Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Opinii constructructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postbogdan_ionete, on 23 iunie 2016 - 21:22, said:

Poți detalia ideea?
Mulțumesc
http://www.casadex.r...rebuie-sa-stii/
http://www.boxmodul....tainere-detalii
http://www.realitate...ne_1679649.html
http://www.bogaxa.ro...containere.html


View Postclaudiu1, on 23 iunie 2016 - 22:53, said:

Daca ar fi sa-mi mai fac inca o data o casa as face-o pe structura metalica, eventual din lemn.
Astea de beton + armatura imbatranesc in timp, sunt masive si grele, cele de metal n-au moarte, iar cele pe lemn sunt ecologice si usor de intretinut.
In caz de cutremur as prefera sa fiu in una pe structura metalica.
In Canada ...
Unde ai citit ca imbatraneste betonul si armatura ? Da-mi si mie detalii te rog !
Cele de metal au moarte ca ruginesc de la condens , si daca apuca rugina in interiorul peretelui si nu vezi , ce crezi ca se intampla ? Ai locuit o perioada de timp in asa ceva sau nu ?
Este vb de o casa care va fi in Ro nu in Canada .
Casa din lemn are viata mai scurta ca o casa din zidarie . Iar ca si costuri ajungi la acelasi pret .

Edited by cobi1, 23 June 2016 - 23:18.


#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
se fetisizeaza stilul asta de constructie din occident, parca sunt injectati.
casele alea din occident se construiesc asa pe considerent de costuri. casele sunt facute de firme care sunt interesate doar de profit, nu de durabilitate, confort, etc. dai pe un cotet de carton 300k de dolari, o iei pe credit ipotecar pe 30 de ani si dupa perioada asta poti sa o darami, mai faci un credit si te muti in alta.
o casa din cadre de beton este mult mai fiabila si durabila. betonul armat este un material de constructie foarte bun, imbina rigiditatea betonului cu rezistenta armaturii. betonul protejeaza armatura de coroziune. odata structura de beton realizata, peretii se pot face din orice, inclusiv baloti de paie.

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postclaudiu1, on 23 iunie 2016 - 22:53, said:

cele de metal n-au moarte, iar cele pe lemn sunt ecologice si usor de intretinut.
cele de metal de fapt sunt tot din lemn, adica invelite cu lemn.
Ce om cu scaun la cap isi face casa din OSB? in fapt niste aschii de lemn incleate cu o rasina.

daca sotia incurca acceleratia cu frana, te trezesti cu masina in living.........

#22
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostTheWarrior, on 24 iunie 2016 - 09:20, said:

cele de metal de fapt sunt tot din lemn, adica invelite cu lemn.
Ce om cu scaun la cap isi face casa din OSB? in fapt niste aschii de lemn incleate cu o rasina.

... si tinand cont ca osb-ul contine formaldehida care e toxica , nu as recomanda o casa , eventual un garaj .

#23
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014
Exclus container.
Ne plac compartimentarea (si prețul) uneia dintre casele date ca exemplu mai sus.
Asta

https://www.uberhaus...r-100-mp-nadira

Edited by bogdanMembruAnonimete, 24 June 2016 - 10:02.


#24
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postbogdan_ionete, on 24 iunie 2016 - 10:01, said:

Exclus container.
Ne plac compartimentarea (si prețul) uneia dintre casele date ca exemplu mai sus.
Asta

https://www.uberhaus...r-100-mp-nadira
Luati legatura cu ei si vedeti ce costuri implica ; apoi reveniti pe site sa ne spuneti ce ati rezolvat ( ca suntem curiosi :) ) .

#25
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014
Am sunat. +/- 5% din costurile afișate.
Proiectul complet costa 1100€.
Mi-au propus sa construim pe structura lemn, însă nu au insistat. După elaborarea proiectului, ei spun ca pot construi cu cine vreau.
Mai întâi trebuie sa rezolvam anumite chestiuni legate de succesiune/proprietate a terenului.  
M-au invitat sa ne întâlnim in momentul in care am certificatul de urbanism.

#26
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postbogdan_ionete, on 24 iunie 2016 - 11:45, said:

Am sunat. +/- 5% din costurile afișate.
Proiectul complet costa 1100€.
Mi-au propus sa construim pe structura lemn, însă nu au insistat. După elaborarea proiectului, ei spun ca pot construi cu cine vreau.
Mai întâi trebuie sa rezolvam anumite chestiuni legate de succesiune/proprietate a terenului.  
M-au invitat sa ne întâlnim in momentul in care am certificatul de urbanism.
Ti-au propus sa construiesti pe lemn ?? Fugi de firma asta ca dracu de tamaie ! E clar ca nu au treaba cu constructiile .

#27
bogdan_ionete

bogdan_ionete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.10.2014
Repet: nu au insistat.
Se poate alege dintre cele 3 variante propuse: structura metalică (economic), zidărie (mediu),zidărie  (Premium).
Poate chestia asta cu lemnul e mai noua si e logic sa o promoveze.

#28
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Promoveaza ce e ieftin si prost , sunt convins ca nu au material lemnos uscat / aburit cu umiditate sub 9%, grinzi drepte etc .
Aveti mare grija ce semnati si cum dati banii . Puneti sa va explice in mod repetat care este structura peretelui in cazul pe care-l alegeti , structura pardoselii si tavanului / pod/ acoperis , puneti-i sa scrie exact cantitatile si tipurile de materiale ce vor fi folosite  si apoi sa semneze . Nu acceptati nimic pe incredere , fara o dovada scrisa , chiar daca va face sa credeti ca fara o factura ar fi mai ieftin .
Structura unei case pe lemn se face din lemn stratificat , nu scandura/ foastana de brad , ca sa stiti despre ce e vorba la casele pe structura din lemn , iar pretul este destul de mare . Atentie la aceste detalii ca fac diferenta de la cer la pamant .

Edited by cobi1, 24 June 2016 - 15:07.


#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcobi1, on 24 iunie 2016 - 12:50, said:

Ti-au propus sa construiesti pe lemn ?? Fugi de firma asta ca dracu de tamaie ! E clar ca nu au treaba cu constructiile .

View Postcobi1, on 24 iunie 2016 - 15:05, said:

Promoveaza ce e ieftin si prost , sunt convins ca nu au material lemnos uscat / aburit cu umiditate sub 9%, grinzi drepte etc .
Aveti mare grija ce semnati si cum dati banii . Puneti sa va explice in mod repetat care este structura peretelui in cazul pe care-l alegeti , structura pardoselii si tavanului / pod/ acoperis , puneti-i sa scrie exact cantitatile si tipurile de materiale ce vor fi folosite  si apoi sa semneze . Nu acceptati nimic pe incredere , fara o dovada scrisa , chiar daca va face sa credeti ca fara o factura ar fi mai ieftin .
Structura unei case pe lemn se face din lemn stratificat , nu scandura/ foastana de brad , ca sa stiti despre ce e vorba la casele pe structura din lemn , iar pretul este destul de mare . Atentie la aceste detalii ca fac diferenta de la cer la pamant .
Ești foarte categoric în afirmații.
Pe ce te bazezi?
Diploma și experiența de inginer constructor, cunoașterea acelei firme?
Nu de alta, dar dacă nu aduci detalii suplimentare poți părea doar un chibiț.
În plus, bunicii noștri nu și-au făcut structura caselor din lemn stratificat și ale naibii încă stau drepte.

#30
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postsfantu.dracu, on 24 iunie 2016 - 17:33, said:

Ești foarte categoric în afirmații.
Pe ce te bazezi?
Diploma și experiența de inginer constructor, cunoașterea acelei firme?
Nu de alta, dar dacă nu aduci detalii suplimentare poți părea doar un chibiț.
În plus, bunicii noștri nu și-au făcut structura caselor din lemn stratificat și ale naibii încă stau drepte.
Casa bunicilor tai desi sta in picioare are pierderi termice uriase ! Asa e orice coliba care o faci moka din resturi ... dar cand trebuie sa dai bani , pretentiile cresc ,( poate nu si in cazul tau - nu stiu si nu ma intereseaza ) .
Stiu f bine cum se construieste in Romania , ieftin si prost , nu degeaba exista mai multe firme de constructii decat posibili clienti . Electrozugravi Dorel gasesti la tot pasul .
o firma care are pe site promovat case pe structura metalica , la o discutie cu un posibil client care suna tocmai pentru structura metalica i se propune ceva mai " ieftin " cu structura din lemn ?? Fugi cat vezi cu ochii decat sa colaborezi cu asmenea specimene ( aprope imi vine sa cred ca nici macar pe structura metalica nu sunt capabili sa execute o lucrare la standarde europene )

Edited by cobi1, 24 June 2016 - 18:32.


#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcobi1, on 24 iunie 2016 - 18:29, said:

Casa bunicilor tai desi sta in picioare are pierderi termice uriase ! Asa e orice coliba care o faci moka din resturi ... dar cand trebuie sa dai bani , pretentiile cresc ,( poate nu si in cazul tau - nu stiu si nu ma intereseaza ) .
Stiu f bine cum se construieste in Romania , ieftin si prost , nu degeaba exista mai multe firme de constructii decat posibili clienti . Electrozugravi Dorel gasesti la tot pasul .
o firma care are pe site promovat case pe structura metalica , la o discutie cu un posibil client care suna tocmai pentru structura metalica i se propune ceva mai " ieftin " cu structura din lemn ?? Fugi cat vezi cu ochii decat sa colaborezi cu asmenea specimene ( aprope imi vine sa cred ca nici macar pe structura metalica nu sunt capabili sa execute o lucrare la standarde europene )
Ce treabă are structura de care te-ai legat mai devreme cu pierderea termică de acum?

Deocamdată afirmațiile tale sunt neargumentate și, dpmdv, răutăți gratuite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate