Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Imobile carpite?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Da, am observat si eu, ori saracia, ori gusturi deformate (nu mai ies din acel: ,,asa se purta pe timpul meu "), ori dupa o virsta la majoritatea intervine apatia si rutina zecilor de ani, nu mai sesizeaza ca lumea se schimba, moda, etc.

Sa nu uitam ca si libidoul este un factor care pina la o virsta te face sa ai chef de competitie, modernizari, bun gust la inbracaminte, lipsa lui, opusul, blazare, lasa ca mai port hanțele astea ca nu au nimic rupt, ce sa mai renovez, imi place asa.

Edited by crisstonne, 14 June 2016 - 16:44.


#38
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pot da un exemplu apartamentul cumparat de mine, era in stare jalnica, a fost locuit de o batrana care a fost solista la opera iar sotul sau profesor universitar.
Nu m-a interest deloc starea chiar imi placea pentru ca nu se cerea in plus pentru "imbunatatiri", poate ca pentru batrani nu mai contau standardele de viata dar mie imi parea nu doar deprimant ci sinistru.Am facut poze atunci sa imi amintesc cum arata.
Conta in situatia aia ca erau numai carpeli?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   263.34K   73 downloads
  • Attached File  2.jpg   255.75K   73 downloads


#39
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postcrisstonne, on 14 iunie 2016 - 15:15, said:

Ai scris mult  Posted Image dar sper ca ai inteles si ce am povestit eu.
Asa ca nu te mai mira, sint situatii si situatii de viata, unele incredibile, de aici si sansa sau nesansa unui spatiu locativ de a arata bine, sau nu.

Uite alt aspect, generatiile trecute erau cu acumulatul de boarfe, mobilaraie, case tixite de nu mai exista spatiu vital, ca cica avere, valoare.
Eu desi trait cu cei care aveau astfel de mentalitati, prefer minimalismul modern.
Materialele moderne, designul modern.
Vreau sa pot sa ma misc in casa la mine, nu sa ma sufoace boarfele.
In casa avem si o conventie, un lucru care nu este util un timp mediu/indelungat, ajunge la saraci sau la gunoi, haine, vesela, electronice, orice, ca sa evitam sa devenim ca mosii care string inutil.
Cate borcane pline cu surubele, piulite, saibe si tot felul de piese am mostenit, imi parea si mie rau de ele, dar pana la urma le-am trimis la tara, nu mai zic cate scule am avut, le-am trimis la tara.
Imi aduc aminte ca tot caram mobila si duceam la gunoi, ba un corp mic, ba o comoda mai lunga, au auzit aia de la tara si m-au rugat sa le dau lor, ok le-am dat lor.
Si ce era amuzant? Ca eu tot caram mobila, nu cumparam nimic, dar casa tot plina era....

Si mie imi place minimalistul, ba am renuntat si la sifonierul mare, imi lua spatiul si lumina din camera, tin hainele intr-un dulap mic de te miri ca incap toate alea...

Cate vase, platourile de piftie, gratare nefolosite de prin debara, bidoane, borcane si nu in ultimul rand... am observat ca aveam ghivece, toate la tara!

Dupa ce te muti iti dai seama ca doar paturile si partea de electrocasnice conteaza, restul sunt vax, hainele nu sunt asa de multe, vasele, oalele, cand faci triere  nu sunt asa de multe alea de care te folosesti.

View Postcrisstonne, on 14 iunie 2016 - 15:27, said:

Vezi ca am mai adaugat ceva, la penultima postare Posted Image

Plus ca, sa nu uitam, problemele economice au dus multe familii in imposibilitatea de a mai cheltui banii pe altceva in afara de mincare si dări, unii nici pentru haine nu mai au bani de alocat, ori pentru igiena.
Asa si asa, parerea mea ca cu ajutorul internetului oricine poate sa isi aranjeze casa decent, un sac de glet este 15 lei, te uiti pe youtube cum se aplica si ai rezolvat.

Si cum ziceam... multe defecte sunt lasate nereparate ca te obisnuiesti cu ele.

View Postcobi1, on 14 iunie 2016 - 15:45, said:

Daca am avea bani suficienti , nu am mai avea problemele astea , asa e ? Totul se rezuma la bani in final .
Eu am ales sa-mi fac o casa undeva unde privirile curioase sau carcotase sunt tinute la distanta considerabila , nu  de prezentare cat e de sofisticata si perfecta insa e utila si confortabila , adica pt mine . Probabil ca altul in locul meu nu ar fi multumit de finisaje , aranjament , culori etc pt ca fiecare individ are o ideea personala si un gust aparte .
Asa ca , criticile aste cu " estetica " unora si altora sau cum arata unele constructii in curs de terminare  ( pana mai intra niste banuti ) sunt subiecte fara  rezolvare ( pe un forum ).
Da si nu, mai este si lenea, zic legat de partea financiara.

Da, ete ca mi-ai adus aminte... eu nu suport tablouri pe perete, noaptea imi vine sa ma uit la ele, iara la poze pe perete, papitoaie, nu am avut asa ceva pe perete si cand dorm la altcineva ma uit pe perete la pozele, ce au ei acolo.

Pentru mine un perete trebuie sa fie curat, nu prea conteaza culoarea, dar sa fie curat.
Poate la culoare sa am ceva de comentat la cele inchise, cele care dau impresia de cutie, de patrat.

View PostFC72, on 14 iunie 2016 - 16:29, said:

Acum inteleg logica cand spui de carpeli din casele cetatenilor, nu intelegeam la ce ajuta din perspectiva unui potential comparator.
Si eu am umblat prin multe apartamente cand vroiam sa cumpar si m-am ingrozit de ce am vazut adica cum puteau sa traiasca in conditiile alea si nu ma refer la igiena neaparat ci la prostul gust, improvizatii sinistre, adica standardul de viata era foarte scazut si surprinzator nu ai fi crezut avand in vedere educatia, pregatirea profesionala, experienta de viata a locatarilor.
Un prieten foarte bun si-a renovat casa, a facut camerele un rosu inchis, la bucatarie a facut mobila pe comanda urata ca naiba, inalta sa incapa masina de spalat, care desigur nu a fost gandita ca sa fie masina de integrat in mobila de bucatarie, nici nu i-a facut masca, doar i-a lasat liber si gata.

View Postcrisstonne, on 14 iunie 2016 - 16:40, said:

Da, am observat si eu, ori saracia, ori gusturi deformate (nu mai ies din acel: ,,asa se purta pe timpul meu "), ori dupa o virsta la majoritatea intervine apatia si rutina zecilor de ani, nu mai sesizeaza ca lumea se schimba, moda, etc.

Sa nu uitam ca si libidoul este un factor care pina la o virsta te face sa ai chef de competitie, modernizari, bun gust la inbracaminte, lipsa lui, opusul, blazare, lasa ca mai port hanțele astea ca nu au nimic rupt, ce sa mai renovez, imi place asa.
Am crescut cu mobila cat un perete de sufragerie, asta era moda pe vremea aia, toti aveam sifoniere in care intram cu toata familia si aveam comode in care naiba stie ce tineam, plapumele.
Si am schimbat televizorul CRT, cartile din biblioteca deja nu isi mai aveau rostul, bibelou nu mai aveam, tineam o mobila goala, asa ca am scapat de ea.

Ca imi zice un proprietar ca imi lasa si mobila, m-am uitat la el, i-am zambit, ma gandeam cum o sa renovez eu cu atata mobila in casa, i-am zis ca nu Mc, ma gandeam deja cum platesc sa arunc mobila aia la gunoi si cat ma incurca la renovare.

Si eu urasc renovarea, din cauza asta am obsesia asta cu cat mai simplu, curat, simplitatea a fost si a ramas la moda, ce a trecut? Formele cu rigips de pe tavan au trecut si da amuzant cand te duci la careva si are stelute din rigips in sufragerie, cada cu luminite.

La apartamentele lux o sa gasesti amuzant ca gradul lux este dat de mobila si dotarea extra, eu ma asteptam sa fie vreo tencuiala de lux, ceva usa care se trage in lateral, aici nu fac referire la cele care se pliaza, zic la cele care se trag in lateral, ceva cum vad lux in filme, nu tras un glet, o vopsea lavabila si apoi aruncat mobilier scump si cabine de dus, asta sa trecem LUX!

Si se mai mira pe interent de "vecinul care renoveaza in fiecare an", pai cum naiba sa nu renoveze in fiecare an? Ca asa am si eu pe langa mine, renoveaza o camera, deranjeaza blocul aiurea doar cu carat materiale, mutat mobila si pregatit camera pentru renovare.

Si cred ca o sa rezulte un mesaj lung...

View PostFC72, on 14 iunie 2016 - 20:30, said:

Pot da un exemplu apartamentul cumparat de mine, era in stare jalnica, a fost locuit de o batrana care a fost solista la opera iar sotul sau profesor universitar.
Nu m-a interest deloc starea chiar imi placea pentru ca nu se cerea in plus pentru "imbunatatiri", poate ca pentru batrani nu mai contau standardele de viata dar mie imi parea nu doar deprimant ci sinistru.Am facut poze atunci sa imi amintesc cum arata.
Conta in situatia aia ca erau numai carpeli?
Daca o luam dupa poza putem observa ca a pus ceva folie, ca nu pare tapet... pe peretele de la geam, pe peretele din spatele mobilei si chiar pe mobila, faianta model 60, geamurile normale.

Ce ai prezentat in poza este mai usor de rezolvat ca o renovare prost facut, zic asta cel mai sincer.
Si in loc sa cumpar apartament cu termopane ieftine, care nici nu se lasa pe spate... prefer sa imi pun eu de care vreau.
Ps: Am avut corpurile astea de mobilier, clar sunt facute in Romania, cam asa arata bucataria mea prin 90.

Edited by u-k, 14 June 2016 - 21:02.


#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

View PostFC72, on 14 iunie 2016 - 20:30, said:

Conta in situatia aia ca erau numai carpeli?

Nu conta.
A, tu esti cu bucataria care mi-a placut, ai mai postat pe un alt subiect.
Imi place cum a iesit  :OK:
La mine, cind am luat casa, era cu bucatarie din anii '60, alea rotunjite la colturi, verzi, date o data cu casa, am un batrin in bloc, care inca are bucataria aia si aragazul  :eek: si nu mai bubuie nimic  :D

Practic, batrinul a batut probabil si un record, are mobila si aragazul de 51 ani.

Edited by crisstonne, 14 June 2016 - 21:18.


#41
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Vedeti , de aia e bine sa-ti faci o casuta , asa esti f atent ce porcarii bagi in ea ; si mie imi place stilul minimalist dar sa-mi bag piciorul daca se preteaza la toata casa .
La mine in living , desi e mare si aerisit , tot is o gramada de chestii , indispensabile dpmdv . Bucataria desi e mare tot are ceva in plus . Dormitoarele in schimb in afara de cate un pat king size si cate 2 noptiere mici , sunt  goale pusca :) . Sa nu uit , dressingul e plin ochi in puii mei si oricat am incercat o organizare , nu tine ca mereu suntem pe fuga asa ca acolo e dezastru :) => cand intri in camera aia m-apuca instant o lene crunta cand vad ce e acolo hehehe .

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
@u-k, la treba cu prezentarile de pe you tube  nu este chiar asa.
Acolo mai vezi secrete, detalii de finete, dar grosul meseriei trebuie sa il fi deprins mai demult, plus sa ai acel ceva, priceperea aia speciala pe care nu o are oricine, sa gasesti solutii tehnice cind este ceva ce nu poti sa rezolvi pe loc.
Cu dat gletul, aia nu o poate face oricine, unii nu o pot face niciodata, trebuie sa ai un simt anume, chiar daca dai pe portiuni mici, iti trebuie mina sigura, pricepere.

View Postcobi1, on 14 iunie 2016 - 21:31, said:

Vedeti...

Absolut, ar fi solutia ideala :D
Dar cum nu se poate la oricine, zicem sarumina de ce avem.
Eu nu am sifonier clasic, am un sifonier intr-o nisa, ca dressing nu pot sa ii zic, ar fi o jignire, am doua astfel de spatii, una este debara, tin masina de spalat si altele, are usa, este bine ca nu se vede nimic.

#43
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Eu la renovare ziceam ca nu pun plasa, dar am zis sa rezolv o crapatura din perete, am observat ca merge mult mai usor cu plasa, asa ca am pus peste tot.
Am cautat pe google sa vad cat este un sac de glet, ca nici eu nu am folosit ceresit, am folosit glet de 15 lei, recomandat de mester, am slefuit suprafata(unde era cazul) si am dat cu var lavabil. Desigur am schimbat prizele, intrerupatoarele, sinele, am schimbat dozele, aplica, in rest am dat cu vopsea pe calorifere(unde era cazul) si cam atat. Asta ca erau usile noi.
Ps: Ce usor si ieftin pare, practic pe parcurs descopeream ca mai trebuie ceva si m-am lungit si cu renovarea, ca durata si ca buget.

O zic cu mana pe inima ca nu m-ar mai interesa o renovare in viata asta, poate ceva lavabil, pus un parchet, dar atat, incerc sa zic ca nu m-ar mai tenta sa ma mut intr-un apartament sa renovez eu.
Si ete partea amuzanta... s-a mutat un vecin nou, a luat apartament care a fost renovat, noul proprietar a venit cu visele lui si a refacut, asta din cauza ca parea casa incarcata.

Si a mai sinistra finisare posibila? O baie fara fereastra, vopsita in negru sau verde inchis, arata a decor de filme horor, te gandeai ca proprietarul ascunde ceva, vopsea lucioasa auto, aplicata peste tot, probabil a fost mai comod in loc sa puna faianta.

Edited by u-k, 14 June 2016 - 22:34.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Negru ?!
Poate era emo.
Daca gasesti lame multe, era emo  :D

#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Mie mi-a placut renovarea, chiar daca este mare consumatoare de timp, nervi si bani, rezultatul merita.
In primul rand nu se pune problema sa locuiesti in apartamentul unde se face renovare, te muti dupa curatenia finala si dupa ce lasi la aerisit non-stop cateva saptamani sa se degaje orice subtante volatile din procesele de renovare si...mobilare.
Exemplu baia, cada este cea originala care a fost re-emailata, mirosul degajat de chimicalele alea nu iese de pe o zi pe alta.

Attached Files



#46
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postu-k, on 13 iunie 2016 - 18:31, said:

Am observat ca in loc sa se apeleze la firme de constructii, sa se faca renoveze uniform, romanul isi renoveaza pe rand,

Te duci sa cumperi imobile si te descurajeaza lucrurile care trebuie reparate, acoperis lasat, cos de exacuare spart, prabusit, lucruri care trebuiau rezolvate.
Ai aflat acum ca doar in Romania unii nu-si repara casele cum vrei tu, la pretul la care vrei tu... Uf-Uf, ce situatie ambarasanta !
Aloo, ia directia Dubai, acolo e totul minunat !

Edited by Quantum, 15 June 2016 - 06:57.


#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Daca pun eu un versus, la baie, te ingrozesti ce a fost.
Din fericire, baia este ok, de cind ne-am mutat, dar cum am spus mai sus cind am explicat motivele, pe parcurs am mai schimbat o cada, baterie la chiuveta si un vas wc cu  bazin cu tot.

#48
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View PostFC72, on 15 iunie 2016 - 06:48, said:

Mie mi-a placut renovarea, chiar daca este mare consumatoare de timp, nervi si bani, rezultatul merita.
In primul rand nu se pune problema sa locuiesti in apartamentul unde se face renovare, te muti dupa curatenia finala si dupa ce lasi la aerisit non-stop cateva saptamani sa se degaje orice subtante volatile din procesele de renovare si...mobilare.
Exemplu baia, cada este cea originala care a fost re-emailata, mirosul degajat de chimicalele alea nu iese de pe o zi pe alta.
Traditional, a picat faianta si in loc sa rezolve problema cu ceva faianta ieftina, a dat cu vopsea auto sau vopsea la 10 lei crem deschis.
Problema cu vopseaua ca se da greu jos, mai ales daca vrei sa salvezi ceva din baie.

Si cat despre ce ai zis cu aerisit, pai eu urmaream galetile cu apa si glet si ma gandeam ca atata apa se duce in mobila sau in tocherie.

View Postcrisstonne, on 14 iunie 2016 - 23:13, said:

Negru ?!
Poate era emo.
Daca gasesti lame multe, era emo  
Citesti pe internet tot felul de faze amuzante, ciudate, apoi te duci sa vezi apartamente, in mintea ta esti atent la orice lucru dubios, ceva ascuns, ca doar esti in Romania. Ajungi la apartamente dubioase, persoane dubioase, cand zic apartamente dubioase ma refer bagate dupa fel si fel de centrale, cand zic persoane dubioase? ma refer persoane care parca ascund ceva, raspund pe ocolite la intrebarile tale, nu au cheie de la toata casa, nu stiu nici ele ce vand.

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Asta cu dubios am vazut si eu, cind am cautat si ce a mai povestit sotia cind mergea cu bunica, ca eu nu prea aveam timp, pe atunci.
Exista si persoane dubioase, care ascund anumite aspecte, altii foarte deschisi.

#50
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Baia aia a fost renovata complet pana si tencuiala s-a dat jos pana la caramida, altfel faianta putea pica.
Uite un alt exemplu de la o alta renovare completa.Mie imi plac cazile de fonta si nu le schimb doar le reconditionez, cred ca este singurul obiect care ramane din vechiul apartament.

Attached Files



#51
otilov

otilov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.06.2014

View PostFC72, on 15 iunie 2016 - 18:10, said:

Baia aia a fost renovata complet pana si tencuiala s-a dat jos pana la caramida, altfel faianta putea pica.
Uite un alt exemplu de la o alta renovare completa.Mie imi plac cazile de fonta si nu le schimb doar le reconditionez, cred ca este singurul obiect care ramane din vechiul apartament.

Foarte frumos! Ati avea si o recomandare legat de reconditionarea cazii? Am vazut anunturi de la unele firme dar nu pot sti daca toate fac la fel de bine.

#52
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
crisstonne - Te surprinde sinceritatea unora, te dezamageste retinerea altora, nu raspund nimic de teama ca nu o sa cumperi.
Si fac o paranteza sa spun de ce s-au pus la mine pe scara senzori de lumina, se fura lumina, ajunsesem de plateam ca si in cazul apei, cum la apa platesti pierderile, de fapt ce se fura cu magnet si compresor, asa la curent plateam pentru aia legati la firele de pe scara.


FC72 - Mie imi plac alea expuse, dar daca a veche este buna? o imbraci cu faianta si gata.

otilov - Da cateva telefoane si cere poze.
Eu am nimerit cada de ceramica, cu toate ca pe langa mine aveau cada de fonta.
Vecinul de langa mine a luat din ziar, sa zic ca a iesit bine, a aplicat email(banuiesc ca email se aplica pe cada de fonta) si a iesit decent, nu arata ca nou, arata mai mult a ceva reparat, dar era ok, a scapat de petele de rugina.

#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Si la noi au pus cu senzor, dar nu ca se fura.

Nu prea am vazut pierderi in ultimul timp, platim rezonabil la intretinere, blocul este anvelopat, tevaraie schimbata la subsol, zona este spalata, nu cioraneala, oameni ok.

#54
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Economia, asta a devenit cel mai bine lucru din romania, economia, senzor pentru lumina, apometre, gigacalorimetre, centrale de apartament, izolare etc...
Cum ziceam, nici la noi, oficial, dar neoficial s-a cautat rezolvarea problemei fara sa zica direct "milogilor, mai lasati dracu ciordeala!"

Am avut si gigacalorimetre, viata trista si sinistra, veneam din frig in frig, trebuia sa tot rotesc la roata aia de ma simteam intr-un film ciudat sf distopie, te gandeai ce dracu de viata daca dimineata te duci direct la robinel sa il inchizi ca tot trebuie sa pleci. Luptai contra la robinet.

Edited by u-k, 15 June 2016 - 22:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate