Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HiMedia Q100/Q30/Q5Pro/Q10Pro Android 7.0 Box TV

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1004 replies to this topic

#469
ceacca

ceacca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.10.2016
Pai manual le-am downloadat, undel sunt ok, altele imi sa linii.Posted Image

#470
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Nu prea înțeleg. Apar linii goale sau niște caractere ciudate în locul diacriticelor?

#471
ceacca

ceacca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.10.2016
Apare linia o milisecunda sau deloc si trece la urmatoarea la timpul corect (adica nu e afisata mai repede).

#472
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Titrările apar bine la mine, dar eu folosesc SPMC cel mai des (nici Kodi și nici player-ul intern HiMedia).

#473
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006
Am Q 10 Pro cu android 7 custom si nu reusesc sa inteleg care e traba cu wrapper ... ce face , cum se instaleaza , cum e cu samba... cred ca trebuie sa fi inginer de sunet si imagine ca sa configurezi un mediaplayer. credeam ca il cumperi , il bagi in priza si merge dar cand am vazut linii de cod , descarcari din futeko samd... imi vine sa-l fac cadou soacramii  , poate scap de ea Posted Image. Acum pe bune , poate sa-mi spuna cineva o lista cu ce sa instalez pentru ca sa vad ceva 4k si 3 D. Daca nu ati sesizat , va spun ca sunt incepator incepator in d'astea...

Edited by Johnny_Beton, 06 December 2016 - 00:36.


#474
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@Johnny_Beton: wrapper-ul face legătura între accelerarea hardware și playere, wrapper-ul trebuie să fie deja instalat. Dacă folosești Kodi, wrapper-ul trebuie să fie setat pe Kodi. Samba se activează din setări, apoi intri din rețea pe ip-ul player-ului și pui sau iei fișiere. Nici la cel mai simplu player de genul ăsta nu ieși mai rapid, citești puțin și nu e așa mare problemă configurarea.

Este un dispozitiv smart până la urmă. Pe Futeko există un topic pentru începători, citește-l http://www.futeko.co...php?topic=711.0

Eu folosesc SPMC ca player pentru că parcă merg mai bine filmele cu el și pentru că am citit că de fapt un Kodi optimizat pentru Android. Arată în mare parte la fel ca și Kodi. Nu există așa ceva, să-l bagi în priză și să meargă totul fără configurare :)

#475
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006

View Posttmihai20, on 06 decembrie 2016 - 10:57, said:

@Johnny_Beton: wrapper-ul face legătura între accelerarea hardware și playere, wrapper-ul trebuie să fie deja instalat. Dacă folosești Kodi, wrapper-ul trebuie să fie setat pe Kodi. Samba se activează din setări, apoi intri din rețea pe ip-ul player-ului și pui sau iei fișiere. Nici la cel mai simplu player de genul ăsta nu ieși mai rapid, citești puțin și nu e așa mare problemă configurarea.

Este un dispozitiv smart până la urmă. Pe Futeko există un topic pentru începători, citește-l http://www.futeko.co...php?topic=711.0

Eu folosesc SPMC ca player pentru că parcă merg mai bine filmele cu el și pentru că am citit că de fapt un Kodi optimizat pentru Android. Arată în mare parte la fel ca și Kodi. Nu există așa ceva, să-l bagi în priză și să meargă totul fără configurare Posted Image
il configurez eu pana la urma... aseara am reusit sa vizionez  ..avity 3D in format ISO ( 28,7 GB ) prin stick memorie usb 3.0  in player , pe  un lg55uh8507 si s-a vazut impecabil si sunetul era ireal de bun. Asa ca in vid Posted Image. Trebuie sa vad totusi in ce parametri tehnici l-am urmarit , ce a scos playerul de fapt. Usor usor invat...ms pentru suport.

#476
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

View PostJohnny_Beton, on 06 decembrie 2016 - 13:04, said:

il configurez eu pana la urma... aseara am reusit sa vizionez  ..avity 3D in format ISO ( 28,7 GB ) prin stick memorie usb 3.0  in player , pe  un lg55uh8507 si s-a vazut impecabil si sunetul era ireal de bun. Asa ca in vid Posted Image. Trebuie sa vad totusi in ce parametri tehnici l-am urmarit , ce a scos playerul de fapt. Usor usor invat...ms pentru suport.

Știu prin ce treci, eu am trecut de la love la hate apoi la love din nou pentru Q10 Pro. Q10 Pro chiar este un player foarte capabil. Ai TV fain, eu mă uitam zilele astea la unul de doar 50 de inci, dar momentan cel de 42 fullHD trebuie să mai țină ceva timp. Mică observație: dacă folosești Kodi, fă backup la setările lui înainte de un upgrade. Am avut supriza să șteargă datele pentru Kodi, ca aplicație preinstalată. Eu folosesc oricum SPMC și nu m-a deranjat.

#477
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006

View Posttmihai20, on 06 decembrie 2016 - 15:52, said:

Mică observație: dacă folosești Kodi, fă backup la setările lui înainte de un upgrade. Am avut supriza să șteargă datele pentru Kodi, ca aplicație preinstalată. Eu folosesc oricum SPMC și nu m-a deranjat.
cand l-am cumparat pe q 10 pro , avea android 5.1. Apoi am facut upgrade la Android 7 custom conform instructiunilor de pe futeko dar nu am facut niciun backup. banuiesc ca merge facut si acum...

ce HDD este mai bun pentru q 10 pro ? ma refer la ce capacitate , viteza , buffer , producator . SSD-urile or fi bune ?

#478
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nu se merită ssd în q10... eu zic că și un HDD cu 5500 rpm face față la orice, fiind mai silențios și mai rece decât ceva cu 7200 rpm. Nu am testat nici un HDD în el, este doar o presupunere.
Nu ai nici un HDD mai vechi prin sertare sa încerci?

#479
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJohnny_Beton, on 06 decembrie 2016 - 16:12, said:

cand l-am cumparat pe q 10 pro , avea android 5.1. Apoi am facut upgrade la Android 7 custom conform instructiunilor de pe futeko dar nu am facut niciun backup. banuiesc ca merge facut si acum...

ce HDD este mai bun pentru q 10 pro ? ma refer la ce capacitate , viteza , buffer , producator . SSD-urile or fi bune ?

Am testat hdd-uri de 6 terra atat seagate cat si western digital.
Western Digital a fost mai silentios fata de seagate dar tot il auzi cand isi misca capul de citire.

#480
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
SSD-urile nu sunt bine pentru astfel de utilizare. Eu am recuperat un HDD de 2.5 dintr-un HDD extern, nici nu aud HDD-ul sau TV Box-ul. SSD-urile pot fi rapide, dar au un număr limitat de scrieri. iar un SSD cu o capacitate mare costă prea mult.

#481
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006

View Postdanyxp, on 06 decembrie 2016 - 16:36, said:

Nu se merită ssd în q10... eu zic că și un HDD cu 5500 rpm face față la orice, fiind mai silențios și mai rece decât ceva cu 7200 rpm. Nu am testat nici un HDD în el, este doar o presupunere.
Nu ai nici un HDD mai vechi prin sertare sa încerci?
ba chiar aveam unul pe mediaplayer si aveam 2 filme in el dar un film rula fluent si celalalt se poticnea rau de tot.si pe PC imi facuse ceva probleme si nu stiu daca e busit HDD-ul.daca un film 3d chiar ruleaza super cap coada in KODI si celalalt nu...Poate nu stiu cum sa-l formatez pentru mediaplayer...pana atunci vizionez din stick mai bine.

Attached Files



#482
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Am instalat si eu Kodi 17 beta6 ,am setat passtrow la sunet si dts si dolby dar nu am reusit sa obtin sunet in reciver ( Denon 7.1 ) decat tot cu wraper. Credeam ca atat de laudatul kodi17 va integra cumva wraperul

#483
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Kodi 17 mai are până ajunge să fie folosit zilnic. Trebuie să încercați mod-ul ăsta. Interfața e la ani lumină față de cea standard HiMedia. Mulțumiri Cristian!!!

http://www.futeko.co....php?topic=1488

#484
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Ai încercat pe fw cu android 7 ? Sunt tentat sa încerc atâta timp cât nu apar alte bube.

#485
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Da, am aplicat peste Android 7. Momentan merge totul cum trebuie. Vei pierde setările din interfața Android legate de Display, acum apar setările standard Android.

#486
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Maestre, asta chiar e o veste plăcută.

De fapt, este mai interesantă afirmația administratorului forumului futeko.com, și anume că HiMedia lucrează la un firmware care, va oferi în final o experiență Blu-Ray menus completa și care, nu e bazată și nu are nici o legătură cu hack-ul vietnamez.

E bună și munca vietnamezilor,  dar e și mai plăcut să afli despre HiMedia că,  nu își lasă utilizatorii produselor lor, de izbeliște.

Have fun!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate