Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

Credit Habitat BRD

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Cred ca-i un moment bunicel pentru deschiderea unui astfel de topic dedicat subiectului, in primu rind pentru ca nu exista unul, cit si pentru ca banii pe 2016 pentru Prima casa s-au cam epuizat, iar situatia pentru anii ce vor urma nu e clara.

Am vorbit cu cei de la BRD prin e-mail si a ramas ca Luni sa ma duc la ei sa-mi dau acceptul sa interogheze ANAF-ul si Biroul de Credite.

Iata citeva intrebari pe care le am pentru inceput:

1. Avansul ( in cazul meu 35 % ) la cine ajunge ? Il dau eu vinzatorului in fata notarului ( transfer bancar ) la semnarea antecontracului ?
Daca da, mi se pare tricky rau, daca mai departe nu se face tranzactia, devine risky.
2. Cat dureaza pana obtin Aprobarea financiara ? Cat dureaza din momentu in care le zic ce apartament vreau pina e gata ?
Teoretic ar trebui sa dureze mai putin decit la Prima Casa, caci nu trece pe la Stat. Nu ?
3. Avind in vedere ca dupa ce dau 35% avans mai ramin doar 16.000 Euro, am sanse ca BRD-ul sa fie de acord sa-i primeasca in 30 de ani ?
Nu de alta, dar prefer sa ma duc din prima la alta banca. Prima optiune e BRD-ul caci aici am salariu de citiva ani.

As vrea 30 de ani ca si perioada de rambursare chiar daca mi-ar permite sa platesc o rata putin mai mare, pentru simplu fapt ca vreau o siguranta in cazul in care nu o sa mai am acelasi venit peste cativa ani.
Desigur, intentia ar fi il platesc anticipat, asa cred ca-si doresc toti care au credite.

#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cere oferta de la mai multe bănci, un pic de lene acum poate sa te coste și 1% la dobânda anuala, adică niște multe mii de euro pe parcursul creditului. Sa nu iti fie rușine sa negociezi, iei oferta dintr-o parte și o arăți în cealaltă. Sunt banii tai :-)

1. Unele bănci cer antecontract cu avans plătit, altele se așteaptă doar ca avansul sa poată fi dedus din contractul de V/C

2. Depinde de banca. Intre câteva  zile și câteva săptămâni. Te sfătuiesc sa obții mai întâi preaprobarea, astfel încât sa mai rămână de verificat doar apartamentul.

3. Parca nivelul minim e trecut pe site. Te-aș sfătui totuși sa faci pe mai puțin dacă îți permiți. Aici nici eu nu sunt 100% sigur, dar am impresia ca un credit făcut pe o perioada mai lunga e mai dezavantajos, chiar dacă achiți anticipat.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
La precontract dai o suma modica 1-2000 euro, restul il depui la banca si dupa aprobare restul de bani se adauga la avansul tau care se va transfera in contul vanzatorului. Nu ar trebui sa dureze mai mult de 4-5 saptamani.

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 figo1988, on 22 mai 2016 - 00:11, said:

3. Parca nivelul minim e trecut pe site. Te-aș sfătui totuși sa faci pe mai puțin dacă îți permiți. Aici nici eu nu sunt 100% sigur, dar am impresia ca un credit făcut pe o perioada mai lunga e mai dezavantajos, chiar dacă achiți anticipat.
Nu e doar o impresie, e adevarul. Cu cat lungesti perioada cu atat e mai dezavantajos.
La 16.000 de euro trebuie sa fii nebun sa ii iei pe credit de 30 de ani. Ar veni principal de >50 euro/luna daca imparti la 360 luni.
Rata la un astfel de credit va fi de 80 euro, iar dobanda in primii ani reprezinta 75% din rata (adica principalul va fi de 20 euro, dobanda 60 euro). In conditiile astea vei ajunge la sfarsitul creditului sa platesti dublul sumei imprumutate, adica 32.000 euro Posted Image
Iar daca mai planuiesti si sa platesti anticipat deja esti de legat Posted Image

Edited by vubiv, 22 May 2016 - 07:18.


#5
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Uite asta e o întrebare bună. Ei îți fac scadentarul și tu te duci a 2-a zi și le achiți prima luna plus principalul din următoarele 11. Nu e aceeași situație ca și cum ai fi luat credit inițial cu un an mai puțin? (minus dobânda diferita plătită pentru prima luna)

#6
sourcer*****

sourcer*****

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.08.2004
Am si eu o intrebare oarecum legata de treaba asta, oare acum ca ca exista aceasta lege a darii in plata, si platesti avans 30-35%, mai e relevant salariu tau? Avand in vedere ca practic nu mai garantezi cu persoana ci cu imobilul? Merci

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Well, chiar nu vreau sa ma arunc.
Multinationala la care lucrez a concediat 12000 angajati acum 1 luna si nu vreau sa ma gandesc ce se intimpla daca mai fac o faza dinasta.
Ar insemna ca as avea o perioada de milogit la recrutorii de pe linkedin in care as intra panica ca tre sa platesc 10 milioane pe luna rata.

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 sourcer*****, on 22 mai 2016 - 08:06, said:

Am si eu o intrebare oarecum legata de treaba asta, oare acum ca ca exista aceasta lege a darii in plata, si platesti avans 30-35%, mai e relevant salariu tau? Avand in vedere ca practic nu mai garantezi cu persoana ci cu imobilul? Merci
Este foarte relevant. Creditele se acorda pe baza de bonitate, nu de garantie. Cei cu LDP nu inteleg sau se fac ca nu inteleg (ma rog, initiatorul legii sigur nu intelege).

 vubiv, on 22 mai 2016 - 07:09, said:

Rata la un astfel de credit va fi de 80 euro, iar dobanda in primii ani reprezinta 75% din rata (adica principalul va fi de 20 euro, dobanda 60 euro).
De cand cu OUG50 se pot alege rate descrescatoare, adica cu principal egal. E mai avantajos ca suma totala platita.

Edited by bladhaund, 22 May 2016 - 10:57.


#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Sa intelegem ca lucrezi la Intel Romania?

#10
sourcer*****

sourcer*****

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.08.2004

 bladhaund, on 22 mai 2016 - 10:57, said:

Este foarte relevant. Creditele se acorda pe baza de bonitate, nu de garantie. Cei cu LDP nu inteleg sau se fac ca nu inteleg (ma rog, initiatorul legii sigur nu intelege).

De cand cu OUG50 se pot alege rate descrescatoare, adica cu principal egal. E mai avantajos ca suma totala platita.


Pai 35% din suma banuiesc ca reprezinta destula bonitate Posted Image

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 sourcer*****, on 22 mai 2016 - 17:02, said:

Pai 35% din suma banuiesc ca reprezinta destula bonitate
Bonitate inseamna sa dovedesti capacitate de rambursare, adica venituri stabile.

Nimeni nu vrea sa se incurce cu o proprietate aruncata. Ai luat bani cu imprumut, banca vrea sa dai bani inapoi.

#12
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Well, n-am vechime in munca decit de vreo 5 ani, la acelasi angajator. Banuiesc ca asta va conta intr-o oarecare masura.

#13
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Sa inteleg si eu. 16k reprezinta 65% din pretul locuintei ? Ce iti cumperi cu 25k ?

#14
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
30 mp, sper sa-mi ajunga. Is holtei singur.

#15
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008

 Shush, on 22 mai 2016 - 17:48, said:

Sa inteleg si eu. 16k reprezinta 65% din pretul locuintei ? Ce iti cumperi cu 25k ?

La avansurile astea, cam astea vor fi valorile.Posted Image

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 28.06.2005
InTech, din cei 35% avans, platești la notar, când semnezi antecontractul, o sumă modică de genul 1000E.
Apoi, în ziua în care semnezi actele finale la bancă, transferi restul până la 35%. Imediat banca va transfera restul banilor.
Nu dai tot avansul cu mult timp înainte.

#17
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Din ce am discutat azi la banca, pentru avansul din momentul ante-contractului se negociaza cu notarul.
Ce-i interesant si ei se lauda e ca ar fi mai rapid ca aprobare fata de Prima Casa, ceea ce-i si normal, e cum ma asteptam. Doua-trei sapt din momentul "asta il vreau".

Rata ar fi de 390 RON pe o perioada de 30 de ani; destul de micuta ar zice unii.  Eu as fi preferat sa fie la pragul psihologic de 299 RON, dar mai tre sa decartez la avans pentru asa ceva.
Foarte interesanta si tricky conditia cu dobinda fixa sau indexabila functie de ROBOR. Daca ai dobinda fixa esti penalizat cu 1% din suma pe care vrei sa rambursezi anticipat.

#18
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
De asemenea, la dobanda fixa ai 'avantajul' de a plati dobanda cam cu 1.5% mai mare decat cel cu dobana variabila. Si asta la soldul initial al creditului, cand doare cel mai tare.

Edited by figo1988, 23 May 2016 - 13:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate