Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

doar un hambar

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 cumparator, on 08 iunie 2016 - 11:19, said:

Aerisirea este pentru caminul de put, probabil ca nu il faceti acum.
Exact ....obligatoriu aerisire la caminul de put...

#20
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

 brawnie, on 08 iunie 2016 - 11:49, said:

Exact ....obligatoriu aerisire la caminul de put...
aha
acum ca tot am timp ma gandesc la semineu si cos, voi ati cumparat cosul de la firma de seminee, cu montajul cum ati rezolvat?
as vrea un cos ceramic, cum sunt acum, dar inaltimea o sa fie destul de mare, as fi vrut sa il pun de la etaj cum are lemonica dar nu imi dau seama cum ar veni partea cu usita si scurgerea condensului, plus inteparea in cos cum se face?

#21
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Toti cei care vand cosuri le si monteaza sau pot sa iti recomande echipe. Mie mi l-au montat cei care mi-au pus tigla pe casa.
Cat de inalt o sa fie? La mine are 8m si a costat vreo 5000 lei cu tot cu montaj.

Nu stiu cu condensul (desi cosurile tristat sunt izolate si in principiu nu fac condens) si cu usita pe care eu o am afara. Cosul ceramic nu se inteapa, are o piesa speciala la 45 sau 90 de grade la care se leaga semineul. Asta daca vrei semineu, ca la sobe nu ma pricep.

Edited by cumparator, 08 June 2016 - 12:54.


#22
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
la mine o sa fie la interior cosul, peste 8 metri, o sa vad...

#23
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
cosurile profesionale au si un recipient de acumulare / eliminare condens.....La mine sta pe parter..iar condensul in duc in demisol..pe unde trec si tevile de canalizare..

Condensul..poate aparea..sau nu..in functie de temperaturile de afara..din cos..de tipul lemnului..si umiditatea lui....de modul de aprindere a focului..etc

Edited by manghels, 08 June 2016 - 13:30.


#24
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
eu nu am subsol, si ma gandesc cum sa orientez usita si chestia aia de condens, cosul o sa fie intre bucatarie si living sa nu se vada urat si sa fie accesibila

#25
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
pai..spre cea mai apropiata modalitate de a-l scoate afara..ori spre canalizare..ori separat printr-o teava,...de preferat separat..in caz ca ai fosa..

#26
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
pai, canalizare in com. berceni prin 2040 cred

#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
In afara de intrebat forum, care e foarte util, poti sa suni la Schiedel Romania si la ceilalti care vand cosuri tristrat si vezi ce spun. Suni 5 din astia si te-ai lamurit. Si le ceri si oferte de pret sa vezi care e mai ieftin in perioada asta.

#28
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
Intrebare: luam curent de la niste case mai departe (dezvoltatori) , cred ca e curent de santier, asta se plateste la enel, adica ei platesc? ca sa stiu cum sa gestionez situatia, ei au zis ca ne intelegem noi...
in alta ordine de idei sunt rupta , au facut putul - 22 metri, a doua panza, luat pompa, sper sa fie ok ...

#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Ei platesc factura primita de la Enel si voi le platiti lor.
Suma pe care o platiti depinde de cum va intelegeti. Eu le-am propus celor de la care am luat curent sa le platesc toata factura, dar ei au insistat sa plateasca si ei o parte.
Asa dau si eu curent la altii acum, impartim facturile. Unii au pretentia sa le platesti tot, unii se inteleg sa isi puna contor. Trebuie sa vedeti ce vor.
De la ce distanta luati curent? Daca e chiar departe trebuie sa luati un cablu mai serios, ca pierderile in fir sunt proportionale cu lungimea lui.

Felicitari pentru put. Nu au bagat pompa lor in el, nu? Presupun ca nu, pentru ca ar fi trebuit sa vina cu generator daca nu aveti curent inca.

Edited by cumparator, 09 June 2016 - 23:33.


#30
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
am cumparat un cablu lunnnng de  200 metri, casele din spatele noastre sunt terminate si asteapta contuare definitive , cred ca s-au si vandut, asa ca curent de santier luam de la dezvoltatori ce fac niste case mai departe.
am un singur vecin mutat care da curent la vecinul meu de pe colt si noua nu a mai vrut
referitor la put, am luat pompa dar nu am folosit-o inca, dupa ce au facut putul au pus un compresor ce a tras apa pana a venit curata, o sa vad luni daca o sa fie vreme frumoasa ca si eu cu muncitorii sunt ca denache: ieri a fost sarbatoare si azi e vineri.....

#31
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Care ar fi motivul de nu se vrea streasina?
Poate ca ar da bine. Sau s-a simulat deja.

#32
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
asa am vrut fara streasina, imi place mai mult asa, daca te uiti prin Transilvania la casele sasesti multe nu au streasina, sunt simple, dreptunghiulare, vechi de zeci de ani si  au trecut peste ploi, zapezi destul de bine
si mai am un fix, acoperisul il vreau cu tabla faituita cu burlane rectangulare, nu stiu din finisajul fatadei cat o sa ramana, acolo ma gandesc mai tarziu

#33
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Buna seara, cat a costat putul? recomandati echipa?

#34
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015
pai nu l-am probat prea mult, echipa a fost ok ca si oameni si parolisti in tot ce au zis pana au ajuns la noi, nu sunt din bucuresti ci din ialomita.
mi-au fost recomandati de cineva de pe forum, am inteles ca au mai facut puturi la colegi de forum mai demult si la vecinii colegului (com. berceni zona lacurilor)
noi am facut cu teava albastra si a fost 150 lei per metru

#35
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

 bleumarin10, on 10 iunie 2016 - 22:36, said:

pai nu l-am probat prea mult, echipa a fost ok ca si oameni si parolisti in tot ce au zis pana au ajuns la noi, nu sunt din bucuresti ci din ialomita.
mi-au fost recomandati de cineva de pe forum, am inteles ca au mai facut puturi la colegi de forum mai demult si la vecinii colegului (com. berceni zona lacurilor)
noi am facut cu teava albastra si a fost 150 lei per metru

Multumesc, eu sunt in faza actelor, urmeaza sa construim tot in comuna Berceni si de aceea ma intereseaza, sa inteleg ca a costa in jur de 3300 ron ? cu tot cu materiale ?

#36
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

 danyramy, on 11 iunie 2016 - 17:43, said:

Multumesc, eu sunt in faza actelor, urmeaza sa construim tot in comuna Berceni si de aceea ma intereseaza, sa inteleg ca a costa in jur de 3300 ron ? cu tot cu materiale ?
da, cu totul, tevi albastre cu fante jos, margaritar, cimentat, au adus si un generator pana am rezolvat cu curentul,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate