Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
si pcode a pus Hyseal...si cred ca mai era cineva...facusem la un moment dat o comparatie de pret Hyseal vs sistem clasic si a iesit tot acolo ca si pret...daca as stiu si unde as pune link...Marius un pic de ajutor aici?
Am gasit si topicul unde facusem calculul pentru casa lui @manghels ... link aici

Edited by brawnie, 24 May 2016 - 22:29.


#20
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da mi-am notat Hyseal, e binevenit un contact in acest sens, multumesc, mai notasem si penetrom de la BodCasa.

Camera fara ferestre - cam ciudat, nu? Ma gandesc eu ca daca ii voi schimba destinatia oricum va fi un mini santier acolo, pentru ca voi folosi culori intunecate pentru pereti si tavan, deci nu cred ca va fi mare deranj in plus sa sparg un zid. Pe de alta parte sticla nu e deloc prietena cu muzica/sunetul, imi va crea probleme in ceea ce priveste acustica plus ca nu voi putea sa plasez in mod optim tratamentul acustic, ce va consta in niste placi de circa 1,5 2 mp  de basotect plasate pe laterale, in punctele de reflexie primara, in plus va insemna in o pierdere energetica si va genera noi costuri pentru a opri lumina complet.

Legat de proiectorul in living, brawnie cocheteaza ca faci bine. There is no replacement for displacement zice o vorba si in audio-video se aplica din plin. O proiectie de 100'' chiar si provenind de la un amarat de proiector de 3000 de lei creeaza o impresie care nu se compara cu ce poate oferi un tv de 55'' indiferent cate tehnologii inghesuie oamenii in tvul ala si indiferent ce contrast infinit si alte abureli de marketing baga. Proiectorul nu este pentru orice ocazie si nici pentru oricine, totusi. Lampa este un consumabil costisitor, poate tine 2-3 ani in functie de noroc si poate costa o treime din valoare proiectorului. Apoi, pentru a avea o experienta decenta trebuie sa ai intuneric bezna, proiectorul nu poate da nivelul de negru adecvat decat daca ee intuneric perfect, nu credeti ce spun producatorii legat de functionarea proiectorului ziua sau in lumina artificiala chiar si slaba - se pierde tot farmecul imaginile sunt spalacite si neconvingatoare.

Legat de spatiul necesar, eu am un proiector de 100'' dupa cum spuneam si ma uit la el de la 3,2m . Ma uit exclusiv la continut full-hd necomprimat, filmele din 2008-2009 se vad stelar in general, un astfel de dispozitiv face evidente diferentele intre echipamentele folosite la inregistrarea filmului, imediat vezi unde a folosit un nebun ca Tarantino filmul clasic de 70mm sau vezi unde s-a folosit o camera de amatori intr-un film low-bidget sau de tipul found-footage. Am intre boxele frontale cam 3 m si le-am pozitionat cam la 40 cm de peretele din spate si de laterale au mai bine de 1m.  In camera pe care o visez o sa imi transfer echipamentul actual pt inceput, adica voi incropi un 7.1 dar voi trage cabluri in vederea unui eventual upgrade la dolby atmos in configuratie 7.2.4 (cele 4 de la urma sunt boxe in tavan - 2 in fata 2 in spate)

Spuneam ca filmele mai recente, sa zicem din ultimii 8-10 ani sunt ok, celelalte mai vechi, remasterizate, nu arata la fel de bine, dar senzatia cinematica e prezenta. Imaginea poate fi un pic mai soft, mai lipsita de detalii, dar tot e o experienta frumoasa. Exista exceptii, filmele care au scris istorie au avut si un buget imens si de aceea au fost filmate cu echipamente de varf si variantele lor blu-ray inca stau bine in picioare (exemplu Spartacus, Ben-Hur, Lawrence of Arabia)

Edited by Bylly00, 24 May 2016 - 22:57.


#21
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016
Recomandarea lui Bod, multumindu.i pe aceasta cale : "Eu iti recomand Penetrom, care se pune in cifa inainte de turnare si se lasa la "amestecat in cifa 10 minute....pe urma se toarna, normal, avanduse grija sa nu exsiste segregari....ca si cantitati, este un sac de Penetrom, la o cifa de 6m3"

Am trimis si pm referitor la nr de telefon pentru Hyseal

Edited by vlad-28, 25 May 2016 - 07:30.


#22
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBylly00, on 24 mai 2016 - 22:50, said:

Legat de spatiul necesar, eu am un proiector de 100'' dupa cum spuneam si ma uit la el de la 3,2m . Ma uit exclusiv la continut full-hd necomprimat, filmele din 2008-2009 se vad stelar in general, un astfel de dispozitiv face evidente diferentele intre echipamentele folosite la inregistrarea filmului, imediat vezi unde a folosit un nebun ca Tarantino filmul clasic de 70mm sau vezi unde s-a folosit o camera de amatori intr-un film low-bidget sau de tipul found-footage. Am intre boxele frontale cam 3 m si le-am pozitionat cam la 40 cm de peretele din spate si de laterale au mai bine de 1m.  In camera pe care o visez o sa imi transfer echipamentul actual pt inceput, adica voi incropi un 7.1 dar voi trage cabluri in vederea unui eventual upgrade la dolby atmos in configuratie 7.2.4 (cele 4 de la urma sunt boxe in tavan - 2 in fata 2 in spate)
Si eu visez la un living cu semineu si un video proiector decent + in 5.1 macar..Distanta fata de ecranul pe care as vrea sa proiectez..nu cred ca-mi permite mai mult de vreo 3,5-4m maxim..Cam la ce dimensiuni ale ecranului / proiectiei pot sa sper in cazul asta?

Ecranul de proiectie, as vrea sa cada peste acel TV..cand folosesc proiectorul..la vreun meci..film..etc..Video proiectorul as vrea sa-l amplasez pe tavan (poate vreo susta care sa "cada" cativa cm ..doar cand il folosesc..in rest sa stea lipit de tavan)..iar tot acolo sa duc toate cablurile..net / tv/ hdmi / HDD..si media player..si ce-o mai fi..

Attached Files



#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Salutare si bine ai poposit pe jurnal. Ce vrei tu sa faci acolo este cam ce am eu acum, o sa pun niste poze diseara pt edificare, ecranul coboara din tavan in fata tv-ului. Daca poti sa lasi 4m intre ecran si pozitia de vizionare poti sa te duci chiar si la 120''. Din pacate nu pot recomanda ecranul drop-down decat in cazul in care optezi pentru unul cu intinzator (pretensionat), care costa cam cat proiectorul.

As fi vrut sa imi fi spus si mie cineva inainte sa fac alegerea. Ecranul are o bara metalica in partea de jos cu rolul de a-l intinde (prin greutatea ei) - ei bine, greutatea ei nu e suficienta si ecranul va fi curbat pe margini, acest lucru va deveni evident dupa vreo 20-30 de ore de intrebuintare. E o problema vizibila la panning, atunci cand camera se misca stanga-dreapta, dar nu e ceva foarte deranjant. Dupa vreo 200 de ore de folosire au aparut si alte deformari pe care le-am rezolvat partial agatand niste greutati mai mari de bara respectiva, in ultima vreme nu le-am mai folosit si vad ca se vad foarte putin, in general se observa la miscari ale camerei sau cand sunt obiecte bine definite geometric pe ecran, acolo unde stii ca un bloc trebuie sa fie perfect drept sau o usa - iti dai seama. Eu voi opta acum pentru un ecran fix sau daca se va termina bugetul il scot pe asta de pe rola si il intinde cumva pe un frame de lemn.

Deci ar fi bine sa ai un ecran tensionat pentru a evita problemele astea, pentru ca ele vor apare mai devreme sau mai tarziu si pot fi destul de enervante. Poti sa economisesti banii de la un ecran electric si sa iei manual, nu e mare scofala sa tragi de el (asa am eu acum). Sa iei in considerare si inaltimea finala la care va ajunge ecranul, ar trebui ca ochii sa fie la nivelul treimii inferioare a ecranului, deci trebuie coborat destul de jos, mai ales in conditiile in care ai un tavan inalt. Se pot pune niste lanturi care sa il coboare de la tavan, daca e prea scund si nu coboara suficient, e cam ciudat sa stai cu gatul in sus cand te uiti, nu e comfortabil.

Cat despre smecheria cu ascunzisul proiectorului e o chestie care da bine, dar daca bugetul te restrange poti folosi un suport fix e vreo 150-200 de lei si isi face treaba perfect. Ai grija ca el trebuie sa coboare proiectorul suficient de mult astfel incat marginea superioare sa fie la acelasi nivel cu marginea superioara a ecranului. Ce vreau sa spun de fapt este ca planul lentilei trebuie sa fie paralel cu planul ecranului de proiectie, altminteri vei fi nevoit sa faci niste corectii din proiector care in final vor dauna calitatii materialului redat.

Odata ce te-ai hotarat la proiector e foarte important sa vezi ce setari permite el in functie de zoom si throw-distance. Exista proiectoare care pot proiecta o imagine foarte mare de la distante ridicol de mici si exista proiectoare carora le trebuie 6m sa proiecteze 100''. Trebuie verificat foarte bine, exista pe net diverse siteuri care simuleaza trebuierile astea, pentru mine au trecut aproape 2 ani de cand am avut de-a face cu ele asa ca nu mai tin minte exact care sunt, dar le caut si revin. O resursa solida pentru asta este projectorcentral.com.

Te poti duce si la dimenisuni mai mari ale ecranului cum ar fi 150'' chiar si de la 4m, dar trebuie sa mai pui bani in proiector si personal consider ca rezolutia full-hd nu este suficienta pentru o astfel de combinatie.

#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
A mai trecut o saptamana, am mai primit o noua versiune a planurilor.

Pentur inceput postez poze cu ce a animat un pic discutia pe aici si anume home theater-ul meu improvizat. Cam asa arata setupul meu, intre proiector si ecran ar fi 3,5m, intre ecran si pozitia de vizualizare cam 3,3m, intre boxele frontale sunt cam 2,5m, ecranul are 100'' in diagonala.

Am mai taiat bine din suprafete astfel incat am ajuns la 230 mp construiti. Dupa discutia pe marginea acestei versiuni am hotarat sa mai reducem vreo 2,5m din camara prin ingustarea ei, suprafata castiga va fi adaugata la living prin modificarea lungimii de 5,7 la 5,9 sau chiar 6. Zona baie parter/ CT se va modifica astfel: langa casa scarii  va veni baia cu latime de 1,2m lungime 2,25m, asa va fi spatiu suficient pentru lavoar si vasul de WC. Cu intrare separat (actuala intrare care este desenata) va fi spatiu tehnic, ce va adaposti centrala, boiler, masina spalat rufe si uscator de rufe plus un dulap pentru depozitare si rackul cu echipamentele A/V pentru home-cinema.

Eu am adus in discutie casa scarii pentru ca nu cred ca se va mai intampla. Pe planuri scrie cota +2.8 la etaj, dar de fapt va fi 2.9. Unde stau acum casa scarii este 2,65 x 1,92 :), podestul are 60cm adancime, sunt 18 trepte pentru o inaltime libera a parterului de 2,7. Prin analogie daca fac inaltimea 2,9 mi-ar trebui cel putin 19 trepte. Nu stiu cum le va incadra arhitectul, dar in ultima instanta voi iesi in afara cu 30 cm (latimea unei trepte) daca nu se poate altfel.

La etaj s-au facut mari progrese, va ramane asa cum e aici, mi-a iesit dormitorul matrimonial cam mare dar nu prea am ce-i face, la fel si baile. De fapt una din ele va avea 4mp si o voi face asa pe cea matrimoniala pentru ca in ea voi pune cabina de dus si o voi lasa de 6 pe cealalta in care voi pune cada si prin care va trece si ghena cu scurgerile si ventilatia.

Terasa a fost marita pentru a acomoda si scarile care coboara in beci plus in colt acolo bonus voi pune gratarul. Voi incerca sa fac un gratar cu tiraj bun sa nu imi vina fumul la masa, am cercetat si aici pe forum si am dedus ca trebuie ca hornul sa aiba o inaltime rezonabila, ceea ce va avea pentru ca voi iesi prin acoperis cu el si un diametru generos. Daca e prea ingust nu trage cum trebuie, am vazut experienta lui don king care a fost nevoit sa il strice si sa il refaca pentru a functiona cum trebuie. Sper sa gasesc un meserias bun la momentul respectiv.

Scarile de coborat in beci ma obliga sa ma departez cu restul casei de gard, ceea ce nu e neaparat un lucru rau, pentru ca asa pot pune geamuri normale, nu mate (daca sunt mai departe de 2m fata de gard se pot pune normale). Voi ramane cu aleea auto in cealalta parte de latime aproximativ 6m ceea ce e arhisuficient.

Acum arhitectul se va ocupa de fatade si vom vedea cum facem si cu ferestrele, sa vedem ce dimensiuni si forme imi deseneaza. Deja socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de pe drumul spre targ, se pare ca vor fi peste 300 mp de invelitoare, poate chiar 350... asta e viata, o sa ma orientez spre o tigla metalica oricum, este unul din capitolele la care sunt dispus sa fac compromisuri. Un calcul scurt cu un produs din categoria medie de la wetterbest (pe care il am pe garaj) ma duce spre 5000E. Am vorbit si de un car-port dublu in partea din fata, cu acoperis care sa plece de pe peretele casei, cred ca il voi face in asa fel incat sa intru direct in el, adica sa fac gard lateral si cu o poarta pietonala laterala, sa le las practic "in strada".

Ca de obicei, va multumesc pentru atentie - comentariile si sugestiile voastre sunt asteptate cu mare interes.

Attached Files



#25
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006
Salut, daca nu e prea tarziu si esti inca in faza de modificari primeste te rog viziunile mele inguste, in privinta proiectului asa cum observ careva chestii putin ne-gandite daca imi permiteti sa spun asa:
- Intrarea are un coridoras ingust si intuneric, neaparat trebuie usa de la intrare sa fie cu sticla, coridorasul serveste bine pentru a desparti frigul de afara de aerul cald din casa insa era bine de "impins" un perete mai spre camera tehnica pentru a face loc de un dulapior pentru incaltaminte si hainele pentru afara.
- Sala cinema e ceva special :) probabil esti iubitor de filme in calitate buna (si eu iubesc HiFi), presupun ca se afla la nord si pazeste casa de rece si vestibul-ul de vant, e un plus insa astia sunt inca 21mp care vor trebui curatati si stersi de praf, chiar de intri rar acolo. Si vezi poate pui cel putin un geam si o perdea neagra.
- Camera tehnica se recomanda a fi amplasata cat mai aproape de bucatarie si camerele sanitare.
- WC-ul la parter se afla departe, dupa doua usi unde e si intuneric iar spatiul rezervat e foarte mic, apoi nu se recomanda amplasarea budda vis-a-vis de intrare, e psihologic incomod ca ar putea cineva intra iar cel care intra prima ce vede e.. poate cel putin il schimbi in locul lavoarului?
- Spalatoria/uscatoria si camera tehnica e bine sa aiba o iesire afara directa, nu stii cum treuie sa aduci ceva murdar de afara, ori sa transporti o masina de spalat, un cazan mare, o masina de uscat, un acumulator in calitate de UPS, lemne de foc, rufe de insirat pe culme afara. Poate transformi geamul intr-o usa?
- Bucataria cu sufragerie e ok dar amplasarea frigiderului in colt nu e chiar comoda, muta-l in locul aragazului iar aragazul in locul spalatoriei, iar spalatoria de vase (sorry nu-mi amintesc cum ii spune) pune-o la geam. Explic: spaland vasele sotia va privi peste geam, ii va fi mai usor sa o faca decat stand cu fata spre perete. Din frigider orice scoti trebuie mai intii spalat asa ca, cu o mana deschizi friginerul cu alta scoti din frigider si pui pe masa apoi scoti ce trebuie speli si pui dincolo mai aproape de aragaz sa incalzesti si sa pui pe masa. E doar o idee, sotia ta stie mai bine ce vrea ;)
- Forma casei va duce de la sine spre un acoperis complicat si costisitor, sigur poate fi frumos dar trebuie sa-ti placa altfel nu merita costurile de constructie si intretinere
- Holul la parter si la etaj este mare si de o forma neclara, este o pierdere de spatiu dupa parerea mea, se putea gandi o amplasare mai optima unde imediat de pe scara sa ai acces spre dormitoare si invers, din dormitoare sa ai invitatie spre scara nu sa privesti usile celorlalte dormitoare.
- Baia la etaj nu trebuie sa se afle in trecere prin dressing unde trebuie sa fie uscat. Iar acel peretel suplimentar ce e? 3 usi pana la baie - faci pe tine :D si daca vrei sa mai strigi sotia din baie sa-ti aduca stergar ca s-au terminat? - lesini acolo. Psihologic iti va fi greu sa inchizi usile dupa tine si vor fi toata vremea deschise, nu e prea rational folosit spatiul.

In general proiectul este interesant daca ii faci un design interior corespunzator ca toate aceste colturi interioare si holuri sa nu para doar obstacole pe care trebuie sa le ocolesti ci sa prezinte ceva forme arhitecturale interesante. Majoritatea incomoditatilor aici provin de la forma complicata a casei si asta va duce si la costuri mai mari dar important tie sa-ti placa si atunci costurile suplimentare nu sunt cheltuieli ci investitii in propriiul comfort si propria satisfactie.

Terenul e drept si mare, ai unde te juca ;0 iti urez succes in constructie ;) jucati-va acum cu arhitectul impreuna cu sotia si includeti-va toate fanteziile, voi spuneti arhitectului ce vreti iar el va spune cum e mai bine. Constructia casei proprii aduce o energie speciala in familie :)

#26
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"voi spuneti arhitectului ce vreti iar el va"
pune in practica aceste idei ,prin conceperea unor variante arhitecturale



#27
LexSanea

LexSanea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.12.2006

View PostdoarUNom, on 18 iulie 2016 - 18:49, said:

"voi spuneti arhitectului ce vreti iar el va"
pune in practica aceste idei ,prin conceperea unor variante arhitecturale

frumos spus dar uneori venind cu idei trasnite de genul "vreau casa de sticla" :D omul e obligat sa-ti spuna ca vecinii o sa stie ce culoare au chilotii tai si a sotiei si ca pierderile termice sunt enorme ori trebuie sa pui niste geamuri groase cat peretele :). Arhitecul meu mi-a gasit solutii pentru mofturile mele dar m-a atentionat acolo unde era nevoie.

#28
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Multumesc de vizita, nu stiu la ce varianta de planuri am ramas pentru ca home cinema acum nu mai are 21 mp ci doar vreo 18. O sa ma uit maine pentru ca am primit azi si randarile cu exteriorul si mai discutam pe baza ultimei versiuni, pentru ca unele probleme au fost deja remediate, altele cred ca vor ramane (cum ar fi holul prea mare de la parter si camera tehnica fara comunicare directa cu exteriorul) din simplul motiv ca nici eu si nici arhitectul nu am gasit alta varianta si partial pentru ca ne cam place varianta propusa de el, desi per total depasim suprafata construita bugetata de noi cu vreo 11,5 mp.

#29
clau87

clau87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.11.2010

View PostBylly00, on 24 mai 2016 - 18:23, said:

Imi pare rau ca nu se vad prea bine, atata am putut sa fac cu telefonul oricum ele se vor schimba, sper sa le primesc si in format digital. Acum uploadez poze cu starea terenului.

Un alt set de multumiri se duce catre Andrei Lesan, care mi-a deschis orizontul catre ceea ce inseamna eficienta energetica. Deocamdata voi merge pe caramida de 25cm + 20 polistiren, 15cm polistiren sub placa si 40 cm de vata in pod si sper in acest mod sa cobor cat mai mult sub cei 100kwh/mp/an.

Suprafata construita din planurile scanate este 260mp + vreo 46 de terase, sigur atat are. Sper ca la urmatoarea versiune sa intram in 240. De asemenea se va unifica axul din dreapta imaginii (cea cu baile), l-am rugat sa facem asa pt ca va scadea costurile cu manopera.

LE: am facut din nou poze schitelor.

Salut,
Imi poti da si mie mai multe detalii despre garajul construit? Dimensiuni si eventual cateva poze cu interiorul.
Doresc sa construiesc si eu unul asemanator.
Multumesc

#30
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Clau87 - ai pm.

Atasez si ultimele versiuni de planuri. Am primit si randarile. A incercat arhitectul sa faca niste chestii deosebite dar nu o sa le fac asa, o sa le modificam maine cand ma intalnesc cu el. Nici nu am idee cu s-ar putea executa ornamentele acelea de la ferestre si nici nu cred ca as gasi un meserias care sa le poata executa corect fara sa imi ceara o mana si un picior. Asezarea lucrurilor in bucatarie e doar orientativa, o sa ne gandim mai bine cand le vom aseza. Si eu tot asa vad chiuveta - in dreptul geamului. Ce ma macina pe mine acum este acea scara, vad 16 trepte (sunt trecute 17 cu tot cu nivelul placii etajului), deci 17 contratrepte de 17,5 cm inaltime => 297,5 cm inaltime care include placa si sapa de la etaj care au vreo 25 cm dupa cum a luat in calcul arhitectul. Practic inaltimea contratreptelor ar trebui sa ma duca la cota 3,145, nu 2,975... Voi ce ziceti? As mai micsora podestul pana la 70 cm sa ma incadrez (stiu ca e neortodox sa faci asta, arhitectul m-a avertizat, dar asa am unde stau acum si nu vad nici o problema).

LE: dupa cum vedeti, am suprafata mare de invelitoare, dar nu e complicata, ma gandesc totusi ce inaltime utila voi mai avea in podul casei, pare foarte scund. L-a facut asa in speranta ca va arata ok cladirea si chiar arata bine proportionata, dar nu prea ma incanta un pod pe care sa nu il pot folosi. Voi avea probabil 40 cm de izolatie in pod, asa ca... nu stiu, maine am intalnirea cu proiectantul, mai discutam.

Attached Files


Edited by Bylly00, 19 July 2016 - 10:33.


#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Strada nu e asfaltata, elevatia casei este cam 50 de cm (3 trepte). Oare o fi prea putin? In momentul in care se va asfalta strada se va ridica nivelul destul de mult, va ramane prea putin apoi?

#32
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
plimbata'te si tu prin vecini, sa vezi cum arata pe strazi proaspat asfaltate. bine ca te gandesti la problema.

#33
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016

View PostBylly00, on 20 iulie 2016 - 20:53, said:

Strada nu e asfaltata, elevatia casei este cam 50 de cm (3 trepte). Oare o fi prea putin? In momentul in care se va asfalta strada se va ridica nivelul destul de mult, va ramane prea putin apoi?
Pana la urma cu cat se poate inalta? 10 cm? Ai putea sa faci elevatia de 60..plus ca in felul asta, o poti izola fara pierderi de xps (avand o latura de 60) Posted Image

Edited by vlad-28, 20 July 2016 - 22:06.


#34
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Se poate ridica si mai mult, doar daca mai aduc ceva basculante de piatra se ridica 10 cm... Cred ca mai degraba o sa ridic cu totul cota terenului amenajat si las tot 3 trepte, o sa ma uit si la vecini cate trepte au, pana acum nu mi-a trecut prin cap.

#35
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Desi proiectul de arhitectura nu e gata (e aproape gata) si nu am proiectul de rezistenta sau necesar de cantitati am avut ocazia sa discut cu constructorul care a facut casa de peste drum. Am facut cateva poze, poate va dati si voi cu parerea, mie nu mi s-a parut nimic gresit flagrant. Intr-un din poze este intrarea in casa celuilalt vecin, vad ca are 4 trepte, cred ca asa voi face si la mine, tot 4.

Attached Files



#36
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016
Lasa-le in colo de scari..mie imi place masina Posted Image

Edited by vlad-28, 27 July 2016 - 18:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate