Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce bere nu contine malai?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Din ce in ce mai multe beri sunt produse cu malai. Zici ca e un concurs intre producatorii de bere. Inteleg ca vor sa isi rotunjeasca veniturile intr-un timp cat mai scurt, dar cum ramane cu parerea consumatorului? Se pune mai mult pret pe cantitate decat pe calitate? In afara de berile premium produse in afara tarii, gasesc din ce in ce mai putine beri autohtone care nu contin porumb. Timisoreana, Silva, Bergenbier. Ce e cu voi, mai, baieti? Chiar ne credeti asa prosti incat nu mai stim ce puneti? Citim eticheta si tot ne dam seama.

Edited by kvlboy, 01 July 2016 - 22:43.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Corona: https://en.wikipedia...i/Corona_(beer) Posted Image

Edited by pasilla, 01 July 2016 - 22:48.


#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 pasilla, on 01 iulie 2016 - 22:47, said:


Un jeg de bere....

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sunt marci de bere care contin malai si au un gust mai dulceag, altele care nu contin si au un gust mai sec.

Din cele care NU contin: Becks, Ciuc, Bergenbier si mai sunt.

Mie, de eexemplu, imi place Timisoreana tocmai fiindca contine malai. Dar si cand ma satur de Timisoreana o dau pe Ciuc si pe Becks...

#5
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Eu am inceput cu Timisoreana, apoi cu ciuc, apoi cu harghita la 2 litri. Care e faza cu papusoiul?

#6
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Silva neagra.

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Staropramen
Ursus Black

#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
pai, berea ieftina, in general, nu e buna, mie nu-mi place. nu inteleg cum de exista oameni care beau ciucas sau posirca aia de newmarkt sau cum s-o scrie

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
1. Zaganul nepasteurizata, bere buna, cu gust de bere cum putine mai au, dar totusi fara prea mult caracter.

2. O vreme am baut Paulaner nefiltrata, dar am renuntat pt. ca de anul trecut imi explodeaza in burta ca o grenada antitanc.

In ultima vreme am cam renuntat sa mai beau bere, destul de usor pt. ca nici inainte nu eram mare bautaor, si pt. ca fie nu-mi mai place la gust, fie ma doare burta de la ea, fie am de lucru si nu am chef sa ma culc...
Am mai baut Holsten nefiltrata, iar OK si nu ma doare burta de la ea, decat daca am mancat prea mult inainte...

Am mai baut si radler ( Holsten, Paulaner, etc.) dar nu ma omor nici cu asta prea mult.
Sunt toate pline de sulfiti, si berea normala si radlerul si vinul.
SO2 e un biocid nenorocit, otravitor si cancerigen.
Nu beau bere cu malai, dar sincer ma deranjeaza mai putin decat sulfitii care sunt pusi in toate.

Edited by loock, 01 July 2016 - 23:21.


#10
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
malaiul se foloseste dintr-un motiv f simplu reduce costurile de productie si cel mai important aspect reduce f mult timpul de fermentatie, daca un heineken, sta la fermentat 40 de zile, skol, timisoreana si restul rahaturilor la pet stau 5 zile.
Gustul dulceag e dat de apa plus malt -care la berea la pet este tot din porumb, o bere normala are un grad de amar de 18  una de nisa gen Newmarkt are 23 din 24.

Cea mai buna bere o gasiti in marile retele de magazine si in general nu e facuta in Romania, Gen Heineken, Carlsberg.......

PS in mod normal la o bere de calitate CO2 vine din fermentatie, la asta cu fermentatie rapida CO2 este adaugat, din acest motiv va umflati in burta, datorita faptului ca Siropul de Glucoza pe care il folosesc unii si CO2 nu prea se inteleg.

Edited by joseph_lacroix, 01 July 2016 - 23:23.


#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Gasiti un producator de vin si cumparati de la el sau faceti propriul vin din struguri cumparati. Berea de multa vreme nu mai este ce trebuie sa fie

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Heineken e facuta in RO.

E mai buna decat multe alte posirci locale, (daca nu ai ghinionul sa nimeresti una stricata dupa care dai la ratze...), insa altfel e o gluma de bere, ridicola pt. cineva care a avut ocazia sa bea bere adevarata.
In lipsa de una adevarata e OK, altfel nu....
E si chestie de gust, eu prefer Heineken in loc de Ursus premium, altii prefera invers.

Insa se gasesc si altele mult mai bune.

Edited by loock, 01 July 2016 - 23:31.


#13
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
Inca nu am vazut bere care sa contina malai...
Ca au folosit undeva in procesul de fabricatie malai e alta treaba :D

#14
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
heiniken e overrated si naspa pentru pretul ei

+ ca e de 2 ori mai amara si mai proasta ca cea facuta la bulgari

si CU 30% MAI SCUMPA

#15
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
Nu stiu din ce e facuta, dar de exemplu Tuborg iti da senzatia ca e light si ca nu o sa te resimti daca bei multa :D

#16
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Din ce beau eu de obicei: Ursus, Becks, Skol, Perlenbacher nu contin malai.
Golden Brau are, dar este foarte bine echilibrata.

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Mie imi place Timisoreana, care contine malai, dar si Ciuc sau Holsten Premium, care nu contin. (Atentie la Holsten Pils, cea care se gaseste si la pet. Asta e facuta cu malai, e mai slaba si mai apatoasa decat cea Premium. Ny pera au nimic in comun cele 2, in afara numelui.)

la fe,, consider ca Skol e o porcarie, chiar daca scrie pe eticheta ca e 100% malt. la fel Golden Brau, care contine si malai.

Chestie de gust.

#18
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
Albacher.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate