Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

doar un hambar

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#37
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
poze de ieri, s-a retrasat si sapat fundatia, iar aseara nici nu najusesem bine la teren ca a inceput ploaia, nu mai support ploile astea, sper sa se potoleascaPosted Image



intrebare: e necesar (util) sa impermeabilizez betonul din fundatie +placa de la statie, ati mai facut ? cred ca am mai citit undeva cred, dar nu imi mai aduc aminte la cine

Attached Files



#38
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Cum se uita toate casele alea la tine :) vei fi ca la estrada :)).
Betonul vine cu reteta gata de la statie, trebuie sa stabilesti cat si ce cantitate de aditiv [Hyseal, sau ce or mai avea] iti trebuie la planul tau.

#39
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postdell99, on 14 iunie 2016 - 09:50, said:

Cum se uita toate casele alea la tine Posted Image vei fi ca la estrada Posted Image).
Betonul vine cu reteta gata de la statie, trebuie sa stabilesti cat si ce cantitate de aditiv [Hyseal, sau ce or mai avea] iti trebuie la planul tau.
da, ma gandesc la colega mea ce sta in Rosu si si-a ridicat peste gard inca unul cu plasa verde ... de acea am pus si terasa pe laterala...
nu stiu ce fel de adeziv au, am inteles ca costa cam 15 lei/mc asa ca nu cred ca e Hyseal ca asta parca e ceva mai  scump

#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postbleumarin10, on 14 iunie 2016 - 09:40, said:

intrebare: e necesar (util) sa impermeabilizez betonul din fundatie +placa de la statie, ati mai facut ? cred ca am mai citit undeva cred, dar nu imi mai aduc aminte la cine
Necesar...depinde de amplasament...la ce adancime e apa ...in studiul geo au dat de apa?
Util - cu siguranta ...iti iei o grija de pe cap. plus ca am facut o comparatie pe ceva jurnal (nu mai stiu unde..poate colegii te ajuta cu un link) si Hyseal vs izolatie clasica iesi la acelasi pret...

View Postbleumarin10, on 14 iunie 2016 - 10:10, said:

nu stiu ce fel de adeziv aditiv au, am inteles ca costa cam 15 lei/mc asa ca nu cred ca e Hyseal ca asta parca e ceva mai  scump
Nu stiu ce aditiv iti dau aica la 15 lei/mc...eu recomand Hyseal...sunt vreo 2-3 useri de pe forum care l-au folosit...dintre ei iti amintesc de pcode si vali1900....

#41
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
sorry, din viteza am scris gresit Posted Image
am sa citesc la colegi, merci

#42
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Spor la treaba si abia astept s-o vad terminata! Intre timp, m-am abonat la jurnalul tau.

Mare bucurie am cand vad case ce ... nu numai ca ies din tiparele obisnuite, dar mai sunt si de bun gust; dupa gustul meu, evident Posted Image

Nu, nu este usor sa spargi tiparele si pentru asta vei avea nevoie de nervi de fier; crede-ma! Ca norocu' aici, pe forum, vei gasi si oameni care sa te sustina, care sa te inteleaga.
In cazul meu, abia ce se teraseaza platformele pentru casa, respectiv garaj / anexa, dar stiu deja ce greu e sa te faci inteleasa cand propui o directie ... un pic altfel. Fie ca e vorba de design, de principii de proiectare sau de materiale de constructie ... nu conteaza! Multi vor dori sa-ti "impartaseasca" din experienta lor.
Din partea mea mergi inainte cu acoperisul fara streasina, cu tabla faltuita Posted Image si cu burlanele rectangulare!

Daca ai timp si chef, poti vedea cum altii au construit o casa la care m-a dus gandul imediat de cum am vazut pozele tale. Si eu s-au luptat cu pererile celor din jur Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Av8VL2DaE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Ce mi-a placut emisiunea asta...
Si "Case pe coastele Australiei", daca ati vazut.

#44
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDIY, on 14 iunie 2016 - 18:37, said:

Spor la treaba si abia astept s-o vad terminata! Intre timp, m-am abonat la jurnalul tau.

Mare bucurie am cand vad case ce ... nu numai ca ies din tiparele obisnuite, dar mai sunt si de bun gust; dupa gustul meu, evident Posted Image

Nu, nu este usor sa spargi tiparele si pentru asta vei avea nevoie de nervi de fier; crede-ma! Ca norocu' aici, pe forum, vei gasi si oameni care sa te sustina, care sa te inteleaga.
In cazul meu, abia ce se teraseaza platformele pentru casa, respectiv garaj / anexa, dar stiu deja ce greu e sa te faci inteleasa cand propui o directie ... un pic altfel. Fie ca e vorba de design, de principii de proiectare sau de materiale de constructie ... nu conteaza! Multi vor dori sa-ti "impartaseasca" din experienta lor.
Din partea mea mergi inainte cu acoperisul fara streasina, cu tabla faltuita Posted Image si cu burlanele rectangulare!

Daca ai timp si chef, poti vedea cum altii au construit o casa la care m-a dus gandul imediat de cum am vazut pozele tale. Si eu s-au luptat cu pererile celor din jur Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Av8VL2DaE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
multumesc frumos de incurajari si restul
noi suntem mai batranei, adica nu tocmai tineri si am mai avut tentative de construire/cumparare casa
suntem din cei care cateodata se arunca cu capul inainte (eu fiind sefulPosted Image ) , ca sa incepem casa am vandut apartamentul si acum stam cu chirie, dar nu vreau sa ma grabesc foarte tare, as vrea sa ma mut in primavara
mai am si alte fixuri, in toamna sa o tencuiesc doar si sa ai pun vata bazaltica in primavara pe exterior, trebuie sa ma gandesc si la trotuare (vreau cat mai putin beton sau macar turnat in alte forme nu snur continuu in jurul casei
scara o vreau cu mana curenta la perete si un geam/ceva plexi-tranparent la partea exterioara
hai ca am vb prea mult... si m-i se arde si mancarea

#45
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
ps: canalul asta despre case era preferatul meu acum cativa ani cand il dadeau prin cabluPosted Image

#46
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbleumarin10, on 14 iunie 2016 - 20:16, said:

[...]
noi suntem [...] nu tocmai tineri [...] suntem din cei care cateodata se arunca cu capul inainte (eu fiind sefulPosted Image ) [...] mai am si alte fixuri [...] vreau cat mai putin beton [...] scara o vreau cu mana curenta la perete [...]

De-aia nu am eu nevoie sa deschid jurnal aici; scriu altii exact ca pentru mine Posted Image

View Postbleumarin10, on 14 iunie 2016 - 20:16, said:

hai ca am vb prea mult... si m-i se arde si mancarea

Nu. Nope. Nu din punctul meu de vedere. Tine-ne la curent.

#47
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbleumarin10, on 14 iunie 2016 - 20:32, said:

ps: canalul asta despre case era preferatul meu acum cativa ani cand il dadeau prin cabluPosted Image

Eu iubesc cu patima Grand Designs. Iar Kevin McCloud are un loc foarte special in inima mea. Dupa mine, nu este vorba numai de constructiile in sine, ci si de devotamentul fata de o idee, de un mod anumit - englezesc! - de comunicare, de perseverenta (Mimi si acoperisul ei verde, pentru care a pus 6000 de rasaduri (!!) din flora spontana din curte e - de departe - favorita mea la capitolul asta!) si de bun gust.
Vizionez si re-vizionez si ras-vizionez (de am lasat urme adanci in bandwidth pe directia asta Posted Image ) emisiunea pe youtube, unde sunt aproape toate sezoanele / episoadele.

Acu', ca am adus vorba, o s-o mentionez si pe Sarah Beeny cu ale ei "Help! My House Is Falling Down" si "Double Your House for Half the Money"; tot pe youtube. Am aflat multe chestii din emisiunile ei; chiar chestii mai neobisnuite.

Edited by DIY, 15 June 2016 - 01:49.


#48
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
eu stau cam prost cu timpul...si in capul meu sunt ganduri in n directii
as vrea sa intreb pe cei mai cunoscatori: as vrea ca tavanul din living sa il las ciment apparent (adica cum rezulta din turnare), problema
e ce sa un pe fundul cofrajului de scanduri? m-am gandit la ceva PFL lucios pe o parte, are numai gativa mm (ce se foloseste la spate de dulapuri),
credeti ca ar merge?
si as mai avea o problema cu golurile pt lumini, ar trebui sa las spatiile de la turnare
idei?

ceva de genu
http://www.houzz.com...ary-living-room

multumesc anticipat

#49
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
tu vrei...dar constructorul ce parere are/va avea?
Asemena grad de finisare al tavanului se obtine numai cu echipe si materiale premium...nu merge cu oricine...astept cu maxim interes rezultatul final.

#50
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
eu ma gandeam ca daca pun un material lucios ce nu adera usor la beton si eventual il sigilez intre placi cu ceva (silicon?), laptele de ciment ramane acolo si suprafata e mai fina/lucioasa nu ca atunci cand scandura absoarbe din laptele de ciment si suprafata rezultata de rugoasa
daca nu iese cum trebuie il acopar eventual, stiu ca sunt niste tehnici mai avansate , intrebam daca asa mai neprofesional sunt sanse sa iasa ceva

#51
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Cam asta-i metoda prin care se fac blaturile de beton pentru bucatarii sau bai; cu melamina, nu PFL. Nu va fi simplu sa construiesti o placa de melamina de suprafata camerei, cu rosturi invizibile, pentru turnare. Nu imposibil, dar ... delicat.
Cat despre golurile pentru lumini, e simplu: se pozeaza tuburi de protectie inainte de turnare. Cu traseele electrice e un picut mai complicat. Ori le tragi in pardosela nivelului superior, ori le lasi aparente ... ca in loft-urile din New York. Mai exista si varianta in care incorporezi la turnare, in placa atat de bibilita, tuburile pentru trasee. Dar asta este, din nou, o chestiune delicata.

Ca parere personala, pentru o suprafata lisa, nu m-as complica in felul acesta. As opta pentru o turnare obisnuita si as obtine suprafata asta neteda printr-o tencuiala din ciment, care sa arate ca betonul. De obicei, pafoanele "expuse" (exposed concrete ceilings) sunt lasate asa tocmai ca sa se vada si sa se puna in evidenta imperfectiunile din turnare.

Edited by DIY, 15 June 2016 - 17:26.


#52
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDIY, on 15 iunie 2016 - 17:25, said:

Cam asta-i metoda prin care se fac blaturile de beton pentru bucatarii sau bai; cu melamina, nu PFL. Nu va fi simplu sa construiesti o placa de melamina de suprafata camerei, cu rosturi invizibile, pentru turnare. Nu imposibil, dar ... delicat.
Cat despre golurile pentru lumini, e simplu: se pozeaza tuburi de protectie inainte de turnare. Cu traseele electrice e un picut mai complicat. Ori le tragi in pardosela nivelului superior, ori le lasi aparente ... ca in loft-urile din New York. Mai exista si varianta in care incorporezi la turnare, in placa atat de bibilita, tuburile pentru trasee. Dar asta este, din nou, o chestiune delicata.

Ca parere personala, pentru o suprafata lisa, nu m-as complica in felul acesta. As opta pentru o turnare obisnuita si as obtine suprafata asta neteda printr-o tencuiala din ciment, care sa arate ca betonul. De obicei, pafoanele "expuse" (exposed concrete ceilings) sunt lasate asa tocmai ca sa se vada si sa se puna in evidenta imperfectiunile din turnare.
Tuburile asa ma gandeam sa le pun si eu pt. lumini (ceva spoturi puternice) si firele ulterior prin pardoseala etajului, o sa vad ce zice si constructorul despre asta...

#53
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Mie nu mi se pare deloc finisat tavanul ala din Houzz. Mi se pare ca s-a turnat pe scanduri si tavanul a fost lasat asa cum a iesit, eventual putin slefuite rosturile.
Foarte interesant, de altfel.

Edited by cumparator, 15 June 2016 - 19:24.


#54
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postcumparator, on 15 iunie 2016 - 19:22, said:

Mie nu mi se pare deloc finisat tavanul ala din Houzz. Mi se pare ca s-a turnat pe scanduri si tavanul a fost lasat asa cum a iesit, eventual putin slefuite rosturile.
Foarte interesant, de altfel.
da, oricum vreau sa incerc am inceput sa citesc un document despre betoane aparente , incerc sa il postez mai jos, oricum sunt multe variante de materiale ca si cofraj, citind parca nu bat asa mult campii cu ce vreau (sunt mai multe metode descrise inclusiv cu scanduri)
https://danmihalake...._c_122_1989.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate