Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Noul Peugeot 3008

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Toate europenele dau garantie de 2 sau 3 ani. Doar Skoda da 4 ani. In schimb exista si garantie extinsa de 2 sau 3 ani in limita a 100 sau 150k km pentru o suma mica.

#110
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 Baxon, on 11 martie 2017 - 00:28, said:

Cam slabut la garantie 4 ani sau 100.000 km ! La Suzuki ai 5 ani fara limita de km la altele ai 7 ani ... pejos e cam bataie de joc la un pret piperat .
Finisajele la Suzuki sunt jenante în comparație cu Peugeot. Mașina nu e doar garanție.

#111
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

 stiinta82, on 10 martie 2017 - 23:59, said:



Mie mi se pare o masina foarte reusita. De curand am schimbat masina iar Peugeout 3008 a fost printre finaliste. Din cauza termenului de livrare si din alte cateva chestii minore nu am cumparat-o. Din ce review-uri am citit si vazut pe youtube, cam toata lumea o lauda. Nu stiu ce  preturi ai vazut tu, dar eu vad ca in varianta de echipare Allure  cu motorul 1.6 THP EAT ajunge la 26400 Euro fara discount. Spune-mi te rog ce poti cumpara de la concurenta in banii astia care sa arate mai bine si sa fie mult mai "potente".

Toate sunt mai frumoase daca tie iti place acum peste un an o sa iti fie scarba.

În banii astia ai variante 4x4 cx5 manual, Sportage automat diesel benzina ce doresti, seat Ateca. Nu sunt mai potente dar sunt 4x4. Variante 4x2 gasesti si mai ieftine.

Ce ti-ai cumparat în loc de 3008?

#112
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
M-am oprit la motorizarea asta pentru a demonta ce spune unul mai sus ca este o masina accesibila. Pretul de aproape 28k euro este fara nici o optionala, doar culoarea metalizata. Sigur ca poti sa pui motorul de 180 CP diesel (te costa "doar" 34k euro fara nici o optionala). Consider ca deja la 26-27k intri in teritoriul masinilor cu motoare diesel de 2000 cc, bine dotate, avand in standard 4X4.  Daca te mai uiti si la indexul de fiabilitate al generatiei anterioare, te apuci cu mainile de cap!

#113
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Alea sunt preturi de lista. Discounturile sunt destul de măricele la Peugeot.
Oricum asta e o mașină de fițe, o iei dacă îți place, nu pentru funcționalitate.

#114
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
@Kazmer,

La mine situatia era mai comlicata. Eu vroiam clasa medie iar sotia vroia SUV. Mazda CX-5 era prima optiune, insa ptr modelul vechi nu se mai faceau comenzi, iar tr modelul nou asteptam pana in septembrie. Peugeot 3008 mi-a placut foarte mult dar sotia nu a vrut, plus timpul mare de asteptare. De la VAG nu vroiam, Kia nu mi-a placut, Tucson sarea de 30K. Pana la urma am luat Mazda 6.

#115
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Treaba cu garantia extinsa, cu finisajele, tehnologia de fabricatie (amintind printre altele calitatea tablei, a vopselei, a antifonarii sau a finisajelor), pretul real de vanzare e vazuta prin prisma unei pareri deja formate. Cine vrea sa le vada undeva le va vedea. Cine nu, nu.

#116
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Nu stiu de unde luati voi preturile, dar eu am intrat de curiozitate pe pagina Peugeot Romania si acolo motorizarea de 1,2 incepe cu pretul de 20.229 Euro. De la 20k pana la 28k (se sustine ca e cheala la banii aia) mai e cale lunga si intra extrem de multe optionale.
Referitor la submotorizarea de 1,2 si 130 cai; eu am un Citroen C5 de 140 cai la o masina de 1800 kg si masina se misca mai mult decat rezonabil: nu particip la raliuri, dar motorizarea imi ofera ce am nevoie
Sotia are un Nissan Micra cu motor de 1,2 benzina si 65 cai; masina se comporta impecabil in oras (pentru mers afara  folosim masina mea).

Edited by bogwol, 13 March 2017 - 09:11.


#117
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007
O putere relativa echilibrata este de 100 cp/ 1 t de masina. De asemenea un timp de 10s pentru 0-100 kmh este un indiciu bun.

#118
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cuplul e cel important pentru senzația de sub motorizare. Puterea o simți la viteze mari.

#119
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008
Salut.
De vreo doua saptamani sunt si eu posesorul unui Peugeot 3008 varianta GT 2.0l 180CP.
Trecerea am facut-o de la masina anterioara... tot un Peugeot 3008, 2.0L 150CP, asa ca am considerat ca nu voi avea mari surprize.
Nu a fost asa, masina a fost o surpriza placuta din prima zi si continua sa ma surprinda placut.
Mi-a placut intotdeauna tinuta de drum a masiniilor Peugeot. SI cred ca stiu ce vorbesc, deoarece in ultimii 15 ani am condus, cu perioade scurte de exceptie, masini Peugeot, incepand cu un batran dar superb Peugeot 505 cu motor diesel aspirat de 2.5l si continuand cu doua 308 SW luate la cativa ani una dupa alta, apoi 3008 si acum iar 3008. Pot spune ca sunt un fidel al marcii.

Am doua intrebari pe care as vrea sa le adresez celor mai cunoscatori decat mine:
- la vechiul 3008, cu CV manuala, frana de mana electrica se debloca pentru situatii de urgenta cu o mica manivela care se introducea intr-o gaura de sub scaunul soferului. Cum procedez la noul 3008 cu CV automata? De exemplu daca moare bateria si vreau sa o urc pe o platforma, cum procedez?
- cheia electronica are integrata o cheie clasica. La ce foloseste acea cheie?

Multumesc.

#120
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 zvonacfirst, on 06 martie 2018 - 16:19, said:

- la vechiul 3008, cu CV manuala, frana de mana electrica se debloca pentru situatii de urgenta cu o mica manivela care se introducea intr-o gaura de sub scaunul soferului. Cum procedez la noul 3008 cu CV automata? De exemplu daca moare bateria si vreau sa o urc pe o platforma, cum procedez?
- cheia electronica are integrata o cheie clasica. La ce foloseste acea cheie?

1. Nu stiu, dar trebuie sa zica ceva in manualul masinii.
2. Ca sa poti deschide masina in cazul in care telecomanda ramane fara baterie sau se strica ceva la ea.

#121
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008

 ericmario, on 06 martie 2018 - 16:37, said:

2. Ca sa poti deschide masina in cazul in care telecomanda ramane fara baterie sau se strica ceva la ea.
Multumesc dar nu am vazut sa aiba gauri pentru cheie in portiere.

#122
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Citeste manualul masinii amice, daca e real ce pretinzi.

#123
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008

 zvonacfirst, on 06 martie 2018 - 20:00, said:


Multumesc dar nu am vazut sa aiba gauri pentru cheie in portiere.
Verifica manerul usii de la sofer. Ar trebui sa ai un capacel sub care este broasca de deschidere. Eu asa am la seat.

#124
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008

 ericmario, on 06 martie 2018 - 20:19, said:

Citeste manualul masinii amice, daca e real ce pretinzi.
Asta am facut amice, inainte de a posta intrebarea aici. Posted Image Daca raspunsul din carte ar fi fost lamuritor, nu intrebam. Eu ma pun in situatii atipice, cand reteaua Peugeot nu este disponibila sau cand o masina platforma nu se poate apropia de masina mea si aceasta trebuie tractata o portiune de drum. Cum fac sa o misc de acolo daca de exemplu imi moare complet bateria stand la semafor, pe banda a doua, cand motorul face stop, deci alternatorul nu mai furnizeaza curent.
Iata ce scrie in carte:
In cazul unei pene a bateriei, frana de parcare cu comanda electrica nu mai functioneaza.
Pentru siguranta, in cazul in care frana de stationare nu este actionata, imobilizati vehiculul prin selectarea unei trepte de viteza, sau instaland calele furnizate la una dintre roti.
Apelati la reteaua PEUGEOT sau la un Service autorizat.

Multumesc @lungubogdan. Mi-am dat seama ca nu am fost atent, pe partea soferului are locasul pentru cheie in manerul usii.

Edited by zvonacfirst, 08 March 2018 - 09:07.


#125
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Iti recomand sa mergi pe forumul Peugeot. Sunt cativa entuziasti care stiu multe despre masina si testeaza toate dotarile. Intr-o vreme imi facusem si eu cont acolo si urmaream discutiile pentru ca eram interesat de 3008, dar intre timp m-am hotarat la o alta marca.

#126
megaM

megaM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2018
O intrebare pentru posesorii de 3008: are careva Focal pe masina? Am auzit ca are izolare fonica suplimentara , portiere ranforsate (ca sa reziste la bass puternic) si geamuri laminate pentru o insonorizare superioara. Posted Image Ma intereseaza care este confortul la drum lung (zgomotul care intra in masina). Unii zic ca e mai liniste in masina, dar voiam o parere direct de la sursa.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate