Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Imobile carpite?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Noi avem repartitoare de caldura si este foarte bine.

#56
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La mine anul trecut au fost sistate repartitoarele, se platea pausal, si a fost o caldura grava, am dormit toata iarna cu ferestrele pe ventilatie.Ma intreba cineva de ce nu opream sau reduceam caldura, pai care era smecheria sa stai cu fereastra inchisa?asa intra aer prospat scadea umiditatea si posibilitatea de condens, mucegai, etc.
Nu stiu daca are vreo legatura dar in iarna asta nu am fost racit, treaba ce nu mi s-a mai intamplat de foarte mult timp.
Despre reabilitat cada fonta emailata, exista firme care fac asta, costa cam 300 lei.
Operatia dureaza cateva ore, se incepe cu luat la perie sirma suprafata veche, slefuit cu smirghel, curatat cu nu stiu ce solvent, aplicata un fel de amorsa si dupa uscare aplicare email (cu un trafalet micut) in mai multe straturi, eventual si a doua zi retusuri sau inca un strat daca este necesar.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat te-a costat per total sistemul de geam glisant la balcon si ce suprafata vitrata ai acolo? Mersi!

#58
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Suprafata este de 5-6m patrati si a costat 3000 lei.

#59
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
La noi tot caldura grava, dar platesc cit scrie pe aparatele din casa, nu ce este pe holul blocului.

Cada poti sa o faci si singur, am vazut solutiile, dar trebuie sa te pricepi putin.

#60
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Calcularea caldurii consumate nu se reduce la ce masoara repartitorul, exista parametrii si parti comune care se adauga la suma finala, algoritmul este destul de complex.Caldura platesc si cei debransati care folosesc centrala proprie iar daca au ghinionul sa treaca coloana prin apartament, suma nu este neglijabila.La plata pausal totii merg la maxim, totii peretii blocului fiind incalziti uniform si permanent.

#61
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Da, dar platesti mai mult, pentru risipa facuta de altii, daca eu nu doresc sa ma clocesc, la pausal o sa platesc si pentru cel care face foarte cald si deschide geamurile  :)
De ce nu este si curentul pausal, pe tot blocul  :D
Fiecare avem teoria noastra, care deriva din ,,ce ne convine noua ".
Sa lasam subiectul colegului in pace, astea cu incalzirea sint destule pe forum  :OK:

#62
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Tot cu carpeala este si asta, mirajul de economie.
Vecinul unui prieten a fost prins cu magnetul pe apometru, ce i-au facut aia de la asociatie? Pai i-au bagat sa plateasca vreo 50mp, i-au confiscat magnetul si gata.

Si sa zic ca au venit cei de la electrica si au prins un vecin ca fura curent.
Ce sa mai zic? Sa spun cum se fura cablu? Se aboneaza la pachetul de baza si apoi desfac cutia si muta pe alt pachet platit, asta daca cumva se mai obosesc sa plateasca vreun abonament.

Am fost sa vad un apartament si avea BCA in locul unde trebuia sa fie un termopan, proprietarul argumenta ca a facut un bine viitorului cumparator, ca era prea mult soare.

Edited by u-k, 16 June 2016 - 14:46.


#63
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
@u-k, vorbesti de Ferentari ?!  :D
Eu stau in S1, nu se pune problema de atita saracie, sa faca lumea improvizatii cu fire sau magneti.

De asta acum un an, cind s-a reactualizat contractul cu repartitoarele, de au fost aduse altele noi, nu a ciriit nimeni, am mers mai departe pe repartitoare, asa cum este de fapt corect.

#64
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu, nu Ferentari.
O zona buna, apoi daca imi permit sa scriu ceva? fara sa para exagerare, eu zic ca apa este "diluata" de majoritatea, un magnet pus pe apometru si gata.

La mine au scos repartitoarele, avem caldura tot timpul si platim mai putin ca pe vremea repartitoarelor.
Cei care au insistat sa fie montate au disparut in ceata, nu au mai zis ceva ca nu s-au amortizat si ca plateam mai mult.

La cablu era mai amuzant, aveam cutia la mine la etaj, veneau noaptea si isi mutau firele, mai aparea cate o vecina care ea nu "se baga", dar avertiza sa nu cumva sa scoata mufa ei.
Si ironia face ca aveau o situatie financiara buna, ca era zona scumpa, cel putin inainte sa bage fiberlink... se mutau pe alta cutie sa prinda canalele xxx.

#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nu ai cum sa platesti mai putin.

#66
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
cei care au cu adevarat nevoie de caldura platesc intotdeauna mai mult cu repartitoare. daca ai copii mici, de exemplu, nu-ti permiti sa inchizi vreun calorifer.

#67
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Poate s-a mai discutat, plata la pausal este avantajoasa si este spre binele comun.Se incalzesc toti peretii uniform si permanent evitand astfel degradarea.
Daca este cineva care nu vrea sa platesca (in situatia cu repartitoare) si inchide incalzirea in o camera definitiv, peretii comuni vor fi mai reci si exista posibilitatea sa apara condens nu numai acolo dar si la vecini, vecinii vor trebui sa compenseze pentru a avea acelasi comfort si dea la maxim adica sa platesca mai mult pentru ca cineva nu vrea caldura.Daca mai multi strang robinetul atunci apare degradare, condens, mucegai pentru ca atat i-a dus mintea.
Este vorba de intretinerea corecta a partilor, peretilor comuni si aici fiind parti comune nu trebuie sa existe posibilitatea ca cineva sa faca ceva in detrimentul altcuiva.
Treaba cu electricitatea nu are nimic comun, fiecare o utilizeaza in scop personal.
Revenind la partea legata de costuri, costurile distribuite pausal cand la toti merge caldura la maxim fara compensari si pierderi produse de unii care taie robinetul, se optimizeaza si sunt mai mici decat ar fi repartitoare care ar merge permanent la maxim.
La mine factura la caldura a atins un maxim de 230 lei in luna cea mai friguroasa pentru 3 camere 5 calorifere, pausal binenteles cu ferestre deschise sa intre aer.

#68
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nu are cum sa fie frig in bloc, ca nu sta nimeni in frig  :)
Cine stabileste temperatura de la care incepe degradarea unui bloc ?!
Copilul este tot om, nu ii trebuie 40°
Am fost si eu copil, din fericire amintirile vechi, la mine nu sint sterse.
Cine doreste sa aiba copil corcolit care sa mearga cu ,,flanea " pe el, pe canicula, nu are decit.
Deja a aparut anomalia asta, la noua generatie, pe care eu nu am pomenit-o pina la generatiile tinere de acum.


#69
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna seara,
interesant topic, pot confirma ca am vz multe ciudatenii vizitand apartamente..vreau sa achizitionez unul de 2 - 3 camere in bucuresti, cat mai central..
asa ca am vizitat zone bune. ce m a socat in cateva cazuri e baia..mai exact lipsa ei..
2 exemple - casa superba, camere 25 mp, living 40, locatie rosetti/praporgescu. stare jalnica, trebuia refacut tot, n ar fi fost o pb.. dar baie comuna cu inca 2 vecini? era de fapt un apt f mare impartit de comunisti in 2 cu panouri tip tego..
al doilea ex..casa veche, 2 etaje, camere la fel super misto, inalte si f mari..dar baia pe culoar, chiar dc nu comuna de data asta..dar pe un culoar lung langa camara vecinului si wc ul celor de la demisol, 2 familii. locatie in spate la inter, schiller haus..
last but not least, desi am zis ca ma rezum la 2 exemple..dar merita si al treilea. in spatele guvernului, cred ca a doua vila..2 camere decente, nu asa mari ca in celelalte exemple date dar ok..baie facuta in bucatarie, realmente bagata o cada acolo, chiar lg aragaz. wc pe hol, cd mergi iei cheie cu tine..are un lacat.

incerc o concluzie, nu cred ca e vb de lipsa banilor and stuff.. cred ca e vb de cum au dobandit acei oameni casele alea..si stiti rsp..de la partid..for free..
cd primesti ceva gratis nu l valorizezi adecvat... i am intrebat pe unii din cei de mai sus cum au stat acolo zeci de ani..in acele conditii de baie macar..las ca adusesera niste super case boieresti intr o stare jalnica..au ridicat din umeri si au zis ca s au obisnuit..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate