Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Imobile carpite?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu stiu ce titlu ar trebui sa pun la subiectul asta, este despre imobile carpite, imobile fiind case sau apartamente puse la vanzare.
Mergi sa vizitezi un posibil imobil pentru tine, ajungi la fata locului si indiferent ce este(casa sau apartament) trebuie sa apara ceva carpit, vreti sa va dau cateva exemple? sa ma fac inteles unde vreau sa ajung cu subiectul si despre ce este vorba?

- Sa zicem ca mergi sa vizitezi o casa, la fata locului observi tigle inlocuite cu ciment, turnat direct ciment in loc de tigla.
- poarta este ruginita si s-a incercat repararea ei cu cartoane.
- ploua in anexa facuta din termopan
- intr-o camera ai pus termopane, parchet, renovat, intr-o alta camera ai geamurile alea de 30 de ani, linoleum pe jos.
- se sparge un calorifer si in loc sa il inlocuiesti, tu opresti de la robinet si lasi caloriferul jos langa teava.
etc...

Am observat ca in loc sa se apeleze la firme de constructii, sa se faca renoveze uniform, romanul isi renoveaza pe rand, cate o camera, asta inseamna ca imobilele respective ajung sa arate ca naiba.

Te duci sa cumperi imobile si te descurajeaza lucrurile care trebuie reparate, acoperis lasat, cos de exacuare spart, prabusit, lucruri care trebuiau rezolvate.

Edited by u-k, 13 June 2016 - 18:37.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
E simplu. Du-te sa cumperi vile. Sau case care sa arate omeneste.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Iti este necunoscuta expresia: ,,putere financiara diferita " ?

In mod normal, nu mai deschideai subiectul, daca mergeai sa cauti direct in zona de lux  :)
Dar asa ?!

#4
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Fac referire la case si apartamente care au fost renovate pe parcurs, care arata ciudat la interior, o camera este renovata, alta nu, in baie s-a incercat renovarea in regim propriu etc...

Fac referire ca intri in lumea romanilor care nu si-au ingrijit locuintele, nu ca nu sunt in zone bune sau ca sunt grav afectate.
Foarte rar gasesti imobile pe care parca nu s-au facut experimente, gen renovare invatata pe youtube si multe altele.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postu-k, on 13 iunie 2016 - 18:31, said:

.........Te duci sa cumperi imobile si te descurajeaza lucrurile care trebuie reparate, acoperis lasat, cos de exacuare spart, prabusit, lucruri care trebuiau rezolvate.
si care-i problema? estimezi cam cat ar costa reparatiile si-i ceri vanzatorului sa scada din pret suma respectiva.
asta evident doar daca respectivul incearca sa-ti vanda casa la pret "de nou". daca te duci sa vizionezi imobile cu pret mic, e de asteptat sa gasesti si diverse probleme.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Tu preferi sa cumperi un apartament renovat de 1000 euro dar cu adaos de 3000 sau il iei ca atare, paragina, in care investesti tu aia 3000 si ti-l faci cum vrea corpul tau cavernos?

#7
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu prea conteaza pretul, chiar si la zonele selecte, apartamentele mai noi, era un fel de "lasa ca merge asa".

Si zici foarte bine, asa am procedat in prima faza, dar dupa ce am pierdut si eu sirul gandurilor, gen parchet vechi, ca ar trebui tencuit, ca ar trebui rezolvat ceva pe partea electrica si etc... deja am pierdut sirul gandurilor.

Asa ca am zis sa fac si eu un subiect pe internet, poate reusesc sa inteleg ce este indiferenta asta, ca eu am fost invatat ca se arde un bec? Pai se inlocuieste, se sparge un geam? Pai se inlocuieste, se umfla usa la baie? Pai se inlocuieste si lista continua.

#8
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postu-k, on 13 iunie 2016 - 18:31, said:

Am observat ca in loc sa se apeleze la firme de constructii, sa se faca renoveze uniform, romanul isi renoveaza pe rand, cate o camera, asta inseamna ca imobilele respective ajung sa arate ca naiba.
O firma costa, meseriasii costa...si cum romanul se pricepe la toate si nimic le face singur cand poate, are cu ce si cu cine.
Una e sa dai, de exemplu, bani pentru zugravit la interior pentru 5 camere in acelasi an, alta e sa faci in fiecare an cate o camera. ;)

#9
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View PostSuper Chief, on 13 iunie 2016 - 19:15, said:

Tu preferi sa cumperi un apartament renovat de 1000 euro dar cu adaos de 3000 sau il iei ca atare, paragina, in care investesti tu aia 3000 si ti-l faci cum vrea corpul tau cavernos?
Da, dar nu sunt genul ala de imobile, ca am vazut si imobile nelocuite.

Si gasesti lucruri amuzante, gen camere in care s-a facut izolatie interioara, s-a pus tapet scump, s-a pus parchet, apoi te duce in restul camerelor care sunt vax.
La renovare o sa trebuiasca sa refaci si camera respectiva, aproape sigur, ca mai crapa un perete la renovare, mai depozitezi ceva in camera aia, mai mult ca sigur trebuie sa refaci lucrarea initiala.


View Postccf_cristi, on 13 iunie 2016 - 19:20, said:

O firma costa, meseriasii costa...si cum romanul se pricepe la toate si nimic le face singur cand poate, are cu ce si cu cine. Una e sa dai, de exemplu, bani pentru zugravit la interior pentru 5 camere in acelasi an, alta e sa faci in fiecare an cate o camera. Posted Image
Oare costa chiar asa de mult sa dai o vopsea lavabila pe perete si sa montezi al mai ieftin parchet?
Da sincer, cred ca cu o cutie de 250 de lei faci o camera, poate o camera si jumatate, parchetul ieftin? + montarea lui? Iara cred ca parchetul a fost scos de pe lista lucrurilor de lux.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
O sa critici ca parchetul ieftin are luft.
Mai bine nu iti mai faci gindurile astea, iei unul nereparat, demolezi tot, schimbi tot, faci pe gustul tau, postezi aici poze, sa invete lumea cum se face.

#11
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Luft? banuiesc ca asta inseamna ca are vreo denivelare?

Eu la apartamente nu pricep de ce nu lasa lucrurile simple, peretele sa fie gletuit sau tencuiala, atat si doar atat.
Tu la renovare incarci tencuiala decorativa cu glet sau dai cu alta tencuiala si faci cum vrei, daca a originala se tine bine, dai un lavabil si gata.

Iara la parchet? M-ar bucura sa fie direct linoleum, sa scot ala si sa pun eu parchet.
Ma uimeste ca se apuca sa renoveze in regim propriu si improvizeaza fel si fel de prostie de te doare mintea.

Si cum ziceam? Am fost sa vad un apartament si deja aveam lista cu ce trebuie, din cauza proprietarului trebuia si instalator sa rezolv ce prostie improvizase el, ma gandeam ca nu intelegeam cum sa faci atatea belele intr-un apartament.

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Luft inseamna ca e distantat

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
,,Eu la apartamente nu pricep de ce nu lasa lucrurile simple..."

Asta este buna de semnatura  :D
Nu are voie lumea sa isi faca cum doreste ?
Dupa propriile gusturi si finante ?!

#14
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View PostdaniMMM, on 13 iunie 2016 - 19:57, said:

Luft inseamna ca e distantat
Notat, mc.

View Postcrisstonne, on 13 iunie 2016 - 20:06, said:

,,Eu la apartamente nu pricep de ce nu lasa lucrurile simple..."

Asta este buna de semnatura  Posted Image
Nu are voie lumea sa isi faca cum doreste ?
Dupa propriile gusturi si finante ?!
Ar strica mai putine daca si-ar vedea de treaba.

Doar pe la instalatia sanitara cate lucruri ciudate am gasit, schimbat wc-ul vechi si lasat teava aia sus, schimbat bateria din perete si lasat tevile in perete.
Pai eu am scos instalatia din perete, asta in loc sa pun dop si sa las inca o prostie in perete.

Am ajuns la un tip in casa si in timp ce discutam despre imobil, am observat ca are gresia cam inalta, trecuse peste tocul de la camera in care stateam, ma gandeam cum a turnat asta de a ridicat holul peste nivelul camerelor?
Intru in discutie si aflu ca era parchet vechi peste care a pus gresie, ca zicea ca o sa fie mai cald la picioare... dar s-a instalat si este racoare.
Si nu cred ca ma crezi daca iti zic ca a cautat parchet subtire sa puna peste gresie, ca a citit el pe internet ca merge pus parchet peste gresie.

Si da, am observat si eu pe google si youtube, merge parcet peste gresie, dar nu stiam ca merge si gresie peste parchet....

#15
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Sa zicem ipotetic ca eu am un apartament de vanzare facut pe vremea lu pazvante. Parchetul e pus pe dusumea care se sprijina pe ceva zgura + talash.
De ce sa ma complic cu poate 100 de saci de maglavais d-ala + dusumeaua veche care e oale si ulcele + parchetul. La lucrari d-astea masive se sesizeaza vecinii, se lasa cu discutii. Plus ca trebuie sa care cineva sacii aia si altcineva sa-i ia si sa-i duca la groapa cu gunoi. Apoi trebuie sa completezi cu ceva golul lasat care poate sa fie si de 8cm. Ceea ce COSTA.
Daca vreau sa-i dau o fata pun peste parchetul existent ce-o fi ca prostul care vine nu stie. Sau daca intreaba ii zic ca e parchet d-ala de calitate de 5cm grosime.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postu-k, on 13 iunie 2016 - 19:11, said:

Fac referire la case si apartamente care au fost renovate pe parcurs, care arata ciudat la interior, o camera este renovata, alta nu, in baie s-a incercat renovarea in regim propriu etc...

Fac referire ca intri in lumea romanilor care nu si-au ingrijit locuintele, nu ca nu sunt in zone bune sau ca sunt grav afectate.
Foarte rar gasesti imobile pe care parca nu s-au facut experimente, gen renovare invatata pe youtube si multe altele.

In cazul dat,tu esti estetician,designer sau cumparator?
Cumparatul casei este asemenea posturilor TV:nu-ti place ce vezi,NEXTTTTT.

#17
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postlyanna, on 13 iunie 2016 - 22:05, said:

Sa zicem ipotetic ca eu am un apartament de vanzare facut pe vremea lu pazvante. Parchetul e pus pe dusumea care se sprijina pe ceva zgura + talash.
De ce sa ma complic cu poate 100 de saci de maglavais d-ala + dusumeaua veche care e oale si ulcele + parchetul. La lucrari d-astea masive se sesizeaza vecinii, se lasa cu discutii. Plus ca trebuie sa care cineva sacii aia si altcineva sa-i ia si sa-i duca la groapa cu gunoi. Apoi trebuie sa completezi cu ceva golul lasat care poate sa fie si de 8cm. Ceea ce COSTA.
Daca vreau sa-i dau o fata pun peste parchetul existent ce-o fi ca prostul care vine nu stie. Sau daca intreaba ii zic ca e parchet d-ala de calitate de 5cm grosime.
Eu am cautat sa fie la nivel, gresia din hol/bucatarie sa fie la nivel cu parchetul din camere.
Cand iesi din baie este gresia la nivel cu a de pe hol, nu ai vreun damb, gresia este asemanatoare cu a din baie si nu pare ceva ciudat.

In schimb am genul ala de situatie ca nu poti renova o camera fara sa refaci tot apartamentul, de ce? Pentru ca in sufragerie am tencuiala decorativa cu bob, peste tot este facut ceva diferit, ce inseamna asta? Ca ar trebui sa gasesc un mester dat dracului sa stie sa faca/refaca toate lucrarile astea.
Nu mai zic ca daca schimb usa automat trebuie sa renovez 2 camere, perete + gresie, usile de lemn sub bagate sub gresie.

View Postadisz, on 14 iunie 2016 - 07:53, said:

In cazul dat,tu esti estetician,designer sau cumparator?
Cumparatul casei este asemenea posturilor TV:nu-ti place ce vezi,NEXTTTTT.
Cred ca pe aria asta am citit ca apartamentul este ca femeia, cand este data cu toate cremele zici ca ai nimerit raiul pe pamant, cand te trezesti dimineata te gandesti ce dor iti este de prima impresie.

Eu prefer apartamentele facute simplu, in felul asta nu apar probleme.
Si la apartamente sunt foarte putine lucruri care pot sa fie ascunse, igrasie, ceva probleme pe la instalatia electrica sau pe la conducte, nu este ca la casa de trebuie sa te urci in pod, sa te uiti la exterior, chiar si asa tot astepti ploaia sa vezi daca tine canalizarea de pe strada, canalizare care de cele mai multe ori nu tine...

Edited by u-k, 14 June 2016 - 12:19.


#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Totusi eu nu inteleg logica, daca vrei un apartament vechi, darapanat ce conteaza ce are si cum are, oricum dai tot jos pana la zid, refaci zidaria si faci alte instalatii sanitare, electrice.
Daca vrei ceva gata bine facut cauti si cumperi la cheie, eventual vreo creatie a vreunui designer de interior care este altceva fata de ce poti alege personal.Ce este asta cu jumatati de masura?
Asta imi suna ca aia cu balconu, care trebuie inchis ca sa faca o camera in plus, pai daca trebuie o camera in plus de ce nu cumperi ceva fara balcon dar cu o camera in plus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate