Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Master Grafica (fara programare?)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Salut, stiu ca titlul suna cam prostesc, dar am vrut sa fie cat mai la obiect.
Anul asta termin facultatea ACE (Automatica, Calculatoare si Electronica), specializarea Ingineria Sistemelor Multimedia. Nu mi-a placut si nu-mi place programarea, de asta am si ales ramura "Multimedia", am avut parte de putina programare.
Am refuzat sa invat ceva ce nu inteleg, m-am gandit ca daca merg pe Grafica si atat o sa fie bine, insa nu e chiar asa, observ ca Grafica este legata destul de mult de programare. Asta observ acum cand m-am uitat de master si locuri de munca.

Am citit cate ceva despre masterul in cadrul facultatii de Automatica din Bucuresti "Grafica, Multimedia si Realitate Virtuala" asta ar fi cea mai apropiata de ce caut eu, cred (astept ideile si optiunile celor mai mari care au trecut prin ce vreau eu sa urmez). Cu toate acestea vad in examenul de admitere pe langa Grafica si notiuni de baze de date, programare, iar eu nu prea le stapanesc. As vrea sa stiu in ce masura se cer notiunile de baze de date si programare, avand in vedere ca puntul meu forte este modelarea 3D (3DS MAX) urmat de Photoshop unde nu am o asa mare experienta ca-n 3dsmax dar ma pot descurca si pot invata lucruri noi usor.
Ce master imi recomandati sa urmez, am citit in unele parti ca ar fi bine sa urmez pe o alta ramura decat ce-am studiat in facultate, oportunitati mai mari de angajare, desi parerea mea este ca licenta e baza si nu masterul.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dude, ce intelegi tu prin grafica? Se pot intelege doua lucruri:

1. photoshop si modelare 3d, UX.
2. crearea de jocuri (2d, 3d)

Abordarea 1 presupune talent artistic, deci cel mai bine faci o facultate de arte, si cursuri in plus care acopera acele putine aspecte tehnice de care ai nevoie. Orice prost stie sa dea cu clicu in programe ca photoshop sau 3d studio max - putini au insa talent artistic.

Abordarea 2 inseamna programare, deci cel mai bine faci o facultate tehnica (automatica, calculatoare, etc), si programare.

Tu nu ai dilema cu master, licenta, whatever, tu ai fost confuz inca din anul 1 de facultate. Ai ales-o gresit.

Parerea mea e ca trebuia sa te duci la facultatea de mazgalituri (arte plastice), daca nu iti placea programarea. Acolo ai fi putut sa iti pui in aplicare tot talentul tau artistic de care ai nevoie in photoshop si ce alte programe mai exista.

Ori alba, ori neagra. Ori ai un creier analitic, ori unul creativ. Ambele nu se poate. Fiecare creier foloseste mai mult fie jumatatea stanga, fie jumatatea dreapta.

Cum iesi din mocirla in care te afli? Buna intrebare. Certa e lectia de viata: data viitoare casca ochii mai bine.

Stiu, stiu, nu ti-am spus ce voiai sa auzi, am fost dur. Nu te smiorcai, viata e dura. Cand nu casti ochii, suporti consecintele. Fii barbat.

Edited by OriginalCopy, 11 June 2016 - 20:13.


#3
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Spre abordarea 1 tind, ma consider oarecum "norocos" avand in vedere ca majoritatea colegilor sunt in aceiasi situatie ca mine insa eu pe langa ei stiu si ceva grafica, ei nu.
Tot ce pot face este sa-mi extind gama de programe 2d si 3d, sa invat mai multe chestii, totul pe cont propriu, facultatea nu te invata, ci doar iti zice sa inveti, intr-un fel sau altul.

#4
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostOriginalCopy, on 11 iunie 2016 - 20:01, said:

Dude, ce intelegi tu prin grafica? Se pot intelege doua lucruri:
1. photoshop si modelare 3d, UX.
2. crearea de jocuri (2d, 3d)
Photoshop si softul de modelare 3d nu necesita programatori cu cunostinte de grafica pe calculator pentru a le dezvolta ?

Edited by halflife, 11 June 2016 - 20:40.


#5
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
halflife, nu cred ca le pui bine pe toate la un loc...

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Post1hhgabriel, on 11 iunie 2016 - 20:35, said:

Spre abordarea 1 tind, ma consider oarecum "norocos" avand in vedere ca majoritatea colegilor sunt in aceiasi situatie ca mine insa eu pe langa ei stiu si ceva grafica, ei nu.
Tot ce pot face este sa-mi extind gama de programe 2d si 3d, sa invat mai multe chestii, totul pe cont propriu, facultatea nu te invata, ci doar iti zice sa inveti, intr-un fel sau altul.
E pacat ca ti-ai irosit timpul cu tampenii tehnice. Facultatea putea fi pentru tine timpcul in care pictezi pe hartie (sau in lut / 3d) si iti slefuiesti talentul artistic.

Modul in care faci bani apoi prin asta, adica mediul de "stocare" (aici: digital, cu programe ca photoshop sau 3d studio max) e cel mai mic detaliu. Dupa cum am spus, orice prost poate invata sa dea acele cateva clicuri in programe ca photoshop.

Deci da, baga tare, invata programele, sculpteaza in lut, lemn, picteaza in ulei, fa ce trebuie sa faci ca sa devii bun, si apoi fa-ti o "mapa" cu proiecte. Fa o expozitie gratuita, asta va impresiona la CV.

Hartia de la facultate nu conteaza.

Bafta!

#7
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
vezi totusi ca in photoshop sau altele trebuie sa stii sa lucrezi cu layere si alte chestii....daca te incurca atunci treci pe pictura pe panza caci calculatorul nu ar fi potrivit pentru tine...asa ca depinde de tine...daca intelegi meniul si le ai cu engleza ai putea face treaba ....daca nu atunci varianta pe panza

#8
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
nu e un master, dar iti da o calificare in domeniul pe care il vrei: http://bucharest.sae.edu/en-gb/home/

#9
gyan338

gyan338

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.09.2011
Salut,

Arunca un ochi si peste masterul Universitatii Bucuresti in algebra si geometrie, daca tinzi mai mult spre grafica realista decat spre cea artistica.

#10
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

View PostOriginalCopy, on 11 iunie 2016 - 20:57, said:

E pacat ca ti-ai irosit timpul cu tampenii tehnice. Facultatea putea fi pentru tine timpcul in care pictezi pe hartie (sau in lut / 3d) si iti slefuiesti talentul artistic.

Modul in care faci bani apoi prin asta, adica mediul de "stocare" (aici: digital, cu programe ca photoshop sau 3d studio max) e cel mai mic detaliu. Dupa cum am spus, orice prost poate invata sa dea acele cateva clicuri in programe ca photoshop.

Deci da, baga tare, invata programele, sculpteaza in lut, lemn, picteaza in ulei, fa ce trebuie sa faci ca sa devii bun, si apoi fa-ti o "mapa" cu proiecte. Fa o expozitie gratuita, asta va impresiona la CV.

Hartia de la facultate nu conteaza.

Bafta!

Asta am in minte, voi lucra si voi lucra pana cand voi reusi. Nimic nu vine usor, 1-2 ani cu munca strict pe aceste programe zic ca o sa iasa ce trebuie.

View Postvyctoras1985, on 11 iunie 2016 - 21:59, said:

vezi totusi ca in photoshop sau altele trebuie sa stii sa lucrezi cu layere si alte chestii....daca te incurca atunci treci pe pictura pe panza caci calculatorul nu ar fi potrivit pentru tine...asa ca depinde de tine...daca intelegi meniul si le ai cu engleza ai putea face treaba ....daca nu atunci varianta pe panza
daca le aveam cu pictura ma duceam la arta, nu sunt anti talent dar prefer mediul digital. Layere? serios? asta era dificultatea? Majoritatea programelor lucreaza cu layere.
Am ca scop sa ma angajez in strainatate in domeniu.

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
vezi ca la universitatea nationala de arte din bucuresti au niste sectii apropiate de ceea ce cauti tu: una de grafica si alta de foto-video-media.

cred ca esti suficient de tanar incat sa iti permiti sa mai faci o facultate... nu este o tragedie.

partea proasta este ca pe a doua trebuie sa o platesti, tu stii care ti-e situatia familiala si financiara...

#12
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Diploma e superficiala, ceea ce stii conteaza, si vreau sa raman pe treaba asta si cu timpul o sa devin suficient de bun incat sa ma angajez.

#13
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Post1hhgabriel, on 11 iunie 2016 - 23:22, said:

Diploma e superficiala, ceea ce stii conteaza, si vreau sa raman pe treaba asta si cu timpul o sa devin suficient de bun incat sa ma angajez.

orice meserie se poate face in doua moduri:
- ca tehnician
- ca expert

daca inveti singur programele astea o sa poti sa ajungi un bun tehnician. o sa ai deasupra ta un sef ierarhic expert care sa iti spuna ce sa faci, iar tu o sa faci.
dar daca visezi sa ajungi la un moment dat in viata la stadiul de expert atunci trebuie sa inveti intr-un sistem organizat.
de exemplu in domeniul asta pe care ti l-ai ales nu este suficient sa stii cum se modeleaza in 3DSMax, trebuie sa ai niste notiuni artistice ca sa decizi ce este si ce nu este ok in materie de compozitie, palete de culori, imagine artistica si alte chestii de genul asta. treburile astea le inveti la facultati de arte.

ambele cai sunt onorabile.
depinde de tine sa te gandesti pana unde vrei sa mergi in cariera. si de asemenea depinde si de alte circumstante.

trebuie de asemenea sa decizi de ce vrei sa faci asta.
vrei sa faci asta ca hoobby? daca da, atunci care este meseria din care vrei sa iti castigi painea?
vrei sa faci asta ca profesionist in domeniu astfel incat sa castigi suficient incat sa intreti o familie?

Edited by Pollux, 11 June 2016 - 23:41.


#14
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Din treaba asta vreau sa-mi castig o paine. Cred ca notiuni precum palete de culori, imagine artistica s. a. se pot invata la fel de bine pe internet cautand chestii daca-ti dai silinta cu adevarat. Cu niste tutoriale pe masura, poate chiar si niste carti in domeniu poti face linistit acasa exact ceea ce vrei, sa te axezi doar pe asta. Spun asta pentru ca am vazut cum e sistemul de invataman din Romania, iti da de toate, sa ai sa inveti, cantitate si se bazeaza mai putin pe calitate, ori mie nu-mi place asta.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Post1hhgabriel, on 12 iunie 2016 - 01:01, said:

sistemul de invataman din Romania, iti da de toate, sa ai sa inveti, cantitate si se bazeaza mai putin pe calitate, ori mie nu-mi place asta
Si unde ai vazut tu sistemul care le face pe toate la standarde inalte ? Ti se ofera o paleta mare de optiuni, ca tu sa ai de unde alege si intelege minime notiuni iar mai departe sa aprofundezi (oricum asta vei face in toata viata profesionala, invatatul nu se opreste aici insa zborul ti l-ai luat de pe acum si poti sa de descurci si fara profesor, doar cu manualul tehnic in fata). Nu cred ca poti concepe o programa de studii avansate prin care sa devii meserias (in multele specializari ale unui domeniu) strict din cursurile oferite si prin medoda "holbandu-ne la tabla" !

#16
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
in principiu depinde si de cat de des la propriu se reediteaza programa. pentru ca in fiecare an apare ceva nou ce trebuie trecut in cursuri. asa incat cand ajungi pe meserie de multe ori observi ca ce ai invatat la faculta e deja depasit

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Post1hhgabriel, on 11 iunie 2016 - 23:09, said:

daca le aveam cu pictura ma duceam la arta, nu sunt anti talent dar prefer mediul digital.
Nici la desen (pe hartie)?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvyctoras1985, on 12 iunie 2016 - 07:16, said:

cand ajungi pe meserie de multe ori observi ca ce ai invatat la faculta e deja depasit
Bazele/fundamentele nu se schimba asa usor iar acestea ajuta la intelegerea manualului tehnic specific unui instrument folosit in productie. Nu faci facultate pentru un instrument / o unealta !

View Post1hhgabriel, on 11 iunie 2016 - 23:09, said:

daca le aveam cu pictura ma duceam la arta, nu sunt anti talent dar prefer mediul digital
Arta din poveste nu inseamna strict pictura ci inclusiv grafica de care vorbesti. Ca-i digital ori creion nu conteaza asa mult, vorbim doar de un instrument in fond (necesar, nimic de zis) ori nu in el sta esenta graficianului.

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2016 - 09:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate