Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2651 răspunsuri în acest subiect

#1549
laur86

laur86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 03.03.2006
Da, am luat alimentarea modulului PCS cand am schimbat SIM-ul.
Imi voi cumpara in zilele urmatoare o interfata de comunicare si incerc sa conectez la calculator sa scot installerul de acolo si sa vad daca a ramas codat vechiul numar pe undeva.
Nu am mai folosit pana acum BabyWare sau WinLoad dar... ce poate fi asa greu? :)

#1550
paulcalbar

paulcalbar

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 08.10.2009
Buna ziua, am deschis un topic separat dar cineva ma sfatuit sa pun intrebarea mea si aici. Multumesc frumos pentru intelegere.
Am un teren la marginea orasului ingradit cu o casuta de gradina pe el de 2/2m care are tras curent electric. In fata casutei la  2 metri distanta am un foraj de apa in care este pompa si niste instalatii la vedere. Deoarece in ultimele zile s-au dat spargeri in anexe din apropierea mea m-am gandit la un sistem de alarma. Totul a devenit foarte complicat cand am inceput sa sun la cateva firme. Initial m-am gandit la o alarma Paradox cu modul gsm, senzor de miscare interior si unul exterior care exclude animalele. Dar vanzatorii toti mi-au spus ca alarmele astea nu sunt gandite pentru exterior ci doar pentru interior, asadar senzorul de miscare exterior va da foarte multe alarme false datorita cainilor mai mari (care reusesc sa intre), vant, straluciri, temperatura, zapada, umezeala etc. Pe mine ma intereseaza sa am protejata nu doar casuta ci si forajul. Are cineva o solutie in acest sens? Buget maxim 1200 ron. Multumesc frumos

Editat de ggelu, 08 septembrie 2016 - 19:35.


#1551
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, am montat un sistem de alarma Paradox cu 8 senzori .
Am vazut pe App Store, aplicatia iParadox si doresc sa o achizitionez.
Vreau sa stiu daca pot arma/dezarma din telefon, si de ce am nevoie pentru a conecta aplicatia la alarma .
Multumesc

#1552
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.157
  • Înscris: 07.07.2008
De care Paradox?

#1553
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.292
  • Înscris: 22.05.2003
Ai nevoie de un modul dedicat de control, intreaba instalatorul centralei de alarmare sau pune o intrebare la Secpral.

#1554
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.367
  • Înscris: 19.12.2009

Vizualizare mesajsoleavl, pe 15 noiembrie 2016 - 02:56, a scris:

Salut, am montat un sistem de alarma Paradox cu 8 senzori .
Am vazut pe App Store, aplicatia iParadox si doresc sa o achizitionez.
Vreau sa stiu daca pot arma/dezarma din telefon, si de ce am nevoie pentru a conecta aplicatia la alarma .
Multumesc

Ai nevoie de un modul IP100.
Dar, depinde de modelul de centrala paradox pe care o ai, daca este compatibil sau nu

Editat de Petrecristi, 15 noiembrie 2016 - 14:05.


#1555
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.074
  • Înscris: 28.05.2014

Vizualizare mesajsoleavl, pe 15 noiembrie 2016 - 02:56, a scris:

Salut, am montat un sistem de alarma Paradox cu 8 senzori .
Am vazut pe App Store, aplicatia iParadox si doresc sa o achizitionez.
Vreau sa stiu daca pot arma/dezarma din telefon, si de ce am nevoie pentru a conecta aplicatia la alarma .
Multumesc
Eu folosesc aplicatia pt Android, merge perfect. Iti trebuie ip fix, sau un serviciu de dynamic dns, gen noip.com. Pe android parca a fost vreo 30 lei aplicatia. Poti activa dezactiva alarma(sleep, arm sau stay), poti activa/dezactiva pgm-uri, poti vedea daca ti s-a declansat alarma, si ce zona a declansat'o, si cam atat din ce folosesc eu. Mai poti vedea troubles, ai si acces daca ai asa ceva, si bypass area's. Cam atat. Dar, cel mai naspa lucru, e ca nu te poate anunta daca ti se declaseaza alarma. Dupa putin timp de neaccesare a plicatiei, iese din ea automat. Cel putin asa este in cazul meu, si am MG5050 cu modul internet ip150. Sper sa te ajute informatiile astea :)

#1556
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.560
  • Înscris: 14.03.2008
ce parere aveti despre ismart alarm?
merita sa renunt la un abonament cu firma de paza daca instalez asa ceva?
locuiesc la bloc si am instalat o usa mako cu incuietoare mottura.

https://www.ismartalarm.com/

#1557
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.199
  • Înscris: 12.03.2008
Eu zic să păstrezi abonamentul la firma de pază

#1558
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Buna,

As avea nevoie de cateva sfaturi va rog. In primul rand as vrea sa stiu daca recomandati sa achizitionez un sistem antiefractie direct de la firma de interventie sau este mai rentabil sa-l iau eu si sa il instalez prin cineva si ulterior sa fac un contract de interventie?
Intreb acest lucru pentru ca am primit urmatoarea oferta care mi se pare foarte scumpa. Ce parere aveti?

DUPLEX 80 MP
SISTEM DE ALARMA CABLAT (PARTER)

1. CENTRALA CABLATA 16-32 zone; Suport StayD • magistrală de comunicaţie pe 4 fire • extensibilă la 32 de zone - 16 intrări de zonă sau 32 cu ATZ •   700 LEI
2. TASTATURA  LED cu pictograme( icoane)- Stay D • emiţător-receptor încorporat (433Mhz) • afişează starea a 32 zone şi 2 partiţii • posibilitate upgrade via 307USB si WinLoad •  350 LEI
3. COMUNICATOR GPRS PROFESIONAL + (Cartela DATE. Proprietatea prestatorului) 700 LEI
4.SIRENA EXTERIOR  Unitate de avertizare opto-acustica de EXTERIOR . 300 LEI
6. SENZOR DE MISCARE Detectori de miscare cablata  (4 BUC) 280 LEI
7. CABLU Cablu special pentru sistem de alarma 4/1 50m 200 LEI
8. TELECOMANDA KIT 2 Telecomenzi cu aramare/dezarmare si panica 250 LEI
SUPLIMENTARE pentru Etaj
Nr crt Denumire produs Specificatii Tehnice Pret ron  buc Nr Total
1. SENZOR de MISCARE Detectori de miscare cablata (70 3 BUC)210 LEI
2 CABLU Cablu sistem alarma 4/1 50m 200 LEI

TOTAL FARA T.V.A   3190 LEI
170  lei/obiectiv, pentru numar nelimitat de interventii fondate.
-

Editat de ElsaAn, 13 decembrie 2016 - 13:09.


#1559
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 23.02.2014
Pretul este intra-devar cam piperat, in special abonamentul pentru paza si interventie care in mod normal variaza intre 60 si 80 lei + TVA /luna pentru
persoane fizice. Comunicatorul GPRS, daca ramane propietatea prestatorului ar trebui lasat la client in custodie, gratis. Pretul unitatii centrale cu
tastatura incorporata (din descriere este vorba de Paradox Spectra 7000 si tastatura K32+), este sub 700 lei. Si celelalte echipamente au pretul
destul de ridicat. Pe de alta parte, trebuie sa ai in vedere ca daca instalezi sistemul fara o firma autorizata, pierzi din start garantia echipamentelor.
Ca si costuri in mod clar este mult mai ieftin sa achizitionezi tu sistemul si sa-l instalezi prin cineva, dar trebuie sa te asiguri ca cel care va instala
alarma este o persoana de incredere la care poti apela si ulterior. Sau eventual mai cere niste oferte si de la alte firme (daca exista) si fa o comparatie
inainte sa decizi.

#1560
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.611
  • Înscris: 17.03.2014
Poate e inclus si montajul in pretul componentelor. Si mie mi s-au parut preturile mari, adica cel mai ieftin senzor cablat de la paradox e in jur de 40 de lei si poate restul pana la 70 e montajul.

Pretul la paza si interventie cred ca depinde mult de firma si probabil si de locatie. Eu la mine in zona am auzit de pret cu tva in jur de 150 de lei. Pe de alta parte fara paza risti ca vecinii care aud alarma sa se bage ca strutul cu capul in nisip si sa urle sirena aia acolo in disperare fara sa ii pese cuiva. Eu am patit asa la tara, unde vecinii s-au speriat (si probabil s-au inchis mai tare in casa in loc sa sune la politie). Noroc ca hotii erau si ei de la tara (probabil si beti dupa cum au dat spargerea) si s-au speriat singuri cand a sunat alarma.

#1561
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Multumesc pentru raspunsuri. O sa mai cer cateva cotatii de pret. Oferta aceasta este de la BGS si este intr-adevar pe Paradox. Oricum mi s-au parut putin cam rigizi intrucat i-am rugat sa-mi explice de ce am nevoie de centrala de 16 -32 zone cand mi-au pus doar 4 senzori pe parter si 4 senzori pe etaj, ulterior mi-au zis ca a fost o greseala din partea lor si ca e ok si cea de 8 zone doar ca pretul nu difera cu mult.
Legat de comunicatorul GPRS o sa intreb daca se poata sa ramana al lor.

Alte firme de prin Bucuresti/Ilfov stiti sau recomandati?

Inca ceva, luand in considerare ca nu am balcon la etaj, credeti ca are rost sa activez tot etajul complet? Ma gandeam sa pun ceva doar pe scara si un senzor in dormitor. Tipul acestea ma tot aburea ca spargerile sunt la etaj la case doar ca la mine nu prea are cum sa escaladeze cineva casa intrucat este un duplex... Am doar in fata si spate pe unde se poate intra.
Incerc si eu sa optimizez pe cat posibil oferta de pret...

#1562
alexsec

alexsec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 14.08.2015
Salut la toata lumea si LA MULTI ANI,
Cine ma poate lamuri intr-o problema va rog.

Am o centrala DSC PC1832 si un modul de extensie 8 zone PC5108. Totul este programat insa as dori sa fac urmatoarea modificare:
-centrala este setata in sectiunea 013 Zone supervision pentru Single End Of line
-pentru zona 8 merg in sectiunea [108][09] 8 si e ok, imi apare eroare, trouble tamper pt zona respectiva daca declansez tamper-ul de la senzorul de miscare
-problema pentru zona 9 [109][09]8 degeaba o setez ca in momentul cand deschid senzorul de miscare, nu imi apare nici un trouble, decat ca e deschisa zona si atat.

Ideea e ca as vrea Double End Of Line doar pentru anumite zone insa de la zona 9 in sus, optiunea [09]8 nu functioneaza sau nu stiu eu cum sa o setez, chiar daca pe tastatura arata ca este aprinsa optiunea 8.

Stie cineva vre-o alta configurare?

#1563
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu se poate seta la DSC 1832 si la alte modele de altfel, numai anumiti senzori cu DEOL si restul SEOL. Trebuie sa fie ne-aparat toti la fel, si pe centrala
si pe extensie.

#1564
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.840
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Vreau sa achizitionez o alarma si nu stiu daca am inteles bine ce trebuie sa cuprinda intreg sistemul.Locuinta este o casa P + 1.
Din ce am inteles:
- o sirena de exterior
- acumulator
- senzori de miscare ( am nevoie de 6 - firele sunt deja trase)
- o tastatura pt holul de la intrare - locul este cablat
- vreau sa o pot arama/dezarma si de la etaj cu un TAG - aici nu stiu ce componenta sa comand - locul este cablat
- cutia cu alarma propriu zisa
- un comunicator GSM daca vreau sa primesc mesaje pe telefon.
Mai trebuie si altceva?
Ca firme ma gindesc la Paradox, DSC, Bentel.
Aveti vreo recomandare pt o firma serioasa care vinde in Bucuresti? Sau una serioasa din tara?
Multumesc!

#1565
alexsec

alexsec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 14.08.2015
O parere ar fi:
-Centrala DSC PC1832, 8 zone cu posibilitate de extindere daca e cazul;
-Senzor miscare DSC LC-100-PI;
-Transformator pentru centrala;
-2 acumulatoare: 1 acumulator pentru centrala (de ex: 7Ah 12V) si un acumulator pentru sirena (ex: 4.2Ah 12V)
-Tastatura compatibila PC1832, gen PK5501 sau PK5500;
-Un comunicator GSM ar fi un SEKA SMS, care iti trimite mesaje la efractie sau alte evenimente, gen intrerupt curentul etc.

Eventual cu ajutorul unui releu poti activa si dezactiva centrala la distanta cu ajutorul telefonului mobil;

-In loc de tag, o solutie ar fi sa iti iei un modul wireless, astfel iti poti arma si dezarma din telecomanda centrala, chiar si din fata casei.

Telecomanda o poti lua cu tine si sa armezi, dezarmezi din mai multe locuri fata de TAG.

-Sirena, daca iti iei modul wireless, sa fie una care poti face squawk la dansa, ar fi de preferat.

Adica in momentul cand armezi, sirena iti da un semnal sonor si luminos ca sistemul a fost armat sau 2 semnale sonore+luminoase ca sistemul a fost dezarmat (undeva principiul incuiat, descuiat masina).
Sirena Lady Pi de exemplu nu face squawk.

Firma serioasa nu imi pot da cu parerea. Iar configuratiile difera dupa gust, eu am dat un mic exemplu.
Numai bine.

#1566
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Ma poate ajuta cineva sa conectez si configurez un modul IP150 legat la o centrala MG5050?
Am conectat modulul la serialul centralei si la net de la un router. Nu s-a aprins ledul "internet", dar trebuie sa verific daca am mufat bine cablul
1. Trebuie sa mai fac setari in centrala? In ce sectiune?
2. Ce setari trebuie sa fac in router? La acelasi router mai am conectat un dvr, pe portul 80
3. Cu Paradox Ip Exploring Tools, gasesc ip-ul modulului si il schimb cu ip-ul setat in router la pct 2. Daca folosesc deja portul 80 pentru dvr, trebuie sa pun altul (81)?
4. Am ip static, deci nu trebuie sa folosesc ParadoxMyHome
5 Ca sa accesez modulul din ie, accesez adresa de ip static, urmat de portul definit la pct 3?



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate