Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Recomandări pt. vacanță în România,la munte.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Vrem să mergem la munte cu copilul ( are 12 ani ) . Am fost în 2014 la Bușteni,a fost ok. Aer curat,liniște,grătar,în curtea vilei , plimbări prin împrejurimi cu mașina. Am vrea să mergem și în altă parte,sejur de 4 nopți. Pe unde ați fost , la munte , și va plăcut ?

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Deci tu in toata viata ta ai fost doar la Busteni ? Spune ce vrei de la un concediu , gratar aer curat si plimbari poti face in orice sat din tara !

#3
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 FAP, on 08 iunie 2016 - 21:31, said:

Deci tu in toata viata ta ai fost doar la Busteni ? Spune ce vrei de la un concediu , gratar aer curat si plimbari poti face in orice sat din tara !
Ce vrea orice orasean cu aere de turist obosit,un parculet in fata blocului,la asta se reduce "muntele" pt oraseni,fereasca sfantul sa nu gaseasca conditii de 7 stele si masina la scara sa il plimbe de colo colo.

Edited by Lup_Victor, 08 June 2016 - 21:41.


#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
te cazezi in zona bran moeciu, si faci vizite, te duci la Rasnov, Zarnesti rezervatia de ursi,  Parcul Piatra Craiului cu un traseu usor la Cabana la Curmatura, si desigur Cheile Dambovicioarei cu pestera din dotare. o sa fie super, si nici nu te costa mare lucru.

Edited by joseph_lacroix, 08 June 2016 - 21:46.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este mult prea vaga cerinta ta.
In general poti sa eviti Valea Prahovei. Poti sa mergi la Vatra Dornei, sau Slanic Moldova, ori Lacul Oasa, sau Valea Ariesului, ori Ranca sau Voinesti. Sunt o gramda de 'minunatii' in tara asta.

Edited by pasilla, 08 June 2016 - 21:49.


#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 joseph_lacroix, on 08 iunie 2016 - 21:45, said:

te cazezi in zona bran moeciu, si faci vizite, te duci la Rasnov, Zarnesti rezervatia de ursi,  Parcul Piatra Craiului cu un traseu usor la Cabana la Curmatura, si desigur Cheile Dambovicioarei cu pestera din dotare. o sa fie super, si nici nu te costa mare lucru.
Pai si GRATARU' ? GRATARU' ? Plimbarea ...nu e trekking sau drumetie !!! Sa nu ii recomandati Fagarasii sau Retezat !

Edited by FAP, 08 June 2016 - 21:52.


#7
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 04.09.2013
Joaca-te pe site-ul asta si fa-ti singur vacanta, nu ti-o facem noi. Tu stii mai bine ce vrei.

http://www.turistcen...rist-in-romania

#8
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008

 wld-ro, on 08 iunie 2016 - 21:51, said:

Joaca-te pe site-ul asta
http://www.turistcen...rist-in-romania
dar sa nu caute statiunea voineasa in mehedinti! Posted Image

#9
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

 FAP, on 08 iunie 2016 - 21:31, said:

Deci tu in toata viata ta ai fost doar la Busteni ? Spune ce vrei de la un concediu , gratar aer curat si plimbari poti face in orice sat din tara !
  Având în vedere că 11 luni jumate pe an și eu și soția lucrăm în cel mai mare și gălăgios mall din București , dorim liniște,dar să și avem posibilitatea seara să ne plimbăm și să putem oferi fetiței ceva plăcut,agrement,gen cum e la Bușteni pârtia Kalinderu , vara au săniile acelea, o terasă unde să te relaxezi seara la un suc, etc . Cam asta vrem. Să putem alterna momente de liniște cu ceva funny . Și de grătar nu trebuie să râdă nimeni. Ultimul l-am făcut în 2014 când am fost la Bușteni. Așa că, ne-ar face plăcere.

#10
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Vatra Dornei, Câmpulung Moldovenesc, Gura Humorului. Bucovina e de vis, dacă vrei liniște și oameni altfel.

Edited by KurtKnispel, 08 June 2016 - 22:19.


#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 gerys, on 08 iunie 2016 - 22:16, said:

Având în vedere că 11 luni jumate pe an şi eu şi soţia lucrăm în cel mai mare şi gălăgios mall din Bucureşti , dorim linişte,dar să şi avem posibilitatea seara să ne plimbăm şi să putem oferi fetiţei ceva plăcut,agrement,gen cum e la Buşteni pârtia Kalinderu , vara au săniile acelea, o terasă unde să te relaxezi seara la un suc, etc . Cam asta vrem. Să putem alterna momente de linişte cu ceva funny . Şi de grătar nu trebuie să râdă nimeni. Ultimul l-am făcut în 2014 când am fost la Buşteni. Aşa că, ne-ar face plăcere.
Atunci ...pretentiile voastre sunt minime ! Cauta si tu pe net agro-turism !

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gerys, on 08 iunie 2016 - 22:16, said:

Având în vedere că 11 luni jumate pe an şi eu şi soţia lucrăm în cel mai mare şi gălăgios mall din Bucureşti , dorim linişte,dar să şi avem posibilitatea seara să ne plimbăm şi să putem oferi fetiţei ceva plăcut,agrement,gen cum e la Buşteni pârtia Kalinderu , vara au săniile acelea, o terasă unde să te relaxezi seara la un suc, etc . Cam asta vrem. Să putem alterna momente de linişte cu ceva funny . Şi de grătar nu trebuie să râdă nimeni. Ultimul l-am făcut în 2014 când am fost la Buşteni. Aşa că, ne-ar face plăcere.

Cred ca este cea mai deprimanta postare pe care am citit-o pana acum pe SP.

#13
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

 pasilla, on 08 iunie 2016 - 22:30, said:



Cred ca este cea mai deprimanta postare pe care am citit-o pana acum pe SP.
  Ai perfectă dreptate. Dar ce să facem ? Salariile pe care le luăm sunt mulțumitoare , cu mult mai bune decât în alte locuri. Tot pt. copil ținem joburile astea solicitante. Crezi că mie îmi e ușor cu doar 10 zile de liber pe an ? Dar ce să fac ? Cam asta e ! Sacrificiul părinților pt. copil. Cel puțin fata ne face bucurii,e cuminte,învață,e olimpică.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gerys, on 08 iunie 2016 - 23:00, said:

Ai perfectă dreptate. Dar ce să facem ? Salariile pe care le luăm sunt mulţumitoare , cu mult mai bune decât în alte locuri. Tot pt. copil ţinem joburile astea solicitante. Crezi că mie îmi e uşor cu doar 10 zile de liber pe an ? Dar ce să fac ? Cam asta e ! Sacrificiul părinţilor pt. copil. Cel puţin fata ne face bucurii,e cuminte,învaţă,e olimpică.

Nu pot sa iti dau solutii, dar poate gasiti voi. Ganditi-va ! O sa va intrebati peste 20 de ani unde este viata voastra, ce ati facut cu ea.
Stiu ca traim vremuri imposibile, dar aveti grija !

#15
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

 pasilla, on 08 iunie 2016 - 23:09, said:



Nu pot sa iti dau solutii, dar poate gasiti voi. Ganditi-va ! O sa va intrebati peste 20 de ani unde este viata voastra, ce ati facut cu ea.
Stiu ca traim vremuri imposibile, dar aveti grija !
  Mulțumesc de sfat ,ne-am gândit și noi la astea,dar nu vezi cum e în jungla asta capitalistă ? Dacă nu ai avut de la mama și tata , ca să fii cât de cât pe linia de plutire trebuie să te sacrifici total. Dacă mai ai și un copil... adio vise.

#16
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 gerys, on 08 iunie 2016 - 22:16, said:

Având în vedere că 11 luni jumate pe an şi eu şi soţia lucrăm în cel mai mare şi gălăgios mall din Bucureşti , dorim linişte,dar să şi avem posibilitatea seara să ne plimbăm şi să putem oferi fetiţei ceva plăcut,agrement,gen cum e la Buşteni pârtia Kalinderu , vara au săniile acelea, o terasă unde să te relaxezi seara la un suc, etc . Cam asta vrem. Să putem alterna momente de linişte cu ceva funny . Şi de grătar nu trebuie să râdă nimeni. Ultimul l-am făcut în 2014 când am fost la Buşteni. Aşa că, ne-ar face plăcere.
Chestiile astea se pot face si la Ciorogarla,daca vrei sa experimentezi ceva cu adevarat diferit iesi din paradigma "relaxare la terasa",mergi undeva la o cabana/casa/minipensiune rurala,ceva prin Maramures de exemplu.

Copilul se bucura de prezenta voastra si natura,simpla observare a animalelor e suficienta,nu trebuie sa il plimbati cu trasuri si sanii.

(Daca doriti neaparat,pt 10 lei va plimba orice satean putintel prin imprejurimi.)

Edited by Lup_Victor, 08 June 2016 - 23:44.


#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Iti dau o iodee, desi e cam departe de Bucuresti. Marisal-Cluj. E o zona superba, linistita, aer curat, tot ce vrei. Am fost asta-vara la o pensiune acolo, am mancat cea mai naturala mancare de cand mergeam la bunica-mea la tara. In plus e la vreo 30 km de Cluj, puteti sa vizitati orasul, iar o zi neaparat sa vca alocati pentru Turda (salina si Cheile Turzii). Numai sa nu nimeriti cand e Untold, ca numai liniste n-o sa aveti in Cluj :D

#18
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

 joseph_lacroix, on 08 iunie 2016 - 21:45, said:

te cazezi in zona bran moeciu, si faci vizite, te duci la Rasnov, Zarnesti rezervatia de ursi,  Parcul Piatra Craiului cu un traseu usor la Cabana la Curmatura, si desigur Cheile Dambovicioarei cu pestera din dotare. o sa fie super, si nici nu te costa mare lucru.
  Interesant. O idee bună. O să mă uit și eu pe net.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate