Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Opinii constructructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014
Salut tuturor
Întrucât a venit vremea sa ne așezăm la "casa noastră", ne-am hotărât sa profitam de faptul ca suntem deja in posesia unui teren 15X38,5 in Gradistea Ilfov si sa construim o casa. Nevoile actuale se limitează la doi adulti si un copil.
Am tot căutat un proiect care sa ne satisfacă cerințele: living+ Bucătărie, 2 bai, doua dormitoare, MAX. 100mp. Pentru moment ne-am oprit la cel prezentat mai jos. Nu am discutat cu nimeni de la firma constructoare. Mențiune importantă: este vorba despre o casa pe structura metalică.
Credeți ca prețul cerut este unul corect(dacă se poate numi așa)?
Sa căutam ceva clasic(porotherm/cărămida)?
Eu as vrea ceva fără etaj/mansarda, imi puteți recomanda un proiect care s-ar putea adapta?
Mulțumesc
28.500,00€

http://www.construct...uprafata-120-mp

Attached Files



#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e foarte prost atat proiectul cat si conceptia si asezarea!!!... pretul in schimb e bun!

Edited by Nero-d, 23 June 2016 - 18:04.


#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postbogdan_ionete, on 23 iunie 2016 - 17:49, said:

Eu as vrea ceva fără etaj/mansarda,
Bag de seama ca are etaj...

#4
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014

View Postliviu_np, on 23 iunie 2016 - 18:08, said:


Bag de seama ca are etaj...

Stiu ca are.
As vrea ceva doar P, dar fără alternative o sa facem ceva apropiat ca idee de proiectul asta.

View PostNero-d, on 23 iunie 2016 - 18:02, said:

e foarte prost atat proiectul cat si conceptia si asezarea!!!... pretul in schimb e bun!

Nu am argumente prin care sa spun ca e bun. Nu e domeniul meu, asta al construcțiilor.
De asta am si postat aici.

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu ma pronunt cu privire la compartimentare, e chestie de gust.  dar as renunta la gresie si as pune covor de PVC mai gros. o sa simti diferenta, e moale, nu e atat de rece si nici nu aluneca precum gresia. Eu am pus in bai si sunt mai mult decat multumit. urmeaza in holuri si bucatarie.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cauta un proiect numai parter si fa-l din caramida,  pereti grosi cu inertie termica mare.

@usrmn
pai si nu e pericol sa intre apa supt covorul de pvc?

uite aici:
https://www.uberhaus...r-100-mp-nadira

arata foarte bine. la compartimentarea interioara poti sa mai umbli. nu te feri de terasa.

Edited by rich1974, 23 June 2016 - 18:29.


#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postrich1974, on 23 iunie 2016 - 18:24, said:

cauta un proiect numai parter si fa-l din caramida,  pereti grosi cu inertie termica mare.

@usrmn
pai si nu e pericol sa intre apa supt covorul de pvc?

nu. covorul se lipeste cu un adeziv special, iar imbinarile se sudeaza tot cu pvc. eu in bai la imbinarea plintei cu podeaua am dat cu silicon din ala incalzit cu pistolul, un cordon subtire si de cativa ani nu am nici o problema. podelele salilor de sport sunt facute asa, prin spitale mai vezi unde sunt puse tipuri pentru trafic intens. atata doar ca eu am ales un model "domestic" care imita gresia, in placi si parca 8mm grosime au. ele se gasesc intr-o varietate destul de mare de culori, grosimi si modele.

E drept, cand le-am zis ca vreau sa pun in baie erau putin panicati ca le era frica de umezeala, dar le-am zis ca nu am pretentii daca dau gres si nu au fost probleme de vreo 5 ani.

Edited by usrnm, 23 June 2016 - 18:34.


#8
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014

View Postusrnm, on 23 iunie 2016 - 18:29, said:



nu. covorul se lipeste cu un adeziv special, iar imbinarile se sudeaza tot cu pvc. eu in bai la imbinarea plintei cu podeaua am dat cu silicon din ala incalzit cu pistolul, un cordon subtire si de cativa ani nu am nici o problema. podelele salilor de sport sunt facute asa, prin spitale mai vezi unde sunt puse tipuri pentru trafic intens. atata doar ca eu am ales un model "domestic" care imita gresia, in placi si parca 8mm grosime au. ele se gasesc intr-o varietate destul de mare de culori, grosimi si modele.

E drept, cand le-am zis ca vreau sa pun in baie erau putin panicati ca le era frica de umezeala, dar le-am zis ca nu am pretentii daca dau gres si nu au fost probleme de vreo 5 ani.

Am pe cineva la Solexpert. Ma interesez. Mulțumesc

View Postrich1974, on 23 iunie 2016 - 18:24, said:

cauta un proiect numai parter si fa-l din caramida,  pereti grosi cu inertie termica mare.

@usrmn
pai si nu e pericol sa intre apa supt covorul de pvc?

uite aici:
https://www.uberhaus...r-100-mp-nadira

arata foarte bine. la compartimentarea interioara poti sa mai umbli. nu te feri de terasa.

Compartimentarea imi place. Acoperisul "plat" ma sperie. :)

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
acoperisul ala nu e chiar plat. tine cont ca acoperisul plat este folosit la blocuri, se facea pe vremea lui nea nicu si rezista bine merci si in ziua de azi. odata la 15 ani chemi o firma sa iti puna membrana. daca faci 30-40 cm de izolatie termica (bca), nu ai absolut nici o problema.

Edited by rich1974, 23 June 2016 - 19:02.


#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Optiunea pe structura metalica mi se pare superOK.
Proiecte de case gasesti garla pe net. Daca tot vrei pe un nivel, probabil ca ai vazut si http://www.fabricade...rafata-85-2-mp
Problema este ca pe un nivel iti ia mult din teren (vreo 577 mp), etajata iti mai ramane loc de o gradinita, un butuc de vie, cativa pomisori (fructiferi), un leagan, o mica terasa, un loc de parcare.
Daca tot faci o casa, mergi pe 3 dormitoare, nu se stie in viitor ce va mai apare. Ca alternativa, biroul este cam mic (sub 10 mp). http://www.casa-ieft...a-Casa-Anca.pdf
Pe un nivel varianta http://www.casa-ieft...asa-Florina.pdf
In varianta cu etaj, evita geamuri de mansarda, pune geamuri obisnuite, pe pereti verticali, nu de acoperis. Eu am 3 si pe la 2 imi mai pica apa pe la garnituri. Nu face cu acoperis tip mediteranian, in Romania hidroizolarea este o problema.

Edited by claudiu1, 23 June 2016 - 19:18.


#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu faceti pe structura metalica , ca nu veti iesi mai ieftin daca asta este problema . Eu v-as sfatui sa alegeti bca ytong de 50 cm ( nu mai trebuie termosistem ) , fiind doar casa parter nu aveti nevoie de cadre ci doar de centura superioara pe ziduri ; peretii de interior din bca ytong de 25 cm .
@claudiu1 : ai geamuri de prosta calitate sau nu au fost montate corect , eu am schindler din 2001 si sunt ca in prima zi !

Edited by cobi1, 23 June 2016 - 19:33.


#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator, proiectul respectiv are atatea hibe incat nu are rost sa le detaliez

sfatul meu e sa ai in vedere si urnatoarea abordare!

1. care e durata de viata normata si fara reparatii capitele a unei case? a acoperisului? peretilor? instalatilor?
casa se va duce de rapa cand tu vei fi la varsta la care nu vei mai putea s-o repari sau intretii!
2. copilul nu va sta in aceeasi casa cu tine dupa ce se va casatori!!!... daca e destept, nici in aceeasi tara cu tine nu va mai sta!!!... deci in privinta asta sa nu-ti faci iluzii
casa trebuie s-o dimensionezi economic, ca pentru 2 viitori mosnegi!

2 dormitoare corect dar nu exagerate, 2 bai corect, un living generos dar nu exagerat, bucatarie care sa deserveasca ocupantii casei nu vreun restaurant... spatii de depozitare necesare, camera tehnica, terasa, eventual garaj...
o sa ajungi la varsta la care-ti va fi greu sa urci scarile la etaj!

Edited by Nero-d, 23 June 2016 - 19:55.


#13
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014

View PostNero-d, on 23 iunie 2016 - 19:49, said:

initiator, proiectul respectiv are atatea hibe incat nu are rost sa le detaliez

sfatul meu e sa ai in vedere si urnatoarea abordare!

1. care e durata de viata normata si fara reparatii capitele a unei case? a acoperisului? peretilor? instalatilor?
casa se va duce de rapa cand tu vei fi la varsta la care nu vei mai putea s-o repari sau intretii!
2. copilul nu va sta in aceeasi casa cu tine dupa ce se va casatori!!!... daca e destept, nici in aceeasi tara cu tine nu va mai sta!!!... deci in privinta asta sa nu-ti faci iluzii
casa trebuie s-o dimensionezi economic, ca pentru 2 viitori mosnegi!

2 dormitoare corect dar nu exagerate, 2 bai corect, un living generos dar nu exagerat, bucatarie care sa deserveasca ocupantii casei nu vreun restaurant... spatii de depozitare necesare, camera tehnica, terasa, eventual garaj...
o sa ajungi la varsta la care-ti va fi greu sa urci scarile la etaj!

Sa înțeleg ca ești "pro" structura metalică"?
Din aceleași considerente nu dorim sa depășim 100mp. Sunt convins ca încap toate.

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postbogdan_ionete, on 23 iunie 2016 - 20:14, said:

Sa înțeleg ca ești "pro" structura metalică"?
Din aceleași considerente nu dorim sa depășim 100mp. Sunt convins ca încap toate.
Asa iti faci casa din containere si iesi mai ieftin !!

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostNero-d, on 23 iunie 2016 - 19:49, said:

initiator, proiectul respectiv are atatea hibe incat nu are rost sa le detaliez

sfatul meu e sa ai in vedere si urnatoarea abordare!

1. care e durata de viata normata si fara reparatii capitele a unei case? a acoperisului? peretilor? instalatilor?
casa se va duce de rapa cand tu vei fi la varsta la care nu vei mai putea s-o repari sau intretii!
2. copilul nu va sta in aceeasi casa cu tine dupa ce se va casatori!!!... daca e destept, nici in aceeasi tara cu tine nu va mai sta!!!... deci in privinta asta sa nu-ti faci iluzii
casa trebuie s-o dimensionezi economic, ca pentru 2 viitori mosnegi!

2 dormitoare corect dar nu exagerate, 2 bai corect, un living generos dar nu exagerat, bucatarie care sa deserveasca ocupantii casei nu vreun restaurant... spatii de depozitare necesare, camera tehnica, terasa, eventual garaj...
o sa ajungi la varsta la care-ti va fi greu sa urci scarile la etaj!
Dar de ce pentru doi moșnegi? Sau pentru un moșneag și o babă?

Și de ce nu ar putea să o vândă și să plece după copchil, în lumea largă?

#16
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014

View Postcobi1, on 23 iunie 2016 - 20:48, said:


Asa iti faci casa din containere si iesi mai ieftin !!

Poți detalia ideea?
Mulțumesc

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sau in lumea cealalta!
de la o varsta nu mai merge cu chestii din astea

casa trebuie s-o gandesti in perspectiva!!!... nu pentru 2-3 ani!
ca nu-ti faci case in fiecare zi!
e un pas important... cu impact in viitor!
oamenii batrani au tabieturi, copilul pleaca sa scape de parinti... iar parintii sa se tina scai de el, nu?

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Daca ar fi sa-mi mai fac inca o data o casa as face-o pe structura metalica, eventual din lemn.
Astea de beton + armatura imbatranesc in timp, sunt masive si grele, cele de metal n-au moarte, iar cele pe lemn sunt ecologice si usor de intretinut.
In caz de cutremur as prefera sa fiu in una pe structura metalica.
In Canada marea majoritate a caselor sunt din lemn, chiar am stat cateva saptamani intr-una cu P+2 etaje. Sa nu zica cineva ca nu sunt bune iarna sau ca nu sunt rezistente in timp, ca nu cred, la ce ierni sunt pe acolo. Noi am ramas tot la hardughiile din beton. Mi-a vazut un canadian casa si s-a crucit ce si cate ziduri, plus ce consum de materiale.

Edited by claudiu1, 23 June 2016 - 22:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate