Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Wordpress, aventura construirii unui site

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Am de facut un site/ blog la care am de adaugat si vreo 5 produse, pe care trebuie sa-l fac trilingv (sau cel putin bilingv la inceput).

Ca si content, vor fi multe poze (pe care insa cred ca le voi hosta separat), mult scris si...sper ca trafic.

Am lucrat la site cat am lucrat, fara a avea cine stie ce vizite si l-am hostat ca test intr-un loc, in care e a doua oara cand mi-l da jos (motiv: Abuz. Am folosit 70% CPU de nu stiu cate ori, peste 80. Fara trafic, fara prea mult content).

Prima oara mi l-au repus in functiune dupa un ticket, suportul a fost relativ okay (desi nu ma asteptam, fiind hostat gratuit la ei, domeniul meu). M-am apucat sa fac ceva research si sa lucrez la optimizare (ce-mi zicea google ca mai trebuie facut), mai aveam vreo 2-3 hibe galbene pe care n-am inteles cum sa le rezolv, asta e Posted Image

Am facut tot atunci inca un backup la ftp si bazele de date (2, una pentru wp_ro si una wp_en; pentru ca practic eu am instalat de doua ori WP pe /Public_html si /Public_html/en).

Stau si ma gandesc daca merita bataia de cap cu hostul...ma gandeam sa-mi iau la MxHost (c-am auzit ca-s buni) si as avea cam asa ceva, la vreo 40E

Util proiectelor online de dimensiuni mici
10 GB stocare SSD
necontorizat trafic lunar
5 domenii găzduite
necontorizat căsuțe email
necontorizat baze de date
necontorizat subdomenii
Domeniu .ro sau .eu gratuit
Backup zilnic R1Soft inclus
Filtru SpamExpert inclus

vs.
100E
A custom domain
Advanced design customization
13GB of space for file and media
Video Uploads
Fără reclame
Email and live chat support


Well, advanced customization pot face si eu; cred; din open wp pe host separat.


Merita diferenta mai mult decat dubla?

Exista posibilitatea ca si MxHost sa-mi dea siteul jos daca eu nu stiu sa-l optimizez corect (CSS si alte lucruri de care am auzit pentru prima data acum 3 saptamani)?



Bun, dar daca as alege WP Premium, cum naiba imi transfer eu bazele de date? Abia ca ma descurc sa le transfer (cred) pe alt host...adica no, eu pot face cam orice in domeniu dupa ce sap jumatate de internet dupa tutoriale Posted Image
Ar mai fi o idee s-o iau de la inceput, fara dureri de cap si aparent mai rapid (am de facut copy paste la 5 articole si setarile din tema pe care aproape ca le si visez Posted Image )


Si daca as lua-o de la inceput, o idee mai buna pentru un blog/ site multilanguage? Care sa aiba article mapping?

Edited by lex404, 10 June 2016 - 13:53.


#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Pentru Multilanguage exista WPML
Totusi daca fara trafic te suspenda, ori hostingul era infect ori e wordpress-ul absolut neoptimizat si cu zeci de pluginuri... ori ambele :D

#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Te putem lua la noi pe hosting, avem pachet specializat ptr Wpress, preturi bune si asistenta. Trimite-mi pe privat.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
2 plug-in'uri aveam. Ăla de google analytics si unul de cache. Câteva poze (neoptimizate) in 5 articole.

Si optimizasem din el cât era le la 80/100 ca scor pe google dev.
Tind sa cred ca hostul era dubios.

Pretul nu conteaza dar am pretentia ca siteul sa fie on 99% din timp; tinand cont ca accesul meu la internet va fi redus o lunga perioada de timp n-am chef sa pice si eu sa-l pot rezolva dupa n saptamani...

Edited by lex404, 07 June 2016 - 14:25.


#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postlex404, on 07 iunie 2016 - 14:06, said:



Exista posibilitatea ca si MxHost sa-mi dea siteul jos daca eu nu stiu sa-l optimizez corect (CSS si alte lucruri de care am auzit pentru prima data acum 3 saptamani)?


nu cred , nici o firma serioasa nu face asa ceva, daca cumperi hosting (la unii primesti si domeniu gratis) faci ce vrei tu cu site-ul, domeniul.....il stergi, adaugi din nou,instalezi wordpresss,teme, faci ce vrei tu

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Asa ma gandesc si eu...ca n-ar trebui. Sau macar sa-mi trimita mail daca am probleme tehnice, nu sa-l dea direct jos.
Cand i-am intrebat cum pot verifica eu situatia, mi-au zis ca nu se poate. Pai asa, fac optimizare degeaba, ca nu stiu daca merge (in afara de google dev).

O alta problema e ca un chinez o inregistrat un domeniu asemanator (acelasi) dar .com al meu fiind .eu si pe whois apare clientTransferProhibited https://icann.org/ep...nsferProhibited si expirare la 30 iulie, dar, inainte o fost al unui chinez (acuma e alt registrantului chinez 35.com; luat din 2013 ) de prin 2008.


Am vreo sansa sa capat si .com-ul? M-ar ajuta foarte mult...

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Ia de la mxhost pachetul Personal SSD, n-o sa ai probleme.

Pentru transfer siteuri o sa-ti dau indicatii pe privat daca mai ai nevoie, ca acum nu am timp sa scriu.

#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postlex404, on 07 iunie 2016 - 14:47, said:

O alta problema e ca un chinez o inregistrat un domeniu asemanator (acelasi) dar .com al meu fiind .eu si pe whois apare clientTransferProhibited https://icann.org/ep...nsferProhibited si expirare la 30 iulie, dar, inainte o fost al unui chinez (acuma e alt registrantului chinez 35.com; luat din 2013 ) de prin 2008.
Am vreo sansa sa capat si .com-ul? M-ar ajuta foarte mult...
Ai sanse doar daca nu mai e chinezul interesat de el sau altcineva care liciteaza pentru el. Pana la 30 iulie clar nu il modifica chinezul decat daca gaseste alt client.
Daca nu are nimic pe el poti incerca o negociere cu el, trimite o oferta la mailul lui... asta daca nu cumva il are pus pe un site cu licitatii.

Edited by vubiv, 07 June 2016 - 14:56.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMizu, on 07 iunie 2016 - 14:48, said:

Ia de la mxhost pachetul Personal SSD, n-o sa ai probleme.

Pentru transfer siteuri o sa-ti dau indicatii pe privat daca mai ai nevoie, ca acum nu am timp sa scriu.

Acum ma gandesc sa fac asta pe una sau 3 luni.
Intrebari:

Daca totul e bine, pot plati in avans apoi pe 2 ani sau trebuie cum am "stabilit"la inceput lunar/ trimestrial?
Ce inseamna Inscriere in Google in 7 zile - 25.00 RON plata unica si daca pot adauga chestia asta si dupa, dac-o fi ceva important.


Observ ca ma lasa sa imi mai iau un domeniu.eu chiar daca platesc pe o luna; am mai gasit un nume misto Posted Image costa si cred ca la altii e mai ieftin

Edited by lex404, 07 June 2016 - 15:53.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
N-ar trebui sa fie probleme sa platesti in avans, va trebui sa-i intrebi, sa nu se incurce in contabilitate. Eu la clausweb am platit pe 3 ani.

E inutila inscrierea in google.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
LoL


Mi-am luat domeniu misto .com cu 4 lei :lol: De pe GoDaddy (bine, e scumpicel dupa un an) L-am activat doar pe un an, voila!

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Dupa un an il poti muta la alt registrar mai ieftin.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Acuma, unde vad nameserverele la mx host ca mi s-au marit ochii printre toate optiunile? :lol:

Atat sa mai fac, sa le propage pana maine apoi ma pun pe treaba :D

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Ti le-au trimis pe email cand ai luat hostul.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Mersi mult de ajutor :D

Le-am bagat pe amandoua in Mx (si .eu si .com-ul).

De maine ma apuc de refacut siteul, cred ca o sa fac redirect intre domenii. .com-ul l-am prins bine
Am vazut ca pot plati apoi si in avans, perfect :D

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postvubiv, on 07 iunie 2016 - 14:19, said:

Pentru Multilanguage exista WPML
Totusi daca fara trafic te suspenda, ori hostingul era infect ori e wordpress-ul absolut neoptimizat si cu zeci de pluginuri... ori ambele Posted Image

Mersi, fiind org non-profit am aplicat pentru licenta free Posted Image Destul de scumpicel de altfel (aprox 200 USD).

Am modificat titlul pentru ca nu voi deschide subiect la orice problema legata de WP ci voi posta aici.

Momentan, citesc termenii google. M-am plictisit de ei, si ceva legislatie europeana (inteleg acum treaba cu cookiurile, finally). Si chiar citesc Posted Image

Edited by lex404, 10 June 2016 - 14:04.


#17
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Daca hostinger sunt firma aia de hosting care te-au dat jos, stai fara grija. Asa sunt ei. Probabil ai ajuns la 80% pe vreun Intel Atom, ceva.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Da, ei erau :)

Ma simt bine cu MX acum, nici rapoarte zilnice nu mai primesc pe mail ca imi e site-ul down.

Acum aștept răspuns de la WPML

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate