Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Master Grafica (fara programare?)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

View Postneagu_laurentiu, on 12 iunie 2016 - 07:12, said:

Si unde ai vazut tu sistemul care le face pe toate la standarde inalte ? Ti se ofera o paleta mare de optiuni, ca tu sa ai de unde alege si intelege minime notiuni iar mai departe sa aprofundezi (oricum asta vei face in toata viata profesionala, invatatul nu se opreste aici insa zborul ti l-ai luat de pe acum si poti sa de descurci si fara profesor, doar cu manualul tehnic in fata). Nu cred ca poti concepe o programa de studii avansate prin care sa devii meserias (in multele specializari ale unui domeniu) strict din cursurile oferite si prin medoda "holbandu-ne la tabla" !

Iti ofera o paleta mare inca din generala, continua cu paleta si la liceu si chiar si la facultate. Am ales automatica, multimdia, dintre "Calculatoare, Automatica si informatica aplciata, Electronica, Mecatronica, Robotica". Toate cele enumerate mai devreme sunt specializari in cadrul ACE. Intrebarea mea e urmatoarea: de ce cei de la automatica, multimedia, mecatronica studiaza aceiasi materie pe numele "Mecatronica" ai spune ca celelalte specializari invata mai putin ,cateva chestii de baza; imi pare rau sa te dezamagesc dar este acelasi curs, acelasi examen, dat simultan de toate specializarile enumerate mai devreme. Asta este doar un exemplu, daca mai vrei mai pot enumera.

Sunt de parere ca din moment ce-am ales "multimedia" s-o lasi mai moale cu chimia, fizica, java, c#, c++, php, baze de date si sa mergi mai mult pe materii ce utilizeaza programe in mediul multimedia; ai zice ca se predau chestii de baza, dar chiar e necesar sa pui pe fiecare an 2-3 materii de programare si doar in 2 semestre materie ca grafica, iar restul nebagate in seama de profesori cu neprezentare la laboratoare si chestii de genu.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Amesteci notiunile. Pe de alta parte, ai ales inginerie (desi denumirea facultatii imi lasa impresia de strutocamila) nu alt domeniu unde intra spiritul artistic, e o mare diferenta. Iar ca inginer trebuie sa-ti explici fenomenele, sa le calculezi, sa le garantezi s.a.m.d. Multimedia din perspectiva inginereasca nu poate fi inteleasa fara acea electronica, programare si ce se mai preda acolo. Tu ai dorit grafica de la universitatea de arte sau multimedia din perspectiva operatorului TV sau nici eu nu stiu care de fapt ! Dar cu siguranta nu cea inginereasca. Daca vrei o comparatie, nu poti spune ca doresti aviatie (sa pilotezi avioane in realitate) dar alegand specializari din ingineria aeronautica care se ocupa de proiectarea si constructia mijlocului pe care-l zbori !

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2016 - 12:33.


#21
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
"multimedia" din perspectiva facultatii de ACS inseamna "cum sa programezi motoare de randare, cum sa faci algoritmi pentru prelucrari de imagini, cum sa faci algoritmi pentru prelucrari de sunet, cum sa faci array-uri de senzori pentru interactiunea dintre utilizator si un mediu virtual"... cam in zona asta. cel putin asa ar fi normal.
din perspectiva asta ar trebui sa fie o specializare foarte heavy in teoria semnalelor, programare (C++, DirectX, OpenGL) si in electronica si senzori.
ce se face la universitatea din craiova... este alta poveste.
desi stiu niste profesori excelenti la catedra de Ingineria Sistemelor din Craiova. probabil ca sunt profesori buni si la alte catedre. cred ca este o facultate buna.

Edited by Pollux, 12 June 2016 - 15:19.


#22
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Post1hhgabriel, on 12 iunie 2016 - 01:01, said:

Din treaba asta vreau sa-mi castig o paine. Cred ca notiuni precum palete de culori, imagine artistica s. a. se pot invata la fel de bine pe internet cautand chestii daca-ti dai silinta cu adevarat. Cu niste tutoriale pe masura, poate chiar si niste carti in domeniu poti face linistit acasa exact ceea ce vrei, sa te axezi doar pe asta. Spun asta pentru ca am vazut cum e sistemul de invataman din Romania, iti da de toate, sa ai sa inveti, cantitate si se bazeaza mai putin pe calitate, ori mie nu-mi place asta.

de pe net este ok sa inveti, dar poti sa ajungi doar pana la un anumit nivel.
baietii aia care sunt art-directori la jocurile cu bugete de 200 de milioane de euro, sau fac efectele speciale digitale la Matrix, Hobbit sau Avatar nu invata doar de pe net. au facultati de arta in spate.

la facultatea de foto-video-media nu se da examen nici la pictura nici la desen. examenul consta intr-un portofoliu de vreo 20 de fotografii pe care trebuie sa le arati si sa le argumentezi oral in fata comisiei, un test ad-hoc de fotografie (adica ti se dau cateva obiecte si un studio foto dotat cu aparate, obiective, filtre si lumini, si tu trebuie sa faci o compozitie intr-un timp dat 15-20 de minute) si un interviu oral bazat pe o bibliografie anuntata dinainte (sunt vreo 3 carti din zona artei fotografice si zona semioticii). cel putin asa era acum vreo 5 ani cand ma interesa domeniul... banuiesc ca nu s-a schimbat prea mult. examenul este in toamna si profesorii de acolo organizeaza sesiuni de pregatire cu candidatii pe parcursul verii.
am inteles ca este o facultate slabuta comparand cu surorile ei din occident in sensul ca este deficitara exact la materiile astea din zona "new-media" si "digital". dar notiunile de imagine, compozitie, semiotica, oricum sunt valabile. plus mediul in care te invarti. dupa 18 ani de scoala am ajuns la concluzia ca asta este cel mai important. este o diferenta mare intre a sta intre oameni care nu iti impartasesc pasiunea si a sta intre colegi care iti impartasesc pasiunea si interesele. de fapt de la colegi inveti intotdeauna mai mult decat de la profesori.
poti sa o folosesti ca pe o rampa de lansare spre facultatile din occident, sau spre un master in occident.

Edited by Pollux, 12 June 2016 - 15:51.


#23
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Despre ce vorbim aici? Milioane de euro? Nu asta e scopul meu in viata, sa fac facultati si sa invat pana o sa fac bani de n-o sa mai stiu sa numar. Daca pe viitor voi avea sansa sa ajung mai departe poate voi invata chestii suplimentare, dar in niciun caz sa stau prin facultati, pentru ca inca o data, nu imi place sistemul de invatamant din Romania, nu imi place nimic ce tine de sistemul din Romania.

#24
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Post1hhgabriel, on 12 iunie 2016 - 19:00, said:

Despre ce vorbim aici? Milioane de euro? Nu asta e scopul meu in viata, sa fac facultati si sa invat pana o sa fac bani de n-o sa mai stiu sa numar. Daca pe viitor voi avea sansa sa ajung mai departe poate voi invata chestii suplimentare, dar in niciun caz sa stau prin facultati, pentru ca inca o data, nu imi place sistemul de invatamant din Romania, nu imi place nimic ce tine de sistemul din Romania.

pai si unde iti inchipui ca o sa lucrezi in Romania in 3DStudio Max?
da-i un search pe bestjobs si vezi cate joburi de modelatori 3D si graficieni sunt pe piata... ca sa iti faci o idee.

poate or fi 2-3 posturi pe la Ubisoft in Bucuresti, dar pe posturile alea este concurenta foarte mare. nu cred ca invatand singur o sa faci fata concurentei, pentru ca sunt alti baieti care pe langa faptul ca invata singuri din tutoriale de pe net ca si tine, fac si o facultate de arte, deci au un plus fata de tine.

in plus, o facultate de arte nu este un efort atat de mare pe cat iti inchipui tu. nu este ca la facultatea de automatica unde te fut baietii de dimineata pana seara cu cursuri, seminarii, laboratoare si teme pentru acasa. ai mult mai multa libertate.


eu cred ca este un domeniu foarte frumos, asta care iti place tie, dar este foarte dur. trebuie sa il abordezi profesionist daca vrei sa traiesti din asta. sa iti propui sa atingi cele mai inalte standarde din domeniu. cam asa sunt toate ramurile artistice.


in inginerie este mai simplu. poti sa o faci si mai mediocru, pentru ca intotdeauna se gaseste un post de inginer de mentenanta la o fabrica sau un post de programator php la un dezvoltator de situri, deci iti permite sa traiesti din ea si fara sa fii creme de la creme.

Edited by Pollux, 12 June 2016 - 19:14.


#25
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Roman fiind, obisnuit cu putinul, orice salariu decent(pentru ei) in strainatate o sa fie multumitor cred. E bataie la Ubisoft si in Craiova, stiu cum e, ai dreptate. Nu ramane decat sa continui ceea ce fac, ma bazez pe faptul ca-mi place ceea ce fac, si-o sa tot fac si-o sa tot fac.

#26
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
succes!

#27
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Multam frumos pentru timpul acordat! Toate cele bune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate