Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#73
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
e la limita daca gatesti si daca in dimensiunile astea ai si frigiderul.. stiu iti pare imens daca lasi in spate o bucatarie de bloc, dar e la limita.
am aproape 7 metri liniari, deci identic ca la tine. si am totul inghesuit.
din 7m scazi un frigider mare, chiuveta, aragaz, adancimea blaturilor la colturile U'lui, si realizezi ca dupa ce pui o masina de cafea, un prajtor de paine, abia iti mai ramane loc de microunde. ok, poti ridica undeva microundele, sa le ai incastrate in mobila. 7ml nu e putin, dar nici mult,

#74
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
si bucatariile de vara sunt o optiunePosted Image ...doar stati la casa/curte...si nu sunteti limitat de mobila, aragaz...!

#75
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu mi le-am desenat pe pereti pe acolo..cand trasam electricele..si parea ok..Oi videa in realitate..mobilat..cum va fi..

#76
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Sa stii...
Eu ma bucur ca inca nu am facut foisorul, acum vreau in mod cert sa inglobez undeva acolo si o chiuveta si o plita (electrica, sau chiar si cu butelie).
Dar asta este in plan pentru la anul...

#77
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postthe_lion, on 05 august 2016 - 15:13, said:

Sa stii...
Eu ma bucur ca inca nu am facut foisorul, acum vreau in mod cert sa inglobez undeva acolo si o chiuveta si o plita (electrica, sau chiar si cu butelie).
Dar asta este in plan pentru la anul...

acelasi plan il am si eu...

e de vis sa ai o bucatarie de vara la umbra unui nuc, sub o bolta de vita de vie etc...inglobata sub un foisor, pergola,...si sa-ti faci toate mancarurile afara searaPosted Image in special cele foarte mirositoare...

#78
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmanghels, on 05 august 2016 - 14:50, said:

U-ul meu din bucatarie va avea 2 laturi de 2m; si una de 3ml..Sper sa fie suficient..

In cazul asta, blatul e prea mare.Posted Image

#79
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postcasadivino, on 05 august 2016 - 15:20, said:



acelasi plan il am si eu...

e de vis sa ai o bucatarie de vara la umbra unui nuc, sub o bolta de vita de vie etc...inglobata sub un foisor, pergola,...si sa-ti faci toate mancarurile afara searaPosted Image in special cele foarte mirositoare...

Am si nuc...si o super bolta racoroasa de vie. Inca ma msi gandesc unde il fac...inclin spre bolta, este facuta de asa natura incat am umbra tot timpul.

#80
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postcasadivino, on 05 august 2016 - 15:06, said:

si bucatariile de vara sunt o optiunePosted Image ...doar stati la casa/curte...si nu sunteti limitat de mobila, aragaz...!

La mine e deja trecuta in proiect, pe terasa, pe peretele cu casa o sa am apa, scurgere, electricitate, di tati. Posted Image

Peste ideile cu chiuveta pe colt am dat si eu, nu sunt rele dar simt ca e mai bine asa fara nici un colt. E adevarat ca triunghiul meu e un pic faultat, dar sotia spune ca e ceva peste care poate trece.

Cat despre insulita eu ma gandeam la ceva de genul celor din atasament (ciudata chestie sp nu lasa linkuri catre houzz, houzz nu te lasa sa le salvezi pe calculator, de parca nu s-ar fi inventat printscreenul...)



E adevarat ca insula inglobeaza plita in ambele cazuri dar iar intervine problema mirosului care e mult mai greu de eliminat in cazul acesta fata de cazul in care plita e lipita de perete.

Si iata ca deja am "implinit" 5 pagini. Diseara s-ar putea sa ma vad cu constructorul a carei lucrare v-am prezentat-o mai sus sa discutam cateva lucruri de principiu in lipsa proiectului de structura.

#81
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postthe_lion, on 05 august 2016 - 15:33, said:

Am si nuc...si o super bolta racoroasa de vie. Inca ma msi gandesc unde il fac...inclin spre bolta, este facuta de asa natura incat am umbra tot timpul.
am un castan...sub/langa vreau sa construiesc Posted Image intradevar e mic..de vreo 3 ani..

sub bolta nu imi permit sezlonguriile nevestii si ale copiilor

#82
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View PostBylly00, on 05 august 2016 - 15:41, said:

Cat despre insulita eu ma gandeam la ceva de genul celor din atasament ...
ciudat cum bucataria din prima poza are exact un geam de ala de care sugeram eu Posted Image

View Postmarco71, on 29 iulie 2016 - 21:48, said:

poti face o fereastra foarte lata in dreptul blatului si mica pe inaltime (max. 50-60cm), care doar se basculeaza, astfel incat poti pune in dreptul ei si chiuveta si plita, distantate un pic una de alta (hota va veni chiar deasupra ferestrei, pentru tiraj) ...

si apropo, ce pui pe insulita, indiferent ca-i plita sau chiuveta, salvezi (elimini) la blatul principal (de langa perete) si ai mai mult spatiu si optiuni Posted Image

Edited by marco71, 05 August 2016 - 15:52.


#83
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Insula aia, cu sau fără plita sau chiuveta, de regula se pune în bucătăriile deschise s delimiteze cumva spațiul bucătăriei de dining room sau living.
Dacă aveți bucătării închise, cu 4 pereți de jur împrejur, o insula va va forță sa construiți o bucătărie supradimensionata sau veți sfârși avea una f inghesuita unde va tb tb sugeti byrta ca ca treceți printre mobile.


Dacă tot vreți ceva de genul asta, fie faceți la comanda, fie cumpărați de nou dacă găsiți l dimensiuni și puneți o insula pe roti, mobila. Nu va avea chiuveta sau plita, dar o puteți da din cale

#84
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Si eu sufar de lipsa unui blat mare acum, de asta la noua casa am gandit o bucatarie de 4x5.40, insa ce sa vezi, tot nu voi avea spatiu suficient. Voi avea cam 2.30m daca amenajez ca in pozele de mai jos si oricum alta varianta de amenajare nu prea am. In coltul de langa cuptor va fi plita si soba pe lemne. La fel imi doream o insula, dar am renuntat la idee si in locul ei o sa pun o masa mare cu 6/8 scaune. (cine o sa stea la ele nu stiu, oaspeti am f rar), dar ma gandesc la viitor cand poate se mareste familia, mai vine si o bunica in vizita pe o luna-doua, sa avem toti loc la masa mare.

Attached Files



#85
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
O masa extensibila te salveaza. Cand ai musafiri o intinzi, cand nu, ai spatiu mai mult. Am vazut unele f. frumoase in ik..a, dar f. scumpe... zici ca sunt din marmura, nu lemn... Cica sunt pt. buget redus... glume :)

#86
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
da, le stiu. eu visez la o masa facuta de mana noastra dintr-un lemn mai vechi, sa fie atractia camerei (sa se stranga toti prietenii imaginari in jurul eiPosted Image )

#87
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Un blat de 2,30 m e mai mult decat suficient sa gatesti pentru toti prietenii imaginari.Posted Image

De ce nu mai vrei insula? In bucataria aia incape orice.

Eu vreau o masuta de cafea foarte joasa din dulapi vechi de stejar dati cu ceara de mobila. Vreau sa vad cum se sperie oamenii normali cand intra la mine in casa.Posted Image

Edited by cumparator, 06 August 2016 - 16:52.


#88
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
eu mai vreau insula, dar nu imi incape si insula si masa pentru 6 persoane, asa ca am eliminat insula. Mi-ar fi trebuit latimea bucatariei mai mare.
Cand ma uit in casele americanilor cum totul e supradimensionat, zici ca ar locui uriasi acolo. Imi place sa ma uit la ele, dar nu e stilul meu de viata -prea pompos, prea multa risipa. Eu sint mai austera.

#89
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Consider inoportun sa proiectez si sa platesc bani grei pentru ocaziile cand vor fi musafiri la masa, pentru vizite/petreci pot sa fac niste mici rocade in living pentru a acomoda pana la 20 de persoane sau daca vremea permite sa pun masa afara pe terasa. Masa din bucatarie va fi pentru "ai casei", vom lua masa acolo in 90% din cazuri. Daca ma puneti sa justific de ce as vrea si insulita aceea langa masa nu prea am cum sa o fac, singurul motiv este ca imi place cum arata si extinde oarecum spatiul de lucru.

Cat despre uitatul la casele americanilor ... e boala grea :)

#90
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View PostBylly00, on 07 august 2016 - 09:38, said:

Cat despre uitatul la casele americanilor ... e boala grea Posted Image
stai sa vezi si reversul (o casa in 30mp), la "tiny house, big living" ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate