Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Adevărul despre revoluția din 1989

- - - - -
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#217
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postleogoto, on 13 iulie 2018 - 18:23, said:

eu nu.
atunci explica-mi sintagma enuntata de tine "anti-pulimea este misogina"

#218
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postenough1453, on 13 iulie 2018 - 18:31, said:

atunci explica-mi sintagma enuntata de tine "anti-pulimea este misogina"
n-am avut de lucru se pare. asa-mi trebuie, daca enunt sintagme la unii care nu pot sa defineasca termeni, darmite sa interpreteze explicatii.
deci da, cum bine ziceai, ai recunoscut c-ai asistat la "revolutia pulimii".
mi se pare o expresie simultan aroganta si paralela. si misogina. parerea mea.
si? voiai cumva vreo diploma, sau ce anume?

Edited by leogoto, 13 July 2018 - 19:01.


#219
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postleogoto, on 13 iulie 2018 - 18:43, said:

"revolutia pulimii".
mi se pare o expresie simultan aroganta si paralela. si misogina. parerea mea.
Sa recapitulam.

Aici, pe acest forum, cineva, in dulce grai banatean, se considera revolutionar,
si vrea sa consideram si noi toti ceilalti, ca in decembrie 1989 a avut loc o revolutie.

In urma experientei a 28 de ani trecuti dupa aceste evenimente,
urmarind modul in care unii au beneficiat si altii nu au beneficiat de schimbarile aduse de aceste evenimente
se poate cita expresia unui celebru politician PSD,
un exponent clasic al clasei politice beneficiare,
tovarasul nascut intr-o familie de scuristi, ajuns mare domn,
ba chiar primar,
domnul Oprescu.

Acest domn a enuntat sintagma politica "PULIMEA".

Mergand mai departe pe firul acestei sintagme revolutionare,
se ajunge usor la concluzia ca acele evenimente
au opus pe de o parte
1. Clasa nomenclaturistilor PCR
2. Clasa pulimii comuniste (cei 4 milioane de membri PCR)

Pulimea, in acceptiunea politologica a domnului Oprescu,
nemultumita de privilegiile nomenclaturii
a pus-o de o revolutie
si l-a EMANAT pe domnul Iliescu in  fruntea revolutiei, adica a pulimii revoltate,
motiv ca EMANATUL s-a adresat PULIMII
in seara lui 22 decembrie 1989 cu celebra sintagma revolutionara TOVARASI.

Asa ca in decembrie 1989 avem un eveniment istoric in istoria clasei politice PULIMEA COMUNISTA

Edited by enough1453, 13 July 2018 - 19:28.


#220
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postenough1453, on 13 iulie 2018 - 19:25, said:

se poate cita expresia unui celebru politician PSD
de citat se poate cita.

#221
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postpoadol, on 13 iulie 2018 - 12:26, said:

Ce treaba are Bill Gates cu adevarul despre revolutia din 1989?
Trebuie să citești mesajele anterioare din această discuție ca să înțelegi.
Bill Gates a fost dat în această discuție ca exemplu de om capabil să realizeze lucruri pe care alți oameni (numiți „luzări” în grai bănățean, în limba literară se tălmăcește prin „frații noștri români pe care-i iubim”) nu-s capabili să le realizeze. Iar atunci acești luzări lansează tot felul de bîrfe despre Bill Gates cu privire la motivul izbînzilor sale: că a furat, că mă-sa era prietenă intimă cu nu știu care șef și a avut pile. Nicidecum nu vor acești luzări să accepte că Bill Gates e pur și simplu mai deștept decît ei.
Similar, legat de revoluția din 1989, luzării care niciodată n-au fost capabili să pună probleme regimului comunist (deși, în străfundul sufletului, poate urau sincer regimul) nu vor să accepte că în decembrie 1989 au existat oameni mai deștepți decît ei, care au izbutit răsturnarea regimului, ceea ce ei, luzării, nu credeau că este posibil.

View Postpoadol, on 13 iulie 2018 - 12:26, said:

In Arad 23 si 24 Decembrie 1989 din 2 taburi aflate in piata din fata cladirii primariei centrul orasului si fost loc de adunare a celor care protestasera impotriva lui Ceausescu, care la ora actuala anul 2018 inca este utilizata pe jumatate (presupun) de catre primarie, se tragea cu mitralierele din dotare in si peste Banca Nationala a Romaniei, acum tot 2018 cladirea respectiva nu mai adaposteste sediul BNR in Arad nemaiexistand un astfel de sediu al BNR. Dinspre cladirea BNR sau cele alaturate zero raspuns cu focuri de arma chiar si atunci cand pe turela unuia dintre tab-uri si-a scos capul "un combatant" ofiter sau ce o fi fost iar pe partea dinspre fostul liceu sanitar (diagonala opusa Bancii) trecea o persoana luind-o la dreapta pe langa Primarie, bineinteles fara a fi impuscata.

Altul din categoria „stupid people” (expresie bănățenească echivalentă în limba literară cu „frații noștri români pe care-i iubim”) care nu face deosebirea între revoluție și contrarevoluție.
S-a explicat de nenumărate ori, inclusiv la această discuție, că în 22 decembrie seara a început contrarevoluția. Ce s-a întîmplat în 23-24 decembrie 1989 la Arad face parte din contrarevoluție.
Dar la „stupid people” poți să le fluturi și un tramvai, vor stărui să numească contrarevoluția ca revoluție. Fiindcă asta le-a intrat în cap, că revoluția a început în 22 decembrie cu apariția lui Ion Iliescu în balconul CC.
Iar după ce răspîndesc cu sîrg teoria FSN cu revoluția începută numai cu apariția lui Ion Iliescu (după modelul „Iliescu apare, Soarele răsare” și „Iliescu a fost cu noi” - lozincile anului 1990), o parte din acești „stupid people” bagă niște înjurături la adresa lui Iliescu și a FSN, ca să lase impresia că ei nu s-au inspirat din canoanele FSN de interpretare a evenimentelor din 1989.

#222
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 14 iulie 2018 - 15:21, said:

atunci acești luzări lansează tot felul de bîrfe despre Bill Gates cu privire la motivul izbînzilor sale: că a furat, că mă-sa era prietenă intimă cu nu știu care șef și a avut pile

Quote


Mary Gates, a prominent Seattle businesswoman who helped her son, William H. Gates 3d, get the contract that led to a lucrative relationship with I.B.M. for his fledgling Microsoft Corporation, died at her home early today. She was 64.

Mrs. Gates was a director of several companies, including First Interstate Bancorp, U S West Inc. and KIRO-TV of Seattle.

She had been a regent at the University of Washington since 1975, the same year she became the first woman to serve as a director of First Interstate Bank and the first to serve as the president of the King County's United Way. She was later appointed to the board of the United Way of America; in 1983, she became the first woman to lead it. Right Time, Right Place

Her tenure on the national board's executive committee is believed to have helped Microsoft, based in Seattle, at a crucial time. In 1980, she discussed with John R. Opel, a fellow committee member who was the chairman of the International Business Machines Corporation, the business that I.B.M. was doing with Microsoft.

Mr. Opel, by some accounts, mentioned Mrs. Gates to other I.B.M. executives. A few weeks later, I.B.M. took a chance by hiring Microsoft, then a small software firm, to develop an operating system for its first personal computer.


Recunosc.
Sunt luzar.
Nu m-am nascut din parinti comunisti, nomenclaturisti, bogati.
Am venit in SUA ca refugiat politic fara un ban in buzunar, dupa ce am fost nevoit
sa parasesc Romania imediat dupa eliberarea mea din inchisoare,
unde am fost condamnat pe motive politice, ca oponent al regmului comunist.
Nici macar nu vorbeam engleza.
Munceam ziua in fabrica si alte slujbe ca sa pot sa-mi intretin familia si noaptea sa invat pentru facultate.
Dupa care am fost angajat de IBM.
Sarac, cinstit si luzar.

N-am facut parte din categoria revolutionarilor in decembrie 1989.

caci in acel moment lucram la IBM in SUA si n-am facut niciodata parte din clasa PULIMEA REVOLUTIONARA COMUNISTA.
Asa ca recunosc cinstit, ca sunt un luzar si un "stupid people", cum se spune in dulcele grai banatean.

Edited by enough1453, 14 July 2018 - 17:36.


#223
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ai emigrat in SUA de atita vreme si tot nu ai inteles ca acolo sint valabile alte standarde decit in Romania.
Ceace in Romania se numeste nomenclaturist la modul peiortativ, in USA si Angllia sint oameni cu influenta, bogati care construiesc sau
finanteaza universitati sau alte chestii din domeniul public.
Nu inteleg cum poti sa-i admiri pe Trump care chiar ca si-a primit cadou la majorat averea lu tacso, si sa-l desconsideri pe Bill Gates
care totusi este mult mai studiat decit Trump, ca sa nu mai vorbim de avere unde este undeva departe in orizont fata de Trump.
Si totusi, cind vorbesti cu el, se poarta ca un om normal si nu ca un robot care are arcul prea tras.

In statele occidentale oamenii bogati s-au organizat in cluburi si aveau proiecte atit caritative cit si de contributii in proiecte publice.
Acesti nomeclaturisti bogati au construit America tovarase, ar trebui sa le atribui o alta definitie.

Pe de alta parte, nu esti singurul care a ajuns in SUA fara bani si a muncit ca spalator de vase. sint si au fost milioane....

#224
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostWestPoint, on 14 iulie 2018 - 19:34, said:

Ceace in Romania se numeste nomenclaturist la modul peiortativ, in USA si Angllia sint oameni cu influenta, bogati
tinere,
matale nu le stii multe.
Nici de Opel Kapitan n-ai auzit.
Ce sa mai spun de DKW.
Nici nu ma mira ca habar nu ai ce inseamna nomenclaturisti.

Quote

The nomenklatura (Russian: номенклату́ра, IPA: [nəmʲɪnklɐˈturə]; Latin: nomenclatura) were a category of people within the Soviet Union and other Eastern Bloc countries who held various key administrative positions in the bureaucracy, running all spheres of those countries' activity: government, industry, agriculture, education, etc., whose positions were granted only with approval by the communist party of each country or region.
Virtually all members of the nomenklatura were members of the Communist Party
nomenclatura este specifica URSS-ului si tarilor comuniste.
nomenclaturistii erau membrii ai Partidului Comunist.
Daca nu ti-a placut scoala,
te rog eu frumos,
asculta de ai Mari.

#225
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postclaz, on 21 iunie 2016 - 08:45, said:

Adevarul despre revolutie e ca... de fapt nu a fost o revolutie.
A fost o lovitura de stat deghizata in revolutie.

... asa cum au fost si vor fi toate revoluțiile .

#226
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostWestPoint, on 14 iulie 2018 - 19:34, said:

Nu inteleg cum poti sa-i admiri pe Trump care chiar ca si-a primit cadou la majorat averea lu tacso, si sa-l desconsideri pe Bill Gates
care totusi este mult mai studiat decit Trump, ca sa nu mai vorbim de avere unde este undeva departe in orizont fata de Trump.
spre deosebire de Bill Gates,
Trump se trage din parinti imigranti.

Bill Gates s-a nascut dintr-o familie putred de bogata,
cu vechi traditii in lumea bancara,
bunicul sau fiind unul din cei mai importanti bancheri de pe coasta de vest.

Ca sa nu mai vorbim de tunul pe care l-a dat IBM-ului cu concursul mamei sale.

View PostWestPoint, on 14 iulie 2018 - 19:34, said:

Si totusi, cind vorbesti cu el, se poarta ca un om normal si nu ca un robot care are arcul prea tras.
pentru noi, aia cu state vechi in IT,
Bill Gates a insemnat un mare regres in tehnologie.

#227
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postenough1453, on 14 iulie 2018 - 22:32, said:

Daca nu ti-a placut scoala,
te rog eu frumos,
asculta de ai Mari.
mari de stat, mari la stat sau mari la sfat.
cum ii afli, cum ii evaluezi.

#228
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postenough1453, on 14 iulie 2018 - 17:17, said:

Recunosc.
Sunt luzar.
Nu m-am nascut din parinti comunisti, nomenclaturisti, bogati.
Am venit in SUA ca refugiat politic fara un ban in buzunar, dupa ce am fost nevoit
sa parasesc Romania imediat dupa eliberarea mea din inchisoare,
unde am fost condamnat pe motive politice, ca oponent al regmului comunist.
Nici macar nu vorbeam engleza.
Munceam ziua in fabrica si alte slujbe ca sa pot sa-mi intretin familia si noaptea sa invat pentru facultate.
Dupa care am fost angajat de IBM.
Sarac, cinstit si luzar.

N-am facut parte din categoria revolutionarilor in decembrie 1989.

caci in acel moment lucram la IBM in SUA si n-am facut niciodata parte din clasa PULIMEA REVOLUTIONARA COMUNISTA.
Asa ca recunosc cinstit, ca sunt un luzar si un "stupid people", cum se spune in dulcele grai banatean.

Fane, tu manifești două păcate: pizma și trufia.
Te uiți la noi, cei care am rămas în România, la viața noastră fericită, la pensionarii de aici care se îndoapă cu iaurt cu fructe, compari cu viața ta de mizerie și îți vine să urli de ciudă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jDrYfD0hB-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Omenește, te înțeleg, dar să pizmuiești pe alții este păcat.

În același timp manifești și păcatul trufiei, prin aceea că nu vrei să accepți că sînt alții mai deștepți decît tine, care au putut realiza lucruri pe care tu n-ai fost în stare să le realizezi, chiar dacă ai încercat.

Ia pildă de la bănățeni, despre care se cunoaște că sînt complet lipsiți de trufie.
De fapt, în Banat, datorită inexistenței fenomenului, cuvîntul „trufie” tinde să dispară din vocabular. Numai la școală, cînd li se povestește despre celelalte regiuni ale țării, învață copiii despre trufie, dar conceptul este foarte greu de înțeles pentru ei.

Ai nevoie de un duhovnic la care să te spovedești, să-i mărturisești păcatele ca să ți le ierte.

Un preot ortodox bănățean avea o vorbă: „Nu poți tu păcătui cît pot eu ierta”. Important este să manifești căință sinceră și păcatele îți vor fi iertate.

Să știi că la Timișoara avem cei mai buni preoți ortodocși din România.

Edited by Marius1989, 18 July 2018 - 22:35.


#229
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 18 iulie 2018 - 22:34, said:

Fane, tu manifești două păcate: pizma și trufia.
Te uiți la noi, cei care am rămas în România, la viața noastră fericită, la pensionarii de aici care se îndoapă cu iaurt cu fructe, compari cu viața ta de mizerie și îți vine să urli de ciudă.
afla,

motiv ca in decembrie 1989 eram in Romania.
motiv ca ulterior m-am intors cu ajutoare.
motiv ca sunt primul roman care am abordat organizatii americane, precum AFL-CIO
sa ajute dezvotarea societatii civile in Romania.
motiv ca  ....

astea nu ma fac nici pizmas nici trufas.

View PostMarius1989, on 18 iulie 2018 - 22:34, said:

Omenește, te înțeleg, dar să pizmuiești pe alții este păcat.
eu te inteleg.
omeneste ma faci ti.gan,
adica in dulcele tau grai banatean pizmas si trufas.
tu inventezi, tu lovesti.

View PostMarius1989, on 18 iulie 2018 - 22:34, said:

Ia pildă de la bănățeni, despre care se cunoaște că sînt complet lipsiți de trufie.
motiv ca ei cauta trufe.
cu porcii.

#230
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postenough1453, on 18 iulie 2018 - 23:30, said:

motiv ca in decembrie 1989 eram in Romania.
motiv ca ulterior m-am intors cu ajutoare.
motiv ca sunt primul roman care am abordat organizatii americane, precum AFL-CIO
sa ajute dezvotarea societatii civile in Romania.

Fane, te cam contrazici. Mai înainte la această discuție spuneai că revoluția adevărată a început în 12 ianuarie 1990, cînd tu ai ținut nu știu ce pancardă la manifestația din București. Acum zici că erai prezent în România și în decembrie 1989. Dar ce făceai aici, că revoluție nu făceai fiindcă, tu ai zis-o, abia în 12 ianuarie 1990 a început revoluția? Mîncai floricele de porumb și te uitai la ăia care mureau?

Oricum, ajutorul tău în dezvoltarea României nu e necesar, fiindcă România se dezvoltă și fără tine, indiferentă la urletele tale de durere. Este urmare firească a evenimentului pe care-l urăști - revoluția română din decembrie 1989 (da, din decembrie 1989, nu din ianuarie 1990)

Quote

România a avansat, așadar, într-un ritm mult mai accelerat. În anul 2000, nivelul țării noastre reprezenta 22% din nivelul Germaniei și 26% din cel al UE. În 2017, România avea un PIB pe locuitor raportat la puterea de cumpărare de 51% din cel al Germaniei și de 62% față de media Uniunii Europene.
https://realitateafi...a-de-cumparare/

View Postenough1453, on 18 iulie 2018 - 23:30, said:

omeneste ma faci ti.gan,
adica in dulcele tau grai banatean pizmas si trufas.

Avem în Banat destui ți.gani. Să vii să le vezi casele, ca să te convingi de adevărul vorbei bănățene: „Ceaușescu n-ar fi fost capabil nici să zugrăvească cît s-a construit după el!”.
Noi, la Timișoara, construim fără nomenclatură și împotriva ei!
Nu te-aș face ți.gan fiindcă nu consider că te ridici la nivelul ți.ganilor bănățeni.

View Postenough1453, on 18 iulie 2018 - 23:30, said:

motiv ca ei cauta trufe.
cu porcii.

Trufele sunt considerate alimente de lux, fiind folosite numai la prepararea celor mai rafinate rețete, în cele mai extravagante restaurante.
https://ro.wikipedia...
De aici vinde și cuvîntul „trufanda”.
Analfabeții funcționali (expresie bănățenească echivalentă în limba literară cu „frații noștri români pe care-i iubim”) nu știu lucrurile astea.

Ura ta față de bănățeni am întîlnit-o deseori  din decembrie 1989 încoace, și are ca motiv anume tupeul dovedit în decembrie 1989 de bănățeni, continuat și în 1990 cu acțiuni precum „Proclamația de la Timișoara” (cu nemuritoarele ei cuvinte: „A fost o revoluție autentică și nu o lovitură de stat. A fost făcută de popor și numai de el, fără amestecul securiștilor și activiștilor”). În 1990 în revista „România Mare” a lui Vadim Tudor apăreau articole de genul „Timișoara - rușinea României”

[ https://mariusmioc.files.wordpress.com/2014/01/timisoararusinearomaniei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vadim Tudor a murit, dar prin „Fane - 100 de clone” ideile sale supraviețuiesc.

Dar nu ești un caz pierdut, ai șanse de izbăvire.
Nu mă pronunț asupra preoților ortodocși din alte părți, dar în Banat preoții ortodocși sînt înzestrați cu super-puteri în materie de iertare a păcatelor.
Urăști revoluția din 1989 care adus iaurtul cu fructe și desenele animate cu Scooby Doo în casele românilor. Dar, dacă manifești căință sinceră, păcatele îți vor fi iertate.
Ca atitudine de adoptat, îți pun, cu scop didactic, un mic filmuleț. N-are importanță evenimentul concret la care se referă filmul ci atitudinea care trebuie s-o adopți.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Gfi5aAkU-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Îți doresc cele mai mari realizări în materie de iertare a păcatelor! Să știi că eu cred în tine.
Fii mai relaxat, înaintarea României spre noi culmi de progres și civilizație nu trebuie să te întristeze așa de tare.

Edited by Marius1989, 24 July 2018 - 22:21.


#231
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 24 iulie 2018 - 22:13, said:

Îți doresc cele mai mari realizări în materie de iertare a păcatelor! Să știi că eu cred în tine.
Fii mai relaxat, înaintarea României spre noi culmi de progres și civilizație nu trebuie să te întristeze așa de tare.
tovarasul,
paulimea comunista revolutionara este pe varful valului progresist ce avanta noua clasa de parveniti.


View PostMarius1989, on 24 iulie 2018 - 22:13, said:


Ura ta față de bănățeni am întîlnit-o deseori  din decembrie 1989 încoace, și are ca motiv anume tupeul dovedit în decembrie 1989 de bănățeni, continuat și în 1990 cu acțiuni precum „Proclamația de la Timișoara” (cu nemuritoarele ei cuvinte: „A fost o revoluție autentică și nu o lovitură de stat. A fost făcută de popor și numai de el, fără amestecul securiștilor și activiștilor”).


ce ar fi sa ne explici tu mai intai acest aspect, caci eu nefiind banatean, nici revolutionar al paulimii comuniste decembriste, sincer nu stiu.

Quote

Laszlo “Kolosvari” Tokes – agent a doua servicii secrete comuniste
Paradoxal, asa este: Laszlo Tokes, “eroul revolutiei” si actualul vicepresedinte al Parlamentului European, a colaborat atat cu Securitatea cat si cu serviciul secret comunist maghiar, impotriva Romaniei. Conform informatiilor intrate in posesia portalului Ziaristi Online, Laszlo Tokes – “Kolozsvari” si-a facut antrenamentul pentru activitatea informativa in familie. Astfel, atat tatal Tokes cat si fiii, se aflau in reteaua coordonata de spionul maghiar Rudas Erno. “Pe la inceputul anilor ’80, Szocs Geza conducea activitatea Biroului de Presa pentru Transilvania, organizatie clandestina, in fapt o agentura a serviciului de spionaj maghiar in tara noastra. El si-a atras mai multi colaboratori, printre care Imre Andras, editand, tot clandestin, o publicatie cu obiective revizionist-separatiste: “Ellekpontok” (“Contrapunct”). Asistenta materiala si de specialitate a asigurat-o Budapesta, respectiv serviciul de spionaj maghiar de care apartinea Biroul de Presa pentru Transilvania. Reteaua subversiva avea un nucleu in familia Tokes – tatal, impreuna cu fii: Laszlo, pastorul, si Istvan, inspector general pentru invatamant in judetul Harghita. Un alt nucleu functiona in jurul familiei Kovacs Ara Attila din Oradea. Securitatea (UM 0110) le-a urmarit indeaproape activitatea, constatand ca unii ofiteri ai spionajului maghiar, acoperiti ca diplomati la ambasada Ungariei din Bucuresti si consulatul din Cluj Napoca, erau amestecati in dirijarea retelei si beneficiau de “rodul” activitatii acesteia. Tezele programatice ale activitatii subversive conduse de Szocs Geza erau in consens cu cele sustinute de exponentii iredentismului budapestean si mondial, vehiculate in prezent cu si mai mare virulenta. Szocs si ceilalti membri ai retelei au fost cercetati de organele de securitate, facand marturisiri complete – mai ales domnul Szocs – asupra propriei activitati, precum si a “coechipierilor”. Declaratiile olografe ale acestora confirma cele anterior mentionate. Pe cat e de grozav acum domnul Szocs, pe atat de lamentabil a fost in ancheta. Ceausescu, dorind evitarea unor acumulari in relatiile, si asa tensionate, dintre Ungaria si Romania, a dat dispozitie de “stingere” a cazului prin trimiterea in strainatate a persoanelor implicate. Toti membri retelei Biroul de presa din Transilvania au parasit Romania, cu exceptia membrilor familiei Tokes, inclusiv a pastorului care mai avea de jucat o carte aici” se afirma in informarea primita de Ziaristi Online.
Trecutul nu se prescrie: presa de la Bucuresti l-a deconspirat pe Tokes din anii ’90
Dar deconspirarea lui Laszlo Tokes in presa centrala dateaza, dupa cum am amintit, din anii ’90. In saptamanalul “Tinerama”, Max Banus si Ioan Itu sunt primii care i-au publicat la Bucuresti si Angajamentul si cateva Note informative, de care, insa, CNSAS nu a tinut cont. Posibil ca tocmai de aceea Laszlo Tokes a insistat sa-l dea in judecata pe ziaristul oradean, pentru a castiga procesul in provincie, chiar in orasul fostului sau scaun” episcopal, si a se prevala in viitor de o noua hotarare pentru a-si spala trecutul. O sa reproducem din “Tinerama” anilor ’90 cateva randuri, edificatoare:
“Pro forma:  S-au identificat si facut publice documentele esentiale care dovedesc ca Laszlo Tokes, la 11 septembrie 1975, lasa  judecatii istoriei urmatoarea consemnare olografa: “Constient de faptul ca prin atitudinea si comportarea mea am adus atingere securitatii statului  ma angajez  ca pe viitor sa fiu un cetatean loial regimului din R.S.R.”. De facto:  Informatorul “Laszlo Kolozsvari“ a furnizat informatii in temeiul carora anumite persoane, inclusiv cetateni ai altor state ( Klass Eldering, Ida Eldering, Lajos Gudor, Ioszef  Demeter, Laszlo Ferenczi, Sandor Farkas, Ioszef Otvos, Tamas Jenci, Noemi Szebeni, Laszlo Vetesi, Sandor Gede s.a.) au facut obiect al unor masuri de prevenire a activitatilor de natura a prejudicia securitatea statului roman”. (“Tinerama”, nr.210, 21-27 decembrie 1994, director Max Banus). In luna noiembrie a anului trecut “Cotidianul” a publicat o documentare in extenso a Cazului Tokes, in care se afirma ca a fost si informator al Securitatii si agent strain, pasibil de pedeapsa pentru tradare. Si cu toate acestea, “Cotidianul” nu a fost dat in judecata.

View PostMarius1989, on 24 iulie 2018 - 22:13, said:

rufele sunt considerate alimente de lux, fiind folosite numai la prepararea celor mai rafinate rețete, în cele mai extravagante restaurante.
si sunt cautate cu ajutorul porcilor.
Iar in Banat se gasesc prin padurile de stejar.

View PostMarius1989, on 24 iulie 2018 - 22:13, said:

De aici vinde și cuvîntul „trufanda”.
din "tuber" care a dat francezul truffe.

View PostMarius1989, on 24 iulie 2018 - 22:13, said:

Analfabeții funcționali (expresie bănățenească echivalentă în limba literară cu „frații noștri români pe care-i iubim”) nu știu lucrurile astea.
iar fratii nostri revolutionari banateni nu sunt capabili nici macar sa guste o gluma, dar o trufa. :ciocan:

#232
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postenough1453, on 24 iulie 2018 - 23:51, said:

tovarasul,
pulimea comunista revolutionara este pe varful valului progresist ce avanta noua clasa de parveniti.

Îți înțeleg tristețea, dar drumul României spre construirea societății capitaliste multilateral dezvoltate este ireversibil.
Numai cînd va face plopul mere și răchita micșunele ne vom întoarce din acest drum!

Caracteristicile principale ale societății capitaliste multilateral dezvoltate se văd în România: iaurt cu fructe pe mesele pensionarilor, desene animate cu „Scooby Doo” la TV, butelii de aragaz la îndemîna tuturor familiilor care le doresc.

Știu, consideri nedrept acest lucru. Românii care au rămas în România și n-au emigrat sînt „pulime comunistă”, care n-ar merita așa ceva. Acești comuniști blestemați n-ar trebui să beneficieze de iaurt cu fructe, desene animate cu Scooby Doo și butelii de aragaz (astea din urmă, hai treacă, mai dăm la cîțiva, dar numai după audiențe la primul secretar și confirmări din partea partidului că sînt elemente de nădejde, pe bază de tabele de priorități alcătuite corect după criterii științifice care să dovedească nevoia de butelie: situația familială, număr de copii, dosarul de cadre fără pete).
Viața e nedreaptă!

#233
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 25 iulie 2018 - 10:08, said:

Românii care au rămas în România și n-au emigrat sînt „pulime comunistă”, care n-ar merita așa ceva. Acești comuniști blestemați n-ar trebui să beneficieze de iaurt cu fructe,

Viața e nedreaptă!
iaurt cu fructe are continut foarte mare de zahar.
zaharul este ingredientul favorit al celulelor canceroase, care se multiplica cu ajutorul zaharului.
In felul acesta, asistam la un genocid.

Viata e nedreapta.
Capitalismul multilateral dezvoltat de tip banatean are sarmul sau: este canceros.

Edited by enough1453, 25 July 2018 - 15:42.


#234
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMarius1989, on 25 iulie 2018 - 10:08, said:


Îți înțeleg tristețea, dar drumul României spre construirea societății capitaliste multilateral dezvoltate este ireversibil.
Numai cînd va face plopul mere și răchita micșunele ne vom întoarce din acest drum!

Caracteristicile principale ale societății capitaliste multilateral dezvoltate se văd în România: iaurt cu fructe pe mesele pensionarilor, desene animate cu „Scooby Doo” la TV, butelii de aragaz la îndemîna tuturor familiilor care le doresc.

Știu, consideri nedrept acest lucru. Românii care au rămas în România și n-au emigrat sînt „pulime comunistă”, care n-ar merita așa ceva. Acești comuniști blestemați n-ar trebui să beneficieze de iaurt cu fructe, desene animate cu Scooby Doo și butelii de aragaz (astea din urmă, hai treacă, mai dăm la cîțiva, dar numai după audiențe la primul secretar și confirmări din partea partidului că sînt elemente de nădejde, pe bază de tabele de priorități alcătuite corect după criterii științifice care să dovedească nevoia de butelie: situația familială, număr de copii, dosarul de cadre fără pete).
Viața e nedreaptă!
Bă, nu pricepi textele scrise. Unde dracu a scris enough1453 că e trist sau de unde reiese că el ar fi trist? El, care a fost anticomunist convins  incă de tinăr, in anii 70? Tu ii dai lui lecții de comunism sau de capitalism? El e adept 100% al capitalismului. Locuiește in SUA in cea mai frumoasă regiune; California.
Ți-a răspuns cum meriți, adică la mișto.

View Postenough1453, on 24 iulie 2018 - 23:51, said:

si sunt cautate cu ajutorul porcilor.
Iar in Banat se gasesc prin padurile de stejar.
din "tuber" care a dat francezul truffe.

Francezul truffe nu vine din germanul Tuber ci din italenescul tartufo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate