Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#55
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostBylly00, on 29 iulie 2016 - 10:20, said:

Asta a fost asezarea optima la care m-am putut gandi eu. As putea sa pun chiuveta si pe insulita si sa complic ecuatia (prin aducerea tevaraiei suplimentare). Tu cum ai propune? Daca pun chiuveta pe insula nu mai am uscator deasupra sa pun vasele la uscat. Nu imi dau seama exact despre ce impartire spui. Despre ce am desenat eu sau despre ce imi propunea termopanistul?

Mie una nu imi place geamul acela impartit de la bucatarie.
Si eu am un geam mare, blatul de la bucatarie imi tine loc si de glaf, in dreapta geamului am aragazul si hota, iar pe centru chiuveta. Uscator de vase exista si tip sertar - e chiar mai practic decat uscatoarele aceala cocotate la care ti se prelinge apa pe maini cand pui vasele pe ele. Iar daca ai masina de spalat vase chiar nu vad sensul unui uscator de vase mare. Unul tip sertar mi se pare suficient.
Caut o schita cu mobilarea bucatariei mele sa vezi cum e (sper sa gasesc pe undeva).
La tine ce dimensiune are bucataria? Ce dimensiune are geamul ?

View PostBylly00, on 29 iulie 2016 - 13:28, said:

Filtrarea apei pentru baut ar vrea si sotia mea, ati implementat pana la urma treaba asta? E pacat ca tu nu ti-ai facut un jurnal, ai destule de multe lucruri interesante de impartasit vad.
Eu prefer filtrele cat mai simple conceptual, fara osmoza sau alte procesari ale apei.
am prieteni care folosesc asa ceva http://www.familyaqu...a-tip-economic/ si sunt foarte multumiti. Dar depinde si de calitatea apei din zona si pentru ce anume e nevoie de filtrare.

#56
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Legat de apa, noi avem deja bransament la retea. Problema apei de la retea este duritatea foarte ridicata, ce dauneaza instalatiilor si obiectelor sanitare in timp plus ca peretii cabinelor de dus sunt foarte greu de curatat si mentinut din cauza depunerilor de calcar. Deci un dedurizator mi-as pune la intrarea in casa, in camera tehnica. Sub chiuveta de la baie mi-as pune si eu ceva mai simplut, pentru ca teoretic (si in 99% in cazuri cu exceptia diferitelor accidente) apa din retea este sterila si pentru ca osmoza inversa mi se pare contraproductiva daca e folosita pentru apa de baut (o saraceste de minerale care sunt necesare corpului). Mi-ar trebui un filtru cu carbune care sa inlature gustul oribil si mirosul neplacut al apei de la robinet. Momentan avem o canita Brita care isi face treaba foarte bine in sensul asta dar din sclifoseala tot am ajuns sa cumparam apa imbuteliata.

Despre geamul de la bucatarie. In primul rand era mare si era desenat dintr-o bucata. Intre timp conu71 m-a linistit in privinta asta. Ar fi fost 2,4 x 1,6 =~ 4 mp X 50kg = 200 kg de geam -> ar trebui un tip de geam securizat mult mai costisitor si manevrat cu o macara -> costuri mult mai mari decat cei 150E/mp bugetati de mine. Apoi mi-a spus ca daca vreau geamuri cu deschidere sa nu fie deschiderea mai lata de 90 cm si acum iar stau si ma uit ca le-am lasat la 112cm latime - golul de fereastra, ceea ce este iar prea mult.  

Bucataria are 4,20x4,35

#57
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostBylly00, on 29 iulie 2016 - 15:37, said:

Mi-ar trebui un filtru cu carbune care sa inlature gustul oribil si mirosul neplacut al apei de la robinet. Momentan avem o canita Brita care isi face treaba foarte bine in sensul asta dar din sclifoseala tot am ajuns sa cumparam apa imbuteliata.
Cel pe care l-am pus in linkul de mai sus doar atata face. Are vreo 5 stadii de filtrare si e pe baza de carbune activ. Si mi se pare si ok pretul

View PostBylly00, on 29 iulie 2016 - 15:37, said:

Despre geamul de la bucatarie. In primul rand era mare si era desenat dintr-o bucata. Intre timp conu71 m-a linistit in privinta asta. Ar fi fost 2,4 x 1,6 =~ 4 mp X 50kg = 200 kg de geam -> ar trebui un tip de geam securizat mult mai costisitor si manevrat cu o macara -> costuri mult mai mari decat cei 150E/mp bugetati de mine.
Al meu are 2.6 x 1.2 si e din 3 parti. Doua laterale oscilo (de 65) si un panou mai mare de 1.3. In zona acestui panou o sa fie chiuveta, Mie una mi se pare ca arata foarte bine, dar aici clar depinde de gusturi.

View PostBylly00, on 29 iulie 2016 - 15:37, said:

Bucataria are 4,20x4,35
Am atatsat un print screen cu schita de mobilare a bucatariei mele. La mine e modulata dupa mobila Voxtorp de la Ikea pentru cazul in care nu o sa mai am bani de mobila la comanda (estimarea e ca nu o sa am :D )

Attached Files



#58
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View PostBylly00, on 29 iulie 2016 - 08:56, said:

M-am cam impotmolit cu ferestrele astea, cu dispunerea si dimensiunile lor. Incercand sa "mobilez" bucataria am ajuns la concluzia ca m-ar ajuta 2 ferestre mai mici decat una mare, astfel incat sa vina plita si hota intre ele. Cam asa ceva cum e in atasament.
poti face o fereastra foarte lata in dreptul blatului si mica pe inaltime (max. 50-60cm), care doar se basculeaza, astfel incat poti pune in dreptul ei si chiuveta si plita, distantate un pic una de alta (hota va veni chiar deasupra ferestrei, pentru tiraj) ... sau imparti aceasta fereastra in doua parti si poti face o parte oscilobatanta, daca nu te incurca deschiderea normala (nu trece peste plita sau chiuveta)... sau chiar in trei parti (cu o parte fixa), cum a zis dana mai sus
mi se pare ca lenny a ales o asemenea fereastra la bucatarie, cauta pe jurnalul ei Posted Image

Edited by marco71, 29 July 2016 - 21:52.


#59
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Multumesc pentru sugestie, dar o fereastra pitica nu cred ca ar accepta sotia mea, noi ne-am imaginat mereu bucataria foarte luminoasa. Asa cum spui tu aveau niste prieteni la un apartament, numai ca aveau si peste randul de mobilier care integra hota inca o fereastra si mai pitica de vreo 30 cm. Momentan varianta castigatoare este cu chiuveta pe coltul stang si doua ferestre mai mici desi dupa sfatul lui conu la latimea de 110 cm nu voi putea pune deschidere. Ma mai sfatuiesc cu arhitectul si parca vad ca ajung de unde am plecat, imi este ca se va duce prea mult miros daca pun plita langa peretele cu livingul, da aceea am incercat sa o aduc mai spre mijlocul camerei.

#60
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
bucataria nu o sa fie intunecata, mai ales ca ai usa transparenta spre living, din cate am vazut ... in plus mai poti suplimenta cu inca o fereastra ingusta si mai inalta, pe coltul spre CT, ala mai iesit in afara; insa cele doua usi de pe peretii adiacenti nu-ti lasa prea multe posibilitati pentru mobilier si incorporabile, asa ca daca mai pui si geamuri inalte ......

#61
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am mai sucit bucataria inca o data si am ajuns la asta prin mutarea usii catre camara. Cred ca e ideal asa. Am si fereastra mare si am si o parte care se deschide. Conu m-a sfatuit sa nu fac deschiderea mai mare de 90cm daca nu vreau sa am probleme cu lasatul ferestrei si probleme la inchidere/deschidere. Deci daca din 2,4m mai ramane o bucata fixa de 1,5m latime + inaltime 1,5 sau 1,6 => 2,4 mp de geam triplu care cantaresc pe la 120 kg, sper sa nu fie problema la montaj.

Voi mai largi vestibulul spre camara cu 20cm ca sa poata intra un garderob ceva acolo, la insistentele unui prieten care mi-a spus ca nu voi avea loc de nimic in afara de un cuier in acel hol (si pe buna dreptate). Voi mai largi in schimb camara, sa ajung la o latime de 1,2m.

Pentru a ajunge la cota finita a etajului 3,145 si pentru a ramane sub placa de peste parter 2,9m (de la nivelul sapei la placa peste parter adica) va trebui sa ies si mai mult in afara cu casa scarii, cu latimea unei trepte adica - 27 cm. Se pare ca alta solutie nu am daca vreau trepte inalte de 17 cm.

Pe masura ce mai citesc jurnalul Danei (dana84) ma apropii din nou de ideea de hrv/erv. Tare sunt curios cum sa ii iese si cat va fi "amenda" finala. Ca tot veni vorba de ventilatie de pe forum am preluat ideea unei guri de admisie pentru aerul pe care il trage hota si faptul ca aceasta ar trebui sa vina undeva in apropierea plitei. Nu am vazut exacutat asa ceva niciunde, ati vazut sau aveti idei? Trebuie sa vina din pardoseala sau cum vine treaba asta?

Attached Files


Edited by Bylly00, 04 August 2016 - 16:06.


#62
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu am mai vazut cuptor langa perete / usa pana acum, cred ca ar trebui lasat macar un 15 cm la stanga lui..te limireaza la gatit daca nu ai spatiu stanga dreapta, cel putin eu asa gatesc, in stanga ingredientele si in dreapta scot de pe foc sau pun lingura, capacul.

Edited by dell99, 04 August 2016 - 18:33.


#63
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Asa am acum plita langa un corp de mobier inalt,este la 20 de cm de el si nu incomodeaza cu nimic si nici nu au fost probleme cu flacara. Pot sa las 30 de cm de la perete pentru ca nu ma lovesc de nimic

#64
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Voi stiti mai bine, eu nu ma gandeam la flacara ci doar ca fiind o bucatarie mare nu vad de ce te-ai ingramadi la perete cu oalele cand poti avea spatiu rezonabil de preparare langa plita si cuptor, mai ales ca sunt una peste alta.

#65
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mie nu imi plac urmatoarele:
- cand deschizi usa la bucatarie primul lucru pe care il vezi e televizorul (pe care eu il vad ca obiect functional si nu de design), dar inainte de asta dau cu nasul de acel blat si de perete :D . Cand deschizi o usa - catre orice incapere - idealul e ca prima privire sa iti dea ideea de spatiu si sa iti spuna clar rolul acelei incaperi. Daca deschizi usa invers dai cu nasul intr-un frigider inalt si iar nu imi place.
- intr-o bucatarie trebuie sa te gandesti sa formezi cumva acel triunghi pentru gatit: frigider (&camara daca ai), chiuveta, plita. In ordinea asta. Aragazul e recomandat sa fie in dreapta chiuvetei (asta in cazul in care nu sunteti stangaci si puneti alimentele la gatit cu mana stanga).
- masa aceea chiar in mijlocul bucatariei imi aminteste de livingurile de odinioara in care masa era obiectul central si, in afara de momentele in care aveai musafiri, tare incomoda si ocupatoare de spatiu era. I-as cauta un loc langa un perete, un loc in care sa nu ma incomodeze cand trebuie sa ajung in anumite puncte cheie ale unei bucatarii
- as incadra cel putin un turn in acel L format de blatul bucatariei (o bucatarie are cam doua "turnuri": unul dat de frigider si unul dat de cuptor si cuptorul cu microude - acestea e fain, daca le ai pe ambele, sa fie suprapuse)

#66
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Multumesc pentru vizita si pentru opinii.
Planuiesc sa pun o usa de sticla acolo, cu inchidere pe cheder.
Masa aceea o sa fie de fapt jumate insulita-jumate masa, din ce am planificat eu ar trebui sa fie suficient spatiu de trecere. Nu o sa am in ea chiuveta sau altceva, deci la o adica pot sa o micsorez sau sa o mut. Cuptorul cu microunde o sa il pun in apropierea frigiderului, cel clasic o sa il las jos acolo pentru ca trebuie sa fie in apropierea hotei. Am vazut si eu tendinta actuala de a-l integra in alt mobilier, la nivel mai ridicat, dar nu se potriveste cu grija mea devenita obsesie intre timp pentru ventilatia mirosurilor.
Cat despre sfantul triunghi am citit si am incercat sa tin cont de el, cam atat mi-a iesit momentan, nu e foarte departe nici de plita nici de chiuveta, desi insula/masa este in calea chiuvetei.

#67
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
si eu am dubii in plasarea obiectelor in bucatarie..si nu m-am decis 100% pana acu..doar chiuveta si msv le-am pus pe un perete..o data cu sanitarele..insa aragaz electric, microunde..frigider..n-o idea..de asta am tras circuite dedicate pe alti 2 pereti..ca sa am cu ce le alimenta..si m-oi decide mai incolo..O idee am..in mare..dar nu stiu daca e definitiva.

Variante is mai multe...dar e greu pana ma decid..

Attached Files



#68
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View PostBylly00, on 05 august 2016 - 08:54, said:

Masa aceea o sa fie de fapt jumate insulita-jumate masa, din ce am planificat eu ar trebui sa fie suficient spatiu de trecere. Nu o sa am in ea chiuveta sau altceva, deci la o adica pot sa o micsorez sau sa o mut. Cuptorul cu microunde o sa il pun in apropierea frigiderului, cel clasic o sa il las jos acolo pentru ca trebuie sa fie in apropierea hotei. Am vazut si eu tendinta actuala de a-l integra in alt mobilier, la nivel mai ridicat, dar nu se potriveste cu grija mea devenita obsesie intre timp pentru ventilatia mirosurilor.
Cat despre sfantul triunghi am citit si am incercat sa tin cont de el, cam atat mi-a iesit momentan, nu e foarte departe nici de plita nici de chiuveta, desi insula/masa este in calea chiuvetei.
decat sa pui o insula doar pe post de masa, mai bine renunti si pui direct o masa rabatabila sau extensibila...
insulele sunt fixe si sunt gandite pentru a incorpora o chiuveta sau o plita (pe langa blatul pe post de masa):
model-1
model-2
model-3
model-4
despre "triunghiul bucatariei" si greseli de evitat poti citi aici

/edit: @man, e ok cum te-ai gandit, poti pune un model de chiuveta de colt ... vezi insa ca la electrocasnicele incorporabile (cuptor electric, msv, ...), prizele de alimentare trebuie sa fie in spatele lor, sub blat, deasupra blatului ramanand doar prizele pentru electrocasnicele mobile (filtru, fierbator, toaster, ...)

Edited by marco71, 05 August 2016 - 11:24.


#69
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postmarco71, on 05 august 2016 - 11:08, said:

/edit: @man, e ok cum te-ai gandit, poti pune un model de chiuveta de colt ... vezi insa ca la electrocasnicele incorporabile (cuptor electric, msv, ...), prizele de alimentare trebuie sa fie in spatele lor, sub blat, deasupra blatului ramanand doar prizele pentru electrocasnicele mobile (filtru, fierbator, toaster, ...)

eu asa le-am pus..cele pt incorporabile au prize dedicate..in spate..la vreo 40 cm de sapa..iar unele mai sus....la fel si frigiderul..iar pt cele de blat (si hota)..am tras doar tub bergman..de unde o sa scot mai multe pize inseriate..deasupra blatului..

LE: nu stiu ce sa zic de chiuveta de colt..la genul asta de tringhiuri..nu incape decat o singura pers...insa la cele strandard..te mai poti inghesui..sa mai speli un mar..cand cineva 'munceste' de zor..

Edited by manghels, 05 August 2016 - 12:35.


#70
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
man, e bine cum ai gandit prizele ... atentie sa ai circuit separat (individual) la tot ce depaseste 2000w (cuptor electric, msv, plita inductie, ...)
chiuvete pe colt gasesti si cu doua cuve, ca sa nu te inghesui cu jumatatea Posted Image

P.S. valabil si pentru bylly, idei de bucatarie cu chiuveta pe colt

Attached Files



#71
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Cam mic blatul, Man.
E drept ca depinde ce ai de gand sa faci in bucatarie. Ma uitam la o emisiune din asta americana cu unii care isi cautau casa si stiti cum se poarta bucatariile la ei, imense si scumpe cam cat o casa mai mica de la noi. Tipa era super fericita ca gasisera o casa cu bucatarie echipata profi, cu 2 cuptoare si aragaz din ala de restaurant cu n ochiuri, plite, etc. Zice "E visul meu! Poate chiar ma apuc de gatit." Ea nici nu gatea, dar voia 2 cuptoare.Posted Image
De-asta zic ca depinde ce ai de gand sa faci. Pare cam mic blatul, dar poate ca e suficient.

#72
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
U-ul meu din bucatarie va avea 2 laturi de 2m; si una de 3ml..Sper sa fie suficient..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate