Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1693
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Multumesc mult de raspuns. Am facut pe hartie deoarece sirena e foarte sus montata și nu am acces usor la ea. In centrala nu se intelege din poza pt ca sant multe fire. Sper sa fie mai bine asa. In caz contrar iau masuri.
Mentionez ca seria de contacte magnetice am facuto inspirandu-ma de pe internet. Nu stiu daca e bine. Va rog sa ma corectatibdaca e cazul. In seria usilor sant si tamperele de la sirena si de la centrala. Astept cu nerabdare vesti de la dumneavoastra. Multumesc.

Attached File  1507897539742101141794.jpg   135.42K   52 downloads

#1694
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Da, legaturile sunt  bine facute daca sut conform schemei tale.

Intrebarea acum ar fi care din acesti senzori te detecteaza in drumul de la intrare pana la tastatura.
Intreb asta pentru ca acestia trebuie programati cu intarzaiere la intrare, a. i. sa=ti dea timp sa tastezi codul.
Revin si cu programarea.

Edited by Petrecristi, 13 October 2017 - 16:39.


#1695
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Buna. Nici unul nu vede dastatura.in schimb este contact magnetic la usa de langa tastatura. Ulterior la anul voi pune i in fata tastaturiibun pir. Ca intarziere de iesire si intrare sunt suficiente 10 maxim 15 secunde. Acum va rog sa ma ajutati cu programarea deoarece trebuie sa plec. Aceasta e instalatia amicului meu cel bun de la focsani si eu sant din brasov.va rog mult. Vreau sa ne intalnim apoi sa va ofer macar o cafea sau altceva.
Multumesc

#1696
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Intri in programare cu enter> cod instalator , exemplu enter>0000
Acum vor clipi Arm si Stay. Asta inseamna ca esti in programare.
Acum apesi numarul sectiunii,  din 3 cifre:
710=aici programezi timpul de intarzaiere la intrare, in secunde, 3 cifre. ex 710>010>enter pentru itarzaiere la intrare de 10 secunde.
745=aici programezi timpul de iesire,in secunde,3 cifre . ex 745>030>enter pentru intarzaiere la intrare de 30 secunde.
747=timp cat sa sune sirena dupa efractie,in minute,3 cifre . ex 747>003>enter pentru a suna 3 minute dupa efractie.
706 >aprinzi 2. ca sa-l aprinzi apesi pe el. in cazi in care era deja aprins il lasi asa. >enter
705>aprinzi 1, 3 si 4 .  si enter
Acum programarea zonelor:
Numarul zonei este acelas cu numarul sectiunii dar din 3 cifre, de exemplu pentru a programa zona 1 intri in sectiunea 001.
Pentru a programa o zona urmezi pasii:
-numarul zonei din 3 cifre(sectiunea)>tipul zonei>optiuni de zona>enter exemplu: 001>01>1>enter
De aici sare automat in zona urmatoare asa ca nu mai e nevoie sa apesi tu numarul zonei(002), esti deja acolo si continui cu >tipul zonei>optiuni de zona>enter ai sarit in zona 3 ,  introduci tipul zonei>optiuni de zona>enter  si asa in continuare.
Dupa acest model ti le programezi tu cum vrei.
Tipul zonei:
01 intarzaiere intrare
05 fallow ,
08 zona instanta,
16 tamper (dar tu nu o sa ai nevoie de el pentru ca ai recunoastere tamper pe fiecare zona in parte, deci nu ai nevoie de zona separata pentru tampere)
Mai sunt si alte tipuri dar nu ai nevoie de ele.
Partitia e 1. Daca vrei 2 partiti intri in sectiunea  700 si aprinzi 1.

Completare :
de la 397 schimbi cod instalator. default este  0000. ex: enter>0000>397>5555> enter si noul cod este 5555
de la 399 schimbi cod master  faci lafel ca la cel de instalator enter>0000>399>222 enter

programare utilizatori:
Iesi din programare.
Apesi butonul power de pe tastatura,cod master (1234 daca nu a fost schimbat),primul utilizator= 04, cod din 4 cifre dorit, confirmi codul (il mai tastezi odata, enter.)
Primul utilizator este cu numarul 4 pentru ca primi 3 sunt, master, instaler si nu mai stiu ce.

Daca nu merge ceva sau vrei sa modifici ceva, sau nu intelegi ceva sa intrebi.

Edited by Petrecristi, 13 October 2017 - 18:06.


#1697
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Multumesc mult de raspuns din nou.
Atasez o fotografie pt confirmare sa vad daca am inteles bine mecanismul. Saptamana viitoare las un pm de contact poate ne intalnim...

Attached File  1507912142767-995191308.jpg   121.77K   45 downloads

#1698
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
da, e bine.
la 706 sa ai aprins 2. este pentru a recunoaste acele rezistente eol (acela de 1 kilo ohm).

Orice partitie poate fi armata separat si vor declansa alarma doar senzorii de pe acea partitie.
Daca pe zona 8 ai inseriat acel contact magnetic ai facut bine ca ai probramat zona 8 cu 01.

Edited by Petrecristi, 13 October 2017 - 18:40.


#1699
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Multumesc nespus de mult. Acest amic a pati necuzul si acum a vrut instalat acest sistem. Am zis ca fac totul pt el pt ca si eu vand am avut nevoie de el a fost prezent. Motiv pt care nu vreu sa cer bani.multumesc mult din nou. Meritibtot binele din lume. Mai dereme am vrut sa adaug 3 utilizatori la centrala.
A trebuitvsa o resetez pt ca ramasese aprindsa tasta 1 si nu am stiut de ce. Cu data si pra am rezolvat singur. E ok.

#1700
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Acum daca ai 2 partitii, la programare utilizatori, dupa ce confimri codul trebuie sa ii spui si partitia asupra careia actioneaza. Aprinzi 1 sau 2 sau ambele si enter. Cred ca aici ramasase cand ai resetat tu centrala. Astepta sa-i spui pe ce aprtitie actioneaza.
Lafel la armare. In cazul in care un utilizator poate arma ambele partitii dupa ce introduce codul trebuie sa spuna si ce partitie armeaza: 1 sau 2 sau ambele.

Dar zonele functioneaza corect? Se aprinde pe tastatura cifra zonei cand treci prin fata unui senzor sau cand declansezi un contact magnetic? Sirena suna?
Probe ai facut?

Edited by Petrecristi, 13 October 2017 - 18:59.


#1701
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Inca nu am facut nimic. Doar data si ora. Asteptam informatiile necesare. Acum sant ok multumita tie. Abandonez treaba cu utilizatori. E prea complex.
Am reusit dsa scimb codurile de master sistem de instalator si de master.cu astea pot merge inainte asa.
Utilizatori acum cred ca nu sant abilitati si deci nu am alte coduri sa schimb. Ma apuc de treaba. Revin cand am terminat.

A rumegat bine codurile.
Am probleme cu zona 8. E deschisa. Un geam... Ma duc sa investighez...

Functioneaza totul ca la carte.
Multumita tie!!!
La etaj aveam uitate 2 geamuri descise. Acum e ok.
Multumesc din nou!!!

#1702
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
sa nu ai tamperul de la sirena inseriat cu zona 8.

Nu cunosc acea sirena dupa nume, dar daca e cum cred eu are tamperul actionat in sirena, o lamela metalica actionata cu un surub lung. se mai intampla ca acel surub sa nu cada fix pe lamela metalica a tamperului si sa nu se inchida corect. Ai un aparat de masura? Verifica  pe continuitate sau pe rezistenta daca ai contact inchis pe firele de tamper care vin de la sirena.
SI verifica si mesjele private, ti-am lasat un PM.

Edited by Petrecristi, 13 October 2017 - 19:38.


#1703
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
E totul ok acum. Era un geam deschis. Functioneaza perfect multumita tie!!!
Mii de multumiri deocamdata. O seara minunata!!!

#1704
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Giulius daca vrei sa multumesti cuiva poti folosi si butonul verde din dreapta mesajului pe care scrie Like.Posted Image

Edited by ggelu, 14 October 2017 - 06:51.


#1705
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Salutari.
Am primit o alarma Paradox compusa din :
- Centrala SP5500
- Tastatura K10V
- 2x PIR
- 2X Senzori magnetici.

La partea de cablare cat si programare ( cu o interfata USB ) ma descurc, insa cand am vrut sa configurez un modul IP150 nu am reusit, pana acum am incercat :

- I-am "alocat" un ip din router 192.168.0.104 , am introdus ip-ul intr-un Browser ( l-am accesat LAN ) si m-am logat insa acesta are foarte putine optiuni fata de ce am vazut pe Internet.. :
   Optiuni disponibile : https://ibb.co/dcKJvm
   Alte optiuni : https://i.ytimg.com/...xresdefault.jpg

- Am incercat optiunea "Registration to ParadoxMyHome", i-am dat un ID iar cand incerca sa accesez paradoxmyhome.com/24101997 imi spune ca Hostul nu este activ! Asta inseamna ca trebuie sa folosesc optiunea "Forwarding" din router.. Acestea sunt setarile in Router : https://ibb.co/m9myBR

Edit : Nu reusesc sa ma conectez nici cu programul BabyWare, primesc urmatoarele erori : https://imgur.com/a/18QNi


Cum naiba se configureaza, ma chiunui de 4 ore si nu reusesc..

Edited by diegodanny, 15 October 2017 - 17:37.


#1706
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
salut
se pare ca nu ai dat la rooter datele necesare.
cred ca ar trebui sa fie ceva de genul:
port serviciu   3551                                                      
port intern      3551                                                      
adresa ip        192.168.1.40
protocol          all
stare               activat
port servicii comune   http  (cred... nu stiu sigur)

apoi mai trebuie sa faci o regula de rootare de aceleasi date doar ca difera primele 2 optiuni:
port serviciu  3552
port intern     3552
restul copiezi de sus.

nu sant sigur daca functioneaza pt ca am vazut acum ca in browser esti logat la modul pe adresa: 192.168.1.210.
incearca intai asa si eventual discutam.
se pare ca sant singurul p'acilea care mai da cate 1 ochi. E pustiu acest forum....
bafta!!!

 ggelu, on 14 octombrie 2017 - 06:50, said:

Giulius daca vrei sa multumesti cuiva poti folosi si butonul verde din dreapta mesajului pe care scrie Like.Posted Image

scuze dar eram de pe telefon si nu se vede prea bine. Nu se mai repeta...

#1707
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Momentan vreau sa-l accesez doar LAN! Il pot accesa dar problema este ca nu imi arata toate optiunile :
Asa arata la mine : http://ibb.co/dcKJvm
Asa ar trebuii sa arate : http://i.ytimg.com/v...xresdefault.jpg

#1708
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
e posibil sa trebuiasca sa faci update de firmware la modulul tau dar si asa tu nu ai intrat inca la sectiunea necesara.
Asta se si vede bine in foto.
Trebuie sa dai click pe: IP150 Configuration si acolo va trebui sa vezi ce ai.  si faci o poza.
In primul rand modulul tau comunica pe lan pe ip: 192.168.0.104
La rooter pe ce adresa te loghezi?
Acea adresa trebuie setata la modul la default gateway.
S-ar putea sa trebuiasca sa pui aceeasi adresa si la dns dar numai daca nu functioneaza dupa ce in rooter ai pus ceva de genul:

port serviciu   3551   
port intern   3551   
adresa ip     192.168.0.104
protocol   all
stare    activat
port servicii comune   http  (cred... nu stiu sigur)
apoi mai trebuie sa faci o regula de rootare de aceleasi date doar ca difera primele 2 optiuni:
port serviciu  3552
port intern 3552
restul copiezi de sus.
Cred ca va trebui sa activezi si functia HTTPS si sa faci o regula de rootare in rooter si pe poarta 443 daca ai aceeasi setare ca in foto de exemplu.
Nu sant expert dar cred ca vom reusi sa o facem sa functioneze. de dimineata am treaba pane dupa amiaza. Cum am timp te cotactez.

#1709
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014

 Giulius, on 13 octombrie 2017 - 17:14, said:

Buna. Nici unul nu vede dastatura.in schimb este contact magnetic la usa de langa tastatura. Ulterior la anul voi pune i in fata tastaturiibun pir. Ca intarziere de iesire si intrare sunt suficiente 10 maxim 15 secunde. Acum va rog sa ma ajutati cu programarea deoarece trebuie sa plec. Aceasta e instalatia amicului meu cel bun de la focsani si eu sant din brasov.va rog mult. Vreau sa ne intalnim apoi sa va ofer macar o cafea sau altceva.
Multumesc


De ce nu pui contactul magnetic de la usa de langa tastatura pe zona tastaturii? In felul asta vei putea selecta intarzierea de iesire/intrare numai pentru acel contact magnetic restul senzorilor fiind de tip "instant".

#1710
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Da. e buna ideea. Trebuia sa ma fi gandit. dar nu e rau si asa.
Inca am posibilitatea de a conecta acel CM de la usa cu tastatura direct pe tastatura.
Luat in considerare. Mtm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate