Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#109
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Treaba nu se mai misca deloc la mine, deja ma bucur cand se misca greu. A mers ok colaborarea cu arhitectul dar in ultima vreme m-a cam calcat pe bataturi, am convenit sa obtina AC pana la sfarsitul anului si el nici pana acum nu s-a dus la primarie sa vada ce ii cer pentru obtinerea CU, asta am aflat dupa ce am intrebat eu la primarie, el sustinea ca deja a fost si a depus deja pentru avize. Am prelungit termenul pentru obtinerea AC pana la sfarsitul lui ianuarie, dupa ce i-am spus ca i-am dat cuvantul ca vom colabora si voi plati asa cum se cuvine si i-am atras atentia sa se tine si el de cuvant. Nu stiu, in acest domeniu numai astfel de oameni exista? Care spun maine maine maine timp de 2-3 luni? Ca eu aproape numai de din astia dau? Deja ma gandesc ca e ceva in neregula cu mine. E ceva rau in a vorbi omeneste si a trata oamenii intr-un mod respectabil? Trebuie sa fii magar ca sa se faca lucrurile sau cum trebuie?

Intre timp am facut un mini-test plita inductie vs vitro-ceramica si am facut o descoperire importanta 2min inductie vs 5 vitro la fierberea a 500ml apa. Treaba asta ma face sa vreau sa imi instalez asa ceva, dar nu stiu daca "ma tine bransamentul". Am monofazic, sigurante de 32A, parca ar trebui sa insemne vreo 8000W? Am citit pe undeva, tot pe forum aici, dar nu imi mai aduc aminte. Plita are vreo 6 kw iar cuptorul vreo 3kw, deja numai astea depasesc deci 8kw.

Ma gandesc ca poate in practica e ceva diferit, pentru ca din cate stiu eu la apartamente sunt puteri de pana la 6kw tot monofazic dar am destule cunostinte care au si cuptor electric si plita electrica si nu au probele sa le sara sigurantele sau altele, asta pe langa nelipsitul frigider, masina de spalat vase/rufe, etc etc.

Intre timp mai am discutii cu sotia despre marimea bailor de la etaj, momentan cea cu cada are 1,90 latime x 2,25 lungime si cea cu cabina de dus 1,8 x 2,25. Ea zice ca sunt prea inghesuite, eu spun ca ar fi ok, voi ce ziceti?

#110
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Eu voi merge pe inductie clar.

Aia e puterea totala cu 4 ochiuri date la maxim. Pe 1 ochi ai undeva la max 1.8 kW. Si eu am cunostinte cu plita si cuptor electric la blov si functioneaza simultan fara probleme.

Cat despre arhitecti....eu am avut primul arhitect care m-a dus cu zaharelul timp de 1 an....da da...ai auzit bn 1 an, pana cand i-am dat papucii.

Asta in conditiile in care ma rugam eu de el sa ii dau avans si el tot ma amana ca sa "stabilim o solutie initiala si apoi discutam de avans"

Un an de zile si tot nu stabilisem solutia initiala �

Edited by -Jinx-, 05 December 2016 - 14:10.


#111
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am scris si in jurnal, prima data am fost in aprilie, am avut ceva schite palpabile prin iulie, apoi august-septembrie nu am mai dat de el si inainte sa inceapa noiembrie i-am dat verde pentru structura si acte, sa obtinem AC pana la sfarsitul anului. M-am rugat efectiv de el de vreo  4 ori sa ii dau un avans sau sa platesc ce-a lucrat pana acum. Stiu ca nu e treaba mea, dar ma intreb cum poate fi economic viabil pentru el sa faca un proiect in 10-11 luni.

Stiu ca puterea respectiva se refera la "100% military power" si in practica nu se prea intampla, dar nici nu as vrea sa am de pregatit o masa mai consistenta (mai multi musafiri spre ex) si sa ma trezesc ca fac poteca la tabloul de sigurante sau mai rau, ca ma apuc sa opresc toate chestiile prin casa. O sa fac instalatia dimensionata corespunzator si sper sa nu fie probleme. Acum ma gandesc, daca imi faceam bransamentul pe trifazic poate era mai bine... Dar si acolo din cate inteleg se aproba cam 4 kw per faza, ori daca respectiva plita "trage" 6....

#112
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
99% din plitele pe inductie au conexiune si pe trifazat asa ca power draw s-ar fi impartit egal intre faze.

Eu de aia tot zic tuturor sa isi puna trifazat la casa... si toata lumea imi zice ca sunt nebun ca la ce am nevoie Posted Image)

P.S. daca stai sa aduni puterea la tot ce ai in casa o sa te doara capul...o sa ai nevoie de bransament de 40kW ori enel nu iti da mai mult de 12kW pe trifazat sau 16kW cu sigurante de 25A tot trifazat dar doar pt aplicatii speciale

Edited by -Jinx-, 05 December 2016 - 15:04.


#113
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,696
  • Înscris: 11.03.2006
Eu in nici un caz nu l-as lasa pe arhitect sa scoata AC. Clar ca il doare in basca.
Ia proiectul de la el si celelalte documente si chinuieste-te putin sa alergi dupa acte. Nu e prea frumos, dar macar o sa ai AC.

#114
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 cumparator, on 05 decembrie 2016 - 16:05, said:

Eu in nici un caz nu l-as lasa pe arhitect sa scoata AC. Clar ca il doare in basca.
Ia proiectul de la el si celelalte documente si chinuieste-te putin sa alergi dupa acte. Nu e prea frumos, dar macar o sa ai AC.

Dacă nu a scos CU nici in Ianuarie nu ai AC-ul. Scoate tu CU-ul vezi ce avize ai nevoie, alergi 2-3 zile si depui pentru ele ce hârtii ți se cer. Cere-i proiectantului un termen pentru proiect DTAC si dacă nu il respecta pa si pusi , altul. Dacă ai avizele si proiectul depunerea pt AC ia 10 minute.

O baie poate fi mai mică sau mai mare dar trebuie sa fie comoda in utilizare . Americanii zic ca o baie sa zicem standard este 6x9 iar una fără cada 6x4 sau 5x8 toate valorile in feet ( 1 feet cam 0,3 m). Deci ar fi între 1,8 x 2,7 si cea mai mică 1,8x1,2 sau 1,5x2,4 m.
Personal consider ca un minim necesar pentru cea cu cada este 1,8x2,5 m iar pentru cea fără cada as păstra latimea de 1,8 si as alege o lungimeintre 2 si2,4 m

#115
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Se pare ca in curand voi avea CU si daca se aliniaza astrele o sa am si AC pana la sfarsitul lui ianuarie.

Bineinteles ca nu m-am inteles cu sotia sa ramana baile asa, drept pentru care am ajuns cu ele la lungimea de 2,8m, asta aducand suprafata locuintei la peste 240mp... si a intregii lucrari cu tot cu terase si beci la peste 300...

Pentru cei interesati o sa atasez ce inseamna costul instalatiei de ventilatie cu recuperare si al putului canadian aferent. Plecand de la aceasta lucrare am extins discutia si catre incalzirea in pardoseala si am primit si acolo o oferta (ambele sunt fara TVA). Orice opinii sunt apreciate.

Am observat ca centrala este de 35kw, mult peste necesarul de incalzire, dar mi s-a spus ca e pusa asa pt a ajuta pe partea de incalzire. Nu ar ajunge 24kw si pt asta, avand in vedere ca voi avea si boilerul de 200L? Un dus de 10 minute consuma jumate de boiler, daca fac 2 persoane dus in acelasi timp ar fi suficient (10 minute e mult, dar de dragul calculului zicem asa). Este o gogorita pentru a vinde un model mai puternic si implicit mai scump?

Ce stiti de centralele acestea? Citesc peste tot si vad ca topul 3 arata cam asa Viessman, Bosch/Buderus. Eu am 2 Buderus acum, una din ele a a schiopatat putin, cealalta a mers brici 7 ani. De aici concluzionez ca si daca iei ceva de top asta nu inseamna ca 100% esti lipsit de defectiuni, cum nici daca iei ceva mid-end nu inseamna ca sigur vei avea probleme.

Attached Files



#116
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Mamma mia ce de bani.. Primiti cu colindul? Posted Image

#117
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Primim, dar sportul asta e pe cale de disparitie si la sat, la orase nu stiu cum o mai fi. Ti se pare mult? Putul canadian si HRV sunt intr-adevar o fita si costa foarte mult (dar exista solutii de genul asta care sunt si mai scumpe, asa ca pretul cerut pentru asta e ok), dar mi se pare o treaba foarte faina, totul e automatizat si scapi de o gramada de probleme care vin la pachet cu casele asa-zis etanse si bine izolate. Dar la partea de IPAT preturile sunt in media pietei, mai am o oferta verbala de aproximativ 32E/mp, urmeaza sa primesc si detalierea zilele astea. Suprafata utila e in jur de 180mp.

#118
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

 Bylly00, on 05 decembrie 2016 - 14:21, said:

Stiu ca puterea respectiva se refera la "100% military power" si in practica nu se prea intampla, dar nici nu as vrea sa am de pregatit o masa mai consistenta (mai multi musafiri spre ex) si sa ma trezesc ca fac poteca la tabloul de sigurante sau mai rau, ca ma apuc sa opresc toate chestiile prin casa. O sa fac instalatia dimensionata corespunzator si sper sa nu fie probleme. Acum ma gandesc, daca imi faceam bransamentul pe trifazic poate era mai bine... Dar si acolo din cate inteleg se aproba cam 4 kw per faza, ori daca respectiva plita "trage" 6....
Era mai bine sa ai un bransament trifazat,legal poti cere pana in 30kva putere aparenta adica ~ 24 kw care daca sunt disponibili in reteaua ta  ar trebui sa ti-o aprobe.
Instalatia interioara ar trebui sa o imparti si sa o dimensionezi ca si cum vei avea un bransament trifazat,sigur in viitor vei avea nevoie.

#119
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Bylly00, on 05 decembrie 2016 - 12:25, said:

Intre timp mai am discutii cu sotia despre marimea bailor de la etaj, momentan cea cu cada are 1,90 latime x 2,25 lungime si cea cu cabina de dus 1,8 x 2,25. Ea zice ca sunt prea inghesuite, eu spun ca ar fi ok, voi ce ziceti?
Eu zic sa faci cum zice sotia macar jumate...adica baia mare. Du-o in vizite sa vada bai ca sa poate sa-si faca o idee.
Altfel poate nu mai vezi ciorba calda....

#120
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,696
  • Înscris: 11.03.2006
Si eu ii dau dreptate. La ditamai casa, baile sunt foarte mici.
Cum zice Vio, macar una sa fie mai mare.

#121
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai am modificat schimbarea, nu am avut incotro...  Vedeti planurile atasate, tot acolo vedeti din cauza felului in care sunt dispuse ca nu prea pot mari doar una din ele (adica pot, dar apar complicatii ce nu isi au rostul).  Multumesc pentru interventie, anaki. Deci dracul e chiar asa de negru? Nu ma descurc cu bransamentul pe care il am? O sa il intreb pe electricianul care s-a ocupat de bransament ce inseamna schimbarea lui (bani/modificari la fata locului), dar poti sa imi explici in doua cuvinte ca sa imi fac o idee?

#122
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Bylly00, on 19 decembrie 2016 - 09:47, said:

Am observat ca centrala este de 35kw, mult peste necesarul de incalzire, dar mi s-a spus ca e pusa asa pt a ajuta pe partea de incalzire. Nu ar ajunge 24kw si pt asta, avand in vedere ca voi avea si boilerul de 200L?
Centrala de 35 kW este prea mare.
Boilerul are serpentina de doar 1 mp si nu poate absorbi atata putere de la centrala. O sa absoarba maxim 20 kW si asta cand il incalzesti de la rece complet.

Completare ulterioara:

Iti recomand ca la iesirea de ACM din boiler sa pui o vana de amestec anti-oparire VTA 322 35-60°C.
Apa din boiler poti s-o incalzesti la 55 C.
Vana anti-oparire poti s-o reglezi la aprox 43 C, ea o sa amestece apa din boiler cu apa rece ca sa iasa temperatura reglata si o sa trimita catre consumatori apa la 43 C.
Asta o sa asigure o autonomie mai mare a boilerului.

Edited by kolfleading, 20 December 2016 - 09:10.


#123
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002

 Bylly00, on 19 decembrie 2016 - 15:14, said:

Primim, dar sportul asta e pe cale de disparitie si la sat, la orase nu stiu cum o mai fi. Ti se pare mult? Putul canadian si HRV sunt intr-adevar o fita si costa foarte mult (dar exista solutii de genul asta care sunt si mai scumpe, asa ca pretul cerut pentru asta e ok), dar mi se pare o treaba foarte faina, totul e automatizat si scapi de o gramada de probleme care vin la pachet cu casele asa-zis etanse si bine izolate. Dar la partea de IPAT preturile sunt in media pietei, mai am o oferta verbala de aproximativ 32E/mp, urmeaza sa primesc si detalierea zilele astea. Suprafata utila e in jur de 180mp.

Mult, putin, inalt, scund, aproape, departe, mult, putin .. termeni de perspectiva.
"De probleme" nu cred ca scapa nimeni niciodata, oricat de automatizata i-ar fi viata. :)

In alta ordine de idei, ti-as sugera sa te gandesti serios sa pui fereastra in camera cinema. Vei gasi variante de a obtura lumina ca sa vezi proiectiile in conditiile dorite, dar vei fi si linistit in cazul in care vei vrea sa schimbi peste ani si ani destinatia camerei. De aerisit camera .. nu mai zic, ca inteleg ca te bazezi pe sistemul de aerisire (dar daca..).
Baile nu sunt neaparat mici, dar astea iar sunt chestiuni de perspectiva. In plus, mie mi se pare corect ca baia matrimoniala sa fie mai mica in raport cu cea folosita la comun, pe etaj. Poate ar mai fi o varianta sa muti intrarea in baia matrimonaial mai in dreapta, sa aliniezi lavoarul cu vasul de toaleta pe peretele comun cu  cealalta baie si eventual sa pui o cada de colt ..

#124
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Treaba cu fereastra in living a fost discutata si aici si cu tatal meu care tot asa imi zice sa las totusi o fereastra acolo. Eu ma gandesc ca daca ii schimb destinatia oricum se va face un mini-santier acolo, asa ca nu ar mai fi o mare problema sa dau o gaura in perete si sa pun un buiandrug acolo. Fereastra ma incurca la asezarea boxelor, la asezarea izolatiei fonice (sunt niste panouri care pot avea si 1,5 mp, asta va decide consultantul pe probleme A-V) si nici nu ma gandesc la o solutie complete blackout. Aerisirea se face prin sistemul centralizat, probabil voi pune si un mic aparat de aer conditionat acolo. Tu te gandesti sa fac un dormitor acolo in cazul in care nu voi mai putea urca scarile. In cazul asta eu spun ca am probleme mult mai mari decat lipsa unei ferestre, e clar ca trebuie sa ma mut, fie intr-o casa mai mica, fie la azil. Asta e viata... Pana atunci sa ne bucuram ca avem camera de auditie/home-cinema. Eu nu cred sa ii schimb destinatia prea curand totusi, orice am facut muzica a ramas o pasiune de baza a mea, iar prin filme/jocuri pot sa evadez din rutina zilnica si sa imi reincarc bateriile.

Am intrebat si de schimbarea bransamentului, e ca si cum ti-ai face din nou bransarea, deci cost 3500 lei cam asa ceva, am vb la telefon cu cel care mi-a executat bransamentul. Mi-a lasat de inteles ca mai sunt si alte solutii daca nu imi ajunge puterea, "se poate umbla in releu" - ce inseamna asta nu stiu, dar s-ar putea sa fie ceva in zona gri a legislatiei asa ca inchei discutia aici si sper sa ma descurc cu puterea absorbita pe care o permit sigurantele de 32A. In cele din urma daca nu pot sa fac si ciorba si cartofi prajiti si placinta la cuptor, trec pe trifazic si termin balciul. El mi-a spus ca ar trebui sa ma descurc totusi chiar si cu plita inductie si cuptor electric. De altfel si eu stiu cateva persoane care au combinatia asta la bloc, deci nu prea vad eu cum as putea sa am eu un bransament "mai mic" la o casa decat la un apartament de bloc.

Baia matrimoniala chiar este mai mica decat cealalta (cu 10 cm :)).

@kolfleading - de ajutor ca de obicei. Se pare ca exista si niste boilere de 200 L cu 2,4 suprafata de incalzire a serpentinei, treaba cu vana aia nu o stiam, s-a notat, o sa vad ce si cum.

#125
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La serpentina de 2.4 mp, ar merge centrala de 35 kW.
Dar parerea mea este ca astea impreuna ridica pretul destul de mult, nu cred ca se justifica pentru o casa.

Eu zic ca-ti faci treaba la fel de bine si cu boiler cu serpentina de 1 mp si centrala de 24 kW.

Despre montajul boilerului te rog sa citesti si aici:
http://forum.softped...2#entry20103239

#126
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014

 Bylly00, on 20 decembrie 2016 - 16:07, said:

Treaba cu fereastra in living a fost discutata si aici si cu tatal meu care tot asa imi zice sa las totusi o fereastra acolo. Eu ma gandesc ca daca ii schimb destinatia oricum se va face un mini-santier acolo, asa ca nu ar mai fi o mare problema sa dau o gaura in perete si sa pun un buiandrug acolo. ...
Eu as usura munca viitoare prin montarea din faza de constructie a unui boiandrug . Astfel , in cazul unei eventuale modificari, este nevoie doar de efectuarea golului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate