Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

constructie pe teren in panta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015
La poza atasata peretii marcati cu linie rosie banuiesc ca sunt din beton armat nu? Si etajul cel mai de jos e considerat demisol doar din pricina faptului ca peretele din spate e din beton armat?
Insa tot in poza nu observ fundatia. Cum se realizeaza fundatia pentru o constructie aflata pe un teren in panta?

Attached Files



#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 doSstep, on 18 mai 2016 - 01:06, said:

........ Si etajul cel mai de jos e considerat demisol doar din pricina faptului ca peretele din spate e din beton armat?..........

nu, din cauza ca e pe jumatate sub nivelul solului.
https://dexonline.ro/definitie/demisol

#3
mlcis

mlcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.02.2016
Fundatia se va face in trepte, pentru fiecare nivel in parte. Tu ai un parter, doua demisoluri si un subsol. Toti peretii care vin in contact cu pamantul sunt din beton pentru a putea suporta impingerea pamantului.

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca mai e si panta catre sud - deja sunt posibilitati enorme sa devina o casa pasiva.

#5
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 doSstep, on 18 mai 2016 - 01:06, said:

Insa tot in poza nu observ fundatia. Cum se realizeaza fundatia pentru o constructie aflata pe un teren in panta?
Poate sa fie si o fundatie sub forma de radier general, fara grinzi si cu pereti.

#6
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015

 Oxigen1234, on 18 mai 2016 - 09:26, said:

Daca mai e si panta catre sud - deja sunt posibilitati enorme sa devina o casa pasiva.

Vorbind in cazul meu:
Am o panta la N dar care nu ma incurca in a construi; singura panta care ma incurca este situata in spatele terenului, la S, iar diferenta de nivel pe o lungime de 8-10m este de 4.5m pe o deschidere a terenului de aproximativ 40m (sper ca se intelege cum am explicat)
Intrebarea mea este care ar fi solutia ideala pentru a construi pe acea panta?

#7
mlcis

mlcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.02.2016
Cam asta e si cazul meu. Eu am rezolvat asa:

#8
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 doSstep, on 18 mai 2016 - 11:23, said:

Vorbind in cazul meu:
Am o panta la N dar care nu ma incurca in a construi; singura panta care ma incurca este situata in spatele terenului, la S, iar diferenta de nivel pe o lungime de 8-10m este de 4.5m pe o deschidere a terenului de aproximativ 40m (sper ca se intelege cum am explicat)
Intrebarea mea este care ar fi solutia ideala pentru a construi pe acea panta?
Asta:
http://www.casesigra...me-Galerie-foto
Mie imi place "arhitectura" clasica din "The Lord of the Rings", dar poate ca e prea pretentioasa.
Cineva spunea mai la deal ca daca ai panta spre sud, poti sa te gandesti la o casa pasiva. Ma tem ca s-ar putea sa aiba dreptate.
Eu am construit deja o casa, dar urmatoarea o sa fie pe un teren in panta si ingropata in pamant : fie in intregime, fie ... ma mai gandesc daca las ceva sa se vada deasupra. !!Posted Image

Edited by Stokkton, 18 May 2016 - 17:26.


#9
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Dau si eu buzna aici cu o intrebare.

Terenul meu are un ,,prag,, cu diferenta de nivel de 2,4 m. Acolo vreau sa fac casuta.

Intrebari:
1. Cota ,,0,, este data de cota strazii, nu?
2. Ce construiesc sub cota ,,0,, poate fi denumit demisol?
3. Daca in loc de demisol fac o elevatie de 2,4 m, cum se trece in proiect?
4. Demisolul se calculeaza la suprafata utila a casei?

Multumesc mult........

#10
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 autom2, on 20 mai 2016 - 17:14, said:

Dau si eu buzna aici cu o intrebare.

Terenul meu are un ,,prag,, cu diferenta de nivel de 2,4 m. Acolo vreau sa fac casuta.

Intrebari:
1. Cota ,,0,, este data de cota strazii, nu?
2. Ce construiesc sub cota ,,0,, poate fi denumit demisol?
3. Daca in loc de demisol fac o elevatie de 2,4 m, cum se trece in proiect?
4. Demisolul se calculeaza la suprafata utila a casei?

Multumesc mult........
1. COTA ZERO, este nivelul de referinta fata de care sunt exprimate toate cotele de nivel dintr-un proiect. In mod conventional, dar nu este o regula, cota +/-0,00 se atribuie nivelului pardoselii finite a parterului.
http://www.blog.noic...-cota-zero-000/
O alta varianta, este exprimarea cotei +/-0,00 fata de un reper stabilit din teren cum ar fi nivelul trotuarului, drumului, etc. Dezavantajul ar fi acela ca reperul trebuie sa fie orizontal, (sau cel putin pozitia la care se face referire sa fie clar si exact exprimata)  si sa ramana nemodificat, de la momentul proiectarii pana la executie. In schimb, acest mod de exprimare are avantajul ca este comod nefiind nevoie de instrumente topo sa transmi un nivel la distante mici.  Este de evitat exprimarea cotei +/-0,00 fata de terenul natural sau amenajat existent in jurul viitoarei constructii.

Te uiti in proiect si vezi ce intelege proiectantul prin cota zero. Ar fi trebuit sa stii deja toate amanuntele astea, daca ai proiectul.
Daca n-ai proiectul, te rezolva proiectantul si cu explicatiile astea.
"Elevatia" din beton de 2,4 m are sens doar daca vrei s-o ingropi in pamant. Daca nu vrei s-o ingropi si vrei sa decopertezi - terenul ramanand decopertat -  "elevatia" aia o vei face din caramida ceramica.
Eu asa profita de relief  si as ingropa casa mai bine de jumatate (trei laturi) in pamant.

#11
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Multumesc de raspuns. Este extrem de bun.

Nu exista inca proiect deoarece nu stiu exact ce dimensiune sa aiba viitoarea constructie.

Pun schita terenului. TErenul este format din doua parcele, la granita dintre ele este taluzul de 2,4 m inaltime.

Si da, suna extrem de bine varianta sa fac demisolul ingropat pe 3 laturi, practic, de la strada se va vedea doar parterul.

Problema este ca parcele este destul de ingusta si trebuie sa las retrageri fata de margini. Alta problema este ca exista un put de apa la 2 m de acest taluz.

Multumesc de raspunsuri.........

Anexez schita.

Attached Files



#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Strada e asfaltata sau sunt planuri? La ce adancime e reteaua de canalizare?

#13
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Inca odata va multumesc pentru sfaturi si intrebarile constructive.

Strada este asfaltata, face parte din partea ,,veche,, a localitatii, practic terenul este intre case construite acum 40-50 de ani. Am avut de ales intre a construi pe un tren mai mic (452mp) aflat in partea de dezvoltari imobiliare si acest teren de 790 si ceva din vatra veche a localitatii.

Retea de canalizare nu exista. Credeti ca sunt probleme cu panta naturala a retelei de canalizare a prezumtivei case?

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Bun, eu nu m-as duce cu cota terenului amenajat sub cota cea mai inalta a soselei ca sa nu adun in curte apa pluviala sau vreo viitura.
De canalizare intrebam pentru ca adancimea ei ti-ar fi conditionat nivelul minim al scurgerilor in caz de bai, bucatarii. Daca n-ai, dar sunt semne ca va fi trebuie sa-ti stabilesti strategia pe termen lung pentru apele uzate. Daca te impaci cu fosa septica forever, punctul asta nu mai are relevanta.

#15
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Inca odata , va multumesc.

Din pacate, cota cea mai inalta , respectiv a terenului de la strada, suprafata de 255mp a fost artificial incarcat la cota strazii de vechiul proprietar.

A adus tot ce a gasit si de aceea cred ca nu este un teren bun de fundare , ma voi regrupa dupa taluz, pe terenul cel de jos.

Parcelele fac parte din  vatra veche a localitatii si toata casele sunt la 1-1,2 m sub cota strazii, defapt, tot terenul este in descrestere fata de drum.

Inca nu imi fac griji de scurgere, trebuie sa preia si vecinii care sunt clar mai jos decat mine.

Apele pluviale au fagasul lor, oricum o sa fac rigole de preluare.

Vreau sa fructific diferenta de nivel si sub cota ,,0,, , adica in demisol sa imi fac atelerul de mesterit, zona de depozitare, etc. Vreau sa fac si o rampa auto sa lucrez la masina, tot asa, in prelungirea transfersala a taluzului.

Daca mai aveti idei...........

Apropo, demisolul se aduna la suprafata construita? banuiesc ca toate taxele cresc in functie de acest demiosol. Sa incerc sa fac o elevatie inalta , ca o cutie goala de pantofi intoarsa invers si ulterior sa decupez accesul?

Edited by autom2, 22 May 2016 - 20:28.


#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Daca totusi iti gaseste o solutie de fundare acceptabila, poate reusesti o solutie pe doua niveluri pe fiecare cota, racordate la mijloc. Eu unul as pune dormitoarele la nivelul superior de pe cota inalta si as folosi terasa de peste nivelul superior de pe cota joasa ca si terasa circulabila, de exemplu. Iti permite tot felul de nebunii diferenta aia de nivel.

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 autom2, on 22 mai 2016 - 17:12, said:

Pun schita terenului. TErenul este format din doua parcele, la granita dintre ele este taluzul de 2,4 m inaltime.

Si da, suna extrem de bine varianta sa fac demisolul ingropat pe 3 laturi, practic, de la strada se va vedea doar parterul.

Problema este ca parcele este destul de ingusta si trebuie sa las retrageri fata de margini. Alta problema este ca exista un put de apa la 2 m de acest taluz.
Daca terenul are ceva valoare vinde-l. Ia apoi un teren corespunzator prin apropiere.

Terenul nu are nici o forma, basca ca mai e si ingust, mai are si denivelare de teren.
Bagi 150000 euro intr-o casa pe 3 nivele, curte amenajata cu scari, casa ingusta ca ai retrageri, probabil si vecinii au case langa gard, samd si faci economie la teren?
E in Bucuresti?
Cum sa faci asa o casa pe o strada fara canalizare? Probabil si fara apa si gaz pe strada.

Edited by TheWarrior, 23 May 2016 - 07:36.


#18
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Multumesc pentru sfaturi, idei vin din intrebari si sfaturi.


@sebulbus : in nici un caz nu o sa fac ,,nebuniile,, astea. Costa scump. Casa va avea o amprenta de maxim 50 mp la sol, cosntructie dreptunghiulara, extrem de simpla, din lemn. Binenteles, imi voi folosi imaginatia cat mai productiv, cu cat mai intens si cu putine resurse materiale. O sa vina cateva terase din lemn, zona este frumoasa si libera si merita investitia

@TheWarrior : Am gasit terenuri mult mai bune ca dimensiune, dreptungiulare dar, la marginea orasului, la ,,dezvoltatori,, , praf, noroi, vecini dubiosi, utilitati cu semnul intrebarii si restul de ,,bunataturi,, date de explozia imobiliara. Si mai ok ca pret dar pareau ,,reci,,  , moarte, prelungiri ale marilor centre comerciale ale capitalei ( bine, este o figura de stil un pic neinspirata)

Terenul se afla in Magurele, langa Bucuresti, in vatra veche a satului, cu vecini vechi din ,,tata'n fiu,, asfalt la drum, mijloc de transport reglementat, dezapezire ok, retea de electricitate si gaz la 1 m de gard.

Tocmai pentru aceasta diferenta de nivel am luat terenul plus argumentele de mai sus. Arata frumusel zona, este un mix intre rural si nou cu greutate pe rural, modernismul inca nu a ,,muscat,, prea rau din aceasta strada.

Sper sa va uitati peste intrebarea mea ,,Apropo, demisolul se aduna la suprafata construita? banuiesc ca toate taxele cresc in functie de acest demiosol. Sa incerc sa fac o elevatie inalta , ca o cutie goala de pantofi intoarsa invers si ulterior sa decupez accesul?,,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate