

A explicat lacroix mai devreme de ce baga malai: ieftin, mult si repede.

Nu malaiul e problema mare ci enzimele industriale care nu-s reglementate.

Bere ok nu gasesti in .ro, tre'sa iei importata, daca te intereseaza cu ce te otravesti ma refer.

Legea germana a puritatii berii ii obliga practic pe berarii din nemtia sa faca bere din apa, malt si ce plm mai e, 2-3-4 ingrediente fara mizerii.

Deci, go for German beer, chemical free cum zice poetu'.

Pentru restu' de drojdieri chiar nu conteaza. Am un amic care de 2 ani baga Neumarkt, a ajunst de la 65 la 80 de kg si nu stie de ce. (bea un pet pe zi)

View Postkvlboy, on 01 iulie 2016 - 22:39, said:

Din ce in ce mai multe beri sunt produse cu malai. Zici ca e un concurs intre producatorii de bere. Inteleg ca vor sa isi rotunjeasca veniturile intr-un timp cat mai scurt, dar cum ramane cu parerea consumatorului? Se pune mai mult pret pe cantitate decat pe calitate? In afara de berile premium produse in afara tarii, gasesc din ce in ce mai putine beri autohtone care nu contin porumb. Timisoreana, Silva, Bergenbier. Ce e cu voi, mai, baieti? Chiar ne credeti asa prosti incat nu mai stim ce puneti? Citim eticheta si tot ne dam seama.

"Consumatorule", nu mai cumpara bere cu malai, voteaza cu banii, e cel mai simplu.

A, e scumpa DAB? :)

NP, baga Noroc! :)

Edited by a3ds, 02 July 2016 - 02:40.


#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ehe, nu-s prosti nemtii ca au reglementare ca poti pune in bere doar apa, orz, hamei si drojdie? Si asta de dinainte de a avea noi prima scriere in limba romana (care ma rog care era in slavona).

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Berea nefiltrata se face si cu grau, chiar de catre nemti.

Edited by loock, 02 July 2016 - 07:29.


#23
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Beck's , Holsten, Neumarkt, nu contin malai si sint bune. Berile cu malai imi dau probleme "a doua zi". Cele trei merg in cantitati industriale fara probleme.Pentru momente speciale, Beck's adus din germania.

#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Ursus black si Silva bruna.....Posted Image

#25
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016

View Posta3ds, on 02 iulie 2016 - 02:44, said:

Pentru restu' de drojdieri chiar nu conteaza. Am un amic care de 2 ani baga Neumarkt, a ajunst de la 65 la 80 de kg si nu stie de ce. (bea un pet pe zi)
Ceva imi spune ca nu numai de la bere se trage, ci si de la mancarea compusa din sunca si slanina pe care o baga in el intre doua guri de bere :D

#26
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Nemteana

Cel putin in IASI o gasiti la Beer Zone (7 Lei draft de 0.4), Cuib (8 Lei sticla de 0.5), Utopia Cafe (9 Lei sticla de 0.5)

#27
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Io prefer Guinness (apă, malț, orz, hamei, drojdie de bere).

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Calitatea berii se vede in pret. Logic.
In Germania porumbul este interzis la fabricarea berii. La noi aproape toate berile, scumpe sau ieftine, sunt facute cu malai. Fara porumb, dintre cele blonde, ar fi Heineken, Carlsberg, Oettinger, DAB, Grolsch, Stejar.

Edited by MembruAnonim, 02 July 2016 - 08:29.


#29
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016

View Postbobo666, on 02 iulie 2016 - 08:13, said:

Cel putin in IASI o gasiti la (7 Lei draft de 0.4), (8 Lei sticla de 0.5), (9 Lei sticla de 0.5)
Ce profit gros fac aia daca vand cu 9 lei o bere... si te miri de ce toti viseaza sa fie patroni de terase si cafenele, care sunt printre cele mai profitabile afaceri.
Nu faci nimic altceva decat sa angajezi niste amarati pe salariul minim sa fie sclavi pe plantatie si pui adaosuri de 500% sa iasa de o casa si o masina pe sezon pentru tine :D

#30
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Cam astea-s preturile in Iasi. Chiar si Timisoreana, care din pacate mi se pare ca a devenit o posirca in ultimii ani, la crasmele din centru costa vreo 5-6 Lei.

Pe de alta parte, gasesti Holsten la sticla (tot fara malai) la birturile de la marginea orasului cu 2.50 Lei Posted Image

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,579
  • Înscris: 16.03.2004
Toate marcile de bere romanesti sunt de evitat, gustul este oribil. Baga tot felul de porcarii in ele.

#32
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 29.10.2007

View Postnewbie13, on 01 iulie 2016 - 23:17, said:

pai, berea ieftina, in general, nu e buna, mie nu-mi place.

Pune in sticla de Antarctic Nail Ale

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Am citit cu mare atentie cele scrise de voi,pentru ca imi place si mie sa savurez cateodata berea.Eu o agreez pe cea amara,cat mai amara.

Concluziile la care am ajuns :

-Nici o bere nu contine malai.
-Toate berile contin malai.
-Nici o bere romaneasca nu-i buna.
-Toate berile romanesti sunt bune.

ps.
I-am "pasat" un like lui rumegus.

#34
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
O bere care contine malai nu e neaparat o bere proasta sau eftina, de exemplu Leffe e o bere premium in toata regula dar folosesc si malai pentru anumite caracteristici.

#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Pe mine nu m-a durut capu' niciodata de la bere, adevarul e ca nici nu beau mai multe de 3 la o iesire:).

#36
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View Postmarian19811, on 02 iulie 2016 - 10:43, said:

Eu beau Holstein, am vazut pe ambalaj ca nu contine malai. Intr-o vreme o mai ardeam cu Timisoareana si Bergenbier da' am vazut de vreo 2 ani ca au bagat malai in ele...apoi ma durea capul de la ele a2a zi si le-am lasat balta Posted Image). La Holstein inca nu ma doare capul a2a zi Posted Image

durererea de cap se trage de la faptul ca procesul de fermentatie nu a fost complet, berea fiind grabita,  Din punctul meu de vedere ar trebui o lege a berii , asa cum este cea pentru Vodca si cea pentru bere in Germania, Procedeul clasic de producere a berii nu se mai respecta de mult acum totul este pe repede inainte., ba mai mult  nici hameiul nu mei este ca odata, in momentul de fata ceea ce se vede in reclame ca ffind hamei nu mai exista, iti vin niste capsule maro, ultraconcentrate  care ar trebui sa fie hamei, si de fapt nu sunt nimic altceva decat o combinatie de chimicale si extract de hamei.

INcercati sa beti bere cat mai naturala de la micii producatori, de la micile berarii  iar cand va duceti in supermarket  cititi cu atentie ingredientele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate