Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Popoarele dintre Carpatii Meridionali si Dunarea Inferioara intre anii 600-1400

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#73
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 05.08.2015

View Postbluebyte, on 03 iunie 2016 - 16:11, said:

Asa cum ungurii probabil nu mai vorbesc aceasi limba ca cea vorbita de Attila, respectiv Hunii, sau mai probabil in mica masura...

Ce legatura este intre huni si unguri? Ca si unii si altii au adastat in Pannonia? Atunci, ungurii sunt gepizi, longobarzi si avari deopotriva?

Incearca sa nu regurgitezi vreo profesiune de credinta, ci explica cu cateva idei clare, simple si demonstrabile de ce ungurii ar fi fost in vreun fel inruditi cu hunii.

A propos, cand este atestat prima data numele Attila la unguri? Secolul al XIX-lea cumva?

Edited by Mount_Yerrmom, 03 June 2016 - 22:22.


#74
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostMount_Yerrmom, on 03 iunie 2016 - 22:12, said:

A propos, cand este atestat prima data numele Attila la unguri? Secolul al XIX-lea cumva?

Aaaa, da? Si numele de Traian cand este atestat pentru prima data la Rumuni? Posted Image Posted Image

#75
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View PostMount_Yerrmom, on 03 iunie 2016 - 22:12, said:

Ce legatura este intre huni si unguri?
A propos, cand este atestat prima data numele Attila la unguri? Secolul al XIX-lea cumva?
bibica o sa-ti raspunda obraznic ca Attila e de fapt Atilla
prin urmare ai pus o intrebare imbecila,
cum de iti permiti sa chestionezi identitatea etnica, nationala si de partid a  lui Attila?

#76
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postneafloricadinobor, on 02 iunie 2016 - 21:21, said:

Și ce dacă provin din aceeași zonă? Ungurii sunt acum în aceeași zonă cu noi. Și? Suntem înrudiți la limbă din această cauză?
nu sintem inruditi, dar un roman ardelean invata limba maghiara mult mai rapid decit un muntean si are foarte multe cuvinte imprumutate din maghiara.

#77
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcirus6, on 04 iunie 2016 - 02:51, said:

nu sintem inruditi, dar un roman ardelean invata limba maghiara mult mai rapid decit un muntean si are foarte multe cuvinte imprumutate din maghiara.

Exemple?

#78
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Ar fi invatat mai repede, si chiar au invatat mai demult, dar nu si in zilele noastre.
In trecut, in vremurile cind nu toti aveau scoala, respectiv nu exista o raspindire asa mare a limbii "literare", limba folosita era cea regionala.
Stim prea bine ca sici erau diferenta mari intre regiuni, mai ales intre regiunile istorice, Ardeal, Banat, Muntenia, Moldova, Dobrogea sau Maramures.
In acele vremuri au invatat romanii din Ardeal mult mai usor limba ungureasca, pentru ca deja foloseau multe expresii unguresti.
Cu raspindirea invatamintului si in general prin carti si ziare, limba literara romana s-a raspindit peste tot, luind locul dialectelor sau a regionalismelor.

Ca atare in ziua de astazi exista o foarte mica diferenta intre cum vorbeste un maramuresan sau moldovean, respectiv nici macar moldoveanul nu mai vorbeste "moldoveneste",
sau ardeleanul "ardeleneste".
Asta se numeste globalizarea limbii literare, un factor principal in orice tara cu regiuni distincte. In Franta si in Germania la fel. In germana se numeste "Hochdeutsch". cu
ajutorul caruia poate comunica de exemplu un taran din Niederbajern cu un taran din Elvetia.

Dar personal in 31 de ani petrecuti in tara, plus in cei traiti in Germania, eu nu am avut absolut nici un prieten sau cunostiinta romana, desi am avut foarte multi, care sa
stie ungureste. Asa citeva vorbe da, dar nu destul pentru nici macar o conversatie simpla. Si asta la Cluj. Nu stiu cum e in Tg.Mures sau in HarCov.

Edited by bluebyte, 04 June 2016 - 08:36.


#79
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postneafloricadinobor, on 02 iunie 2016 - 21:21, said:

Ungurii provin din Europa, nu din Asia. E probat genetic!
Au rude care inca mai traiesc in apropierea Uralilor: mansii si kantii. Nu mi-e clar de unde rezulta ca ungurii s-ar trage din Asia Centrala.

#80
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostBalamache, on 04 iunie 2016 - 06:44, said:

Exemple?
picioci( cartofi), marhai( vaci), paprica(boia), catana( soldat), porodici( rosii), capalit( prasit)....astea mi-o venit repede in cap, cu siguranta ca avem multe cuvinte imprumutate de la ei.
de ex je daca ar vrea in 3 luni ar vorbi bine limba maghiara, pe cind nea florica nu poate zice corect in maghiara nici macar kurtos kalacs( uite inca un cuvint din maghiara, la cozonac i se spune colac). :)

View Postbluebyte, on 04 iunie 2016 - 08:35, said:

Nu stiu cum e in Tg.Mures sau in HarCov.
aici sint foarte multi romani care stiu limba maghiara.

#81
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcirus6, on 04 iunie 2016 - 11:00, said:

picioci( cartofi), marhai( vaci), paprica(boia), catana( soldat), porodici( rosii), capalit( prasit)....astea mi-o venit repede in cap, cu siguranta ca avem multe cuvinte imprumutate de la ei.
de ex je daca ar vrea in 3 luni ar vorbi bine limba maghiara, pe cind nea florica nu poate zice corect in maghiara nici macar kurtos kalacs( uite inca un cuvint din maghiara, la cozonac i se spune colac). Posted Image
Lexicul singur nu face o limba mai usor de inteles, de invatat sau de vorbit. Structura gramaticala si regulile fonetice sunt mai importante. Limba albaneza are 30% lexic latinesc si detine vreo 100 de cuvinte de origine latina, care nu au supravietuit in nicio alta limba romanica, acest fapt nefacand din albaneza o limba romanica. Engleza are 40% lexic romanic, nefiind in vreun fel o limba cu afinitati romanice. Legat de acest principiu, pe care-l invoci tu, albanezii vorbesc foarte prost italiana iar englezii invata cu dificultati pronuntia in limbile romanice. Cum o dai, n-ai dreptate. Maghiara este o limba grea pentru orice roman, indiferent din ce zona este.

#82
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 05.08.2015

View Postbluebyte, on 04 iunie 2016 - 08:35, said:

Dar personal in 31 de ani petrecuti in tara, plus in cei traiti in Germania, eu nu am avut absolut nici un prieten sau cunostiinta romana, desi am avut foarte multi, care sa
stie ungureste. Asa citeva vorbe da, dar nu destul pentru nici macar o conversatie simpla. Si asta la Cluj. Nu stiu cum e in Tg.Mures sau in HarCov.

Da' ce-ai, blubibi, esti ghebos, trec oamenii cu copiii pe celalalt trotuar ca sa nu-i deochi?

View PostBalamache, on 03 iunie 2016 - 23:14, said:

Aaaa, da? Si numele de Traian cand este atestat pentru prima data la Rumuni?

Ai dreptate, nume precum Decebal si Attila se datoreaza perioadei romantice din secolul al XIX-lea. Intre rumani si daci este aceeasi distanta cat este untre unguri si huni.

E trist ca oameni educati - nu e cazut tau - iau de bun delirul dacoman sau, la unguri, hunoman. Acelasi protocronism nesanatos, patologic chiar.

Edited by Mount_Yerrmom, 04 June 2016 - 11:26.


#83
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostBalamache, on 04 iunie 2016 - 11:15, said:

Lexicul singur nu face o limba mai usor de inteles, de invatat sau de vorbit. Structura gramaticala si regulile fonetice sunt mai importante.
absolut, asta sustin si io. chiar daca lexicul ardelenilor ar fi fost mult mai bogat in cuvinte unguresti tot limba romana ar fi.
avind in schimb un lexic bogat maghiar, in urma unui proces agresiv de maghiarizare, romanii ardeleni ar fi putut sa se maghiarizeze, sint cazuri concrete in harghita si covasna.

#84
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostMount_Yerrmom, on 04 iunie 2016 - 11:26, said:

E trist ca oameni educati  iau de bun delirul dacoman

Pe cand delirul latinomaniac a prins foarte bine la populatia needucata. Manelizarea istoriei merge de minune unde canta Guta si Salam, acolo unde sunt case cu multe turnulete  si se vorbeste frecvent de imparati si imperii. Cum care imperiu? Imperiul RRomales, continuatorul imperiului roman.Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by Balamache, 04 June 2016 - 11:47.


#85
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 05.08.2015
Aveam eu o banuiala ca buzele si gingiile tale nu-s vinete de ciuda.

[ https://cutiacuvechituri.files.wordpress.com/2013/01/universitatea_buc_secxix-secxx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
@Mount_Yerrmom

Cu diferenta ca voi va credeti mari daci sau romani dar nu aveti absolut nici o traditie comuna, nici macar a numelor.
Eu nu am auzit in Cluj ca cineva sa poare nume dace ca ; Charnabon, Rex Histrianorum (conducătorul Histriei), Cothelas, Dual, Rhemaxos, Moskon, Dromichaetes, Zalmodegicus,
Rubobostes, Oroles, Dicomes, Rholes, Dapyx, Cotiso, Zyraxes, Burebista, Deceneu, Comosicus, Scorilo, Coson, Duras, Decebal
Nici romane inafara de Traian.

Pe cind la unguri, Attila, Csaba, Árpád, Géza, Demeter, Dezsö, Gergely, etc...sint nume stravechi toate. Ildikó, era numele sotiei lui Attila.

#87
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Depinde ce intelegi prin "stravechi".

Demeter = Dumitru, probabil grecesc la origine
Gergely = Grigore
Dezsö = Desideriu

Cit despre traditiile comune ale romanilor cu stramosii lor... se gasesc destule. :)

#88
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
Corneliu,Silviu,Adrian,Marcel,Liviu ,asa la viteza.

#89
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postmihai1241, on 04 iunie 2016 - 14:27, said:

Corneliu,Silviu,Adrian,Marcel,Liviu ,asa la viteza.
Asa la viteza, toate astea sunt intrate in principate dupa secolul 19.

#90
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostBalamache, on 03 iunie 2016 - 23:14, said:

Aaaa, da? Si numele de Traian cand este atestat pentru prima data la Rumuni? Posted Image Posted Image
Păi...în sec 19. Cred că Troian e ceva mai vechi și provine de la catolicii polonezi.

View Postcirus6, on 04 iunie 2016 - 02:51, said:

nu sintem inruditi, dar un roman ardelean invata limba maghiara mult mai rapid decit un muntean si are foarte multe cuvinte imprumutate din maghiara.
Bun, învață el mai repede, dar discuția e dacă maghiara e apropiată de turcă. Tu știi ungurește? E apropiată maghiara de turcă?

View PostDihorul Razboinic, on 04 iunie 2016 - 09:25, said:

Au rude care inca mai traiesc in apropierea Uralilor: mansii si kantii. Nu mi-e clar de unde rezulta ca ungurii s-ar trage din Asia Centrala.
Discutam eu de genetică nu de limbă.  Genetic cei de azi de la Urali nu sunt ca ungurii de azi din Ungaria.

View Postcirus6, on 04 iunie 2016 - 11:06, said:

picioci( cartofi), marhai( vaci), paprica(boia), catana( soldat), porodici( rosii), capalit( prasit)....astea mi-o venit repede in cap, cu siguranta ca avem multe cuvinte imprumutate de la ei.
de ex je daca ar vrea in 3 luni ar vorbi bine limba maghiara, pe cind nea florica nu poate zice corect in maghiara nici macar kurtos kalacs( uite inca un cuvint din maghiara, la cozonac i se spune colac). Posted Image


aici sint foarte multi romani care stiu limba maghiara.
Zău? L-ai încercat tu pe nea Florică?
Cuvîntul colac e din rumînă în maghiară.
Cuvintele care sunt identice în maghiară și în graiul ardelenesc sunt date ca venind din maghiară, deși teoretic ele pot veni din graiurile romînești (ardelean, bihorean, bănățean, moroșan plus altele rumînești din Panonia azi dispărute) în limba maghiară.

View Postbluebyte, on 04 iunie 2016 - 12:07, said:

Cu diferenta ca voi va credeti mari daci sau romani dar nu aveti absolut nici o traditie comuna, nici macar a numelor.
Eu nu am auzit in Cluj ca cineva sa poare nume dace ca ; Charnabon, Rex Histrianorum (conducătorul Histriei), Cothelas, Dual, Rhemaxos, Moskon, Dromichaetes, Zalmodegicus,
Rubobostes, Oroles, Dicomes, Rholes, Dapyx, Cotiso, Zyraxes, Burebista, Deceneu, Comosicus, Scorilo, Coson, Duras, Decebal
Nici romane inafara de Traian.

Pe cind la unguri, Attila, Csaba, Árpád, Géza, Demeter, Dezsö, Gergely, etc...sint nume stravechi toate. Ildikó, era numele sotiei lui Attila.
1. portul popular este de la daci.
2. muzica și dansurile populare sunt de la daci.
3.Limba e de la daci (am adus eu probe indubitabile pt acest lucru)
4. Numele populare sunt de la daci Ex: Nică a lu Ștefan a Petrii (numele scriitorului Ion Crangă în copilărie în satul lui); Eriger Dapiegeă lo Genuclă ( primul nume pe o listă de 15 nume dacice pe placa Nr 120.). Antigona lu Lozanis (nume pe o piatră de mormînt din Tomis sec 1 e n.)
NUMELE ACELEA NU SÎNT RĂMASE DE LA HUNI. Ele sunt reintroduse mai tîrziu așa cum la rumîni au fost introduse în sec 19 nume latinești ca Lucian, Traian, Ovidiu. Avem listele cu numele de boieri din evul mediu. Pe ele nu e nici un nume latinesc.
D-ta ești cam naiv dacă ai crezut că ungurii au avut contacte cu hunii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate