Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

constructie pe teren in panta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Da, demisolul se adauga la suprafata desfasurata a casei.

#20
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Mda, multumesc de raspuns, e normal sa fie asa.

Cumva, daca aveti de stire, exista elevatii inalte de 2,4 m?

#21
miklovan

miklovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.06.2013
Eu am terenul in panta si daca in partea din "deal" a iesit elevatia de 60cm in "vale" a avut dimensiunea unei camere care a fost umpluta cu pamant.
Din proiect doar peretii care vin in contact cu pamantul erau dati din beton armat dar am fost sfatuit de niste oameni cu ceva ani si cladiri construite sa fac demisolul in structura de "fagure" cu cel putin 3 pereti perpendiculari pe versant si integral din beton armat.
Atentie la hidroizolatie cat despre canalizare: fosa din poliuretan de 3-5mc (sa ai ceva autonomie) pompa cu tocator si descarcare in canalizarea orasului - daca este.

Sper sa ai parte de un arhitect inspirat...

#22
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Multumesc mult de tot, am sa tin cont de sfaturi.

#23
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016
sa ne mai spui si noua cate ceva, din cand in cand.

#24
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Binenteles . Deocamdata sunt in stadiul de adunare de informatii si , desi e cam greu, de bani.........

#25
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am o constructie pe panta orientata N-S.La mine demisolul este de fapt un soi de...[ beci ] care are peretele dinspre S (catre vale) expus total.
Acum,dupa multi ani de la constructie imi pare rau ca acest [ beci ] nu a fost gandit ca si un dormitor/camera de locuit) ,chiar daca peretii sunt din beton armat.
Accesul in acest [subsol] se face fara a cobora nici o treapta...(In cazul meu diferenta de nivel pe lungimea de 10 m este de 2,3m.
Gandestete la toate aspectele;la mine pe panta,in timpul ploilor,pamantul fuge cu totul la vale,fiind tinut pe loc numai de treptele de/din lemn/beton... si de tot ce inseamna vegetatie,fie ea si gradina de legume...

#26
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Interesante informatii, multumesc mult de tot!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate