Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Wordpress, aventura construirii unui site

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Mai ai si varianta "necurata" cu WPML.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu prea pot, si nu fac chestii de genul... (adica, eu am totul licentiat; de la OS la programe, jocuri si aplicatii mobile).

Dar astept, au zis ca dau raspuns pana in 3 saptamani. Daca nu, voi cumpara varianta de un an si vad dupa cum stau lucrurile.

Acum nu stiu daca merita sa tin cooki-uri pentru analytics; tare mi-e ca mai mult ma incurc cu ele...

Edited by lex404, 12 June 2016 - 18:21.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlex404, on 07 iunie 2016 - 14:06, said:

Am de facut un site/ blog la care am de adaugat si vreo 5 produse, pe care trebuie sa-l fac trilingv (sau cel putin bilingv la inceput).

Ca si content, vor fi multe poze (pe care insa cred ca le voi hosta separat), mult scris si...sper ca trafic.

Am lucrat la site cat am lucrat, fara a avea cine stie ce vizite si l-am hostat ca test intr-un loc, in care e a doua oara cand mi-l da jos (motiv: Abuz. Am folosit 70% CPU de nu stiu cate ori, peste 80. Fara trafic, fara prea mult content).

Prima oara mi l-au repus in functiune dupa un ticket, suportul a fost relativ okay (desi nu ma asteptam, fiind hostat gratuit la ei, domeniul meu). M-am apucat sa fac ceva research si sa lucrez la optimizare (ce-mi zicea google ca mai trebuie facut), mai aveam vreo 2-3 hibe galbene pe care n-am inteles cum sa le rezolv, asta e Posted Image

Am facut tot atunci inca un backup la ftp si bazele de date (2, una pentru wp_ro si una wp_en; pentru ca practic eu am instalat de doua ori WP pe /Public_html si /Public_html/en).

Stau si ma gandesc daca merita bataia de cap cu hostul...ma gandeam sa-mi iau la MxHost (c-am auzit ca-s buni) si as avea cam asa ceva, la vreo 40E

Util proiectelor online de dimensiuni mici
10 GB stocare SSD
necontorizat trafic lunar
5 domenii găzduite
necontorizat căsuțe email
necontorizat baze de date
necontorizat subdomenii
Domeniu .ro sau .eu gratuit
Backup zilnic R1Soft inclus
Filtru SpamExpert inclus

vs.
100E
A custom domain
Advanced design customization
13GB of space for file and media
Video Uploads
Fără reclame
Email and live chat support


Well, advanced customization pot face si eu; cred; din open wp pe host separat.


Merita diferenta mai mult decat dubla?

Exista posibilitatea ca si MxHost sa-mi dea siteul jos daca eu nu stiu sa-l optimizez corect (CSS si alte lucruri de care am auzit pentru prima data acum 3 saptamani)?



Bun, dar daca as alege WP Premium, cum naiba imi transfer eu bazele de date? Abia ca ma descurc sa le transfer (cred) pe alt host...adica no, eu pot face cam orice in domeniu dupa ce sap jumatate de internet dupa tutoriale Posted Image
Ar mai fi o idee s-o iau de la inceput, fara dureri de cap si aparent mai rapid (am de facut copy paste la 5 articole si setarile din tema pe care aproape ca le si visez Posted Image )


Si daca as lua-o de la inceput, o idee mai buna pentru un blog/ site multilanguage? Care sa aiba article mapping?
Ia-ti un server dedicat, sunt unele puternice si relativ ieftine in zilele noastre.

Restul carpelilor pe care crezi ca vrei sa le faci sunt, de fapt, solutii pentru sarantoci incompetenti.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostOriginalCopy, on 12 iunie 2016 - 18:23, said:

Ia-ti un server dedicat, sunt unele puternice si relativ ieftine in zilele noastre.

Restul carpelilor pe care crezi ca vrei sa le faci sunt, de fapt, solutii pentru sarantoci incompetenti.

Nu-mi pot planta un server propriu, am tinut la ideea asta pana mi-am dat seama ca daca se intampla ceva am dat-o de gard.
Eu nu voi fi in Romania, deci tot ce tine de mentenanta, locatie, facturi s-a dus pe apa sambetei.
Si nici in alta parte nu pot planta un server, ar fi un chin sa ma mut cu serverul la 2 luni in alta tara :lol:

De asta am ales varianta unui hosting sanatos (Mx, am auzit numai de bine atat in online cat si offline despre ei)

#23
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Ai varianta sa inchiriezi un dedicat, tot de la o firma d'asta mare, daca doresti.

#24
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pentru tradus WPGlobus, nu mai faci "nspemii" de foldere pentru fiecare limba...pentru poze Nextgen Gallery, wp touch pentru mobile etc... :P

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pai eu pentru multilingual asa aveam inainte:
public_html/
public_html/en/
public_html/jp/

pe fiecare aveam wp instalat, baze de date, pe fiecare aveam alt cont, pe fiecare aveam module si google era in plop desi facusem un SEO bunicel pe varianta din radacina (ro), analyticsu era okay pe ro dar in rest lipsa.
Acum nu lucru decat cu un wp; inca nu am facut multilingual dar pe la sfarsitul lunii sper sa apuc sa-l traduc (iar, ca la variantele en/ jp nu mi-a facut google cache deci nu am ce copy da...tre s-o iau de la capat. Alea in Romana mi le-am gasit dupa ce m-a dat hostingeru jos, nici nu m-am complicat cu transferul siteului si a bazelor de date stiind setarile si alea cateva module pe de rost ).

Nu ii graba, am vreme pana in Septembrie sa-l gat si sa fac treaba bunicica (cat de cat, ca pentru un incepator :lol: ). Problema e ca vara asta voi lucra de pe tableta in mare parte. Pe andoid e okay cu ftp, pe iPad ma bate..

Acuma trebuie sa pricep ceva, cam care e treaba cu CDN.

Avand aprox 10GB de spatiu, probabil il umplu repede daca urc media direct pe wp.
Trebuie sa incerc sa vad daca pot hosta imaginile pe Drive/ Dropbox si prin share public sa le pun si pe wp; sa economisesc spatiu.

#26
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
CDN te ajuta sa ai viteza mai mare daca accesezi site-ul de la distanta mare fata de hosting. Nu este chiar atat de important.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate