Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1675
pc_cristi

pc_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.11.2006

View Postkolfleading, on 30 august 2017 - 10:16, said:

"Proiectul" este conceptie proprie...

Salut,

Daca ai nevoie de ceva idei, sfaturi, echipamente ..................

Edited by ggelu, 30 August 2017 - 20:57.
Nu incerci sa explici si aici ?


#1676
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Se da un apartament de bloc la etaj si as vrea sa iau in calcul montarea unei alarme GSM cu intrari pentru senzori cablati, care sa asigure:

-Configurare din telefon / interfata daca exista;
-Armare/dezarmare din telecomanda (minim 2 bucati);
-Contacte pentru sensori magnetici (minim 4);
-Functionare cu cartela SIM prepay sau abonament indiferent de operator;
-Apelare 2-3 numere de telefon predefinite + apelare dispecerat monitorizare (in cazul in care ma decid sa apelez la serviciile vreunei companii de securitate si paza);
-SMS-uri automat in caz de alarma/armare/dezarmare, baterie consumata, intrerupere curent (folosind comunicatorul GSM);
-Baterie acumulator de back-up pentru unitatea centrala care sa tina minim 8 ore la intreruperea curentului;
-Jurnal evenimente.
-Sa nu fie dependenta de o eventuala comunicare cu router wi-fi pentru programarea prin telefon.
-Ma intereseaza exclusiv partea de semnalizare data de senzori magnetici nu neaparat si senzori de miscare, camere, etc.

Ma oprisem la Fortezza PRO GSM-M4D touch in bugetul de 650 lei. A folosit cineva, pareri, am omis ceva esential?

Ce nu imi este clar,
-Partitii = Atributele zonelor sunt programabile?

Ca idee, pe cerintele de mai sus, puteti recomanda ceva mai bun dpdv al performantelor si specificatiilor tehnice dar care sa ramana in buget?
merci

Edited by Sara_28, 13 September 2017 - 23:49.


#1677
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Dupa ce am urmarit un material, in cautarea unui raspuns la afirmatia lui security22 dintr-un post mai vechi, cu privire la faptul ca senzorii magnetici pot fi pacaliti, as completa lista cu :

- Criptare semnale transmise intre unitate si senzori sau rotirea codurilor la functionare;
- Posibilitate de dezactivare a actionarii unitatii centrale din telecomenzi (motivul tot in material) + actionare exclusiv din sms.

In conditiile astea, o alarma cu senzori Wi-fi mi se pare ca ar satisface niste criterii pur estetice altfel, nu ar putea face altceva decat sa usureze interventia colegului ce vrea sa treaca dincolo de usa daca are la el ce-i trebuie. Paradoxu si celelalte unitati considerate de top, au protectii in sensul asta?

#1678
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Ai vazut prea multe filme...

#1679
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
pai n-am zis ca vorbim de alarme profesionale? Posted Image)

Sa mai intreb ceva, unitatile de au intrari pentru senzorii cu fir, pot accepta mai multi senzori pe intrare (sa zicem ca pun 3 legati pe aceeasi intrare) sau nu se recomanda / nu este functional?

Edited by Sara_28, 14 September 2017 - 17:56.


#1680
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Da, se poate si se foloseste.
Dezavantajul ar fi cand pe o zona ai 2 senzori si unul da alarme false. E un pic mai greu sa-ti dai seama care a dat.

#1681
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
M-am uitat si eu la materialul cu pacalirea alarmei si mi-a venit in minte o intrebare. La ce foloseste intarzierea semnalului de la senzori? Cumva pentru a reduce posibilitatea de alarme false in cazul senzorilor PIR? Nu ma refer aici la intarzierea care iti permite sa introduci codul pentru dezactivarea alarmei, ci de acea intarziere f mica (de 1 secunda sau cat o fi) pana ce centrala reactioneaza la semnalul primit. Concret, la usa de la intrare unde am clopotel pe senzorul magnetic, clopotelul suna la ca 1 sec dupa deschiderea usii, si daca o deschid si o inchid ff repede, nu suna deloc. La centrala mea (SP 6000) asta era setarea "default" si am lasat asa zicand ca stiu ei mai bine de ce au facut configurarea asta. Ma gandesc insa ca la usa de la intrare, unde am senzorul magnetic, hotul poate deschide usa foarte repede, localizeaza senzorul si in secunda urmatoare ii pune un magnet, iar daca nu depaseste timpul setat de intarziere centrala nu ia acest semnal drept alarma si isi vede de "somn" in continuare in timp ce hotul isi poate face de cap prin casa atata timp cat nu il detecteaza vreun senzor PIR. Mi s-ar parea mai ok, cel putin pentru senzorul magnetic sa aiba delay 0. E corect, sau imi scapa ceva?

#1682
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Sincer sa-ti spun nu stiu de ce delay vb. Daca zici ca ai sp 600 si ai gasit acel delay in programare spune sectiunea ca sa-mi dau seama despre ce vb.
Cred ca te referi la timpul de intarz. la  iesire.
Acea intarzaiere iti permite sa ajungi la tastatura si sa introduci codul.
Ar fi culmea sa deschizi usa si sa sune alarma direct fara sa-ti dea timp sa introduci codul.
Stai fara grija pentru ca, odata declansata o zona degeaba o inchizi la loc (chiar si una cu intarzaiere la intrare/iesire).
Deci degeaba inchizi tu usa repede sau pui magnet repede, daca zona a fost deschisa(declansata) si nu bagi codul tot suna alarma.

A, inca ceva. La tine,probabil, senzorul magnetic este montat aproape de balamalele usii. Si ca sa se departeze suficent de mult acel magnet de senzor
trebuie sa deschizi usa mai mult. Muta acel contact magnetic mai aproape de cealalta margine a usii si o sa vezicat de repede o sa declanseze.

Edited by Petrecristi, 15 September 2017 - 14:40.


#1683
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cred ca voiam sa zic "viteza" zonei care din ce m-am uitat acum prin manual e setata by default la la 600ms. Senzorul magnetic e departe de balamale si stiu sigur ca daca deschid usa si o inchid ff repede (nu am timp sa ies prin ea) clopotelul nu suna. Si la toti senzorii PIR, de cand se aprinde ledul ca au detectat miscare si pana se aprinde zona corespunzatoare pe tastatura dureaza un pic, acele 600ms. Eu banuiesc ca daca in cele 600ms reusesc sa inchid laloc contactul magnetic, alarma nu suna, dar nu am incercat. Delay-ul de intrare e altceva, ala e de ordinul a 30 de secunde ca sa am timp sa bag codul.

Ca sectiune nu stiu daca o nimeresc bine. Eu stiu ca nu am programat treaba asta. Cred ca e vorba de sectiunile 041-056, una pentru fiecare din cele 16 zone.

Am vazut acum o nota la pagina din manual cu vitezele zonelor. Zona tastaurii (17) are viteza fixata la 600ms, si eu pe aia am pus contactul magnetic, deci nu prea am ce sa ii fac...

Edited by M_ierdnA, 15 September 2017 - 14:59.


#1684
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View PostM_ierdnA, on 15 septembrie 2017 - 14:52, said:

Cred ca voiam sa zic "viteza" zonei care din ce m-am uitat acum prin manual e setata by default la la 600ms. Senzorul magnetic e departe de balamale si stiu sigur ca daca deschid usa si o inchid ff repede (nu am timp sa ies prin ea) clopotelul nu suna..
daca zona a fost deschisa garantez ca o sa sune alarma. ai sp600 nu? fa o proba. armeaza sistemul si deschide si inchide la loc usa repede. o sa treaca timpul de intrare si o sa sune alarma.

sau faci altfel. zici ca ai contact magnetic pe usa. deschizi usa , iei un magnet si il pui aproape de partea cu contacte a CM-ului, te duci la tastatura si vezi daca s=a inchis acea zona,armezi, tii asa pana trece acel timp de iesire, pana se armeaza sistemul si vezi dupa daca ai vreo sansa sa iei magnetul de acolo, cu sistemul armat si sa-l pui la loc fara sa sune alarma.

Edited by Petrecristi, 15 September 2017 - 17:39.


#1685
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Bun o sa incerc cand oi fi singur pe acasa. Dar care e ideea cu viteza zonei? Mie mi se pare ca daca contactul se deschide si se inchide mai putin de 600 ms cat e setat centrala nu reactioneaza. Dar poate ma insel

#1686
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Intr-un manual pentru sdpectra 1727 am gasit urmatorul paragraf

3.3 ZONE SPEED
Section [19] option [1]
The Zone Speed defines how quickly the control panel will respond to an open zone. The control panel will not
display an open zone on the keypad or generate an alarm until the programmed Zone Speed has elapsed. All other
zone definitions and options do not come into effect until the Zone Speed has elapsed. This feature prevents any
momentary glitches from causing an alarm.
Option [1] OFF : Zone Speed is 600ms (slow) (default)
Option [1] ON : Zone Speed is 20ms (fast)

Deci pare destul de clar din descriere ca o zona care se deschide-inchide foarte repede nu va declansa alarma. Ramane sa vad cum as putea sa transform zona cu contact magnetic sa reactioneze instantaneu ca din ce am citit pare ca pentru zona de tastatura aceasta viteza e setata la 600ms, timp suficient pentru cineva care se misca bine ca sa "pozeze" la o prima deschidere locul unde pozitionat contactul magnetic si la a doua sa puna un magnet in locul respectiv pentru a evita declansarea alarmei.

#1687
micul_constructor

micul_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.06.2010
Salut

Incerc sa instalez pe calculator softul de la Paradox "BabyWare" dar nu reusesc, se face cumva anume, (trebuie sa ai legata alarma de calculator)?
A instalat cineva acest soft? Cum se face?

Ma poate ajuta cineva?

#1688
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
De ce nu reusesti? Unde se opreste? Ce eroare apare?

Am instalat eu. Nu am avut probleme cu el...

Edited by Petrecristi, 28 September 2017 - 13:49.


#1689
micul_constructor

micul_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.06.2010

View PostPetrecristi, on 28 septembrie 2017 - 13:48, said:

De ce nu reusesti? Unde se opreste? Ce eroare apare?

Am instalat eu. Nu am avut probleme cu el...
Nu reusesc sa incarc programul (sa-l lansez in executie), de instalat s-a instalat fara probleme, imi da o eroare  la lansarea programului cu fisierul acesta MSVCR120.dll nu-l gaseste in calculator

#1690
micul_constructor

micul_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.06.2010

View Postmicul_constructor, on 29 septembrie 2017 - 21:39, said:

Nu reusesc sa incarc programul (sa-l lansez in executie), de instalat s-a instalat fara probleme, imi da o eroare  la lansarea programului cu fisierul acesta MSVCR120.dll nu-l gaseste in calculator
Am reusit cu programul acum incerc sa programez dar imi da eroare cand incarc programul prin ip150 se blocheaza la 12%

#1691
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Buna ziua
Va rog si eu sa ma ajutati... Doresc sa instalez Sp4000 si am ceva dificultate la conexiuni si programare.
Material: 
Sp400 centrala alarma
SL-900B sirena de exterior
K10V tastatura
Pir 476 paradox.
Contacte magnetice usi si geamuri.
Am montat la parter: contacte magnetice la 3 geamuri si 2 usi si 4 pir 476.
Am montat la etaj: contacte magnetice la 3 geamuri si 2 usi si 2 pir.
As dori ca geamurile sa fie pe o zona a centralei pt armare/ dezarmare dupa necesitate. La fel si usile. 
Cei 6 pir pot fi pusi in serie?
Daca da, cum? Va rog o schema... 
La sirena am legat o rezistenta intre go+ si go- si am conectat respectivele fire la bell + . Alimentarea am legato la aux centrala dar tamperul ce fac cu el?
Am realizat conexiunile ca in figura de mai jos pt cei 6 pir. Conexiunile la centrala le am pus : 2 pir pe z1, 2 pe z2 si 2 pe z3.
Sant necesare rezistente si pe contactele magnetice?
Pe acestea cum as putea sa le conectez?
Am uitat sa desenez si tamper sirena externa si centrala alarma. Am conectat totul in serie cu usile. 
Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte. Acum nu stiu cum si ce sa programez. 
Deci: acum am asa: 
     2 pir pe zona 1
     2 pir pe zona 2
     2 pir pe zona 3 
     4 contacte magn usi + tamper sirena si centrala si apoi 6 c.m. geamuri pe zona4.
Am suspiciunea ca ceva am gresit. E corect ce am facut? 
Daca da va rog sa ma ajutati cu programarea...
Multumesc anticipat        

Attached File  20171012_215514.jpg   228.38K   44 downloads

#1692
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View PostGiulius, on 13 octombrie 2017 - 11:04, said:

Buna ziua
Va rog si eu sa ma ajutati... Doresc sa instalez Sp4000 si am ceva dificultate la conexiuni si programare.
Material: 
Sp400 centrala alarma
SL-900B sirena de exterior
K10V tastatura
Pir 476 paradox.
Contacte magnetice usi si geamuri.
Am montat la parter: contacte magnetice la 3 geamuri si 2 usi si 4 pir 476.
Am montat la etaj: contacte magnetice la 3 geamuri si 2 usi si 2 pir.
As dori ca geamurile sa fie pe o zona a centralei pt armare/ dezarmare dupa necesitate. La fel si usile. 
Cei 6 pir pot fi pusi in serie?  // Da, exact cum ai tu in schema. E corect acolo.
Daca da, cum? Va rog o schema... // o ai deja
La sirena am legat o rezistenta intre go+ si go- si am conectat respectivele fire la bell + . Alimentarea am legato la aux centrala dar tamperul ce fac cu el? // eu obisnuiesc sa pun rezistenta aceea direct pe placa centralei.
Am realizat conexiunile ca in figura de mai jos pt cei 6 pir. Conexiunile la centrala le am pus : 2 pir pe z1, 2 pe z2 si 2 pe z3.
Sant necesare rezistente si pe contactele magnetice? //da, dar le ai in schema. Respecta prima schema.
Pe acestea cum as putea sa le conectez?
Am uitat sa desenez si tamper sirena externa si centrala alarma. Am conectat totul in serie cu usile. 
Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte. Acum nu stiu cum si ce sa programez. 
Deci: acum am asa: 
     2 pir pe zona 1
     2 pir pe zona 2
     2 pir pe zona 3 
     4 contacte magn usi + tamper sirena si centrala si apoi 6 c.m. geamuri pe zona4.
Am suspiciunea ca ceva am gresit. E corect ce am facut? 
Daca da va rog sa ma ajutati cu programarea...
Multumesc anticipat        

Attachment 20171012_215514.jpg

Scuza-ma ca - ti  raspund direct in citatul tau dar e chin sa editez citatul de mai multe ori si sa-ti raspund la fiecare punct in parte de pe telefon.
Am marcat cu \\ raspunsunsul meu.

Pune si o poza in care sa se vada conexiunile in centrala si  alta cu conexiunile in sirena sa vad ce si cum ai legat
Cu programarea te ajut cand ajung acasa. Adica dupa ora 16

Edited by Petrecristi, 13 October 2017 - 13:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate