Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Pozitionare AC apartament 3 camere

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.153
  • Înscris: 20.12.2005
Stau intr-un ap de 3 camere 70m^2 la etajul 9, pe partea cu dormitoarele soarele bate de la 10-11 AM pana apune. Cu tot cu rulouri exterioare de aluminiu+termopane+izolatie termica, in timpul zilei ajung sa am 30-32 de grade in dormitoare.
Am luat un AC de 12000BTu si am ajuns la problema cu amplasarea. Eu am ajuns la doua variante, am atasat un desen. Mentionez ca se sta cel mai mult in dormitoare.

1 - pun UI pe hol, usa la sufragerie o tin inchisa, aerul va bate spre baie si ar intra mai mult in dormitorul din capat si mai putin in primul.
Dezavantajele ar fi ca trebuie sa trec prin 3 pereti, traseul pana la UI va fi lung si inestetic, pe UE va bate soarele toata ziua.
@ As putea trece cu traseul si prin dormitor, sparg doar doi pereti astfel, dar prefer sa nu vad traseul pe tot peretele...

2- pun UE pe peretele de la balcon si UI in sufragerie. Avantajul ar fi ca va bate soarele doar dimineata 2-3 ore pe UE  si traseul va fi mult mai scurt.
    Dezavantajul este ca imi raceste bine sufrageria si nu stiu ce ar mai ajunge in dormitoare.

Eu tind sa aleg varianta 2. Ar fi posibil sa ajung la 25-26 de grade in dormitoare cu ac-ul pus in sufragerie?

Stiu ca ideal ar fi fost sa cumpar doua de 9000BTu si sa le pun in dormitoare, dar nu a permis bugetul.

Fișiere atașate



#2
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.023
  • Înscris: 01.05.2004
Cea mai buna solutie este cate un AC (mai mic) in fiecare camera. Asa sigur atingi temperatura dorita.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.178
  • Înscris: 10.07.2013
Monteaza unitatea exterioara pe balcon si traversezi sufrageria printr-un canal cablu,
iar unitatea interna o amplasezi in hol deasupra usii de la sufragerie...Posted Image

Fișiere atașate


Editat de xmanyacs77, 25 iunie 2016 - 19:12.


#4
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.153
  • Înscris: 20.12.2005
Nu am loc sa pun UI acolo, si pe peretele de la sufragerie am corpuri de mobilier suspendate.

#5
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 362
  • Înscris: 11.10.2003
@Berlin - eu am avut la fosta locație un ac Electrolux de 9000 btu montat intr-o locație aproape identică(3 camere , et. 3/4). Singurele inconveniente erau: în dormitoare se făcea răcoare după cca o oră iar ac-ul funcționa permanent , nu era inverter. L-am utilizat cinci veri si de anul asta il utilizează în continuare actualul locatar.
LE este vorba de varianta 2

Editat de Hyper, 25 iunie 2016 - 19:50.


#6
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.689
  • Înscris: 23.01.2010
Ui deasupra la intrare si Ue la bucatarie.Chiar si cu 9000 se face suficient de bine in tot apartamentul.
Sa nu faci greseala sa bagi aer in zona in care stai ca te-ai distrus, cu sanatatea.
Si sa dea bine si pentru doamna la bucatarie cel mai avantajos ,deasupra la intrare in apartament(daca se poate),daca nu acolo unde l-ai desenat dar ramine bucataria vitregita de racoare si intri in comflict cu "sefa"

#7
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.153
  • Înscris: 20.12.2005
in bucatarie pe partea stanga am blat si corpuri suspendate, pe hol la intrare deasupra usii am contorul electric.
Singura varianta de compromis, avand un singur ac,  este in sufragerie.....inchid rulourile exterioare de la dormitoare sa imi fac pestera si o sa vad cum face fata...
Ac-ul este un Whirlpool 412L cu inverter prins la reducere.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.058
  • Înscris: 03.12.2005
Nu poti in holul 1 pe peretele opus celui cu usa de la dormitor?

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008

 dcr, on 25 iunie 2016 - 19:02, said:

Cea mai buna solutie este cate un AC (mai mic) in fiecare camera. Asa sigur atingi temperatura dorita.

Cunosc un singur caz in Slatina cu 3 AC-uri la apartament evident de 3 camere. Si este politist, cu 2 copii maricei.

Eu acasa pe langa cel de pe hol care chiar daca este de 18.000 BTU nu are cum sa faca fatza la ditamai viloiul, am mai montat unul de 9.000 in camera in care dorm.

Casa e facuta in 2000 cand abia am avut prima vara arabeasca, acum cand astfel de veri au devenit ceva banal, din constructie, pe langa caloriferele centralei termice mai trebuie montate in fiecare camera casete de tavan sau guri de pereti ale unui AC centralizat cu unitate externa pe acoperis sau la spatele casei american style.

Editat de Neaceasca85, 26 iunie 2016 - 01:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate