Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2216 replies to this topic

#1531
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Utopium, iti dadeam un exemplu. Cum e cu termostatul ala, asa e si cu multe alte aplicatii: exista pe Android si iOS dar nu si pe Windows, iar utilizatorii stiu asta. Masele isi doresc aplicatii! Iar cand nu le oferi ii pierzi!

Am mai scris-o: marea masa a utilizatorilor isi doreste sa joace Pokémon Go si sa aiba aplicatiile pe care le au si alti, inclusiv pentru diferite alte smart device-uri, iar aici Store-ul Windows nu le poate oferi aproape nimic!
Ala cand isi ia un telefon nu isi spune "E, nu exista aplicatii pentru termostat si alte chestii de genul, dar eu vreau neaparat Windows", asa zice fanul Windows. In schimb, Average Joe stie ca pe Windows nu sunt aplicatii si cam are dreptate, in consecinta se indreapta catre concurenta unde va gasi ce il intereseaza...sau isi ia o data telefon cu Windows, vede cum sta treaba si nu isi mai cumpara si a doua oara! Nu spun eu asta vezi ultimul raport de cota de piata ca cifrele nu mint!

Nu le mai lua ad-literam si incearca sa fii putin deschis si o sa intelegi de ce Windows are o cota de piata subunitara si in continua scadere

Edited by catalin.t, 01 November 2016 - 15:38.


#1532
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007
Exista aplicatii destule pentru smart device-uri, doar ca trebuie sa fii selectiv cu device-urile Posted Image Personal n-am smart device-uri de conectat la telefon, nici n-am inca vreo intentie sa cumpar, asa ca nu ma intereseaza momentan genul asta de aplicatii. Cand o sa ma intereseze si asta o sa fie o problema, o sa le controlez de pe iPad-ul mini sau vreun iPhone/Android second pe post de remote control Posted Image

Edited by utopium, 01 November 2016 - 15:39.


#1533
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postutopium, on 01 noiembrie 2016 - 15:19, said:

Sau tu vrei sa ma convingi ca imi lipsesc aplicatii de care n-am nevoie? Posted Image

Nu stiu cum sa-ti spun mai elegant, dar discutia asta nu este despre tine si nu toti utilizatorii de smartphone judeca asemeni tie si, mai mult, nu au aceleasi nevoi ca si tine. IoT este cat se poate de real si la zi, iar Windows Mobile a pierdut trenul in directia asta. Inceteaza sa mai consideri ca daca tie nu ti se aplica, nu se aplica nimanui. WM este bun pentru tine si (inca) 0.6% din utilizatorii de smartphone. De ce as cara 2-3 dispozitive similare dupa mine, cand imi pot face treaba cu unul singur? Mai lucreaza la argumente.

Edited by filip.serban, 01 November 2016 - 15:49.


#1534
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Asta cu 400 de milioane de utilizatori si cu miliardele de vizualizari pe store, sunt exact ca acele pagini de FB, care au 10 milioane de like-uri si primesc la o poza intre 2000-50.000 de like-uri :))

Sa facem o comparatie, colegul utopium are nevoie de o masina sa il duca din punctul A in punctul B, nu il intereseaza dotarile la o masina, pe cand pe mine si o mare parte, nu vrem doar ca masina sa ne duca din punctul A in B, dorim sa avem si confort, sa avem volan din piele, senzori de parcare,ploaie, trapa, cutie automata etc :)))

#1535
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

View Postutopium, on 01 noiembrie 2016 - 15:36, said:

Exista aplicatii destule pentru smart device-uri, doar ca trebuie sa fii selectiv cu device-urile Posted Image
E, aici gresesti! Ai senzatia ca daca tu faci asa, atunci asa fac toti. Ca sa revin la exemplul meu cu termostatul, tu imi spui ca ar trebui sa imi aleg termostatul in functie de platforma, dar asta imi limiteaza paleta de optiuni. Nu mai bine imi aleg telefonul in functie de platforma stiind ca restul vin de la sine? Nu mai bine sunt atent doar la o singura achizitie (a telefonului) in loc sa fac cautari extensive la celelalte pe motiv de compatibilitate? Nu de alta, dar draw-backul e trasat de telefon, nu de celelalte produse

#1536
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 01 noiembrie 2016 - 15:36, said:

Exista aplicatii destule pentru smart device-uri, doar ca trebuie sa fii selectiv cu device-urile

adica nu-mi iau ce vreau si-mi place ci imi iau ce merge cu un parlit de telefon? Mare tampenie.

#1537
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postutopium, on 01 noiembrie 2016 - 15:36, said:

Exista aplicatii destule pentru smart device-uri, doar ca trebuie sa fii mai limitat cu device-urile Posted Image
hai sa fim putin mai realisti

#1538
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcatalin.t, on 01 noiembrie 2016 - 15:47, said:

Nu de alta, dar draw-backul e trasat de telefon, nu de celelalte produse


intram in aceeasi limitarea pe care o impune Apple: daca folosesti produsele mele o faci cum vreau eu si cine vreau eu.

#1539
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Da iladi, cam atât de imbecilă e situația asta :))

#1540
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 01 noiembrie 2016 - 15:50, said:

intram in aceeasi limitarea pe care o impune Apple: daca folosesti produsele mele o faci cum vreau eu si cine vreau eu.

Limitarile pe iOS sunt infime daca stau sa compar cu lipsa de aplicatii din WM.

Poti accesa o camera foto de pe iOS, via WiFi? Poti. Pe WM Nu
Poti folosi un smartwatch pe iOS (Chiar si cu Android Wear),Poti. Pe WM Nu
Poti folosi Chromecast de pe iOS? Da. De pe WM, cu chiu cu vai, via aplicatii platite pentru servicii gratis.

Exista o gramada de alte exemple. Sunt limitari, e adevarat dar nu legate de conectivitatea cu diverse dispozitive.

De Android nu mai vorbesc, pentru ca acolo limita e doar imaginatia. Ce m-a surprins a fost faptul ca HTC 10 vine nativ cu suport pentru protocolul AirPlay de la Apple.

Edited by filip.serban, 01 November 2016 - 15:57.


#1541
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
catalin.t e un pic mai coplex de atat.
Pe vremea lui 8.0 si 8.1 erau mai putine aplicatii dar MS a beneficiat de increderea noastra ca pe viitor va ajunge macar la acelasi nivel cu IOS si Android.
Cum acel viitor a devenit tot mai indepartat si rabdarea multora dintre noi a luat sfarsit.
Acum wp10 este cu mult peste ceea ce oferea wp8.0 sau 8.1 in trecut dar nivelul de neincredre a crescut in acest timp mai mult datorita modului cum a reusit sa isi trateze clientii domnii de la MS.
Ei vor doar clienti business, am inteles acest lucru si am parasit platforma.

#1542
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Utopium, daca ai avea dreptate atunci cota de piata a Windows Phone ar sta mult mai bine, dar ghici ce: e foarta mica si in continua scadere! Nu-I nimic, tu continua sa te indarjesti in fata evidentelor in timp ce Windows Phone continua sa scada

#1543
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcatalin.t, on 01 noiembrie 2016 - 15:47, said:

E, aici gresesti! Ai senzatia ca daca tu faci asa, atunci asa fac toti. Ca sa revin la exemplul meu cu termostatul, tu imi spui ca ar trebui sa imi aleg termostatul in functie de platforma, dar asta imi limiteaza paleta de optiuni. Nu mai bine imi aleg telefonul in functie de platforma stiind ca restul vin de la sine?
Pai depinde ce e mai important pentru tine ... daca e mai important termostatul, atunci iei telefonul dupa termostat. Pentru mine e mai important telefonul ... asa ca aleg termostatul, smartwatch-ul, drona, etc (daca e cazul) dupa telefon. Nu vad de ce sa fac compromis la telefon doar pentru ca in viitor s-ar putea sa-mi trebuiasca un termostat/smartwatch, etc

Edited by utopium, 01 November 2016 - 16:07.


#1544
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Si va tot scadea pana nu vor mai exista terminale cu wp10 pe care sa le poti cumpara.

#1545
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Ok, si cu restul smart device-urilor pentru care nu exista aplicate de Windows ce faci? Stai sa ghicesc...nu ai nevoie, nu? :)))))

#1546
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Baieti, eu zic ca este cazul sa ne dam batuti, nici peste 2 ani nu o sa avem aplicatii pe acest os la cum evolueaza lucruriile cu acest os, lent si foarte lent.  Ori vindem telefoanele pe nimic, ori le pastram ca suvenir langa nokia 3310 :)

#1547
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007
Ti-am zis, cand o sa am problema asta o sa vedem ... acum nu o am si voi alege smartdevice-urile (daca va fi cazul) in functie de telefon, nu invers. Nu ai servicii pentru WP, nu cumpar device-ul tau si gata, lucrurile sunt simple. In caz extrem iau un jaf de Android cu 300 de lei pe post de remote control si il tin in rucsac/torpedo la masina/etc, nu vad de ce sa fac permanent un compromis pe care nu mi-l doresc Posted Image

Din punctul meu de vedere e ca si cum m-ai intreba ce ma fac daca vreau sa merg in Bulgaria, ca n-am avion direct din Cluj ... evident, raspunsul meu o sa fie ca nu tin neaparat sa merg in Bulgaria. Dar daca vreodata o sa fie cazul, o sa ma duc via alt aeroport care are avion direct si gata, solutii exista intotdeauna la probleme, cand o sa am o problema o sa gasesc si solutia cea mai buna :)

Edited by utopium, 01 November 2016 - 16:16.


#1548
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Aha, si care-i compromisul in a avea un telefon cu Android sai iOS?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate