Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

magazin online vinuri & cafea - accize?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
J-Dawg

J-Dawg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.04.2007
Buna ziua.

Doresc sa imi deschid un magazin online de vinuri & cafea.
Va rog sa ma ajutati cu informatii/sfaturi. Ce "conditii" ar trebui sa indeplineasca SRL-ul pentru a desfasura aceasta activitate?
Detin deja un SRL (microintreprindere) infiintat in ianuarie 2013 al carui unic asociat sunt; SRL ce nu a avut niciun angajat pana acum.
Activitatea principală a acestuia este:
6209 - Alte activități de servicii privind tehnologia informației

Tip sediu: Terti
Activități desfășurate în afara sediului social și a sediilor secundare (CAEN REV. 2):
6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
6201 - Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
6209 - Alte activități de servicii privind tehnologia informației
Actul constitutiv este "standard" si contine toate codurile CAEN. Ar trebui sa autorizez un alt cod?
Motivul pentru care as dori sa folosesc aceasta entitate si sa nu infiintez alt SRL este ca as dori sa folosesc profitul raportat pana acum ca si capital de lucru pentru acest site.
Furnizorii mei sunt din UE (pentru moment; ulterior vor fi si din afara UE). SRL-ul este platitor de TVA si inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Vinurile pe care le voi vinde pe site au alcoolemie sub 11% si din ce stiu eu (va rog sa ma corectati daca gresesc) nu sunt accizabile si nu trebuie sa am antrepozit fiscal.
Nu stiu in schimb nimic despre cafea - care este 'statutul' ei privind accizele.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

O zi buna!

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ai nevoie de cod CAEN 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

#3
J-Dawg

J-Dawg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.04.2007

View PostMichidoo, on 11 iunie 2016 - 18:38, said:

ai nevoie de cod CAEN 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

Multumesc pentru raspuns. Banuiam acest lucru. In schimb nu imi e clar deloc cum e cu accizele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate